גורמים במשטרת ישראל פנו לעמיתיהם בגופי משטרה בעולם, שלמדינותיהם יחסים דיפלומטיים עם מלזיה, בנוגע לגירוש ראש ארגון הפשע הישראלי ערן חייא, שעל פי דיווחים שונים עצור במדינה. בכוונת משטרת ישראל להביא את חייא לישראל כדי להעמידו לדין בארץ בגין שורה של עבירות חמורות, בהן רצח וניסיונות רצח.

מאז שהגיע לגורמי מודיעין במשטרת ישראל מידע על מעצרו של חייא לפני כעשרה ימים במלזיה, שלה אין יחסים רשמיים עם ישראל, נעשים מאמצים רבים להסגיר את חייא לארץ. "העובדה שאין לנו  קשרים דיפלומטיים עם מלזיה היא בעייתית מאוד אבל אנחנו פועלים בדרכים עקיפות לבקש את העברתו לישראל. מדובר בנושא רגיש מאוד", ציין בכיר במשטרה.

המבצע להבאתו של אחד העבריינים הישראלים המבוקשים בעולם צבר בימים האחרונים תאוצה. הוא אף כלל פניה לגורמי אכיפה בארצות הברית כדי ללחוץ על רשויות האכיפה במלזיה לגרש את חייא מהמדינה.

מדובר במבצע סודי ורגיש. במשטרה מידרו גורמים בפרקליטות ובמשרד המשפטים ולא שיתפו אותם באמצעים להסגיר או לגרש את חייא לישראל.

במשטרה פועלים בחשאיות בדומה לגירושו של העבריין גולן אביטן ממרוקו לישראל, שבו לא שותפו גורמים בפרקליטות. "במשטרה לא עדכנו אותנו בכל הנוגע לעבריין ערן חייא. שאלנו שאלות ולא קיבלנו תשובות", גילה גורם בפרקליטות.

בתחילת החודש חייא נעצר במלזיה בחשד לביצוע עבירות פליליות ועוקץ במטבעות קריפטו. יחד עם חייא נעצרו אזרח גיאורגי, שמאבטח את חייא בארץ, ושני אזרחים טורקים בני 29 ו-40. חייא עצמו נעצר עם דרכון טורקי והשלושה אבטחו אותו.

כלי התקשורת במלזיה רומזים כי לשלום אביטן היה קשר למעצרו של חייא. בחודש שעבר הוא נעצר בבירת מלזיה קואלה לומפור, כשברשותו שישה אקדחים וכ-200 כדורים. אביטן המזוהה עם האחים מוסלי נעצר בבית מלון יוקרתי לאחר שהגיע על פי החשד לגייס חוליית חיסול של עבריינים מהונדורס, כדי לחסל את חייא. זאת, כנקמה על כך שאנשיו ניסו לאחרונה לפגוע באקסית שלו, כשזרקו מטען חבלה לעבר בניין שבו היא מתגוררת בכפר סבא, וכן עקב שלושה רימונים שנזרקו לעבר בניין יוקרתי במתחם בבלי שבתל אביב.