יש מאין – יצירה במרחב

בתקופת שהותה בהודו ראתה מיה קוניבסקי כיצד נשים מקומיות מציירות מדי בוקר מנדלות בכניסה לבית, כדי לזמן מזל וברכה. בתרבותן, לצורות הגיאומטריות הסימטריות יש עוצמה רוחנית, הקשורה לטבע ולהרמוניה. הרעיון קסם לקוניבסקי, מעצבת ויוצרת רב תחומית, והיא החליטה לחשוף את הציבור הישראלי למנדלות ולמשמעותן, לא דרך ציור אלא דרך מדבקות. קוניבסקי יוצרת מדבקות מנדלה עם דוגמאות מרהיבות ומגוונות, שאפשר להדביק על כל משטח – על עץ, על קירות, על קרמיקה במקלחת או במטבח ואף על הרצפה. בהמשך יצרה את שטיחי הבז'ה פלור העשויים וינולאום (ויניל ולינולאום), חומר חדשני שעמלה על פיתוחו במשך שלוש שנים. שטיחים מקוריים ומקסימים אלה מגיעים בשבעה גדלים ומתאימים לכל חלל בבית, כולל המטבח, בזכות עמידותם והיותם קלים לניקוי. את המדבקות והשטיחים אפשר גם להזמין בהתאמה אישית לפי טעמכם.

חוקוק, 04-6799975, www.yeshme.co.il, בתיאום מראש

בתי מלאכה, משקל (צילום: ליבת רות)
מדבקות מנדלנות בעבודת יד. "יש מאין" | צילום: ליבת רות
בתי מלאכה, משקל ניירות (צילום: ליבת רות)
מתאים לעץ ולקרמיקה | צילום: ליבת רות
בתי מלאכה, אריחים מצוירים (צילום: ליבת רות)
שטיחי הבז'ה עשויים וילינאום | צילום: ליבת רות

הנגרייה של סבא יוסי

יוסי ויוכי צדקוני הקימו מקום מקסים וחמים שמשדר אהבה לאנשים, לעץ וליצירה. המקום מחולק לשניים - למשחקייה מושקעת מעץ שנבנתה כולה על ידם, ובה מוטיבים של ספינת פיראטים ופינות משחק שונות שיעסיקו את הילדים לפני או אחרי הפעילות, ולאזור הסדנה, שם ילדים ומבוגרים כאחד יכולים להכין חפצי עץ שונים או לרכוש ערכות בנייה מוכנות ולהרכיב בבית. בין המוצרים שאפשר להכין: שרפרף, עגלה, מריצה, סוס על גלגלים, מסוק, ברווז ועוד. תחת הנחייתם האישית והסבלנית של יוסי ויוכי, הילדים לומדים לשייף, לצבוע, לקדוח ולהרכיב. השניים הגיעו מתחום החינוך, ולכן בבסיס עבודתם עומד הרעיון שהילד חווה הצלחה דרך היצירה והכנת המוצר במו ידיו. כל המוצרים מיוצרים בעבודת יד מעץ מלא על ידי בני הזוג, ואחת לחודש מצטרף אליהם מוצר חדש. אפשר לתאם מראש סדנה לימי הולדת, סדנה למבוגרים וקייטנות.

עין גב, 054-5658821, www.sabayosi.co.il, בחופשות ובשבת 17:00-10:30, שישי 15:00-10:30, שאר ימות השנה בתיאום מראש

בתי מלאכה, מסוק מדפים (צילום: ליבת רות)
משחקיה מושקעת מעץ בנגרייה של סבא יוסי | צילום: ליבת רות
בתי מלאכה, מסוק עץ (צילום: ליבת רות)
אפשר לנגר לבד ואפשר לקנות מוכן | צילום: ליבת רות
בתי מלאכה, מסוק כסאות (צילום: ליבת רות)
כאן לומדים לשייף ולצבוע בכיף | צילום: ליבת רות
בתי מלאכה, מסוק צבעים (צילום: ליבת רות)
מתאים לימי הולדת ולסדנאות לכל גיל | צילום: ליבת רות

הסדנא לטקסטיל

תומר ותמר בר-נס הגיעו לעמק הירדן מאזור המרכז, ואתם עבר העסק שלהם, שבתחילה היה סדנה ללימוד טכניקות הדפס לאמנים ולמעצבים ובעקבות המעבר התרחב והתפתח. לצד סדנאות מקצועיות שתמר, מעצבת טקסטיל בוגרת שנקר, ממשיכה להעביר, הסדנא לטקסטיל מציעה פעילויות בהדפס לילדים ולמבוגרים ואף ימי גיבוש לקבוצות. במסגרת הסדנאות בוחרים פריט לבוש מהמבחר שבר-נס מעצבת פעמיים בשנה ודוגמה ממבחר השבלונות או החותמות שיש במקום (או יוצרים דוגמה חדשה) ומתחילים לעבוד תחת הנחיה צמודה. בקרוב עומדת להיפתח במקום גם חנות למוצרי טקסטיל דוגמת כריות, וילונות ובדי ריפוד שבר-נס מעצבת. בסדנא לטקסטיל תוכלו להדפיס על כל מוצר מחומר טבעי או להזמין עיצוב אישי.

אשדות יעקב מאוחד, 052-3454274, www.textile-workstudio.com, חופשות של בתי הספר, יולי-אוגוסט וחול המועד 19:00-10:00, שאר ימות השנה: א'-ו' בתיאום מראש, שבת וחג – סגור

בתי מלאכה, כלים על השולחן (צילום: ליבת רות)
התחילו בסדנה ללימוד טכניקות הדפס לאמנים ומעצבים. "הסדנא לטקסטיל" | צילום: ליבת רות
בתי מלאכה, שש בש (צילום: ליבת רות)
ולאור הביקוש התרחבה הסדנה גם לקהל הרחב | צילום: ליבת רות
בתי מלאכה, שולחנות בר (צילום: ליבת רות)
בקרוב חנות לפריטי טקסטיל, כריות ווילונות | צילום: ליבת רות

גליתא – חוות שוקולד

ריחו המתוק של השוקולד, ריח עז ומשכר, הוא הדבר הראשון שנקלט כשנכנסים לחוות השוקולד גליתא. גלית אלפרט הגיעה לשוקולד במקרה, בעקבות שהייה ארוכת טווח בבלגיה שהובילה אותה לחפש לעצמה עיסוק. חיפשה ומצאה - לימודים בני שלוש שנים במגמות שוקולד וגלידה, שם התאהבה בשוקולד וביצירה. חוות השוקולד היא התגשמות עבודת הגמר של לימודיה. היא כוללת מגוון פעילויות שמטרתן להפגיש את המבקרים עם שמחת החיים שגלומה ביצירה בשוקולד, וכל זאת במתחם צבעוני ומלא בשוקולד ובשמחה. בין הפעילויות: סדנאות מגוונות, סרט הסברה על מקור השוקולד והתפתחותו, חנות המפעל, בר שוקולד וגלידרייה.

דגניה ב', 04-6755608, www.galita.co.il, א'-ה', שבת וחג 18:00-10:00 (סדנה אחרונה מתחילה ב-16:00), שישי וערבי חג 17:00-10:00 (סדנה אחרונה מתחילה ב-15:00)

בתי מלאכה, קופסאות (צילום: ליבת רות)
ריח מתוק באוויר. "גליתא" | צילום: ליבת רות
בתי מלאכה, קופסאות שוקולד (צילום: ליבת רות)
בעלת המקום חיפשה את עצמה ומצאה שוקולד בבלגיה | צילום: ליבת רות
בתי מלאכה, שולחנות (צילום: ליבת רות)
במקום חנות שוקולד, בר שוקולד, גלידרייה ומבחר סדנאות | צילום: ליבת רות
בתי מלאכה, קופסאות גליתא חוץ (צילום: ליבת רות)
מתחם צבעוני ומתוק | צילום: ליבת רות

Shimale

אהבה ארוכת שנים לזכוכית, ניסויים רבים והרבה סבלנות השתלמו בסופו של דבר לשימעל'ה פלג, אמן זכוכית. בתהליך של חימום החומר בטמפרטורות גבוהות מאוד, פלג מצליח ליצור עבודות בעלות טקסטורה פנימית וגוני צבע מיוחדים ביותר, וזאת ללא צביעה כלל. הסטודיו וחלל התצוגה שלו נמצאים במושב אלמגור שעל שפת הכנרת, ומשם נשלחות ההזמנות לשבע החנויות ברחבי העולם והיד עוד נטויה. קו המוצרים כולל גופי תאורה, אריחים, כיורים, ציוריי זכוכית מוארים, דלתות וחלונות. פלג מעצב כל מוצר בעצמו. אין מלאי בחנויות וכל פריט מיוצר על פי הזמנת הלקוח ומותאם לרצונו, ולכן אפשר לשלב אלמנטים שונים מהפריטים שבתצוגה ביצירה חדשה שבה תחפצו.

אלמגור, 1599-500-161, www.shimale.co.il, בתיאום מראש

בתי מלאכה, גוף תאורה צבעוני (צילום: ליבת רות)
עסק שנולד מאהבה לזכוכית. "shimale" | צילום: ליבת רות
בתי מלאכה, גוף תאורה דגים (צילום: ליבת רות)
עבודות תאורה עם טקסטורות פנימית וגוונים מיוחדים | צילום: ליבת רות
בתי מלאכה, גוף תאורה (צילום: ליבת רות)
קו המוצרים כולל מנורות, ציורי זכוכית מוארים, דלתות וחלונות | צילום: ליבת רות

צרופים 9

אור ואנרגיות חיוביות ממלאים את הסטודיו והחנות צרופים 9 של אורליי פרי–אלרווה, המתאפיינים בצבעוניות נעימה. את המבקרים במקום מקיף מגוון חומרים פשוטים, כגון חוטי ברזל, שאריות בדים ועץ, ניירות של מחברות ישנות ומפות, ניילון פצפצים, כפתורים וסקוצ'ים, שמהם יוצרת פרי–אלרווה "בחופש גדול", כדבריה, יצירות אמנות מקסימות ושמחות. עם עבודותיה נמנים דגים המסמלים זרימה ושפע, פיות שפע ופיות לימודים, חתולים לאהבה עצמית, עצים, דמויות של רקדניות ועוד. תמצאו במקום גם רהיטים שאותם פרי–אלרווה משדרגת, בהם כורסאות, כיסאות ושידות. פרי–אלרווה, אמנית ומעצבת בוגרת בצלאל, משלבת בעבודותיה טכניקות שונות. היא אוהבת לראות את היצירה ממציאה את עצמה תוך כדי עבודה, וכל פריט הוא אחד מסוגו ומיוצר בעבודת יד ובאהבה.

בתי מלאכה, חתולים (צילום: ליבת רות)
עבודות קסומות מחומרים פשוטים. "צרופים 9" | צילום: ליבת רות
בתי מלאכה, חתולים מדפים (צילום: ליבת רות)
חוטי ברזל, מפות ישנות, ניילון פצפצים הופכים לפיות וחתולים | צילום: ליבת רות
בתי מלאכה, חתולים על הקיר (צילום: ליבת רות)
מסמלים אהבה עצמית. החתולים של פרי אלרווה | צילום: ליבת רות

בתי מלאכה, חתולים על שולחן (צילום: ליבת רות)
ויש גם רהיטים ששודרגו על ידי פרי אלרווה | צילום: ליבת רות

דגניה א', 054-6266606, market.marmelada.co.il/orlyperielrave, ב'-ד' 19:00-17:00, שישי 13:00-9:00 בתיאום מראש

וגם: חמש חנויות תל אביביות שכדאי להכיר
וחנויות עיצוב מאוד שוות ברחבי השרון

הכתבה התפרסמה באתר allmag לקבלת גיליון במתנה לחצו כאן