מכולות המסע המלבניות, שעושות את דרכן בין ימים ויבשות ומוכרות לנו בעיקר כחלק מהנוף בכל עיר נמל, הפכו בשנים האחרונות גם לאופציה מוכרת לבנייה עם אג'נדה סביבתית, שמלבד היותה חלופה ירוקה מוצלחת היא יכולה להיות גם קנבס מושלם ליצירת חללים חלומיים. לאחרונה נמצא שימוש נוסף, ומפנק במיוחד, למכולה – בריכה בחצר הבית. לכאורה, נשמע שהי מתאימה לזה אפילו יותר מאשר למגורים – גודלה של מכולה סטנדרטית הוא 6 (או 12 מטרים) על רוחב של 2.4 מטרים, ובמקום לערום כמה מכולות יחד כדי ליצור מספר חדרים, צריך רק למלא אותה במים ולצלול לעומק. אז שהו, שלא. זה קצת יותר מורכב מזה.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

 >> עברתם לדירה שכורה ולא עשיתם את זה? דוחה

>> היא שחקנית מהממת והמטבח שלה מחייה טרנד מוצלח במיוחד

 

כשהקיץ אול-אין, רק לצפייה בסרטונים לבניית בריכה ביתית כבר יש אפקט מצנן, אבל צלילה עמוקה יותר מגלה שאי אפשר רק לחתוך פתח למים, להניח על האדמה ולהזרים חיים. כדי ליצור בריכה ממכולות יש לשנע אותן ולדאוג להן למספיק מקום בחצר, לפעמים לתמיכה הנדסית, ועוד לא דיברנו על מערכות שיש להטמיע בתוכן באמצעות חברות המתמחות בבריכות שחייה. "לא אופתע לשמוע אם אנשים עושים לעצמם בריכה DIY, בעיקר אם הם חבר'ה מוכשרים עם ידיים טובות", אומר ניר בלושטיין מחברת "כמו בטבע", "אבל צריך להביא בחשבון את הצד הקונסטרוקטיבי של הטיפול במכולה - על מה היא מונחת, כמה מים שמים בה, מה הלחצים של המים ועוד".

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Containerpool Company (@containerpoolcompany)

 

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Container District by Teknel (@containerdistrict)

 

@liveoaklake Would you swim in a shipping container pool? #containerpool #cargopool #lakecabin #pool #containerpools ♬ original sound

רעיון בריכת המכולה שביצע בלושטיין הגיע מלקוח מתחום הבנייה, שמן הסתם יודע דבר או שניים על בנייה במו ידיו. "נדלקנו על הקונספט הממוחזר והחלטנו לפתח אתו בריכה שחייה טבעית, ממים בלי כימיקלים", הוא מספר על בריכה בגודל 2.5X6 מטרים שיצרו לפני חמש שנים. המכולה הונחה על יציקת בטון וחופתה מבפנים ביריעות PVC מיוחדות לבריכות. בתוך גוף המכולה יצרו חלל שירות עבור חדר המכונות למערכות המים. "הבריכה עובדת עד היום בצורה מדהימה, ויש עליה אפילו כיסוי דק מכני ששומר עליה מפני לכלוך חיצוני", הוא מציין.

בריכה במכולה כמו בטבע  (צילום: אחיקם ברוכי)
כמו בטבע | צילום: אחיקם ברוכי
בריכה במכולה כמו בטבע  (צילום: אחיקם ברוכי)
כמו בטבע | צילום: אחיקם ברוכי
בריכה במכולה כמו בטבע  (צילום: אחיקם ברוכי)
כמו בטבע | צילום: אחיקם ברוכי
בריכה במכולה כמו בטבע, ג (צילום: אחיקם ברוכי)
כמו בטבע | צילום: אחיקם ברוכי

 

איך מתחילים פרויקט כזה?

גיא טשקנט וירדן גואטה מחברת י.א גואטה למבנים ניידים מסבירים שניתן לרכוש מכולה מסוכנויות משנה של חברות ספנות, במחירים שמתחילים ב-6,000 שקלים למכולת ברזל ריקה ומגיעים עד 32 אלף שקל למכולה מוכנה לשימוש כמשרד עם מטבח או מקלחת. בימים אלה השניים עובדים על בריכות בשיתוף עם "שמיים בריכות שחייה", שיהיו מוכנות לקיץ הבא. עלות בריכת שחייה במכולה, שמגיעה מוכנה להנחה, מתחילה ב-80 אלף שקלים ויכולה להגיע גם ל-300 אלף שקלים אם יש בה פיצ'רים מיוחדים כמו חלון זכוכית, אקווריום ועוד. להובלה יש להוסיף החל מ-1,000 שקלים, תלוי במיקום. "בריכות במכולה הפכו לאופנה, ואחרי תכנון של שנתיים התחלנו להוציא אותן לביצוע. יש אפשרות גם להזמין בריכה למסיבה עם 24 קוב מים ומערכת של כלור, כשגובה המים 1-1.20 מטר, וכך מניחים אותה ליום אחד, ולמחרת בבוקר לוקחים אותה", מסביר טשקנט.

 

כאמור, זמינות המכולות עוררה השראה לא רק בקרב החולמים להשתכשך בהן, אלא גם בקרב אדריכלים ומעצבים שמסבים אותה ודומות לה לבתים למגורים. יתרונותיה של המכולה ברורים: היא ניתנת למחזור, מגיעה במהירות יחסית, חזקה, עמידה בפני פגעי מזג אוויר ויציבה לאורך שנים. ואם מתחרטים ורוצים לפרק, היא ניתנת לניוד. בקנדה יש אפילו חברה בשם Modpool ששולחת אותן ליעד כשהן מוכנות, עם חלונות וכל הציוד הדרוש, כולל מערכת מובנית של ניקוי מים UV. אמנם לארץ עדיין אין משלוח, אבל בעיקרון כל מה שצריך לעשות זה רק להכין את הקרקע וגישה לחשמל וגז.  

 

 

לפני שמוסיפים את הפאן הקיצי הזה לחצר האחורית, כדאי לבדוק היטב אם אתם מסוגלים להתמודד עם זה לבד או שתעדיפו איש מקצוע מלווה - בכל זאת מדובר בהתאמה לקרקע, בשיפועים הנתונים בשטח שיש להתייחס אליהם, תשתית חשמל, לפעמים גם היתרים וכמובן תקציב.

מאז הבריכה שיצרו במכולה, פיתחו "כמו בטבע" ביחד עם מעצבי מוצר אבטיפוס לבריכת מכולה עם תוספת, כגון מרפסת ומדרגות. בריכה במכולה עם מערכת מים טבעית ללא כימיקלים מייקרת את המחיר הראשוני, אך חוסכת לאחר מכן בתחזוקה. בלושטיין מציין שהמחיר יכול להגיע ל-100 אלף שקלים - בעיקר בשל ההבדלים במערכת המים שעולה כ-45 אלף שקלים, לעומת מערכת כלור שעולה כ-25 אלף שקלים. "למי שמתעניין בבריכה במכולה, הייתי מציע לבדוק את החוקים המקומיים בעיר או במועצה בנוגע להוצאת היתר בנייה. נדע להנחות בעל בית עם ידיים טובות בכל הצד הטכני ולספק לו מערכת מים טבעית, ואם הוא לא הנדימן, נדע לעשות זאת עבורו בהתאמה אישית".

בריכה במכולה כמו בטבע הדור הבא הדמיה
כמו בטבע- הדור הבא (הדמיה)

 

גם יריב אשכנזי מ"אגדת גן", חברה המקימה גינות פרטיות ובונה בריכות שחייה ממכולות, הקים בריכות מכולה על הקרקע והיום הוא גם משקיע אותן באדמה, כך שהן נראות כמו בריכות רגילות לכל דבר. "כשהיא שקועה, זו בריכה תעשייתית מחוזקת עם כל האלמנטים של בריכה רגילה – טיב החומרים, חדר מכונות זהה לבריכת בטון, טפסנות, חשמל, משאבות, תאורת לד ואפילו מערכת לשחייה נגד הזרם, כיסוי שאוטם מלכלוך ועוד".

 

לדברי אשכנזי, ישראלים טועים לחשוב שאם יעדיפו בריכה במכולה היא תהיה מאוד זולה. "ההבדל במחיר הוא שני שלישים מעלות בריכה רגילה", הוא מציין ומונה את היתרונות: בבריכה במכולה שמונחת על הקרקע אין צורך בטפסנות, משאבות בטון, פועלים ועוד, היא אינה מושפעת מתזוזות קרקע, לעומת בריכות בטון שבהן אריחים או פסיפס עלולים ליפול עם הזמן. ההתקנה אורכת כחודש מההזמנה (לעומת 8 חודשים עד שנה בהקמת בריכת בטון), וניתן להעתיק את המכולה גם לבית הבא. "הקמת בריכה דורשת ידע טכני רב, לכן לא הייתי מציע לעשות זאת לבד".

בריכת מכולה ישראלית (צילום: יריב אשכנזי)
אגדת גן | צילום: יריב אשכנזי

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by MOMO development (@momodevelopment)

 

@cargeauxpools Spraying our non skid texture. #swimmingpool #shippingcontainerpools #backyardvibes #shippingcontainer ♬ Bad Habit - Devin Kennedy

 

@seventeenpools Getting things ready for container pool season #swimmingpool #containerpools #mermiads #backyardfun #containerhomes ♬ original sound - Seventeen Pools

עובד גם לרוחב, גם לגובה

@shippingcontainerpools How tall can you go? #ShippingContainerPool #BrisbanePoolAndSpaShow #BackyardOasis #OutdoorLiving #RecycledPool #CustomPool #PoolTrends #ShippingContainerHome #ContainerPool #SustainableLiving #EcoFriendly #PoolDesign #PoolInspo #SummerVibes #BackyardGoals #PoolParty #ContainerHome #PoolLife #SwimmingPool #PoolGoals #HomeDesign #OutdoorSpace #ContainerArchitecture #SmallPool #ShippingContainer #PoolTime #PoolSeason ♬ original sound - shippingcontainerpools

 

@abovegroundcontanapools shippingcontainerpools: 2021-6-9 This is what we do!#dream #swimmingpool #poollife #abovegroundpool ♬ original sound - above ground container, pool