הקלישאה אומרת שהמציאות עולה על כל דמיון, ואין ספק שזה נכון גם לגבי עולם הריגול. הסיפורים האמיתיים מפרשיות ריגול מציאותיות הם בוודאי כל כך מדהימים, עד שהם יביכו גם את מיטב סופרי המותחנים והתסריטאים ההוליוודיים. למרבה הצער, הפרטים המלאים של הסיפורים הללו מאוכסנים בבטחה במרתפים אפלים וארכיבים סודיים, שמורים לעד מעיני הציבור. מאחר ומדובר בעניינים של ביטחון לאומי ברמות הגבוהות ביותר, סביר להניח שעל מבצעי הריגול המוצלחים באמת אנו לעולם לא נדע.

אין תמונה
Live long and prosper

אבל פה ושם בכל זאת יש דברים שמשתרבבים החוצה. אתה בטח כבר מכיר היטב דמויות מפורסמות מעולם הריגול, כמו למשל אלי כהן, המרגל הישראלי שפעל בסוריה תחת זהות של איש עסקים, התיידד עם כמה מבכירי השלטון והצבא הסוריים והעביר מידע יקר ערך בחזרה למוסד – עד שנלכד ונתלה ב-1965; או ג'ונתן פולארד, שעבד במודיעין הצי האמריקאי והעביר על הדרך כמה מסמכים מודיעיניים מסווגים לישראל – ויושב עד היום בכלאו בצפון קרוליינה; וכמובן מיודענו מרדכי ואנונו, טכנאי גרעין בכור בדימונה שהחליט לשחק אותה מרגל, והדליף תמונות ומידע סודי ביותר לעיתונאי בריטי. ואנונו גמר את הקריירה הקצרה שלו בזכות סוכנת המוסד המפורסמת "סינדי" שפיתתה אותו להגיע לרומא, משם נחטף בחזרה לישראל.

אך מלבדם, לא חסרים סיפורים נוספים על מרגלים בעלי שם שאתה אולי מכיר פחות – ובדיוק בשביל זה אנחנו כאן. אספנו עבורך סיפורים אמיתיים על מרגלים שהצליחו במשך שנים רבות להונות את האנשים שסביבם, לנקוט בשיטות מתוחכמות כדי לחמוק מהרדאר, להעביר מידע רב ערך למדינה ששלחה אותם ולחולל נזק רב.

כמו שבטח ניחשת, הסיפורים הללו מבוססים בחלקם על פרסומים לא רשמיים ואפילו שמועות, כך שאנחנו לא יכולים להתחייב על אמיתות כל הפרטים. סגרנו את הפינה הזאת? יופי. הנה שלושה סיפורי ריגול מעניינים במיוחד.

מרקוס קלינגברג

המשימה: ריגול בישראל לטובת ברית המועצות.

איך הוא פעל: כשהחל מרקוס קלינגברג, יהודי פולני פשוט ממשפחה דתית בורשה, בלימודי הרפואה שלו, הוא לא העלה בדעתו שיבוא יום והוא יתפרסם בתור המרגל הכי מסוכן בתולדות מדינת ישראל.

קלינגברג עלה לארץ ב-48', ומיד החל לטפס בסולם הדרגות. לא רק שהוא מונה לסגן אלוף בחיל הרפואה של צה"ל, כעבור שנים מספר הוא מצא את עצמו כסגן מנהל המכון הביולוגי בנס ציונה. למרות השם התמים לכאורה שגורם לך לדמיין אנשים בחלוקים לבנים המבלים את יומם בגידול תרביות חיידקים ובהצצות במיקרוסקופ, המכון הביולוגי הוא אחד המקומות המאובטחים ביותר במדינה: הוא כפוף ישירות למשרד ראש הממשלה ונמצא באחריות של המלמ"ב – הממונה על הביטחון במשרד הביטחון. יש אנשים מסוימים שיטענו שהמכון הזה אחראי על פיתוח הנשק הכימי והביולוגי של ישראל – אבל אנחנו לא קשורים אליהם בשום צורה, כן?

במהלך שנות עבודתו בשנות ה-50 וה-60, נחשף קלינגברג לכל המידע הכימי והביולוגי החשאי ביותר. מה הבעיה? לאותו מידע בדיוק נחשפו גם הסובייטים. כי מרקוס קלינגברג היה למעשה מרגל בשליחות הק.ג.ב הרוסי, שבמשך 20 ומשהו שנות פעילותו נפגש עם מפעיליו ומסר להם את המידע הביטחוני שברשותו.

כמה נזק הוא גרם: הרבה מאוד. לפי ההערכות, מדובר במרגל שגרם לנזק הגדול ביותר בתולדות ישראל.

סוף הקריירה: קלינגברג נעצר רק ב-1983, לאחר שהוסגר על ידי סוכן כפול סובייטי. הוא נשבר לאחר כמה ימי חקירה, נשפט, הורשע ונידון ל-20 שנות מאסר. היום הוא חי בפריז, מתפרנס בזכות פנסיה נדיבה מצה"ל, וממשיך להצהיר שהוא עשה הכל מתוך אידיאולוגיה.

עלי אשתארי

המשימה: ריגול באירן למען ישראל (על פי פרסומים)

עלי אשתארי מרגל איראני של ישראל, הוצא להורג (צילום: רויטרס)
עלי אשתארי | צילום: רויטרס

איך הוא פעל: רוב הפרטים סביב פרשית הריגול של עלי אשתארי אינם ידועים, ואלה שכן – מבוססים בעיקר על פרסומים בתקשורת האירנית, שלא בדיוק ידועה בעצמאות ובאובייקטיביות הקפדנית שלה. האמת היא שאין לנו מושג אם הסיפור הזה נכון, או שנתפר לבחור המסכן הזה תיק על ידי המשטר האיראני.

הנה הגרסה שהשתחררה מאירן: עלי אשתארי היה אזרח מהשורה, מנהל חברה למכשור אלקטרוני שעשתה עסקים עם בכירים במנגנון האיראני: קציני צבא, פקידי ממשל שקשורים לתוכנית הגרעין, הבנת את הרעיון. על פי טענת האירנים, היה לאשתארי מספיק זמן פנוי כדי לשמש גם כסוכן מוסד בשליחות ישראל. הוא קיבל ציוד אלקטרוני מיוחד, שכנראה הכיל מבחר של שפצורים ושדרוגים קטנים תוצרת כחול לבן: טלפונים משרדיים עם מכשירי האזנה, מכשירי פקס עם ציוד מעקב, דברים כאלה. הרעיון היה שהבכירים ירכשו את המכשירים התמימים הללו ויציבו אותם במשרדם כמו סוסי טרויה קטנים – מה שיאפשר למוסד לעקוב ולצותת להם.

כמה נזק הוא גרם: לא יודעים. אבל אנחנו מקווים שהרבה.

סוף הקריירה: ב-2008, לאחר שלוש שנים של ריגול לטובת ישראל, נעצר אשתארי, נשפט ונתלה. הוא אמנם סיפק הודאה יפה ומפורטת לתקשורת, אם כי גם בכך אפשר להטיל ספק. באופן לא מפתיע, ישראל הכחישה כל קשר.

מאטה הארי

המשימה: ריגול עבור גרמניה בתקופת מלחמת העולם הראשונה.

איך היא פעלה: שמה האמיתי של מאטה הארי היה בעצם מרגרטה גרטרוד זלה. אבל תסכים איתנו שזה לא ממש שם מתאים לחשפנית וזונת צמרת, שפעלה בשליחות גרמניה במלחמת העולם הראשונה ופיתתה בכירים בצבאות אנגליה וצרפת להדליף את הסודות הצבאיים שלהם. מסתבר שבאמת אין גבול למה שגברים יגידו לאישה כדי להכניס אותה למיטה.

אבל יכול להיות שמבחינת אותם קציני צבא, מאטה הארי היתה שווה את זה: הבחורה ההולנדית הזו עברה השתלמות ארוכה באומנות ריקוד העירום האסייתי, והיופי האקזוטי שלה ויכולתה לפתות גברים בקלות היו אגדיים. אם כי לדעתנו, כמו שאתה יכול לראות בתמונה פה למטה, כנראה שאידיאל היופי קצת השתנה מאז כי אנחנו לא ממש יכולים להסביר את התופעה הזו.

מאטה הארי (צילום: Hulton Archive, GettyImages IL)
בוא וקח אותי, קצין צרפתי קשוח שכמוך. מתי אמרת שאתם נכנסים לבלגיה? | צילום: Hulton Archive, GettyImages IL

כמה נזק היא גרמה: על פי טענות הצרפתים, מאטה הארי ניצלה את כישרונה המשובח להיכנס למיטתם של כמה וכמה בכירי צבאות בעלות הברית, לחלץ מהם ידיעות מודיעיניות חשובות ולהעבירם לגרמנים. לפי האישום, היא לבדה היתה אחראית למותם של לא פחות מ-50 אלף חיילים.

סביב דמותה של מאטה הארי נרקמו הרבה אגדות, ולא ברור כמה מהן נכונות. היא בעצמה הצהירה כי היא משמשת כסוכנת כפולה, אך ייתכן שהעמידה פנים כדי להרגיש חשובה, בעוד הקסם שלה הולך להתפוגג עם הגיל. אם זה נכון, אגב, כנראה שמדובר במשבר גיל העמידה ההרסני בהיסטוריה.

סוף הקריירה: נתפסה והוצאה להורג על ידי כיתת יורים. עוד אגדה מספרת על כך שהיא התייצבה ברגע האחרון מול כיתת היורים כשהיא לבושה במעיל פרווה בלבד, ורגע לפני הירי חשפה את גופה העירום מול החיילים. אנחנו לא יודעים אם זה נכון, אבל מה שבטוח – זה כבר לא עזר לה.

>> החיסולים המתוחכמים ביותר בהיסטוריה