המטבח כבר מזמן אינו חלל פונקציונלי בלבד שצריך לשרת אך ורק את מטרות הבישול והאפייה שלנו. כיום הוא חלק בלתי נפרד מפינת האוכל ומהסלון, משמש להתכנסות ולזמן איכות של כל בני המשפחה יחד, והפך לחלק מהותי בחוויית האירוח שלנו. בהתאם לכך אנו מעצבים אותו כרהיט, כאלמנט עיצובי מהותי בפני עצמו, שצריך להשתלב עם יתר האלמנטים בחלל הציבורי. הנפח שהמטבח תופס בתוך החלל גדול ומשמעותי, לכן ניתן לראות יותר ויותר מקרים שבהם בוחרים לעדן את המסה של הארונות והמשטחים בעזרת שימוש בכמה גוונים, חומרים וגימורים באותו מטבח. התוצאה מרעננת ומעניינת, מאפשרת התאמה לאלמנטים שונים בחללי המגורים ומייצרת חלוקה ויזואלית שבדרך כלל משרתת גם את התפקוד היומיומי במטבח. 11 מטבחים שמדגימים איך אפשר לעשות את זה נכון בעזרת שני צבעים, או יותר. 

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

אדום עולה

בית בשכונה שקטה על הר הכרמל שבחיפה בו מתגוררים זוג רופאים. בעיצוב הבית מעצבת פנים ומלבישת בתים אלה מורגן לא חששה מצבע ושילבה ארונות מטבח עם חזיתות אדומות ומשטח עבודה לבן, שטח המטבח ופינת האוכל הצבעונית שמולו חופה באריחים שחורים ולבנים שיושמו בדוגמת דמקה ומייצרים מראה דינמי וצעיר. את הקיר שבמקור הפריד בין הכניסה למטבח החליפה באי רחב שמשמש לאחסון משני צדיו, הוא צבוע בלבן ומעליו משטח עץ אשר מאזנים את הצבעוניות בחלל.

01_ מטבח באדום_ אי בלבן וריצוף דמקה_ עיצוב-אלה מורגן (צילום: שירן כרמל)
מטבח באדום אי בלבן וריצוף דמקה, עיצוב-אלה מורגן | צילום: שירן כרמל

מקצב עירוני

דירה תל אביבית הממוקמת בבניין משנות ה-50 ששופצה מהיסוד וחולקה מחדש עבור דייר רווק. מעצב פנים דורי רדליך עיצב את החלל בהשראת האווירה העירונית והדינמית שמאפיינת את העיר ואת אורח חייו של הדייר, בהתאם יצר פריסה א-סימטרית בגבהים משתנים של אריחים תכולים שתוכננה בהשראת הקונספט "מקצב עירוני" ומקשטת את המטבח ואת החלל הציבורי, הכולל פינת אוכל, סלון ומרפסת. הרצפה חופתה בפרקט שחור, וכדי לשמור על מראה בהיר ומודרני נבחרו ארונות מטבח לבנים, המדגישים את חיפוי הקיר הייחודי. יחידת הארונות הגבוהים שפונה לכיוון המרפסת חופתה בפורניר שמאזן בין הגוונים השונים.

02_ מטבח בלבן ובפורניר עץ שמדגישים את חיפוי הקיר הדינמי_ עיצוב-דור (צילום: עדי כהן צדק)
מטבח בלבן ובפורניר עץ שמדגישים את חיפוי הקיר הדינמי, עיצוב-דורי רדליך | צילום: עדי כהן צדק

מיקס אנד מאטץ'

תהליך התכנון והבנייה של הבית הזה ארך כשנתיים, ובמהלכן הסגנון הכפרי שהוגדר בתחילתו על ידי מעצבת פנים ליאת פוסט ולקוחותיה עבר שינויים רבים, בהתאם בעיצוב שולבו אלמנטים מודרניים, קלאסיים, תעשייתיים ואפילו נגיעות של רטרו, שחוברו באמצעות סקלת הצבעים והחומרים, שבבסיסה עץ וגוונים של זהב, שחור ולבן. בהמשך לכך גם במטבח שולב מספר רב מהמקובל של חומרים וגוונים שיוצרים יחד הרמוניה מפתיעה - הארונות הגבוהים שמשמאל צבועים בשחור, הארונות הנמוכים בתכלת, משטח העבודה ואריחי הקיר לבנים ועבור האי נבחר גימור עץ שממשיך את הפרקט ומעליו משטח עץ מושחר.

03_ מספר רב מהמקובל של חומרים שיוצרים יחד הרמוניה מפתיעה_ עיצוב-לי (צילום: טל ניסים)
מספר רב מהמקובל של חומרים שיוצרים יחד הרמוניה מפתיעה, עיצוב-ליאת פוסט | צילום: טל ניסים

דרמה קווין

בני הזוג שמתגוררים בדירה הזו שבצפון תל אביב פנו למעצב פנים אביב חרמוני על מנת לשפץ את המטבח הקיים, שהיה צפוף וחשוך. אופיים האספני של בעלי הבית, אהבתם לעיצוב ולאמנות והמזכרות שצברו לאורך השנים נתנו השראה לקונספט העיצובי והובילו את תהליכי קבלת ההחלטות ובחירת החומרים. במרכז המטבח קיר המושך את העין שחופה בלוחות גרניט פורצלן, ועליו נשענים ארונות נמוכים שמחופים בגון אלון, האי גם הוא חופה באלו, ומעליהם משטחי עבודה שחורים. הארונות הגבוהים במטבח פוצלו לשניים עקב אילוצים מבניים  והוטמעו בקירות ונצבעו בגוון הקיר כדי לאזן את המראה הדרמטי של הקיר האחורי, שעליו נתלו מדפים דקורטיביים.

04_ במרכז גוונים כהים ודרמטיים ובצדדים גוון לבן ונקי_  עיצוב-אביב  (צילום: שי אפשטיין)
במרכז גוונים כהים ודרמטיים ובצדדים גוון לבן ונקי_ עיצוב-אביב חרמוני | צילום: שי אפשטיין

כחול של ים

בני זוג שילדיהם כבר אינם גרים בבית רכשו דירה בבניין יוקרתי עם נוף לים וביקשו ממעצבת פנים מיכל האן לייצר אווירה של אירוח, ים ונופש קיצי. המטבח בדירה הוגדל לכיוון פינת האוכל והוא ממוקם מול הסלון, עבור הצלע הארוכה, שמסתירה מעבר למזווה אחורי ובר משקאות צבעוני, נבחר גוון כהה בגימור מט. החלל הציבורי פונה כולו לעבר הים ובהשראתו בחרה האן לשלב גוון תכלת בצלע הקצרה של המטבח ובאי, מעל שניהם הותקן משטח קוריאן לבן ומודרני.

05_ צלע ארוכה ודומיננטית וצלע קצרה בגוון תכלת בהשראת הנוף_עיצוב-מי (צילום:  עמית גירון)
צלע ארוכה ודומיננטית וצלע קצרה בגוון תכלת בהשראת הנוף_עיצוב-מיכל האן | צילום: עמית גירון

בסגנון בינלאומי

דירה תל אביבית ששטחה 54 מ"ר בלבד, שבה תוכנן מטבח קומפקטי, לצדו פינת אוכל קטנה ומולו הסלון וחדר העבודה, שמופרד מהחלל בעזרת מחיצות ברזל וזכוכית. בהשראת הסגנון הבינלאומי המאפיין את עיצוב הבניין, בחרו האדריכלים רענן שטרן ושני טל להדגיש את החלוקה הגאומטרית של המטבח, שברובו צבוע בגוון ירקרק בהיר. משטח העבודה לבן, הריצוף באזור המטבח בגוון אפור בהיר ויחידות אחסון נבחרות מחופות בפורניר אלון, המוסיף אווירה חמה לחלל ומתחבר לפרקט שמחפה את רצפת חלל המגורים.

06_ שילוב יחידות מחופות בפורניר במטבח הירקרק_ צילום-יואב פלד_ (צילום: יואב פלד)
שילוב יחידות מחופות בפורניר, במטבח הירקרק_ עיצוב ראסט אדריכלים | צילום: יואב פלד

צבעי יסוד

בבית הזה שבנו בני זוג עם שני ילדים צעירים, התבקשה המתכננת רנה דוקטור לשלב צבע יסוד דומיננטי בעיצוב המטבח, היא בחרה בגוון אדום עבור הצלע הגבוהה של ארונות המטבח שבמרכזה המקרר וכן עבור האי המרכזי שמעליו משטח עבודה מעץ. בפרויקטים שלה מעדיפה דוקטור להימנע מיצירת סטים, בהתאם צלע הארונות הנמוכים חופתה באלומיניום ומעליה משטח עבודה בגימור דמוי בטון. גם הידיות שמעטרות את החזיתות אינן זהות, בצלע הגבוהה שולבו ידיות וצירים חיצוניים בהשראת מקררים תעשייתיים ישנים ובצלע הנמוכה נבחרו ידיות מודרניות ונקיות.

07_ צבע יסוד דומיננטי בשילוב אלומיניום מודרני_ עיצוב-רנה דוקטור (צילום: גלעד רדט)
צבע יסוד דומיננטי בשילוב אלומיניום מודרני, עיצוב-רנה דוקטור | צילום: גלעד רדט

ידיות או לא להיות

בית בגדרה שתוכנן עבור משפחה בת חמש נפשות, שסיפרה למעצבת פנים אדווה קלדרון כי המטבח בביתם
פעיל מאוד ובעלת הבית מבלה בו שעות ארוכות מדי יום. הצלע האחורית של המטבח, הכוללת ארונות גבוהים ונישה מרכזית, הוטמעה בתוך נישה בנויה על מנת שתהווה רקע שקט לאי המרכזי. האי תוכנן בצורת האות ח', הידיות שמעטרות אותו נבחרו עוד לפני דגם המטבח עצמו, בעקבותיהן הוחלט על חזיתות עץ הכוללות מובלעות שממסגרות את הידיות ומדגישות אותן, ומעליהן הונח משטח עבודה אפור.

08_ חזיתות עץ שממסגרות את הידיות על רקע חזית לבנה ובהירה_ עיצוב-אד (צילום: טל ניסים)
חזיתות עץ שממסגרות את הידיות על רקע חזית לבנה ובהירה, עיצוב-אדוה בנימין קלדרון | צילום: טל ניסים

ירוקים מקנאה

דירת קבלן בהרצליה שתכננה מעצבת פנים רוני קרן עבור משפחה צעירה אשר ביקשה חלל יצירתי וייחודי. המטבח הוא האלמנט הראשון שרואים מהכניסה לדירה והוא תוכנן לאורך הקיר, מולו הסלון ופינת האוכל. כפי שמקובל בדירות קבלן, חומרי הגמר של המטבח נבחרו בשלב מוקדם ביחס למועד כניסת הדיירים והם היוו עוגן לבחירת החומרים והגוונים בחלל הציבורי. המטבח חופה בפורמייקה בגוון ירוק כהה, שהותאמה לפורניר אלון שנבחר עבור ארון המזווה שמימין, אשר מדגיש את החלוקה הא-סימטרית של המטבח. את המראה משלימים משטח עבודה שחור וידיות בגימור ניקל.

מטבח בירוק עמוק ויחידה מודגשת בפורניר בגוון חמים_עיצוב-רוני קרן (צילום: יואב גורין)
מטבח בירוק עמוק ויחידה מודגשת בפורניר בגוון חמים, עיצוב-רוני קרן | צילום: יואב גורין

מופע שנות ה-70

בני זוג עם שני ילדים קטנים שביקשו ממעצבת פנים שני רינג לעצב את הדירה בסגנון שנות ה-70, בהשראת התקופה שבה נבנתה הדירה במקור. במטבח שולבו כמה חומרי חיפוי המדגישים את האופי האקלקטי של הבית, שבו שולבו רהיטי וינטג' מגוונים שנאספו על ידי הזוג במשך השנים. פורמייקה צבעונית בגוון קורל מחפה את הארונות הנמוכים, היחידה הגבוהה שמשמאל חופתה באפור כהה, ועבור הארונות העליונים, שתוכננו בחלוקה א-סימטרית, נבחר שילוב של פורניר, זכוכית ופורמייקות שונות, חלקן מבריקות וחלקן בגימור מט.

10_ משחק של פורמייקה ופורניר בהשראת שנות ה-70_  עיצוב-שני רינג (צילום: אדריאן דודה)
משחק של פורמייקה ופורניר בהשראת שנות ה-70_ עיצוב-שני רינג | צילום: אדריאן דודה

ארוך ומשגע

בית ששופץ עבור בני זוג וארבעת ילדיהם שבו בחר מעצב פנים יוסי חיון להפריד את המטבח ממפלס האירוח כדי להגדילו ולהתאימו לצורכי המשפחה. לחלל פרופורציות צרות וארוכות, בהתאם תכנן חיון חזית מטבח ארוכה במיוחד של כ-9 מ'. במרכז החזית, שנצבעה בגוון בהיר, תוכננה נישה עם משטח עבודה וחיפוי קיר בגוון כהה ובה שולבו ארונות בחיפוי פורניר. הנישה שוברת את המראה ההמשכי של החזית, מייצרת עניין ומשלימה את המראה של האי, שמשלב גימור עץ עם צבע בהיר ורגלי ברזל כהות, ושל העמוד התומך שחופה גם הוא בעץ. 

11_ נישה בגוונים כהים במרכז הצלע הארוכה_  עיצוב-יוסי חיון (צילום: שי אפשטיין)
נישה בגוונים כהים במרכז הצלע הארוכה_ עיצוב-יוסי חיון | צילום: שי אפשטיין

* כל המטבחים מופיעים בספרה החדש של שרון היבש "מטבח ישראלי" שנמכר ברשת חנויות סטימצקי.