כשיש זמן מוגבל לנקות את הבית, ואנחנו יודעים שלא נספיק להגיע לכל החדרים – אחד החללים שבוודאי לא נשאיר להזדמנות הבאה הוא חדר הרחצה, עם המקלחת והשירותים. את אסלת השירותים, למשל, רובנו מחטאים בקביעות כל כמה ימים מבחוץ ובפנים ובכל זאת, יש חלק אחד שלעתים רחוקות בלבד מקבל את הטיפול הראוי לו.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> איזה נחת: מתבגר עשה מהפך ל"חצר הדיכאון" של אמו

>> ת"א: גם גרמו לדירת 110 מ"ר להיראות הרבה יותר גדולה

 

את מושב האסלה אנחנו מקפידים לנגב ולחטא בתדירות גבוהה, אבל עם הזמן הוא מתבלה, זוכה לכתמים צהובים שלא יורדים גם אחרי קרצוף נמרץ, החיבור שלו מתרופף והוא אפילו נשבר. בניגוד לחומר שממנו עשויה האסלה עצמה, המושב שלה עשוי בדרך כלל מחומר פחות עמיד, כמו פלסטיק, ומדי פעם צריך להחליף אותם. סאמר ליטל, הבעלים של משרד עיצוב פנים באטלנטנה, סיפרה ל-southernliving באיזו תדירות כדאי לעשות את זה: "צריך להחליף מושב אסלה בערך כל חמש שנים, תלוי באינטנסיביות השימוש. אם יש בו סדק או נשארים עליו כתמים גם לאחר הניקוי, הוא מוכן לצאת לפנסיה. גם צירים רופפים, שריטות או מושב מתנדנד מצביעים על כך שהגיע הזמן למושב אסלה חדש". 

מושב אסלה ישן ומלוכלך (צילום: k-02, SHUTTERSTOCK)
ומתי אתם החלפתם את מושב האסלה שלכם בפעם האחרונה? | צילום: k-02, SHUTTERSTOCK

מספר האנשים שגרים בבית משמעותי, כי ככל שמשתמשים יותר בשירותים, כך המכסה והמושב יורם וייסגרו יותר, מה שישחק את הצירים. זה גורם למושב האסלה להסתובב, וזה הופך אותו לא נוח לשימוש וקשה יותר לניקוי. אפשר לנסות להדק את חיבור הברגים שלו, אבל החלפה למושב אסלה חדש היא הפתרון הטוב ביותר.

לא צריך שמושב יהיה שבור, דהוי או לא נוח כדי להחליף אותו בחדש. זה יכול לשפר את מראה חדר הרחצה הקיים ברגע, ואם אתם נכנסים לבית חדש, מושב אסלה חדש יציל אתכם מהתהייה המטרידה מי השתמש בשירותים האלה לפניכם וכמה יסודי הם ניקו. 

כך תתקינו מושב אסלה חדש

לפני הרכישה כדאי למדוד בעזרת סרט מדידה את גודל וקוטר האסלה שלכם, וגם את המרחק בין הברגים של המושב, כדי לוודא שתרכשו מושב מתאים. מעבר למידה יש גם מגוון חומרים לבחירה בנוסף לפלסטיק הלבן הסטנדרטי, למשל עץ ובמבוק, ויש מושבי אסלה עם תכונות מיוחדות כמו מושבים מחוממים או ניתנים להסרה, או מקושטים באופן מיוחד.

המושב החדש בידיכם? יופי, עכשיו הוציאו את מכסי הברגים של המושב הישן, שחררו את הברגת הברגים והרימו את המושב, המכסה והצירים מהאסלה.

מושב אסלה  (צילום: Benjamin Clapp, SHUTTERSTOCK)
צילום: Benjamin Clapp, SHUTTERSTOCK

רגע לפני שאתם מתקינים את המושב החדש, זו הזדמנות מצוינת לניקיון יסודי באזור – לפני שיחלפו כמה ימים ולא תבינו למה האסלה שלכם מסריחה כמו משתנה למרות שממש הרגע ניקיתם אותה.  

זה הזכיר לנו עוזרת בית מטקסס בשם ונסה ולדז, שמקפידה להסיר את מושב האסלה גם כשהיא "סתם" מנקה את השירותים: "אמרתי את זה בעבר ואומר את זה שוב: אם אתם לא מסירים את מושב האסלה כשאתם מנקים את השירותים – אתם לא עושים את זה כמו שצריך", היא אומרת בתחילת סרטון, שצבר כבר כ-7 מיליון צפיות, שבמהלכו היא מסירה את מושב האסלה וחושפת חלק שבהחלט נראה מלוכלך. ולדז מתיזה עליו תרסיס אקונומיקה ומנגבת בנייר מגבת, מנקה גם את המושב עצמו ואת הצירים בתרסיס ובתרסיס נוסף לניקוי כללי.

@vanesamaro91 Do you do remove your toilet seat ? #cleaningtiktok #byvanesa #introvideo #GiftOfGame #ColdWeather #readysetshop #watchmegrow ♬ Coffee for Your Head - Vinyll

כשהכול נקי ומחוטא אפשר להתקין את המושב החדש: יישרו את הגב שלו בצמוד לפתחים הקטנים שבהם הוצמד המושב הישן, הכניסו את הברגים דרך צירי המושב והחורים על שפת האסלה, וסגרו את האומים של הברגים. עכשיו הורדתם לפחות מטלה אחת מהראש לשנים הקרובות.   

טיפים נוספים לניקוי השירותים:

  1. קחו בחשבון שחומר החיטוי צריך זמן כדי לפעול, אם תשאירו אותו רק כמה שניות, הוא לא יהיה יעיל. הקצו לו כלי ניקוי מיוחדים רק לשירותים, כמו מברשת וספוג לקרצוף.
  2. התחילו מניקוי פנים האסלה: השתמשו בחומר חיטוי מתאים, רצוי כזה המכיל אקונומיקה. הקפידו לכסות את כל השטח בחומר וקרצפו היטב בתוך האסלה ומתחת לשוליים שלה. השאירו את החומר לפרק הזמן המצוין בהוראות או לחמש דקות, ושטפו היטב. אפשר גם להשתמש בחומרים טבעיים, כמו הבלוגרית האוסטרלית ששפכה קופסת מלח לימון (חומצה ציטרית המכונה גם חומצת לימון) לאסלה קופסת מלח לימון, השאירה למשך הלילה ובבוקר ניקתה במברשת.
  3. בזמן שאתם ממתינים שחומר החיטוי באסלה יפעל, אפשר להמשיך בניקוי השירותים מבחוץ: התחילו מהבסיס, המשיכו למושב האסלה ועד למכל האסלה. הקפידו לנקות את שני הצדדים של המושב ושל מכסה האסלה, וכן את הידית. השאירו את החומר לפרק הזמן המצוין בהוראות או לעשר דקות, ושטפו היטב.
  4. לסיום, אל תשכחו לנקות גם את מברשת האסלה ולהשאיר אותה להתייבש מתחת למושב האסלה. החדש, ברור.