כאשר אנו מגדירים חלל, בדרך כלל נתייחס לארבעת הקירות התוחמים אותו. אך באדריכלות קיים המושג "החזית החמישית", המתייחס מבחוץ לגג המבנה ומבפנים לתקרה. רוב האלמנטים בעיצוב הפנים מונחים על הרצפה או תלויים על הקיר, אבל למעשה אין שום סיבה שלא נשתמש גם בתקרה לפתרונות יצירתיים ויפים שגם חוסכים לנו שטח רצפה יקר ערך. מלבד גופי תאורה, מאווררי תקרה ומערכות כמו ספרינקלרים ומיזוג אוויר, התקרה יכולה לשמש לתלייה של ריהוט, לאחסון חפצים שאינם בשימוש יומיומי ואפילו כאלמנט קישוטי. לא מאמינים לנו? תראו את 13 האלמנטים המיוחדים הבאים, כולם תלויים מלמעלה.

עוד באתר לעיצוב הבית:

בחלום הלילה

הסטודיו הצרפתי Atelier Décadrages מתמחה בייצור מיטות תלויות מהתקרה, שלהן הם קוראים BedUp. גובה המיטות שלהם מתכוונן, כך שניתן להנמיכן כאשר רוצים לישון או לנוח ולהרימן עד למצב שהן צמודות לתקרה, כאשר המיטה אינה בשימוש. באופן הזה שטח המיטה יכול להשאר פנוי רוב שעות היום, ואתם תחסכו מטרים רבועים יקרים ותוכלו להשאיר את החלל חופשי ופנוי.

מהתקרה 01, המיטה צמודה לתקרה כאשר אינה בשימוש (צילום: bedup.fr)
המיטה צמודה לתקרה כאשר אינה בשימוש | צילום: bedup.fr

מהתקרה 01, ויורדת כשמגיע הזמן לישון (צילום: bedup.f)
ויורדת כשמגיע הזמן לישון | צילום: bedup.f

תקרה צפה

את המשפחה המתגוררת בבית הזה בספרד הטרידה העובדה כי חוף הים הקרוב חסום על ידי בתי השכנים ואי אפשר לראות אותו מתוך הבית. כדי להתמודד עם הבעיה החליט המשרד ההולנדי WAA לבנות על גג הבית בריכת שחייה, שממנה אפשר ליהנות גם מהנוף אל חוף הים. הבריכה משתלבת עם תקרת הבית ונראית כתלויה באוויר. דרך חלקים ממנה, הבנויים מזכוכית עבה של 6 סנטימטרים, אפשר להציץ אל תוך חדרי הבית.

>> לתמונות נוספות של הבית, היכנסו לכתבה 

מהתקרה 02, הבריכה היא חלק מהתקרה של הבית (צילום: Jan Bitter)
הבריכה היא חלק מתקרת הבית | צילום: Jan Bitter

בית המדוזות (צילום: Jan Bitter)
כך זה נראה מלמעלה | צילום: Jan Bitter

תולה כביסה 

כותבת הבלוג Little Lucy Lu חיפשה פתרון ייבוש בתוך הבית עבור המכנסיים שלה והבינה שהמתקנים הסטנדרטיים יתפסו יותר מדי מקום בחלל הקטן הזה. כדי ליצור מראה ביתי ואקלקטי, היא בחרה לוותר על מתלים ממתכת הנמכרים בחנויות וליצור בעצמה מתלה מסולם ישן. את המתלה צבעה בטורקיז ותלתה מהתקרה בעזרת שרשראות בהירות.

מהתקרה 03, סולם ישן שהפך למתלה כביסה (צילום: littlelucylu.com)
סולם ישן שהפך למתלה כביסה | צילום: littlelucylu.com

גינה לי

ריהוט גן בדרך כלל אינו חדשני במיוחד מבחינה עיצובית. עם זאת הוא צריך לשדר עבורנו תחושת נינוחות ורוגע, המשדרגות את השהייה בחוץ. כאן החליטו לשבור את התבנית המוכרת של פינת אוכל חיצונית וליצור שולחן אוכל תלוי במראה המזכיר ערסל. השולחן עצמו מורכב ממשטח איקאה ששודרג באמצעות חבלי תלייה ואליו הותאמו שני גופי תאורה תלויים.

מהתקרה 04, משטח איקאה שנתלה מהתקרה (צילום: David Wooley,housetohome.co.uk)
משטח איקאה שנתלה מהתקרה | צילום: David Wooley,housetohome.co.uk

התקרה פורחת 

עיצוב התקרה בבתים שלנו בדרך כלל מסתכם בשכבת צבע, גופי תאורה ואולי הנמכת גבס דקורטיבית. אך כפי שאנו דואגים לאבזר ולחפות את הרצפה ואת קירות הבית, ניתן לחפות גם את התקרה ליצירת מראה שונה ומפתיע. המותג bisazza מבית טרישה גילד מציע חיפוי פסיפס מרהיב בדוגמה פרחונית וצבעונית, שאפשר ליישם גם על התקרה וליהנות מאפקט מרשים המגדיל את החלל. מחיר: מ-800 שקל למטר, להשיג: HeziBank.

מהתקרה 05, חיפוי פסיפס על התקרה של המותג ב-HeziBan (צילום: bisazza )
חיפוי פסיפס על התקרה של חזיבנק | צילום: bisazza

סדר עליון

כמעט לכולנו יש בבית את החדר האחד הזה, שהופך להיות מחסן, בין שהוגדר מראש ככזה ובין שלא. בחדר הזה אנו שומרים את כל החפצים שאנו לא משתמשים בהם באופן יומיומי, ונדיר שנשאר בו שטח רצפה לתמרון. כדי לזכות בכמה מטרים של חלל פנוי, תוכלו לנצל את החלק העליון של החלל לאחסון תלוי מהתקרה, וכך לשמור על חלל מאורגן ומסודר. מערכת האחסון הזו של Racor כוללת גם מנגנון מעלית מובנה, שיהפוך את החפצים לנגישים עבורכם כאשר תצטרכו אותם. מחיר: 687 שקל, להשיג: smarthome.com.

מהתקרה 06, פינוי שטח רצפה במחסן (צילום: smarthome.com)
פינוי שטח רצפה במחסן | צילום: smarthome.com

ועדת קישוט

כותבת הבלוג Clever and Catchy רצתה למצוא פתרון אחסון לנעליים בחלל קטן מאוד. במקום לבזבז מקום בארון או למקם רהיט ייעודי עבור נעליים שתופס די הרבה מקום, היא החליטה ליצור בעצמה פתרון תלייה בלתי שגרתי לנעלי העקב שלה. היא רכשה קרניז פשוט וחתכה אותו לפי מידות החדר כדי ליצור מתלה לאורך הקירות. את המתלה היא תלתה במרחק קטן מהתקרה, כדי להשאיר מקום עבור העקבים, והתוצאה היא קישוט ייחודי לתקרת החדר.

מהתקרה 07, קרניז לאורך התקרה לתליית נעליים (צילום: alittlecleverandcatchy.blogspot.co.il)
קרניז לאורך התקרה לתליית נעליים | צילום: alittlecleverandcatchy.blogspot.co.il

צמחים מטפסים

כולם אוהבים להכניס קצת מן החוץ פנימה ולשלב עציצים ירוקים ופורחים בחללי הבית. אם אין לכם מרפסת, חצר, גג או שטח רצפה להקדיש עבור גינה קטנה, תוכלו ליצור פינה ירוקה וחביבה בעזרת תליית עציצים מהתקרה. אנו ממליצים לרכוש כמה סוגי עציצים שמחמיאים זה לזה ולתלות אותם בגבהים שונים ליצירת עומק ועניין. מחיר: 120 שקל, להשיג: מפעם.

מהתקרה 08, עציצי וינטג' תלויים בחנות מפעם (צילום: אנה בן שבת)
עציצי וינטג' תלויים בחנות מפעם | צילום: אנה בן שבת

נתפסו ברשת

אם חשבתם שתקרה היא רק בטון, גבס, פרקט ואריחים, כדאי שתחשבו שוב. שימוש בחומרים מפתיעים יכול לעזור לכם ליצור פינות חמד שוות בבית, כמו במקרה של הבית הזה ברוסיה, שבו רשת מחליפה חלק מהתקרה. המפלס העליון בבית היה נמוך מכדי לעמוד בו, ולכן בחר סטודיו Ruetemple ליצור קומת ביניים בעזרת רשת, היוצרת למעשה מעין ערסל המשמש חלל נוסף לקריאה ולמנוחה.

לכתבה על ערסלים במקום תקרות, היכנסו 

מהתקרה 09, ערסל בתקרה היוצר אזור מנוחה (צילום: Ruetemple)
ערסל בתקרה היוצר אזור מנוחה | צילום: Ruetemple

ערסל במקום תקרה (צילום: Ruetemple )
יוצר עניין בחלל | צילום: Ruetemple

מעל פני השטח 

אנחנו אוהבים את המטבחים שלנו עם הרבה מקומות אחסון וגם עם משטח עבודה נוח ורחב. כדי להשיג את שתי המטרות הללו בלי שהאחת תבוא על חשבון האחרת, צריך לעתים להשתמש באביזרים חיצוניים, המפנים מעט מקום ממשטח העבודה בלי להכביד על החלל. דוגמה לכך היא מתלי סירים, שמצאו את דרכם ממטבחים תעשייתיים אל המטבחים הביתיים שלנו. את המתלה הזה, המורכב מענף ומחבלים תוכלו אפילו להכין בעצמכם.

מהתקרה 10, מתלה סירים לפינוי משטח העבודה (צילום: Woodnote Photography,poppytalk.com)
מתלה סירים לפינוי משטח העבודה | צילום: Woodnote Photography,poppytalk.com

מים זורמים

במבט ראשון האלמנט הזה אולי נראה לכם כגוף תאורה, אך למעשה מדובר בברז היורד מהתקרה אל מעל הכיור. המותג האיטלקי Newform עיצב את הברז הדקורטיבי כחלק מסדרת הברזים Morpho, על מנת להכניס אלמנט חדש ומפתיע אל חדרי הרחצה. הברז מנצל את גובהו של החלל ואף יוצר בו אשליית גודל, יתרון משמעותי עבור חדרי רחצה קטנים. מחיר: מ-4,500 שקל, להשיג: HeziBank.

אין תמונה
ברז מהתקרה המדגיש את גובהו של החלל

רוכבים בעלייה

שימוש בתקרה לצורך אחסון יכול להיות הפתרון המושלם עבור חפצים רבים שאיננו מוצאים להם מקום הולם. קארי, מהבלוג Dream Green DIY, רצתה לסדר את הגראז' בבית שלה, ולא היתה מספיק מרוצה מהתוצאה גם אחרי שכבת צבע וכמה יחידות מדפים. כדי לפנות מקום וליצור לעצמה קצת סדר בעיניים, היא החליטה לתלות את זוגות האופניים המשפחתיים בעזרת ווים שנקדחו בתקרה.

מהתקרה 12, תליית האפניים מהתקרה (צילום: dreamgreendiy.com)
תליית האופניים מהתקרה | צילום: dreamgreendiy.com

דלת סתרים

חללים קטנים במיוחד מאלצים אותנו למצוא פתרונות יצירתיים לניצול אופטימלי של המרחב. משרד האדריכלים Elii יצר בדירה הזו במדריד חלל ריק למראה, שרוב הרהיטים בו חבויים בתוך התקרה ויורדים מטה עם סיבוב של ידית ידנית. כך למשל מדפים, שולחן אוכל, ספסלים וערסל נשלפים מהתקרה בעת הצורך ומאפשרים חלל דינאמי המשתנה בהתאם לצורכי הדיירת.

לתמונות נוספות של דירת הסתרים, היכנסו

מהתקרה 13, דירה במדריד בה הרהיטים נשלפים מהתקרה (צילום: elii- Miguel de Guzmán)
דירה במדריד שבה הרהיטים נשלפים מהתקרה | צילום: elii- Miguel de Guzmán
בית ההפתעות, נדנדה (צילום: elii- Miguel de Guzmán)
נדנדה יורדת כשמתחשק | צילום: elii- Miguel de Guzmán

בית ההפתעות, ערסל (צילום: elii- Miguel de Guzmán)
או ערסל אם מתחשק | צילום: elii- Miguel de Guzmán

לכל כתבות המגזין