אם אתם מרגישים שבתקופת הקיץ בעיית הנמלים בבית מחמירה – אתם לא טועים. חרקים ומזיקים רבים פעילים יותר בתקופת הקיץ, ומכיוון שהם פעילים יותר בלילה, כשקצת פחות חם, הם נמשכים לאורות המלאכותיים בבית, כך הסביר לנו איגור ארמיאץ' שטיינפרס, דוקטורנט באוניברסיטה העברית בירושלים וכתב באתר מכון דוידסון לחינוך מדעי. "נמלים נכנסות לבתים בחיפוש אחר מים, ומיני נמלים מסוימים נמצאים בתקופת רבייה בעונה הזאת, והם משחררים מקניהם פרטים מכונפים: 'נסיכות' ו'נסיכים' שיקימו קני נמלים חדשים", הוא אמר.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> הנה הם באים: טיפ פשוט להרחקת זבובים

>> 6 צעדים פשוטים להרחקת ג'וקים מהבית

נמלים בדרך כלל לא גורמות נזק משמעותי – הן לא הורסות רהיטים ולא נושאות מחלות, והעקיצה (או הנשיכה) של רוב מיני הנמלים עלולה להכאיב אבל אינה מסוכנת (אם אין אלרגיה). עם זאת, הן בהחלט מטרד בבית. לפני שאתם מרססים תכשירי הדברה ביתיים או מזמינים הדברה מקצועית, באתר הבריטי Ideal Home ממליצים על כמה שיטות שמערבות פחות חומרים רעילים.

הרחקת נמלים מהבית: ניקיון

נכון שנמלים עלולות לפלוש גם למטבחים הכי נקיים, אבל הקפדה על ניקיון היא צעד ראשון והכרחי בהרחקתן. הקפידו לאחסן את כל מוצרי המזון בקופסאות אטומות ולנקות היטב מזון שנשפך מכל משטח – השולחן, השיש והמדפים. אל תשאירו כלים מלוכלכים, כולל כלי האוכל של חיות המחמד, וזרקו את האשפה לעתים קרובות.

אישה מנקה, קלוזאפ (צילום:  Fabio Balbi, Shutterstock)
צילום: Fabio Balbi, Shutterstock

הרחקת נמלים מהבית: סתימת סדקים

עקבו אחרי שיירת הנמלים כדי לבדוק מהיכן הן נכנסות לבית. אם אתם מוצאים סדקים וחריצים (בעיקר במשקופי הדלתות והחלונות ובין הרצפה לפאנלים) – סתמו אותם בסיליקון. כפתרון זמני אפשר למלא את הרווחים באבקת טלק.

הרחקת נמלים מהבית: תרסיס לניקוי חלונות

ערבבו תרסיס לניקוי חלונות ונוזל לניקוי כללי או סבון כלים נוזלי ורססו את ריכוזי הנמלים. התמיסה מטשטשת את שביל הריח שיוצרות הנמלים.

נוזל חלונות (צילום: Sergey Borisov_88, Shutterstock)
צילום: Sergey Borisov_88, Shutterstock

הרחקת נמלים מהבית: תרסיס טבעי

הכינו תרסיס מכמויות שוות של חומץ ומים ורססו את ריכוזי הנמלים.

הרחקת נמלים מהבית: סודה לשתייה

ערבבו אבקת סוכר ואבקת סודה לשתייה ופזרו בריכוזי הנמלים. לפי האתר express, סודה לשתייה רעילה לנמלים, אך הם יימשכו לתערובת בגלל אבקת הסוכר ואף יישאו אותה לקן.

נמלים (צילום:  RHJPhtotos, Shutterstock)
צילום: RHJPhtotos, Shutterstock

הרחקת נמלים מהבית: נענע

ריח נענע דוחה נמלים, ולכן מומחים ממליצים לשתול נענע או לשים עציץ בכניסה לבית, ואפשר גם לשים עציץ במטבח, על משטח העבודה.

הרחקת נמלים מהבית: תבלינים

באופן דומה, אפשר להשתמש בתבלינים או בשמנים אתריים ואפילו בקפה טחון. אפשר לפזרם במגירות ובארונות או למהול במים ולרסס באזורים הנגועים. במקום תבלינים טחונים אפשר לפזר מקלות קינמון או עלי דפנה, או צמר גפן ספוג בשמנים אתריים בריח מנטה או לימון.

נמלים, קינמון (צילום: Leszek Glasner, Shutterstock)
צילום: Leszek Glasner, Shutterstock

האם גיר מרחיק נמלים?

באתרים שונים ממליצים לצייר בגיר לוח קו בכניסה לבית קו בגיר לוח, בטענה שהגיר מרתיע נמלים ומרחיק אותן. אפשר אף למצוא סרטונים שבהם נראה שנמלים נמנעות מלעבור על קווים המצוירים בגיר:

אבל ככל הנראה מדובר במחסום זמני בלבד. "כל דבר שמפריע לשביל הריח יעכב מעט את שיירת הנמלים. עם זאת, תוך זמן קצר, הן ימשיכו בדרכן", נכתב באתר mercury news.

הכתב ג'ון מוריס אף משער שתחילתו של המיתוס בגירים שיוצרו בסין כאמצעי נגד נמלים ומזיקים אחרים וכללו חומרי הדברה שונים ולא מפוקחים. בארצות הברית נאסר יבוא של גירים אלו מחשש לגרימת נזקים בריאותיים.