ממש בקרוב יסתיים החופש הגדול, ומאות אלפי תלמידים, בני כל הגילים, יחזרו אל ספסל הלימודים ויתחילו שנה נוספת של החכמה והעשרה בבתי הספר השונים. אחת הסוגיות המורכבות שעולות בכל שנה לקראת המאורע המשמח היא איך להתכונן ומה לקנות. הורים רבים מוצאים את עצמם מוציאים סכומי עתק על ספרים וכלי כתיבה - מעמסה גדולה נוספת אחרי חודשיים של בילויים, פעילויות ושאר התעסקויות הכרוכות בהוצאות בלתי מבוטלות.

לקראת סוף החופש רבים מתלבטים אם להיענות לתחינות הילדים לכלי כתיבה ממותגים, אם לקנות את כל מה שרשום ברשימת הדרישות ובכלל, כמה נכון להוציא ואיך אפשר לחסוך. אין ספק שכולם רוצים את טובת הילדים ובטח מאושרים לראות אותם שמחים וטובי לב עם ילקוטיהם החדשים וכלי הכתיבה המנצנצים. עם זאת, לא פחות חשוב ללמד את הקטנים שיעור לגבי הוצאות כספיות ומידתן.

עוד באתר לעיצוב הבית:

איזון זה שם המשחק

כדי להימנע מהוצאות מיותרות, כדאי תחילה לעשות חיפוש ולבדוק מה יש בבית. חבילות סגורות או פתוחות של מחברות ועפרונות עשויות להסתתר בארונות ובמגירות שמזמן לא פתחתם, ומי יודע, אולי תמצאו אוצרות גנוזים. אחרי שעשיתם את זה, כדאי לקבוע גבולות תקציב ואפילו להסביר לילדים מה משמעותו ומדוע הדבר נחוץ. ברגע שקבעתם את סכום ההוצאה, אל תסטו ממנו אלא אם העניין ממש מחויב המציאות.

ילדים רבים, בעיקר קטנטנים, כמהים לתיקים ומחברות ממותגים של גיבורים מצוירים, זמרים אהובים או קבוצות כדורגל. מכיוון שלרוב מדובר בתופעה חולפת או הערצה קצרת מועד, הרשו להם לבחור פריטים בודדים מסוג זה (שלרוב יהיו גם יקרים יותר מפריטים לא ממותגים) ואותם ערבבו עם פריטים מתאימים אחרים. חשוב לאזן בין התעקשות על פריט יקר או יוקרתי לבין שאר הרשימה שתושלם ברשתות זולות שמספקות מוצרים לא פחות טובים.

מומלץ בהחלט לעשות סקר שוק, להשוות מחירים בחנויות ובאינטרנט ולפקוד חנויות מסוג 'הכל בדולר', שבהן ניתן למצוא לא מעט פריטים שווים. למרות שנוח מאוד לקנות את כל מה שצריך זמן רב מראש ולעבור את החופש בראש שקט, לעתים כדאי לחכות למבצעי הרגע האחרון, אז צונחים המחירים במטרה לחסל את הסחורה. מעבר לכך, קיימים לא מעט הורים שמייצרים קבוצות רכישה במטרה לקנות בכמויות וכך להוזיל מחירים. קבוצות כאלה ניתן למצוא ברשתות החברתיות או שאפשר אפילו לארגן קבוצה שכזו בשכונה או בכיתה, לפנות לספקים ולהפעיל לחץ להורדת מחירים.

שיטה נוספת לחסוך בעלויות היא ליצור ולייצר דברים לבד, ואפילו לנצל את הדבר כפעילות נוספת עם הילדים בימים האחרונים של החופש. אפשר למשל להדפיס דמויות אהובות על גבי גיליון מדבקות במדפסת הביתית ולעטר איתן מחברות ויומנים, לעטוף פריטים מסוימים כמו פעם בניירות עטיפה צבעוניים של מתנות, להדביק וושי טייפ על עפרונות פשוטים ואפילו לתפור קלמרים או תיקי אוכל מבד חמוד ומעניין.  

כדי להקל על ההורים וגם על הילדים את בחירת הפריטים מתוך השפע העצום והמבלבל שקיים בשוק, כדאי ונחמד לבחור נושא, להתמקד בו ובכך לצמצם את השיטוטים והחיפושים. הנושא יכול בהחלט להיות משהו מעולם האהבות והתחביבים של הילד, כמו צבע אהוב, סגנון אופנתי, נקודות, כדורגל, בלרינות וכדומה. המוטיב לא חייב כמובן להופיע בכל הפריטים, אלא רק בכמה מהם, כך שסביבם ייבנה הסיפור כולו עם פריטים נוספים פשוטים יותר. הנה 6 דוגמאות לנושאים שכאלה.

תות בננה

כותרת כללית עבור חובבי הגוונים המתוקים של פירות, גלידה ומרשמלו. כאן אפשר לשלב בכיף וללא הגבלה ורודים וצהובים, כתומים ואדומים, ואולי אפילו מעט ירוק וטורקיז, שיקנו לפריטים מראה טרופי. שימו לב למשל לתיק הבאבלס הצבעוני שנראה כמו אוסף אינסופי של מסטיקים עגולים, לקופסת האוכל בצורת לבנת לגו מפתיעה ולקלמר בצורת בננה עסיסית.

קולאז-תות-בננה
עבור חובבי הגוונים המתוקים של פירות, גלידה ומרשמלו

1. מדבקות שם של YOLO, 6 שקלים, צילום יעל יגלום; 2. קלמר בננה, רשת סוהו, 45 שקלים, צילום יחצ; 3. תיק בטבלס, ארביטמנס 339 שקלים, צילום יחצ; 4. כוס טרמית, סטורי, 59 שקלים. צילום יחצ

אין תמונה
קופסת אוכל לגו מרשת סוהו, 58 שקלים

אין תמונה
מחקים של יולטה, 4 שקלים האחד

כל העולם כולו

חובבי הטבע והטיולים עשויים לאהוב פריטים שקשורים במפת העולם, מפות ומסלולי טיול. כך, למשל, תוכלו לשלב בחדר הילד גלובוס או מפת עולם גדולה, שלא רק ינעימו את שהיית הילדים שם אלא גם ילמדו אותם משהו על תרבויות וגיאוגרפיה. תוכלו למצוא תיקי גב עם הדפס של מפת עולם, נופים ומסלולי טיסה, מחברות וקופסאות אוכל עם הדפסי מפות ואפילו קלמרים שעליהם מפות רחובות של ערים בארץ.

קולאז-כל-העולם
לחובבי הטבע והטיולים

1. קלמר של אפרת וייס, 45 שקלים, efratul במרמלדה מרקט; 2. מחברת יומן מסע, יולטה, 69 שקלים, צילום יחצ; 3. גלובוס שולחני, שוקה, 450 שקלים, צילום יחצ; 4. ילקוט, Eastpak, 220 שקלים, צילום יחצ; 5. קופסת אוכל, רשת סוהו, 50 שקלים, צילום יחצ.

אין תמונה
מפת עולם מאוירת של ראף אנד טאף, להשיג באסופה, 350 שקלים

רטרו

למרות שילדים רבים מעדיפים את החידושים המעודכנים ביותר, יש בהחלט ילדים ובני נוער שאוהבים נוסטלגיה ומחבבים את האווירה המסקרנת מבית סבתא. אלה דווקא מגלים עניין במה שהיה וקרה בעבר ובחומרים טבעיים ובני קיימא כמו עץ, קרטון ובד. בקטגוריה זו תוכלו למצוא ילקוטי גב במראה של פעם, אריזות אוכל רב פעמיות שמחליפים את שקיות הניילון, עטים בצורת עיפרון של פעם ומחברות בכריכת קרטון שעליהן רקמה בעבודת יד.

קולאז-רטרו
לחובבי הרטרו

1. ילקוט של פעם, שוקה, 369 שקלים, צילום יחצ; 2. מחברת ופנקס של שירלי רוב, מחברת ופנקס, 42-45 שקלים, צילום יחצ; 3. עט בצורת עיפרון צבעוני, רשת סוהו, 13 שקלים, צילום יחצ; 4. סלוטייפ, סטורי, 49 שקלים, צילום יחצ; 5. אריזה רב פעמית לכריכים, תפיסת עולם של המועצה לישראל יפה, 15 שקלים. צילום אודי דגן.

אין תמונה
מחדד בראס של יולטה, 39 שקלים

אוונגרד

לילדים ולבני נוער מתוחכמים שאוהבים פריטים פחות שגרתיים יכול להתאים סגנון אוונגרדי שיבלוט במראה יוצא הדופן שלו. למשל, תיק גב במראה קוצני שלא ישאיר אף עין אדישה, מחברות מעוררות השראה שמשלבות מילים נסתרות בעיצוב הגרפי שעל גבי הכריכה, קלמר עור מגולגל במראה של פעם, ואפילו טושים זוהרים בצורת נינג'ות שיכורים.

קולאז-אוונגרד
לחובבי האוונגרד

1. עטי דשא בדלי, מחוץ לקופסה, 99 שקלים, צילום יחצ; 2. מחקים מעוצבים, יולטה, 3 שקלים; צילום יחצ; 3. מחברות בדגם גראפי של תמי בן שחר, 60-99 שקלים, צילום שרון ויידנפלד; 4. קלמר עור מתגלגל, מדפים, 290 שקלים, צילום גדעון לוין.

אין תמונה
,תיק קוצני של ארביטמנס 270 שקלים

אין תמונה
טושים זוהרים נינג'ות שיכורים, מחוץ לקופסה, 75 שקלים

שחור-לבן

קלאסיקת השחור-לבן היתה ותמיד תהיה נכונה, מעודכנת ואופנתית. צמד הצבעים הזה, שמתאים יותר לבני נוער ובוגרים, אם כי גם לקטנים בעלי טעם ודעה, מייצר שילובים מרתקים שעשויים להפתיע ולהיות אפילו חמימים, למרות ההקשר האורבני והמעודכן שלהם. כך תוכלו לשלב הדפסים שונים של דוגמאות גיאומטריות לצד ציורים ואיורים ופריטים בגימור חלק של שחור או לבן. כרית נמנום למחשב בצורת קלסר ותיק אוכל עם הדפס של גולגולת הן דוגמאות משעשעות.

קולאז-שחור-לבן
קלאסיקת שחור-לבן
 

1. תיק, תיק התיקים, 99 שקלים, צילום יעל ונעמי; 2. כרית מנוחה למחשב, סטורי, 119 שקלים, צילום יחצ; 3. מחורר איכותי, קרביץ, 24 שקלים, צילום יחצ; 4. מחברות של Pudish, 80 שקלים לשלוש מחברות, צילום יחצ; 5. תיק אוכל, YOLO, 59 שקלים, צילום יעל יגלום.

אין תמונה
קלמר גיאומטרי, שלומית אופיר, 55 שקלים

ילדודס

זה המקום להתפרע בצבע, לשלב גוונים עזים, דמויות מתוקות ושלל רעיונות שמחים. נסו לכוון את הילדים לבחור ברובוטים או דינוזאורים, שודדי ים או פרחים, ופחות בדמויות טלוויזיוניות מסדרות מצוירות. לקטנטנים תוכלו למצוא תיקי גב בצורות של חיות, קופסאות אוכל מאוירות ותגי שם מתוקים.

קולאז-ילדודס
המקום להתפרע

1. סינר רב שימושי, קאס, 65 שקלים, צילום יחצ; 2. תיקי חיות, שוקה, 129 שקלים. צילום יחצ; 3. תגי שם, YOLO, 15 שקלים, צילום יעל יגלום; 4. קופסאות אוכל, רשת סוהו, 55 שקלים. צילום יחצ; 5. כרית דינוזאור, סטורי, 199 שקלים, צילום יחצ.

אין תמונה
מחברת קישקוש, שוקה, 15 שקלים