מסקר שערכה לאחרונה רשת איקאה, עולה שהישראלים מדורגים במקום השלישי בעולם בזמן השהייה שלהם במטבח ונמצאים בו לא פחות משעתיים ביום בממוצע. מפתיע? לא ממש. כחלל שמתחבר לסלון וממשיך את אופיו העיצובי של האזור הציבורי בבית, תופס המטבח מקום מרכזי בפעילויות חברתיות ומשפחתיות שונות כמו מפגש בין בני הבית, הכנת שיעורים, צפייה בטלוויזיה, מפגש לקפה עם חברה או פשוט קריאת עיתון בבוקר. כל אלה הן סיבות טובות מספיק כדי להשקיע בתכנון ועיצוב נכונים של המטבח שישפיעו באופן ניכר על חוויית השהייה והשימוש בו.

כאזור שהפך ללב לבו של הבית, שהתמלא בשנים האחרונות באינספור גאדג'טים ומכיל פונקציות ותפקידים רבים, כדאי להתייחס לעיצובו של המטבח בכובד ראש ולהביא בחשבון את השמישות והאסתטיקה ברמה שווה של התייחסות. כיוון שהארונות מהווים חלק בלתי נפרד מהריהוט המרכזי והבולט במטבח, בחירתם למעשה תגדיר את עיצובו ואופיו. "זה לא חדש שהמטבח הישראלי עבר אבולוציה של ממש", אומרת רינה אלקובי, מעצבת הבית של מטבחי דקור, "המטבח הפך לחלל רחב ידיים שמעוצב בקפידה ומהווה מרכז עשייה והתרחשות. מסיבות אלה, ישראלים נוהגים להשקיע חלק נכבד מתקציב הבנייה או השיפוץ בבחירת המטבח האולטימטיבי שישקף עבורם את טעמם, רצונותיהם וחלומותיהם".

אין תמונה
ארונות של דקור. עיצוב קלאסי האהוב על הקהל הישראלי

ארונות מטבח, ארונות מודולריים של איקאה עם מקום  (צילום: יחצ איקאה)
ארונות מודולריים של איקאה עם מקום לכל דבר | צילום: יחצ איקאה

עוד באתר לעיצוב הבית:

מחיר הפתיחות

המטבח הפתוח והחשוף הפך, ללא ספק, לסמל סטטוס או לפחות ראי להצהרת כוונות שמשקף את טעמם ואופיים של בני הבית. כחלל שמקיים קשר עין כמעט עם כל פינה בבית, רבים מאיתנו מחפשים לשלב מטבח מעוצב ויוצא דופן שירשים את האורחים וישיג את אפקט הוואו. עם זאת, מתברר שישראלים רבים עדיין מעדיפים צבעוניות מונוכרומטית שקטה ועדינה. "גוני הלבן השונים עדיין מאפיינים את מרבית הבתים בישראל", אומרת אלקובי, "אך השנה מסתמן שינוי מרענן, ואנחנו בהחלט יכולים להגיד שישראלים פחות ופחות מפחדים מצבעים עזים גם כשמדובר ברהיט הגדול והמרכזי בבית, הלוא הוא ארון המטבח. השנה צבעים חזקים ועזים מחליפים את המטבח הלבן ומשמשים כנקודת מיקוד מעניינת בבית, ומכשירי החשמל ממשיכים להיטמע בארונות במטרה לשמור על מראה נקי ואחיד".

האדריכלית שירלי דן מסכימה עם אלקובי ומציינת שהמטבחים הנקיים בעלי הקו המודרני ממשיכים להוביל בעיצוב המקומי מכיוון שהישראלים מעדיפים סימטריה, קווים ישרים וכמובן סדר וניקיון. "עם זאת, ישנה מגמה בולטת של שילוב חומרים טבעיים כמו פורניר עץ אלון שטרייף או אגוז אמריקאי בעלי הדוגמאות המעניינות, שיחד עם מתכת מעניקים לחלל מראה מודרני ומשדרים חמימות נעימה. כדי לייצר המשכיות הומוגנית ויוקרתית בין חזיתות ופנים הארונות, נעשה שימוש בפורניר גם בחוץ וגם בפנים".

ארונות מטבח, מטבח בעיצוב מרב זהר (צילום: שירן כרמל)
מטבח בעיצוב מרב זהר, אין סיבה לא להכניס הומור | צילום: שירן כרמל
אין תמונה
מטבחי Leicht. ארונות בגוון עז ליצירת אמירה
אין תמונה
ארונות מטבח, מטבחי Leicht. הארונות נטמעים בחלל
אין תמונה
מטבחי דקוריום. ארונות כרהיט במראה עתידני

אין תמונה
מטבחי דקוריום. ארונות עם נגיעות של צבע

של הביוקר

הרצון להשוויץ גורם לישראלים רבים להשקיע לא מעט כסף גם באבזור המטבח. רבים מוסיפים במטבח טלוויזיה, חיבור לטאבלט, פינת משפחה צמודה ואי גדול שלא יוצא מהאופנה. במטבחי דקוריום מציינים שאי במרכז המטבח הוא אמנם אופציה נהדרת לתוספת ארונות אחסון ולשדרוג ויזואלי, אבל אינו מתאים לחלל מטבח קטן מ-4 מ"ר ועלול להכביד את ההתנהלות בו.

מבין הארונות היוקרתיים אפשר למצוא למשל את ארונות המטבח מחופי הזכוכית הצבעונית המלוטשת של חברת Leicht, המשלבים בין גימורים שקופים ואטומים לצד צמצום באלמנטים לקבלת מראה אחיד ועכשווי. עוד מאותה חברה מוצעים תריסים אלקטרוניים שמחליפים את כל סוגי דלתות הארונות ומסתירים את תכולתם. דגם נוסף של ארונות יוקרה מורכב מדלתות הזזה המסתיימות במישור אחיד כשמאחוריהן מצויים כל הפתרונות הדרושים לבישול ואפייה באפן שמתקבל מטבח "נעלם", שמסתיר את כל מה שלא צריך לראות.

חברת Poliform&Varenna, שמיובאת על ידי הביטאט, מציעה למשל להסתיר מקומות אחסון מאחורי ארונות נטולי ידיות בקווים ישרים הכוללים אי הנחלק לשני גבהים פרקטיים שונים. במטבח אחר שולבה דופן דקיקה המשמשת הן לארונות והן למשטחים ועומדת ביחס הפוך לחוזק ולעמידות שלהם. במקרה זה, פתיחת הארונות וסגירתם מתבצעת ללא ידית באמצעות מנגנוני מגע מכאניים.

מטבחים מודרניים מסוג זה מלאים גם במוצרי מטבח חדישים כמו מגוון מעליות חשמליות המוטמעות ברהיט עצמו ובכך משוות לו מראה אלגנטי ונקי. אלו עולות בעת הצורך בלחיצת כפתור וחושפות לעולם טלוויזיית מסך שטוח, כלי מטבח שנעדיף להסתיר וכדומה. "בחירת המעליות נקבעת על פי צורכי הלקוח וניתנות לשילוב במרבית אזורי ופינות המטבח", אומרת אלקובי, "ניתן להטמיע אותן במבחר סגנונות עיצוב ובכך להפוך את המטבח הביתי החדש למקום נגיש וקל להתמצאות ותפעול ".

ארונות מטבח, להעז עם הצבע. עיצוב שני רינג (צילום: אדריאן דודה)
להעז עם הצבע. עיצוב: שני רינג | צילום: אדריאן דודה
אין תמונה
מטבחי Leicht. ארונות נסתרים מאחורי תריס
אין תמונה
מטבחי הביטאט מבית Poliform Varenna
ארונות מטבח
מטבח כפרי עם ארונות מחומרים טבעיים

ארונות מטבח, עיצוב פנים מעין גבאי ודקלה גלזר (צילום: שירן כרמל)
עיצוב פנים: מעין גבאי ודקלה גלזר | צילום: שירן כרמל

סדר שיהיה פה

לגבי הארונות עצמם, במטבחי רגבה ממליצים על ארונות תחתונים בעומק של 61 ס"מ לכל הפחות וארונות עליונים בעומק 36 ס"מ לכל הפחות. לטענתם, חשוב לארגן נכון את הארונות והמגירות כך שלכל כלי יהיה את המקום הנכון וההגיוני לו ולעשות שימוש במדפים ומגירות נשלפים שמקלים מאוד את מציאת הפריט הנדרש תוך אפשרות למבט כולל על כל תכולת הארון. את דפנות הארונות הם ממליצים לנצל כך שישמשו לאחסון תבלינים, ספרי בישול ובקבוקי יין. בארונות באזורים פינתיים אפשר להכניס קרוסלה ועליה לאחסן פריטים גדולים כמו סירים ומחבתות. גם את האזור שמתחת לכיור שווה לנצל לאחסון חומרי ניקוי וכמובן פח אשפה.

כדי לתרום לסדר הכללי של המטבח ממליצים ברגבה להסתיר את מכשירי החשמל הקטנים בתוך הארונות כך שישאיר שיש נקי וללא פריטים מיותרים. את מכונת הקפה הסקסית אפשר כמובן להשאיר בחוץ. עוד הם ממליצים על מדפים פתוחים שאמנם דורשים איבוק מדי פעם אך מאפשרים תצוגה של כלים יפים התורמים לעיצוב ולאווירה במטבח. גם שורה של מתלים חשופים מאפשרת תלייה של כוסות נאות, זרי תבלינים וקישוטים נוספים.  

ואיך אפשר לדבר על סדר בלי להזכיר את איקאה? "קונספט המודולריות בעיצוב נוכח גם השנה כפתרון האולטימטיבי לקצב ולשגרת החיים המשתנה. בעלות מינימלית ובפשטות יחסית ניתן להלביש ולהפשיט את ארונות המטבח על ידי החלפת חזיתות, שינוי צבע ופרזול ולשוות להם מראה וסגנון אחרים", אומרת ענבר אדדי, מנהלת תחום העיצוב באיקאה נתניה, "פתרונות האחסון במטבח רבים ומגוונים, חלקם פונקציונליים וחלקם עיצוביים. כך, למשל, ריבוי של מגירות בגבהים ועומקים שונים, מדפים וסלסילות נשלפות משווים למטבח מראה מסודר, נקי ופחות עמוס. תנור או מדיח כלים אינטגרלי ומיקרוגל מוסתר מאחורי דלת ארון מאפשרים תפעול מקצועי ונוחות בשימוש. גם אם המטבח מאופיין בסגנון מסוים, אין מניעה לאבזר ולערבב סגנונות, להפך, השילוב בין העולמות תורם לתחושה ביתית ומראה על אופי ואישיות בני הבית".

קובי זיתוני, מנהל תחום המטבחים בהום סנטר, מסביר שמטבח חדש כדאי בהחלט לרכוש בעונת השיפוצים לפני החגים ושבהחלט ניתן להשיג מטבח ברמה גבוהה ובמחיר נמוך. לטענתו, "כדי להעניק למטבח מראה מושקע ואיכותי, אפשר להשקיע בעיקר בחזיתות ובאבזור פנים הארונות. אנחנו מציעים חזיתות מפורמייקה, היי גלאס, פולימר צבע וזכוכית. לא פחות חשוב להוסיף סטייל עיצובי בעזרת בחירת פרזולים שישמשו כידיות ומתלים שבהחלט יוסיפו חן למטבח". כדי לחסוך במחיר מעמידה רשת הום סנטר בכל אחד מסניפיה שירות עיצוב וליווי הלקוח עד להתאמה סופית של המטבח בביתו. עוד מציעים ברשת מבחר חומרים ותחליפים שיוזילו את המחיר ויביאו לתוצאות סבירות בהחלט.

אין תמונה
מטבח חדשני בעיצוב אורון מילשטיין, טלוויזיה מגיחה מהאר
ארונות מטבח, מטבח בעיצוב סיגל ליטבק, מראה תעשייתי  (צילום: נדב פקט)
מטבח בעיצוב סיגל ליטבק, מראה תעשייתי נינוח | צילום: נדב פקט
ארונות מטבח, מטבח בעיצוב מרב זהר (צילום: שי אדם)
מטבח בעיצוב מרב זהר | צילום: שי אדם
ארונות מטבח, מטבח בעיצוב לי מילוא וליאורה סגל יצחק (צילום: אורית אלפסי)
מטבח בעיצוב לי מילוא וליאורה סגל יצחקי, מענה לצורכי ה | צילום: אורית אלפסי
ארונות מטבח, מטבח בעיצוב אדריכלית שירלי דן (צילום: שירלי דן)
מטבח בעיצוב אדריכלית שירלי דן, ארונות בלבן נקי בשילוב | צילום: שירלי דן
   

אלומיניום בחזית

חברת דומיסיל מציגה את סדרת "מטבחים תעשייתיים" - סדרת חזיתות מטבח חדשנית מאלומיניום בעיצוב כפרי, פרי פיתוח ישראלי. החזיתות הייחודיות דומות במראה החיצוני שלהן לחזיתות העץ המאפיינות את המטבח הכפרי, אלא שהעץ הוחלף במוצרי האלומיניום של חברת SEGMENT, תוך שמירה על קווי העיצוב הכפריים המסורתיים. הפיתוח הישראלי. מאחר שמדובר באלומיניום ולא בעץ, החזיתות חזקות יותר, אינן נשחקות או מתעקמות, ויכולות לשמש גם במטבח חוץ, בשל עמידותן לתנאי מזג האוויר.

אין תמונה
ארונות מטבח בחיפוי אלומיניום של דומיסיל

ארונות מטבח, דומיסיל, חיפוי אלומיניום (צילום: יח"צ דומיסיל)
שמירה על קווי העיצוב הכפריים המסורתיים | צילום: יח"צ דומיסיל

יד ראשונה מנגר

אם האופציות של חברות המטבחים והרשתות פחות מדברות אליכם, תמיד תוכלו לייצר מטבח בהזמנה אישית מנגר ולהיות בטוחים שכזה לא יהיה לאף אחד אחר. בהזמנה כזו תוכלו לייצר מטבח בכל סגנון שהוא, החל בסגנון רטרו ועד המטבח החדשני ביותר. שלום ששון, מעצב הבית בקניון העץ שבלול, טוען שהיום יותר ויותר אנשים חוזרים להתבונן במטבחים של פעם במטרה לקבל השראה לעיצוב המטבח החדש שלהם. "רטרו פירושו להסתכל על סגנונות העבר ולעצב מטבח עם נגיעות חדשות. כך למשל, משלבים היום מכשירי חשמל מודרניים בתוך פרטי הנגרות".

מעצבות פנים רבות, שנוטות להקנות לבתים מראה חמים ונינוח יותר, נמנעות פעמים רבות מבחירה של מטבח מן המוכן ומעדיפות לשלב בין עבודה עם נגר לבין רהיטים מעולמות שונים שמייצרים יחד אווירה אקלקטית, לא מחייבת וקלילה. מעצבת הפנים ליאורה סגל יצחקי טוענת שתכנון מטבח אסתטי ושימושי על ארונותיו דורש חשיבה מעמיקה והבנת צורכיהם של העומדים לתפקד בחלל. לטענתה, אין לחסוך בשאלות שישמשו כקווים מנחים לתכנון ועיצוב המטבח".   

המעצבת שני רינג ממליצה לא לפחד ולהעז לשלב צבעים גם במטבח. "גם אם בעוד כמה שנים תרצו להחליף את הקרמיקה, שווה לעצב היום מטבח ישמח אתכם כל יום מחדש", היא אומרת, "המטבח הוא מקום שאנחנו מבלים בו יותר ויותר זמן במהלך היום. זהו מקום של יצירה ושמחה, של חוויות ואהבה. לכן, כדאי לוותר על מטבח גנרי לטובת כזה שיקלע בדיוק לטעמכם".

ארונות מטבח, פתוח, עיצוב דנה מרן (צילום: בועז לביא)
מטבח פתוח בעיצוב דנה מרן | צילום: בועז לביא
ארונות מטבח, פתוח, עיצוב דנה מרן (צילום: בועז לביא)
תנו לצבעים לבלוט. עיצוב דנה מרן | צילום: בועז לביא
אין תמונה
קניון העץ שבלול, שילוב בין עבר והווה
אין תמונה
מטבחי אביבה, הליין הכפרי, ארונות ופרזול מבית Hettich
אין תמונה
מטבחי הביטאט מבית Poliform Varenna
ארונות מטבח, עיצוב דנה שבדרון (צילום: דנה שבדרון)
עיצוב: דנה שבדרון | צילום: דנה שבדרון

ארונות מטבח, מטבח בעיצוב , אורון מילשטיין (צילום: גדעון לוין)
מטבח בעיצוב אורון מילשטיין. ארונות וחיפויים עכשוויים | צילום: גדעון לוין

דנה מרן מסכימה עם רינג וממליצה להחליף את ארונות המטבח במדפים פתוחים ולנצל את המטבח לתצוגה של אוספים אהובים. "שימוש באוספים הופך את המטבח למקום אישי יותר", אומרת מרן, "נחמד לרכז אותם, ולמה שזה לא יהיה במטבח? כך האוסף מקבל יותר פוקוס והמראה הכללי של המטבח נותר מאורגן ומסודר".

המעצבת מרב זהר ממליצה להוסיף נגיעה אישית שתשמש דינמיות כאלמנט מפתיע וחייכני. "צריך להתאים כל מטבח לחוויות המשתמשים ולהפוך אותו לייחודי להם. אסור לפחד משילובים מפתיעים ויצירתיים בין פריטי ריהוט, חומרים וגוונים. פורמייקה קלילה וחייכנית תשתלב נהדר עם שולחן נגרים רציני וישן, מטבח עץ ניטראלי ורגוע עם תאורה צבעונית ומתוקה, יחידות ארונות על גלגלים, שילוב יחידות לתצוגת פריטי נוי, שילוב אוסף תמונות או צלחות שניתן להחליף מדי פעם, פריטי יצירה של בני הבית וכדומה. בסופו של דבר, המטבח הוא הבבואה של דיירי הבית ולכן צריך לשקף אותם ואת אופיים". 

ארונות מטבח, לבן קלאסי דקור, ויוקרתי עם ארון  (צילום: עמית גירון)
מטבח לבן יוקרתי של דקור, עם ארון המשמש כמקרר יין | צילום: עמית גירון
ארונות מטבח, הום סנטר, שווה להשקיע בחזיתות  (צילום: דודו אזולי)
מטבח של הום סנטר, שווה להשקיע בחזיתות | צילום: דודו אזולי

אין תמונה
מעליות המשמשות כארונות מפתיעים. מבית דקור