התבלינים הם הנגיעה הסופית של תהליך הבישול, והרי ברור שבלעדיהם האוכל תפל וחסר מעוף. האביזרים הקטנים שאנו משלבים בבית הם התבלינים של עיצוב הפנים, המשדרגים בעזרת טעם, צבע וטקסטורה את הסביבה שלנו. בהמשך לכך, התבלינים עצמם יכולים להשתלב בעיצוב המטבח וכך להוסיף לו ניחוחות וצבעים מרהיבים.

תבליני פרג חלקו איתנו כמה טיפים שיעזרו בשמירת טריות התבלינים לאורך זמן, והסבירו שמומלץ לא לאחסן את אותם בקרבת מקור חום כמו כיריים או תנור. בתוך הכלי אפשר להניח עלה דפנה, המסייע בהרחקת חרקים, ואת המלח לשמור עם סופגי לחות כמו אורז או עדשים. בזמן העבודה במטבח לא מומלץ לשפוך את התבלין ישירות מעל הסיר המבעבע, כדי למנוע חדירת לחות אל המכל, ולהקפיד לא להעביר כפית מלוכלכת בין מכלים, כדי לא לפגוע בטעמם של התבלינים.

אין צורך להסביר מדוע העברה של התבלינים אל כלים דקורטיביים עדיפה מבחינה עיצובית על פני שמירתם בכלים שבהם רכשתם אותם, אך פעמים רבות האסתטיקה באה על חשבון טיב האחסון. כדי שתוכלו ליהנות משניהם, מצאנו עבורכם 12 פתרונות שיעזרו לכם גם לשמור על התבלינים טריים ויפים.

עוד באתר לעיצוב הבית: 

נעשה סיבוב

אם אין לכם הרבה מקום פנוי על משטח העבודה ובכל זאת אתם רוצים למקם מעמד תבלינים נגיש, תוכלו לבחור במעמד מסתובב, שמכיל כמות נכבדת של צנצנות בשטח קטן בזכות סידורן לגובה. הצנצנות עצמן עשויות מזכוכית, והמתקן מגיע עם מדבקות מעוצבות לסימון התבלינים. להשיג: Arcosteel Kitchen, מחיר: 178 שקל.

אחסון תבלינים 01 מעמד מסתובב שאינו תופס הרבה מקום  (צילום: יוסי פונס)
מעמד מסתובב שאינו תופס הרבה מקום | צילום: יוסי פונס

כותב למגירה

סידור התבלינים בתוך הארונות או המגירות הוא פתרון מעולה למי שמעדיף את משטח העבודה שלו נקי ומסודר. כמו כן התבלינים נשמרים כך לאורך זמן, בזכות מיקומם באזור חשוך ויבש. במקרה שיש לכם מקום בארונות, מומלץ להקפיד לסדר את התבלינים כך שיהיה נוח לשלוף אותם בעת הצורך ולהבדיל בין הסוגים השונים, בלי שתצטרכו להוציא את כל הקופסאות מהארון. לכן מומלץ למקמם בתוך מגירה, ואותה תוכלו לסדר לתפארת בעזרת צנצנות שקופות או מתויגות. להשיג: איקאה, מחיר: צנצנות – 12 שקל לשתי יחידות, מתקן פנימי למגירה – 19 שקל.

אין תמונה
צנצנות שקופות מאורגנות בתוך מגירה

כיס הכיסים

הדרך החביבה ביותר לא למצוא את עצמכם מצטערים על תבלינים שנהרסו מסיבות כאלו ואחרות או שפג תוקפם היא לגדל צמחי תבלין בעצמכם. רותם בן שלום מייצרת את Flora, כיס רב שימושי המיוצר בישראל בשיתוף אוכלוסיה שיקומית. את Flora תוכלו לתלות במטבח או במרפסת וכך להנות מקישוט ירקרק וטבעי וגם מתבלינים טריים תוצרת בית. להשיג: דרך החנות של Flora במרמלדה מרקט, מחיר: מ-39 שקל.

אחסון תבלינים 03 כיסים לגידול תבלינים בבית (צילום: רותם בן שלום Flor)
כיסים לגידול תבלינים בבית | צילום: רותם בן שלום Flor

3 ציפורים

כשמדובר באחסון מוצרי מזון, הכי חשוב שכלי האחסון יהיו סגורים הרמטית. אם אפשר גם לאחסן אותם באופן כזה שאינו מבזבז מקום אז עוד יותר טוב, ואם הם גם נראים מעולה אז אנחנו בכלל מרוצים. כלי האחסון האלו הרמטיים, עשויים פורצלן לבן ומעוטרים במבחר תבליטים, וניתן לערום אותם זה על זה. מה עוד אפשר לבקש? להשיג: הביטאט, מחיר: מ-54 שקל.

אחסון תבלינים 04 כלי פורצלן הרמטיים ואסתטיים (צילום: ASA)
כלי פורצלן הרמטיים ואסתטיים | צילום: ASA

לכלוכית

אף אחד לא אוהבת להיכנס למטבח מבולגן ומלוכלך, וכדי לשמור על מראה אסתטי ומעורר תאבון, יש להקפיד לאחסן את המוצרים השונים באופן מסודר ונעים לעין. כשמדובר באחסון תבלינים, חשוב לוודא שנשמר מראה נקי ללא פירורים, ורצוי מאוד לאחסן אותם בכלים יפים שעיצובם מינימליסטי, כך שאת קדמת הבמה תקבל הצבעוניות היפה של התבלינים. להשיג: פרסקו, מחיר: 105 שקל.

אין תמונה
מעמד תבלינים בעיצוב מינימליסטי עכשווי

פתרון מודולרי

מי שמאתגר את עצמו במתכונים ובתבשילי חדשים, מדי פעם צריך לקנות תבלין חדש שעדיין לא מצא את דרכו אל המטבח שלו. במקרה כזה רצוי לאחסן את התבלינים באופן שמאפשר הקטנה או הגדלה של המלאי, בלי להרוס את ארגון המטבח, שעליו עמלנו קשה כל כך. תוכלו למשל להכין בעצמכם מכלים מגנטיים לאחסון התבלינים, ולסדר אותם מחדש על פי הצורך. הוראות הכנה, צילום: A Beautiful Mess.

אחסון תבלינים 06 הכינו בעצמכם כלי אחסון מגנטיים  (צילום: A Beautiful)
הכינו בעצמכם כלי אחסון מגנטיים | צילום: A Beautiful

כמו בית מרקחת

אם בשמירה על טריות עסקינן, אולי הפתרון הוא השאלה של כלים מתחומים אחרים וניצולם באופן חדש. למשל בקבוקי בית מרקחת מזכוכית, העשויים בטכניקה ידנית, שבמקור שימשו בעיקר לאחסון חומרי גלם ותרופות. בזכות העובדה שהבקבוקי הותאמו למניעת כניסה של לחות, הם יכולים להתאים מאוד לאחסון תבלינים ולסייע בשמירה על הטריות לאורך זמן. להשיג: מפעם, שוק הפשפשים חיפה, מחיר: מ-70 שקל.

אחסון תבלינים 07 בקבוקי תרופות ישנים (צילום: אורה גזית)
בקבוקי תרופות ישנים יכולים להפוך לכלי אחסון תבלינים | צילום: אורה גזית

במרחק נגיעה

אולי התשובה לשאלת השמירה על טריות התבלינים הקנויים היא למעשה גידול ביתי של תבלינים טריים. פתרון נחמד ונוח במיוחד לגידול צמחי תבלין בבית הוא שילוב גינה קטנה במשטח העבודה במטבח. הגינה תוסיף צבע ושמחת חיים לכל מטבח, ומשמשת פתרון פונקציונלי גם לזמן הבישול, בזכות העובדה שהתבלינים נמצאים במרחק נגיעה. להשיג: מטבחי Warendorf, מחיר: כ-24 אלף שקל עבור עבודת השיש.

אחסון תבלינים 08 שילוב גינה קטנה במשטח העבודה במטב (צילום: מטבחי Warendorf)
שילוב גינה קטנה במשטח העבודה במטבח | צילום: מטבחי Warendorf

שטיח תבלינים

למה לכסות את התבלינים בקופסאות ובמדבקות, כשהצבעוניות שלהם כל כך יפה ומעוררת השראה? המשושים המגנטיים האלו נצמדים אל המקרר בעזרת המכסה, כך שהמראה המתקבל הוא משטח צבעוני אסתטי. ברכישת הסט תקבלו 24 צנצנות מגנטיות, ואותן תוכלו להצמיד למקרר או לכל משטח מתכתי אחר שמתאים לעיצוב המטבח שלכם. להשיג: Amazon, מחיר: 484 שקל.

אחסון תבלינים 09 שטיח תבלינים צבעוני ומיוחד  (צילום: amazon.com)
שטיח תבלינים צבעוני ומיוחד | צילום: amazon.com

קמצוץ של עיצוב

כלי אחסון יכולים להוות הזדמנות נהדרת להוסיף עוד טיפה צבע, אופי וייחוד לחללי הבית. העובדה שלעתים הם גלויים ולעתים נסתרים מקנה למשתמש הרבה חופש, משום שהוא אינו חייב להתאימם לעיצוב הכללי של החלל או לסט קיים. במקום הצנצנות הסטנדרטיות או הכלים המקוריים שבהם מגיעים התבלינים, אפשר למשל לאחסנם בכלי פורצלן אטומים וצבעוניים בעלי מכסים דקורטיביים, שיעלו חיוך בכל פעם שתוציאו אותם מהארון. להשיג: טולמנ'ס, מחיר: מ-78 שקל.

אחסון תבלינים 10 ג כלי אחסון יכולים להעלות חיוך (צילום: Alessi)
כלי אחסון יכולים להעלות חיוך | צילום: Alessi

קרוב לצלחת

עבור תבלינים שמשתמשים בהם לעתים קרובות מומלץ למצוא פתרון אסתטי כדי שיוכלו להיות מונחים קרוב לאזור הבישול. מלח ופלפל בדרך כלל גם מוצאים את דרכם אל השולחן, כך שפתרון מעוצב יחסוך תחזוקת שני סטים שונים. מעמד התבלינים הזה עשוי מעץ אורן בעיבוד גס ומכיל שישה בקבוקוני אחסון קטנים. עיצובו יתאים לכל חלל, ישתלב בקלות בכל סידור שולחן וכנראה גם ירשים את האורחים שלכם. להשיג: כלים שלובים, מחיר: 155 שקל.

אחסון תבלינים 11 כלי אחסון שמתאים גם להגשה  (צילום: דן חיימוביץ')
כלי אחסון שמתאים גם להגשה | צילום: דן חיימוביץ'

אני צנצנת

אין ספק שהפתרון האסתטי והמעוצב הוא להעביר את התבלינים מהקופסאות המקוריות שלהם לצנצנות שקופות וחינניות. אך חיסרון גדול של רוב הצנצנות הוא שקשה יותר לשלוט על כמות התבלינים הנשפכת מהם תוך כדי הבישול. הצנצנות שלפניכם מאפשרות ליהנות מהטוב שבכל העולמות בעזרת מכסים ייעודיים בעלי חורים בגדלים שונים לבישול נעים ומלא שיק. להשיג: איקאה, מחיר: 19 שקל עבור ארבע יחידות.

אין תמונה
צנצנות עם מכסים יעודיים לתבלינים