10 שנים לפני שנולד בנו, אראל, מצא אסף בלומנפלד (40), דור שלישי למשפחת חרטי עץ , שלד חלוד ונטוש של מכונית. הוא לא חשב פעמים והעמיס אותו על הטנדר הגדול שלו. בלבו ידע שיום יבוא והשלד יהפוך למתנה מלהיבה. כשבנו חגג יומולדת שנתיים, זה קרה. השלד שנזנח במחסן, הפך למכונית צעצוע מדליקה - הוא צבע אותה בצבע אדום עם פס כסוף לאורכה, התקין לה הגה מעץ, שחזר את מנגנון ההנעה והפדלים, ואף דיגם אותה בארבעה צמיגים חדשים ("עברה טסט על הפעם הראשונה"). המכונית המשפוצת בסטייל "קאדילק" הוענקה לנהג הצעיר והמאושר.  

צעצועץ, אוטו (צילום: תומר ושחר צלמים)
התחיל משלד, נגמר בקאדילק | צילום: תומר ושחר צלמים

צעצועץ, אוטו אדום (צילום: תומר ושחר צלמים)
איזה ילד מקבל מאבא שלו אוטו ראשון יד ראשונה, בגיל שנתיים? | צילום: תומר ושחר צלמים

"אני אוהב להעניק מתנות שאני יוצר ובונה", אומר בלומנפלד, "אני נהנה לראות את הבעת ההפתעה בקבלתן וההתרגשות מהן", הוא מוסיף. בלומנפלד עובד עם עץ מאז שהוא זוכר את עצמו, והתמחותו העיקרית ופרנסתו היא מנגרות תעשייתית. לדבריו, תמיד אהב לשפץ ולבנות רהיטים, ולהפוך אותם ליצירת אמנות. לאסוף ג'אנק מהרחוב ולעשות ממנו משהו שימושי ומרהיב. אבל מהיום שהפך לאבא לאורי (7) ולאראל (4), יש לו גם תירוץ מעולה. "הצעצועים שבניתי לילדיי, נבנו באהבה גדולה ובהשקעה של אינספור שעות עבודה בלילות, תוך תכנון מוקפד לפרטים בכדי שיהיו פרקטיים, חזקים ויוכלו תמיד להפתיע מחדש את החברים הצעירים", הוא מספר. "ימי הולדת הם סיבה טובה להעביר שעות נוספות בנגריה, שעות של יצירה והנאה. שעות שגם לי מותר לדמיין, להתנתק מהיומיום, להתפנק ולחלוק עם הילדים את עולמם הקסום, רווי הפנטזיות ולממש אותן בדרכי שלי".

לאחרונה, צץ במוחו רעיון פרוע במיוחד: לבנות מטוס גדול ויציב, כזה שהילדים יוכלו ממש לשבת בו ולשחק. את המידות והגזרות הוא שרטט לבד. "המטוס נבנה כדו כנפי, מנוע כוכבי שבעה צילינדרים, מדחף אמיתי משומש של מזל"ט שמסתובב מתא הטייס באמצעות מנואלה", הוא מספר בהתלהבות. "הוספתי לטייס שני שעונים שהיו לי מג'יפ ישן, ומכשיר קשר מקולקל עמוס בכפתורים של מטוס ססנה שחיברתי מאחור לטייס המשנה".

צעצועץ ילדים (צילום: תומר ושחר צלמים)
השעונים מג'יפ ישן | צילום: תומר ושחר צלמים

צעצועץ, מטוס מלמעלה (צילום: תומר ושחר צלמים)
כל היום המראות ונחיתות בחצר | צילום: תומר ושחר צלמים

איך בונים טירת נסיכות ויער קסום?

לדברי בלומנפלד, האתגר בבניית צעצוע שילהיב ילדים, הוא בעצם להרגיש כמו ילד. במקביל, לשמור על פרטים עיצוביים שמקשרים את הצעצוע למקור ולעולם המבוגרים. לגרום לעניין, להפעלה, למשחק רציף שלא יימאס. לדוגמה הוא מספר על האופנוע שמשמש את בני הבית וחבריהם כבר מספר שנים. כשבתו, אורי, חגגה יומולדת שנתיים וחצי, החליט האב הגאה לבנות לה תלת אופן אופנוע מעץ. לשם כך השתמש בעץ בוק, שנחשב לעץ יציב וחזק, ובלוח לביד סנדוויץ. שלושת הגלגלים הרחבים נלקחו מעגלול שהשאילה הדודה מהקיבוץ, וכבר עבר כמה דורות של ילדים במשפחה. האופנוע עדיין צובר קילומטרים ברחבי הבית.

צעצועץ, אופנוע (צילום: תומר ושחר צלמים)
הגלגלים מהעגלול. האופנועץ | צילום: תומר ושחר צלמים

צעצועץ, אופנוע בנסיעה (צילום: תומר ושחר צלמים)
חמש שנים אחרי, נוסע כמו חדש | צילום: תומר ושחר צלמים

ליום הולדת שלוש, הבין האב כי אין מנוס מתקופת הנסיכות בחייה של בתו, ובנה לה טירת חלומות. הטירה שמורכבת משתי קומות, נפתחת על צירים בצורת ח' כך שאפשר בקלות לתפעל בה בובות וריהוט מיניאטורי. היא צבעונית – מבפנים ורודה ומבחוץ אפורה כמו קיר אבנים ישן, והדפסי לבבות עם נצנצים שולבו לאורך החומה. "הרעיון היה שתהיה טירה פשוטה, קלה לתפעול בשביל ילדה, שתהיה רחבה מספיק בשביל לשחק עם עוד חברות ושלא תתפוס מקום רב בחדר כך שנסגרת ומעין מלבן שאפשר לאחסן בקלות", מסביר בלומנפלד.

בנוסף לטירה הוסיף האבא המשקיען עץ משאלות. "בניתי בסיס רחב מחתיכות MDF צבועות בצבע חום, שתלתי בו ענפים של עץ תפוז שאספתי בפרדס. את הענפים שהיו מצופים באזוב צבעתי בלכה שקופה בכדי לשמור על מראה של יער קסום, וחיברתי להם ענפים מפלסטיק עם עלים קטנים. בין הענפים יצרתי במות קטנות שאפשר להעמיד עליהן פיות מיניאטוריות, גמדים ובובות", הוא מתאר.

צעצועץ (צילום: תומר ושחר צלמים)
טירה לנסיכה הקסומה | צילום: תומר ושחר צלמים

צעצועץ, עץ חלומות (צילום: תומר ושחר צלמים)
ויש גם עץ משאלות | צילום: תומר ושחר צלמים

כשעברה המשפחה לביתם החדש, הגשים בלומנפלד חלום ישן ובנה לילדים בית עץ מוגבה על עמודים שלמרגלותיו ארגז חול כמו של פעם. "לבית עולים דרך סולם מבחוץ, אך יש גם דרך סודית", הוא מגלה, "מדובר בסולם נוסף מתוך הבית. יצרתי מרפסת עם מעקה ומעליו גלגלת עם חבל שאפשר להעלות בו דברים (מנוף). מתחת לבית התקנתי דק עץ שיוצר קומה נוספת למשחק בצל".

צעצועץ, בית (צילום: תומר ושחר צלמים)
ובית עץ בחצר | צילום: תומר ושחר צלמים

צעצועץ, שולחן (צילום: תומר ושחר צלמים)
ואחרי כל המשחקים, עשה להם מקום להירגע ולצייר סביב השולחן | צילום: תומר ושחר צלמים

למייל של אסף בלומנפלד

איך לאבזר את חדר הילדים: העיצובים הכי מדליקים