למרות הימים שטופי השמש שפקדו אותנו בשבוע האחרון, החורף כבר כאן. אנו מבלים יותר זמן בבית וזקוקים לחום, הן ברמה הפיזית והן ברמה הנפשית. עיצוב נכון ומחמם של הבית יוסיף לתחושה נעימה ונוחה ויעזור לעבור את בלוז החורף בשלום. מאחר ויש ירידה במצב הרוח בעונה הקרה, חימום הבית בעזרת הפנג שואי יכול להשפיע לא רק על סידור הבית ומראהו, אלא גם על איך נחוש בו. 

בעונה הקרה עלינו לאזן את הסביבה שלנו ולהוסיף אנרגיית אש לחימום הבית וליצירת הרמוניה. החורף שייך לאלמנט המים. זוהי עונה בה הטבע מאט ומוריד הילוך, ומשפיע עלינו באופן ישיר: בחוץ מחשיך מוקדם, הימים מתקצרים והלילות ארוכים, הקור גורם לנו לבלות יותר בבית מאשר בחוץ וקשה לקום בבוקר ואף לגייס אנרגיות להתחלת פרויקטים חדשים בחיים. זוהי עונה של התכנסות והמתנה. כמו כן, זה הזמן לחלום ולרקום תכניות ושינויים שיבואו עם האביב. כך תכניסו קצת אש לבית וללב.

שטיח אדום (צילום: גולדשטיין גלרי)
שטיח אדום אש. גולדשטיין גלרי טפט | צילום: גולדשטיין גלרי

 בחרו צבעים חמים: אדום, ורוד, כתום

אנו זקוקים לחום, ועל הבית לתמוך בכך. בחרו צבעים חמים שאתם אוהבים שיסייעו לכם לחמם את האווירה והתחושה בחלל הבית. החליפו את הכחולים הקייצים הקרירים בצבעי האש – אדום, ורוד, סגול, כתום וגם צהוב. כתמי צבע שכאלו בחדר הסלון או בחדר השינה יוסיפו לחמימות האווירה ויאזנו את האנרגיה בחלל.

איך עושים את זה? הדבר יכול להתבטא בכריות נוי, וילונות או כיסויי מיטה רכים ומלטפים. התחושה תהיה חמימה ושמחה יותר. שמיכת התכרבלות נעימה באדום בורגונדי שרועה על כורסה לשימוש יומיומי תעבוד ברמה העיצובית, הפרקטית וגם ברמה האנרגטית של הבית ושלכם. מקמו שטיחים מזמינים בצבעים חמים או עם הדפסים אתניים בעלי צבעוניות עזה ומרקם נעים שיכסו את הרצפה הקרה ויחממו את האווירה.

מבחינת חומרים, אלמנט האש לפי הפנג שואי מתבטא בבית בכל החומרים שמקורם מן החי. מוצרי עור מהווים ביטוי לאלמנט האש, כמו גם צמר כבשים רך. פנקו את עצמכם בבילויים משפחתיים על שטיח רך בשעות הערב החורפיות, לצד שוקו חם או תה צמחים.

סלון -ג'ינג'ר (צילום: עדי גלעד)
שטיחים בצבעים חמים. ג'ינג'ר | צילום: עדי גלעד
כריות נוי ג'ינג'ר (צילום: עדי גלעד)
זריקות של צבע עז בכריות נוי. ג'ינג'ר | צילום: עדי גלעד

גם בחדר השינה גי'נג'ר (צילום: עדי גלעד)
גם בחדר השינה. ג'ינג'ר | צילום: עדי גלעד

 הבעירו אש: קמין במרכז הסלון

אש בוערת היא אחת הדרכים הטובות ביותר להגביר את אלמנט האש. אין כמו החום שמפיץ קמין טוב ברחבי הבית. הקמין, שקט עם נוכחות כריזמטית, הופך להיות מלך הבית בחורף. כולם מתכנסים סביבו, ונהנים מחומו ומאור הלהבות. בילוי של ערב מול הלהבות יכול להיות מרגיע, מפיג מתחים ומהפנט כאחד, שלא לומר רומנטי.

התקנת קמין אינה דבר מורכב – אז לכל מי שביתו וכיסו מאפשר לו ומתלבט - זה הזמן. כשגרתי באורוגואי הייתה בביתנו אח בנויה במרכז הסלון שהקפדנו להבעיר מדי ערב. המלצה חמה: אם מתארגנים על רשת צלייה נמוכה, ניתן להכין מעל הגחלים נתח בשר טוב, צו'ריסו עסיסי או פיצה ביתית.

איפה נמקם את הקמין? מרכז הבית הוא מיקום אידיאלי מאחר ומשם הקמין מספק אנרגיית אש לכל הבית ובמקביל מייצר אנרגיית אדמה במרכז, שתומכת בחיי הדיירים. כמו כן, חלל של בילוי משפחתי כמו סלון או חדר משפחה, יתאים מאוד למיקום אש בוערת.

קמין בסלון (צילום: צילום ברפמן)
הקמין, מלך הבית בחורף | צילום: צילום ברפמן

פרקטים (צילום: פרקטים)
מפיג מתחים ומהפנט | צילום: פרקטים

האירו את הבית: אור טבעי, גופי תאורה או נרות

האירו את הבית באור יקרות. תאורה היא דבר חשוב מאוד בכל הנוגע למצב הרוח, לתחושת חום ולבריאות נפשית. בחורף בישראל למזלנו ישנם לא מעט ימי שמש. נצלו ימים יפים ושעות יפות של שמש ואפשרו לאור טבעי למלא את הבית ולחמם אותו. בנוסף, מאחר ושעות האור מתקצרות – יש להוסיף ולפצות עם תאורה מלאכותית בתוך הבית - הוסיפו גופי תאורה שונים בפינות שונות בבית, דאגו לתאורה עיקרית טובה כמו גם לתאורת אווירה, ושלבו בנרות.

ספה צהובה (צילום: חפצים)
גופי תאורה בפינות שונות בבית. חפצים | צילום: חפצים

ספה ירוקה (צילום: חפצים)
ויהי אור בבית. חפצים | צילום: חפצים

במדור הקודם: כך מעצבים בית טוב
לכל הכתבות במדור פנג שואי

מירב אייכלר, יועצת פנג שואי לחכמת הבית