אם עד לפני כמה שנים רוב האנשים ביקשו לסגור את המרפסות שהיו מנת חלקן של הדירות מהדור הישן (עיין ערך בניית בתים בשנות ה-50), היום המגמה הפוכה: מי לא רוצה לחמוק מקירות הבטון ולשבת באוויר הפתוח, או לצאת לשתות קפה של בוקר תחת קרני השמש המלטפות? "בשנים האחרונות גוברת המודעות לתרבות הפנאי”, מסביר גיא פורדהאוז, מנהל סחר אביזרים משלימים ברשת איקאה, "אנחנו שוהים יותר בבית ומחפשים פתרונות יציירתיים לאירוח". אז אל תגידו שהמרפסת שלכם קטנה מדי או סגורה מדי, היזהרו שלא לעשות ממנה מחסן ותראו איך אפשר להפוך אותה למקום מפלט פורח וקסום.

"כשלב ראשון צריך להחליט לאיזו מטרה מייעדים את המרפסת", ממליצה האדריכלית ומעצבת הפנים, נורית גפן, "האם תרצו לשבת ולאכול בה, להיזרק, לשבת ולקרוא או לעשות ברביקיו". המרפסת היא שטח אקסטרה ששייך לבית ומאפשר יציאה החוצה. "אפשר להפוך את המרפסת לשטח אחר ששונה מיתר הבית, או ליצור המשכיות שגם תגדיל את החלל ותיצור אשליה אופטית של מרחב", מסבירה גפן. בימים אלו, כשמזג האוויר נעים במיוחד, זה בדיוק הזמן לשדרג את המרפסת וליהנות ממנה.

מרפסת, ריצוף דשא צילום גיא סער (צילום: גיא סער)
דשא סינטטי מתחבר לטבע. באדיבות פשוט ירוק | צילום: גיא סער

אין תמונה
ריצוף עץ כהמשכיות של הסלון. עיצוב: טלי רוזנשטיין

ריצוף: תלוי אם רוצים ליצור רצף

ריצוף המרפסת הוא הגורם הראשוני שיכתיב את אופיה. אם תרצו ליצור אשליה של המשכיות בין החלל הפנימי למרפסת, כדאי לבחור באותו הריצוף. "אם הרצפה בחלל הפנימי מחופה בפרקט, והכוונה היא ליצור המשכיות, מומלץ לחפות את רצפת המרפסת בדק מעץ באותו הגוון של הפרקט", ממליצה גפן. אם תרצו ליצור חלל שונה ולהדגיש את החוץ, כמקום שיהיה מחובר יותר לטבע, תוכלו לבחור בדשא סינטטי או בריצוץ אבן שיחדד יותר את אווירת החוץ. קיימות כמובן אופציות רבות כמו: גרניט פורצלן, פסיפס, בטון, אריחי קרמיקה ועוד. בחרו בריצוף שמתאים לאווירה ולתחושה שתרצו שהחלל ישדר.

מרפסת, ריצוף, עיצוב דנה שבדרון, צילום סוזי (צילום: סוזי)
ריצוף אבן מתאים למעקה. עיצוב דנה שבדרון | צילום: סוזי
מרפסת, ריצוף מצויר גובה (צילום: יעל גולן)
מרצפות בטון מצוירות להפרדת המרפסת מהבית | צילום: יעל גולן

מרפסת, ריצוף, נורית, צילום שי בן אפרים (צילום: שי בן אפרים)
תלוי באופי המרפסת. עיצוב: נורית גפן | צילום: שי בן אפרים

מעקה: תוחם את החלל

המעקה הוא למעשה אחראי על תחימת החלל, במרפסת החדשות יותר המעקה לרוב עשוי מזכוכית ויוצר תחושה אוורירית ופתוחה. "מעקה זכוכית הוא אידיאלי כאשר יש נוף מרהיב, אך כשיש בניין ממול זה קצת פחות אטרקטיבי", אומרת גפן ומוסיפה כי הדרך הטובה ביותר לטשטש את השקיפות היא להשתמש באדניות שמתלבשות על המעקה וליצור חיץ של צמחייה חיה. במקרים בהם מדובר במעקה מבטון או במעקה ברזל, ניתן לצבוע אותו במגוון רחב של גוונים, אשר מיועדים לקירות חיצוניים ולנצל את שטחו לתליית אדניות פורחות.

מרפסת, מעקה, אבן (צילום: שי בן אפרים)
מעקה שקוף אם יש נוף יפה. עיצוב: נורית גפן | צילום: שי בן אפרים
מרפסת, מעקה, פרחים צהובים, צילום עופר פאול (צילום: עופר פאול)
אדניות על המעקה יטשטשו את השקיפות. משתלת הסוכה-בית ירוק בכפר אזר | צילום: עופר פאול

אין תמונה
אפשר לצבוע או לכסות את מעקה הברזל. פנטהאוז רהיטים

גינון: פרחים או גינת קיר אנכית

ענף הגינון הישראלי פיתח מוצרים ושירותים מקוריים, במטרה להפוך את מרפסות העיר הצרות לחלקת גינון קטנה. "אם זו הגינה הראשונה שלכם מומלץ שתתחילו לאט", ממליץ עופר פאול ממשתלת הסוכה-בית ירוק. "התחילו מגינה קטנה ורכשו צמחים נוספים בהמשך".

אין תמונה
להתחיל מגינה קטנה ולהוסיף צמחים בהמשך. איקאה

אין תמונה
במרפסת קטנה כדאי לבחור בפרחים. איקאה

חשוב לזכור שהגינון צריך להיות מותאם לשטח המרפסת ,"אני לא ממליצה לנסות ולהפוך את המרפסת לגינה", מספרת גפן," זה חייב להיעשות באופן אסתטי ועדיין. במרפסת קטנה אני ממליצה לבחור בפרחים ולא בצמחייה גבוהה. בחירה בכמה כדים עם פרחים רב עונתיים וחזקים כמו גרנויום, יכולה ממש לחולל את ההבדל".

וואן וונדי מרשת משתלות וונדי, ממליץ על ניצל גובה המרפסת שמצוי בשפע, לעומת שטחי האורך והרוחב המוגבלים. שתילת צמחים על גינת קיר אנכית מאפשרת לגדל כל סוג של צמח כשהוא שתול בתוך מיכלים מיוחדים המווסתים את ההשקיה ומנקזים עודפי מים. בעבר כיסוי הקירות נעשה רק על ידי צמחים מטפסים, אך טכנולוגיות הגינון החדשות מאפשרות ליצור על קירות סביבת גידול בריאה לשורשי הצמחים. שתילה צפופה בטכניקה זו תיצרו מראה של קיר צומח.

מרפסת, גינון, קיר (צילום: וואן וונדי)
שתילת צמחים על גינת קיר אנכית. משתלות וונדי | צילום: וואן וונדי

מרפסת, גינון כסאות (צילום: www.79ideas.com)
מתאימים את הגינון לשטח המרפסת | צילום: www.79ideas.com

ריהוט: להתאים לתנאי מזג האוויר

אז אחרי שהחלטתם אם המרפסת שלכם תשמש אתכם לארוחות המשפחתיות, כפינת רביצה או כבלקון צרפתי ששותים בו קפה, הגיע הזמן להתייחס לריהוט שתבחרו. הריהוט הוא זה שיהפוך את המרפסת למעוצבת ומלאת סטייל. "כיום מגמות העיצוב לריהוט חוץ תואמות את ריהוט הפנים", מסביר פורדהאוז ,"מבחינת צבעים ופונקציונאליות והקו העיצובי, פנים הבית ממשיך גם לחוץ, כאשר ההבדל הינו במידת העמידות של הריהוט לתנאי מזג האוויר".

מרפסת, ריהוט, ברזלים, צילום אסף הבר (צילום: אסף הבר)
יש לבחור ריהוט שיעמוד בתנאי מזג האוויר. עיצוב: גלית פנינה אבינועם | צילום: אסף הבר

אין תמונה
הריהוט חייב להיות עמיד לאבק, ללחות ולחמסין. איקאה

החומרים הפופולריים בריהוט הגן השנה הם אלומיניום, פלסטיק דמוי עץ ועץ השיטה, שמצטיינים בעמידותם לתנאי מזג האוויר בקיץ וקלים לתחזוקה. "חשוב לזכור שאנחנו במזרח התיכון וזה אומר שהריהוט חייב להיות עמיד לאבק, ללחות ולחמסין", מסבירה גפן, "ריהוט שלא מיועד לתנאים הקשים ידרוש המון תחזוקה ולא יהיה עמיד לאורך זמן".

מרפסת, ריהוט, דפנה קסטיאל צילום שי אדם (צילום: שי אדם)
ספה כמו בסלון אבל מקש. עיצוב: דפנה קסטיאל | צילום: שי אדם
אין תמונה
ריהוט מתקפל יחסוך מקום. פנטהאוז רהיטים

מרפסת, ריהוט, עץ צילום אסף הבר (צילום: אסף הבר)
בוחרים בדי ריפוד עמידים ללחות. עיצוב: גלית פנינה אבינועם | צילום: אסף הבר

כדי ליצור חלל מעוצב מבלי שיחייב תחזוקה שוטפת אפשר להשקיע בטקסטיל שמיועד לחוץ. "כיום ישנם בדי ריפוד עמידים ללחות וניתנים לשטיפה שבהחלט יכולים לשדרג את פינות הישיבה", מסבירה גפן. השתדלו להימנע מעומס יתר של ריהוט בשטח הקטן ולהתאים את התכולה לאווירה החיצונית. "בסלון או שבכל חדר אחר שממנו יוצאים למרפסת יש מספיק ריהוט כבד", מסבירה גפן, "ולכן עדיף שלא ייווצר עומס שיצור תחושה חסומה ויקטין את המרפסת".

אין תמונה
פלסטיק הוא חומר שכיח. איקאה
מרפסת, ריהוט, ארגזים (צילום: www.tumblr.com)
מרכיבים ספסל מארגזים | צילום: www.tumblr.com
אין תמונה
לבוש שאינו רשמי. חברת שלמה

מרפסת, ריהוט, שולחן ירוק (צילום: hitta-hem.blogspot.se)
וקצת צבע אם אפשר | צילום: hitta-hem.blogspot.se

תאורה: אווירה או פונקציונאליות

עיצוב מוצלח מחייב אותנו לבחור בתאורה מתאימה שתיצור המשכיות  בין המרפסת ליתר הבית ותאיר אותה גם בימי החורף ובערבים," חשוב שהמרפסת לא תהייה פינה חשוכה בבית אלא פינה מוארת שתיצור אשליה של גודל ומרחב", מסבירה גפן. הבדילו בין תאורת אווירה לתאורה פונקציונלית, ואם אתם מעוניינים שהמרפסת תשמש אתכם לקריאה כדאי לשלב בנוסף לתאורה ההיקפית, תאורה שתתאים לצרכים שלכם. "אני מאוד ממליצה לקבל ייעוץ נכון בכל מה שקשור לתאורת חוץ", מסבירה גפן," כך שתוכלו לקבל מענה לכל הצרכים שלכם ולדאוג שהתאורה היא מותאמת להיות באוויר הפתוח".

תחום התאורה מספק מגוון פתרונות לצרכינו השונים. אם לדוגמה אתם זקוקים לתאורה מרכזית שתאיר את המרפסת בעוצמה וגם מעוניינים ליצור אווירה יותר אינטימית, כדאי לבחור בתאורה שניתנת לעמעום ושתשרת את כל הצרכים שלכם.

מרפסת, ריהוט, עיצוב איה אבן צילום איתי סיקולסקי (צילום: איתי סיקולסקי)
כדאי לבחור בתאורה שניתנת לעמעום. עיצוב: איה אבן | צילום: איתי סיקולסקי
זוהרים (צילום: דנה ישראלי)
רוצים תאורת אווירה? עיצוב: דנה ישראלי | צילום: דנה ישראלי

עששיות - מירי פרקס (צילום: מירי פרקס)
אפשר גם להכין לבד. עיצוב: מירי פרקס | צילום: מירי פרקס

רוצים להכין עששיות למרפסת: כאן תמצאו הוראות הפעלה
קבלו השראה ממרפסות גג מדהימות
ואלו המגמות הלוהטות בריהוט חוץ