בין שלל הגורמים השונים שהציעו את עזרתם בסוף השבוע האחרון במהלך האסון הנורא במירון היו גם האחים החרדים אייל ומשה בן משה, מי שנחשבים לעבריינים בכירים ויעדים בולטים של היחידה המרכזית במשטרת מחוז תל אביב.  

אחרי שבמהלך השבועות האחרונים בלשי המשטרה עיכבו כמה פעמים את אייל ומשה בן משה כמה בנימוק שנוכחותם בעת שהם מסתובבים עם מאבטחים אישיים מסכנת חיי אדם, השניים שוחררו לבסוף וניצלו זאת כדי לעלות ביום חמישי האחרון להילולה הגדולה בהר מירון בזמן האסון הכבד שגבה את חייהם של 45 בני אדם וסייעו לכוחות המשטרה ולאזרחים רבים במקום.

"בכל שנה בהילולה של רבי שמעון בר יוחאי אני ואחי תורמים לאלפי החוגגים משטחים של מים מינרלים, עוגיות וכריכים. אנחנו רואים זאת כמצווה חשובה על מנת להקל על האנשים הרבים שמגיעים להר", מספר משה בן משה שיחד עם אחיו וכמה מאנשיהם הקימו מחוץ למתחם קברו של רבי שמעון בר יוחאי אוהל גדול בו חילקו מים ומזון לחוגגים זמן קצר לפני האסון.

"בזמן החלוקה הייתה נהירה המונית של אלפי אנשים למתחם הקבר והיו אנשים שהעירו למשטרה שהולך להתרחש כאן אסון אבל כולם היו שאננים", מספר אייל בן משה, "הייתה תחושה שהולך לקרות משהו טראגי אבל אף אחד לא האמין שדווקא בהילולה השמחה הזאת יתרחש אסון כבד כל כך ושימותו פה ילדים ורבנים שבאו לשמוח".

מיד לאחר שהבינו את גודל האסון נרתמו האחים בן משה לסייע למאות האנשים שירדו ממתחם ההדלקה של חסידות תולדות אהרון וחילקו מים ואוכל לפצועים, לשוטרים ולכוחות ההצלה והביטחון הרבים שנכחו במקום.

האחים בן משה (צילום: באדיבות המצולמים)
האחים אייל ומשה בן משה | צילום: באדיבות המצולמים

"באירוע כזה אנחנו לא עושים חשבון ולא מתייחסים למה שהשוטרים עושים לנו בימי שגרה. עזרנו במה שיכולנו וחילקנו מים לשוטרים ולקצינים בכירים כמו גם למאות אנשים שהיו על סף התעלפות", מספר משה בן משה, "פנה אליי קצין בכיר שידע שאני ואחי מכירים היטב את הר מירון ושאל אותנו דרך איפה כדאי להוציא את האנשים מבלי שייפגעו. היה כאן תוהו ובוהו ושלם ובמשך שעות פנו אלינו הורים ובני משפחות כשהיינו באוהל וביקשו עזרה. הצלחנו לאתר ילדים שהלכו לאיבוד וחיברנו אותם להוריהם. בורא עולם כנראה רצה שנהיה כאן ביום הזה כדי שנעזור לאנשים".

בהמשך הלילה, כך מספר אחד האחים, השניים גם קיבלו הודעות מעשרות אנשים שביקשו את עזרתם לאתר את יקיריהם. "ברגעים האלה כולנו מאוחדים כשהמטרה היא הצלת חיים - ערך עליון וחשוב מכל דבר בעולם", אומר אייל, "בזמן אסון שכזה אנחנו משאירים בצד את החשבונות שלנו עם המשטרה שכל השנה רודפת אחרינו ורק עשינו מה שיכולנו כדי לעזור וגם בשנה הבאה נגיע לכאן".