איך מזרימים אנרגיה חדשה לבית? אחת הדרכים היא להכניס קצת צבע לחלל, או ליתר דיוק, כמה צבעים. הקולור בלוקינג (color blocking), מגמה שהתפתחה בעולם האופנה לפני כשנתיים ומעודדת שילוב בין צבעים קונטרסטיים, כבר הטביעה חותמה גם בעולם העיצוב.

אין תמונה
קצת צבע לחלל. Roche Bobois
אין תמונה
צבעים קונטרסטיים במשטחים גדולים. Roche Bobois
אין תמונה
צבע שמוסיף מצב רוח. קארה דיזיין


ההשראה לקולור בלוקינג נלקחה מעולם האומנות של המאה הקודמת. את שורשי הטרנד ניתן למצוא ביצירות של הצייר ההולנדי, פיט מונדריאן, שהשתמש בצבעים בולטים מוקפים בקווים שחורים מודגשים.
Piet Mondrian (צילום: מתוך: mondriantrust.com)
בהשראת פלטת הצבעים של מונדריאן 1923 | צילום: מתוך: mondriantrust.com

אין תמונה
וגם בעולם האופנה. זארה

חלל משמח: שילוב בין אלמנט העץ לאלמנט האש

אתם בוודאי שואלים, איך הפנג שואי קשור לחגיגת הצבעים? תורת הפנג שואי חוקרת ומתייחסת למימד האנרגטי במרחב – כלומר איך המרחב משפיע עלינו באופן אישי ברמה האנרגטית. מאחר ולצבע השפעה רבה וישירה על מצב רוחנו, שיטת הקולור בלוקינג מאפשרת לנו להשתמש במשטחי צבע גדולים ועזים ובכך להקפיץ את התדר האנרגטי בחלל. באמצעות הצבע, החדר הופך לערני ומגרה יותר, שמח ומשמח.

בפנג שואי ישנה התייחסות לחמישה סוגים של אנרגיה בהתאם לחמישה אלמנטים (עץ, מים, אש, אדמה ומתכת). שימוש בקולור בלוקינג לפי הפנג שואי יישלב בין אלמנט העץ (המאופיין בגוונים כחולים וירוקים) לצד צבעי אש (אדומים, ורודים, סגולים, צהובים וכתומים עזים וזוהרים) – שילוב בין הצבעים יכניס לחלל אנרגיה חיונית, מעודדת פעילות ומשפרת מצב רוח.

חלל כחול, קארה דיזיין (צילום: פיטר יורגן)
להקפיץ את התדר האנרגטי בחלל. קארה דיזיין | צילום: פיטר יורגן

אין תמונה
ולהכניס אנרגיה חיונית. טמבור

איך עושים זאת?

ראשית חשוב לדעת שאין חוקים לשילובי צבעים, אלא שאיפה ליצור ניגודיות בין הצבעים. לפי הקולור בלוקינג, ככל שבוחרים יותר צבעים – משיגים יותר חירות בעיצוב. למשל, בעיצוב חדר ילדים, המשלב שני גוונים, יתקבל חדר עצור ומאופק יותר מחדר צבעוני. לעומת זאת, חדר שיישלב מספר גוונים יצור חיבור חדש ומרענן.

יהודית עזרא, מעצבת טקסטיל ברנבי קוטור, טוענת שהחן של השיטה הוא בכך שהיא נושמת, ושעל ידי שינוי של כתם צבע אחד (קיר, וילון או רהיט) ניתן לרענן ולחדש את מראה החלל כולו. "צבע מחולל ופועל כמו דברים טובים על החושים שלנו. חבל לעקר את הסביבה שלנו עם הלבן והמונוכרומטי".

אין תמונה
כמה שיותר צבעים יותר טוב. רנבי קוטור

אין תמונה
צבע חדש ירענן את מראה הקולור בלוקינג הקיים. יאיר דורם

צביעת הקירות. בדומה לשימוש במגמת הקולור בלוקינג באופנה – בוחרים מספר גווני צבע שתואמים מבחינת אחוזי הפיגמנט ומשלבים אותם ללא חשש בעיצוב החלל (למשל, עירבוב בין גוונים פסטליים שונים או שילוב בין גוונים זרחניים). הצבעים שישמשו לצביעת קיר או למשטח גדול צריכים להיות עזים, בהירים ונעימים לעין. השילוב צריך למשוך את תשומת הלב אבל הרמוני.

אין תמונה
לא לחשוש לשלב צבע על הקיר. טמבור
אין תמונה
וגוונים בחדר הרחצה. נגב

אין תמונה
או שילוב מנצח בסלון. Roche Bobois

אקססוריז. בעיצוב פנים ניתן לעשות שימוש בקולור בלוקינג בדרכים רבות. לקבלת מראה מודרני ומרגש יש לשלב כתמי צבע דרך כריות נוי ואקססוריז לבית, וילונות, שטיחים וכמובן פריטי הריהוט.

אלומיניום. מי שלא יודע, אין צורך להסתפק באלומיניום בצבעים המוכרים. כיום ניתן למצוא בשוק מניפת צבעים לאלומיניום עם סדרת צבעים ייחודית בהשראת הקולור בלוקינג. שילובים צבעוניים של פרופיל אלומיניום היום אפשריים יותר מתמיד.

גם למטבח כדאי להוסיף צבע: מטבחים בגוונים נועזים

במדור הקודם: כך תעשו לכם טיהור אנרגטי בבית
לכל הכתבות במדור פנג שואי

מירב אייכלר, יועצת פנג שואי לחכמת הבית