כאשר אנו קוראים כתבות עיצוב על בתים חדשים או כאלו שעברו שיפוץ, אנו מביטים על התמונות השונות ובדרך כלל עוצרי ומתעכבים על החללים הציבוריים המרשימים, חדרי השינה המפנקים, הפתרונות החכמים ופרטי האקססוריז הקטנים. ברוב המקרים חדרי הרחצה, שנתפסים כחללים פרקטיים בלבד, אינם זוכים לאותה תשומת לב, ובפרט שירותי האורחים הקטנים. אך חדרי שירותים הם חלק בלתי נפרד מחללי הבית, ולמרות שמבלים בהם זמן קצר יחסית, מגיע לכם ליהנות גם מהם. כמו כן, מדובר בחלל שהמבקרים והאורחים שלכם נחשפים אליו בכל פעם שהם מגיעים לביתכם. לכן החלטנו הפעם להפנות את הזרקור לכיוון החדר הקטן ביותר בבית, ולהוכיח שגם אותו אפשר לעצב באופן אסתטי ויצירתי.

שירותי אורחים (צילום: הגר דופלט)
הפריטים הקטנים מוסיפים את הטאץ'. עיצוב: קרן quickdesigמ | צילום: הגר דופלט

עוד באתר לעיצוב הבית:

ארון הכיור מכתיב את הסגנון

האדריכלית שירלי נחמנה מספרת שבתחילת דרכה המקצועית תפקידה הלא רשמי במשרד היה לתכנן את חדרי השירותים בכל הפרויקטים. "כמעט בכל פרויקט שמתכננים יש שירותים, זה תמיד נלווה, תמיד כחלק מהשלם. חברה יקרה ומדריכת דרך אישית אמרה לי שהדרך היחידה לשרוד במקצוע היא להסתכל על כל פרויקט כעל יצירת אמנות, לתת תשומת לב ,למצוא את היופי, המקוריות והיצירתיות בכל מה שמתכננים, וכך היה". בתכנון החדר היא מסבירה שהמצב האידיאלי הוא למקם את הכיור והמראה, שהם האלמנט האסתטי ביותר, מול הכניסה לחדר, ומוסיפה כי ארון הכיור הוא האלמנט הדומיננטי ביותר בחדר, ולכן יש להתייחס אליו כמכתיב הסגנון העיקרי.

טל בן זאב, שירותי אורחים (צילום: סטודיו שגב, אלעד גונן וזאב ביץ)
עליז ומזמין. עיצוב: טל בן-זאב והילה בר | צילום: סטודיו שגב, אלעד גונן וזאב ביץ

דירה בסנט פטרסבורג (צילום: httpint2architecture.ru)
טפט על הקירות | צילום: httpint2architecture.ru

הפריטים הקטנים שיעשו את ההבדל

הריצוף וחיפויי הקיר הם חלק עיקרי בעיצוב חללים רטובים, ובעזרתם ניתן להוסיף צבע וטקסטורה וכן ליצור בחדק אשליה של חלל גדול יותר. אם בעבר הצבע בא לידי ביטוי בעזרת פס עיטור, כיום הנטייה היא לחפות משטחים שלמים באותו סוג אריח, בין שמדובר בצבע אחיד ליצירת קיר ניטראלי ובין שבאריחים מעוטרים וצבעוניים להדגשת קיר מסוים או את הרצפה. נחמנה ממליצה לחפות את כל גובה הקיר עד התקרה כדי להדגיש את גובהו של החדר, אך במידה שאתם מעוניינים לחסוך בעלויות, אפשר לחפות את הקיר עד גובה 1.20 מטר בלבד כאשר אין מגע מים ישיר. במידה שהתקציב מאפשר, תוכלו להשקיע בברז וכיור מיוחדים, אך אפשר למצוא פריטים יפים גם במחירים נמוכים. כמו בשאר חללי הבית, גם כאן הפרטים הקטנים הם שיקנו לחלל מראה שלם ונעים – מראה מיוחדת, ספסל, שטיח, מגבות, מעמד למגזינים, תמונות, עציצים ואביזרי נוי על המדפים. רוצים כמה דוגמאות להמחשה? בבקשה. 

בית פיל (צילום: Lufe Gomes)
האורחים לא ישתעממו | צילום: Lufe Gomes

הבית בלהבות חביבה (צילום: הגר דופלט)
מקום שאפשר להתפרע בעיצובו. חדר השירותים של יותם ויפעת | צילום: הגר דופלט

התהפכו היוצרות

בשיפוץ חדר השירותים הזה לא הוחלפו הכלים הסניטריים וגם לא הריצוף ויחד עם זאת אי אפשר להתעלם מהשינוי המהפכני – הקיר הלבן והריק נצבע בשחור ואובזר בגלריית תמונות, חזיתות הארון הכהות הוחלפו בחזיתות לבנות עם נגיעות מוזהבות ואבזור בגווני לבן וזהב מקשט את המדפים.

חדרי שירותים יפים לפני (צילום: thevaultfiles)
ככה הם נראו לפני... | צילום: thevaultfiles

חדרי שירותים יפים התהפכו היוצרות (צילום: thevaultfiles.com)
התהפכו היוצרות | צילום: thevaultfiles.com

סטיילינג חם

בביתה של המעצבת מעיין אשכנזי שירותי האורחים הוקטנו במהלך השיפוץ לטובת הגדלת המטבח, אך זכו לסטיילינג מוקפד בצבעים חמים, על פי סגנונה האישי ועיצוביה המקוריים.

מעיין אשכנזי, שירותי אורחים (צילום: דודי ארדון)
סטיילינג מוקפד. עיצוב: מעיין אשכנזי | צילום: דודי ארדון

פסיפס מחוספס

בדירה הזו בדרום תל אביב מתגורר רווק צעיר ובשיפוצה הוחלט להדגיש אלמנטים אדריכליים קיימים בעזרת הסרת שכבות הטיח והצבע, כמו קיר לבנים בסלון ועמוד קונסטרוקטיבי בשירותים. ארון הכיור מעץ, המראה הגדולה וחיפוי הפסיפס הלבן מאזנים בין הסגנון הגס והמחוספס לבין עיצוב מודרני ויוצרים מראה נקי ומעניין.

כפיר גלאטיה פלורנטין רחצה גובה  (צילום: מושי גיטליס)
עמוד קונסטרוקטיבי חשוף. יצוב: כפיר גלאטיה אזולאי | צילום: מושי גיטליס

שחור-לבן-פוקסיה

בני הזוג הגרים בבית הזה אוהבים מאוד צבעים ולכן החליטו לעצב גם את השירותים באופן צבעוני, מקורי ומשמח, בעזרת חיפוי קיר דרמטי בגווני שחור ולבן בדוגמת דמקה וארון בצבע  ורוד פוקסייה. מראה גדולה מכפילה את גודל החלל הקטן ושולבו בעיצוב חומרים מבריקים ליצירת אשליית גודל.

חדרי שירותים יפים (צילום: אורית אלפסי)
חיפוי קיר דרמטי. עיצוב ליאת פוסט | צילום: אורית אלפסי

נגיעות עץ

במבנה צר וארוך במיוחד, בו הצליחו למקם אפילו מקלחת מפנקת, הוחלט לשמור על מראה מינימליסטי בשילוב חומרים חמים וקרים, עם אריחי גרניט דמוי בטון גדולים במיוחד (120/120 ס"מ). את העיצוב משלימים ארון עליון מעץ אלון, ארון כיור בגוון ורדרד עדין וכיור מונח, הבולט מעט מעבר לגוף הארון לניצול מקסימלי של החלל הנתון.

חדרי שירותים יפים (צילום: איתי סיקולסקי)
שילוב אריחים גדולים במיוחד. עיצוב: ניצן הורוביץ | צילום: איתי סיקולסקי

צבעוניות חזקה

החלל הזה עבר שיפוץ קוסמטי בלבד משום שהיה במצב טוב, אך היה חסר לו חן ואופי. כדי להשיג את המטרה חופה הקיר שמול הדלת בטפט מאוייר בגוונים חמים, וארונית לבנה המשמשת לאחסון נייר טואלט שוברת את הצבעוניות החזקה. במקום ארון כיור מסיבי שולב מדף עץ לאורך החדר ומעליו הונחו אביזרים משלימים.

עידית זכריה רחובות, שירותים גובה (צילום: שי אפשטיין)
טפט חינני. עיצוב: עידית ונטע זכריה, הבית של עידה | צילום: שי אפשטיין

נגיעת אדום

האדריכלית שתכננה את הבית הזה היא גם הדיירת בו ובעיצובו היא דאגה לשמור על איזון בין צבעוניות ניטראלית לבין נגיעות צבע נעימות ומעניינות, ששוברות את הנקיון המינימליסטי. גם בשירותים ניתן להתרשם מהקו העיצובי הזה, עם ארון הכיור האדום, המוסיף נגיעת צבע רעננה לחלל הקטן והמודרני.

אליאן פארי, שירותים (צילום: איתמר שיקלר)
ארון הכיור האדום מוסיף. עיצוב: אדריכלית אליאן פארי-יובל | צילום: איתמר שיקלר

עבודת יד

בשיפוץ הבית הזה המטרה היתה ליצור מהחלל הקיים והעייף משהו חדש, מעניין ומפתיע. בשירותים הקטנים הצליחו לשמור על מראה נעים תוך שימוש בצבעוניות מיוחדת - הקירות נצבעו בגוון תכול ונבחרו אריחים צבעוניים לגב האסלה. אך את הפוקוס גונב רהיט המראה המיוחד, עבורו נבחרו חתיכות עץ אצל כורת עצים, שעובדו ביד חופשית אצל נגר אמן ומעל המשטח הונח כיור קרמיקה בעבודת יד.

חדרי שירותים יפים (צילום: אמנון גורודנציק)
קרמיקה עבודת יד. עיצוב: Echo Design | צילום: אמנון גורודנציק

אקלקטיות דור שלישי

בעלת הבית הזה חזרה משליחות ארוכה בארצות הברית ורצתה ליצור לה ולמשפחתה בית שיהיה ממוקם כאן, אבל שירגיש כמו שם. הבית עוצב בסגנון אקלקטי עם פריטים ישנים של סבא וסבתא, פריטים שיובאו מארצות הברית וכאלו שנרכשו בשווקים ובגראז' סיילים. גם שירותי האורחים ממשיכים את סגנון הבית עם גוונים חמים ואבזור מדויק.

מרב חביב, שירותים גובה (צילום: גלעד רדט)
סטייל של סבא וסבתא. עיצוב: מירב חביב | צילום: גלעד רדט

עדין ומתוק

בחדר הזה המטרה היתה ליצור חלל מואר ומרווח ככל האפשר. אריחים מעוטרים מקשטים את הרצפה ואת הקיר מחפים אריחים לבנים גדולים. ארון בגימור מבריק מחזיר את האור הרב החודר אל החדר ונגיעות של פריטים בשחור מאזנות את גווני הלבן, כמו סל הכביסה, הברז ומכונת הכביסה, שזכתה לקישוט עדין ומתוק.

ורד בונפיליולי, גובה (צילום: איתי בנית)
מכונת הכביסה זכתה לשדרוג. עיצוב: ורד בונפיליולי | צילום: איתי בנית

על המראה 

הבית הזה שופץ עבור משפחה צעירה תוך חודש בלבד ובתקציב נמוך. השירותים רוצפו באריחים דמויי קרשי עץ מיושנים בגוונים דהויים של חום ותכלת, שהובילו לבחירה לעצב את החלל כולו באווירה ימית וקלילה. בהמשך לקונספט נבחרו גם פריטי האבזור, ביניהם מראה, המציצה מבעד לתריסי העץ הלבנים, ועוגן המשמש כמתלה מגבות.

שיפוץ הלל אדריכלות, חדר רחצה עוגן גובה (צילום: לירן שמש)
אקססוריז באווירה ימית וקלילה. עיצוב: הלל אדריכלות | צילום: לירן שמש

דארק סייד

בשירותי אורחים קטנים האזור העיקרי שבא במגע עם מים הוא למעשה סביבת הכיור ולכן ניתן להשתמש בחיפויים יצירתיים עבור שאר הקירות. במקרה הזה טפט גרפי בגווני שחור לבן עוטף את החלל ויוצר בו אשליית גודל. גובה החלל מודגש באמצעות גוון כהה ברצפה ובתקרה ואריחי פסיפס שחורים מעטרים את נישת הכיור, הממוקמת משמאל.

חדרי שירותים יפים (צילום: desiretoinspire.net)
אשליית גודל וגובה | צילום: desiretoinspire.net

איקאה פלוס

זוג סטודנטים המתגוררים בדירה שכורה, רצו לשפץ את ביתם תוך שילוב הסגנון החדש בקיים. החלל הקיים היה סגור וכהה והם רצו ליצור בו אווירה צעירה, קלילה ואוורירית. עבור השירותים נבחרו חיפויים בהירים ורהיטי עץ, שנרכשו כולם באיקאה, לתוספת חמימה וביתית. האחסון בחדר הוא פתוח ויוצר מראה מאוורר תוך שמירה על אסתטיקה בעזרת אבזור מסודר וחינני.

עליזה כהן , שירותים  (צילום: איה אפרים)
אקססוריז שמוסיפים עומק. עיצוב: עליזה כהן | צילום: איה אפרים

אבזור מדויק

חשיבה יצירתית יכולה לשבור את התבנית הקבועה של חדרי השירותים, כמו בדירה הזו במגדל במרכז תל אביב, בה משחק הצבעים והנפחים מדגיש את התלת מימדיות של החלל. המרכיבים הלבנים בחלל – פאנל מעוטר, משטח הכיור, מדף מרחף ומדף נוסף מעל השירותים מדגישים את הצבעוניות החמימה והם משולבים עם חומרים מבריקים ואבזור מדויק ליצירת מראה יוקרתי ומיוחד

חדרי שירותים יפים (צילום: אורי אקרמן)
חומרים מבריקים. עיצוב: דניאל חסון | צילום: אורי אקרמן

זול וייחודי

כשהגיעו לתכנון השירותים בתהליך שיפוץ הדירה הזו בגבעתיים, האדריכלית והדיירים רצו לייצר את משטח הכיור ממשטח OSB, חומר זול יחסית ובעל טקסטורה מיוחדת. הם נתקלו בהתנגדויות רבות מצד הנגרים, שטענו שהדבר בלתי אפשרי, אך הם לא התפשרו, חתכו את המשטחים באופן עצמאי וציפו אותם בלכה בתנור. התוצאה – מקורית, פונקציונאלית ומלאת אופי.

דירה בעיצובה של רחלי אבני (צילום: רואי קטלן)
פתרון זול וייחודי. עיצוב: רחלי אבני | צילום: רואי קטלן

עשו זאת בעצמכם

בלוגרית אמריקאית שחיפשה דרך לשדרג את חדר השירותים הסתמי והקטן שבביתה, הצליחה לייצר אווירה כפרית ונעימה באמצעות צבע מרענן וקיר עץ מקורות עץ ממוחזרות. את חתיכות העץ היא פירקה מפלטות שמצאה ברחוב ותוך כדי תהליך הפירוק ניסתה לשמור אפילו על המסמרים שפירקה, כדי לשלבם בעיצוב החדש ליצירת מראה מחוספס.  הוראות DIY.

חדרי שירותים יפים (צילום: mandyjeanchic.com)
צבע מרענן וקיר עץ | צילום: mandyjeanchic.com
 

פינת קריאה

 הבית הבא שודרג בידי הזוג  לאט לאט ובשלבים משיקולי תקציב. החלל הציבורי מעוצב בסגנון תעשייתי עם קירות בטון חשופים, חיפוי בטון מוחלק על הרצפה ופריטים מברזל שחור. השירותים ממשיכים את הסגנון של הבית כולו ונכנסים אליהם דרך דלת אדומה, ששוברת את הצבעוניות התעשייתית. חיפוי קיר לבן מבריק מאזן את הבטון החשוף ומדף ספרים מעץ מוקם מעל האסלה, כי מי לא אוהב לקרוא בשירותים?

שירותים (צילום: הגר דופלט. הבית של מילי ויוראי)
כי מי לא אוהב לקרוא? עיצוב: | צילום: הגר דופלט. הבית של מילי ויוראי

גם בשכורות

בדירות שכורות בדרך כלל קשה יותר למצוא פתרונות הולמים לחדרי השירותים, מכיוון השוכרים מעדיפים שלא להשקיע בשיפוץ ובאלמנטים שאינם יכולים לשנע לדירות הבאות. בדירה השכורה הזו לא בוצעו שינויים מרחיקי לכת, אך את משטחי הכיור הקרים והנפוצים מחליף משטח עץ, שנמרח במספר שכבות לכה ומהווה פתרון זול ויעיל המשדרג את האווירה בחדר.

ויקי עוזר, חדר רחצה גובה (צילום: הגר דופלט)
משטח עץ מוסיף המון. עיצוב: ויקי עוזר | צילום: הגר דופלט

ידיות עור

כמו בעיצוב כל חללי הבית, גם בשירותים שילוב בין חדש לישן, בין יקר לזול ובין ניטראלי לצבעוני מאפשר יצירת חלל מעניין, מקורי ובהשקעה סבירה. במקרה הזה ארונית כיור מאיקאה שודרגה בעזרת ידיות עור בעבודת יד, נבחרו כיור וברז חדשים במראה מודרני ויוקרתי, מוקמו אביזרים קלילים ושטיח צבעוני והוחלפו אריחי הריצוף, שנרכשו עפ"י יחידות ולא על פי מ"ר.

חדרי שירותים יפים (צילום: amberinteriordesign.com)
חלל חמים ומודרני | צילום: amberinteriordesign.com

בהזמנה אישית

בתכנון של חללים קטנים חשוב לשים לב לכל פרט על מנת לנצל באופן הפונקציונאלי ביותר את החלל הנתון. הדבר נכון באופן מיוחד לחדרי שירותים קטנים, בהם קיימים אלמנטים קבועים שלא ניתן להזיז. במקרה הזה תוכננו ארון בהזמנה אישית, הכולל מקום לכל מה שצריך ונישות חביבות היוצרות תחושת גודל בחלל ומשאירות מקום אפילו לדקורציה.

חדרי שירותים יפים (צילום: אביבית ויסמן עיצוב קרן בר)
חדרי שירותים יפים | צילום: אביבית ויסמן עיצוב קרן בר

יש גלריה

אחת המטרות העיקריות בעיצוב פנים בבתים, היא יצירת חלל המייצג באופן ויזואלי את הדיירים, אופיים, האהבות והתחביבים שלהם. כאן מדובר בבית של מעצבת גרפית ובלוגרית, שכולו מקושט בהדפסים ובאקססוריז בסגנון אמריקאי. בהמשך לכך אובזרו גם השירותים, בהם קיר גלרייה עם פוסטרים והדפסים מקבל את פני הנכנסים.

חדרי שירותים יפים (צילום: poppytalk.com)
אקססוריז בניחוח אמריקאי | צילום: poppytalk.com

וינטג' מאניה

ההתמחות של מעצבת הבית שלפניכם היא בעיקר שיפוץ דירות ישנות, בהן היא מקפידה להשתמש בחומרים ממוחזרים ואלמנטים שונים מפירוק, כמו ריהוט, דלתות, חלונות ואפילו כלים סניטריים. בהתאם לסגנון של הדיירים ולהתמחות שלה, שולבו בעיצוב פריטים רבים ששופצו, וגם בשירותים מוקמה שידת וינטג' שהותאמה לשימוש כארון כיור.

ליאל דניר, חדר רחצה (צילום: איתי סיקולסקי)
ברזים בסגנון קלאסי. עיצוב: ליאל דניר | צילום: איתי סיקולסקי

תמונות מחממות

כדי לשוות תחושה מרווחת לחלל הקטן, נבחרו חיפויים פשוטים יחסית ששודרגו בעזרת ארון כיור עם פרטים מיוחדים מעץ אלון גושני, שידות פתוחות לאחסון מברזל ועץ ותמונות שמחממות את האווירה. יחד עם העיצוב הנקי שולבו מספר פריטים המוסיפים ניחוח רטרו-קלאסי לאווירה כמו הברזים, מסגרת מראה מעוטרת ומנורה דקורטיבית.

מרב שדה, גובה, ארונית וינטאג שעברה הסבה (צילום: סיון אסקיו)
פירטי וינטג' רבים. עיצוב: מרב שדה | צילום: סיון אסקיו

עם תעמולה

כמעט בכל שירותים תוכלו למצוא משהו לקרוא ובמקרה הזה החליטו להשתמש במילה הכתובה גם לטובת עיצוב החלל. החדר כולו, מרצפה ועד תקרה, מחופה בכרזות תעמולה ישנות המודבקות על הקיר כטפט. רצפת עץ ותמונות בסגנון וינטג' מעדנות את המראה המיוחד ולצד האסלה מוקמה, כמובן, סלסילת עיתונים .

חדרי שירותים יפים (צילום: czterykaty.pl)
כרזות תעמולה ישנות | צילום: czterykaty.pl