פייג' טרנר היא רעיה, אמא עובדת ויוצרת תוכן, שמרבה להעלות בחשבון הטיקטוק שלה תכנים שמתייחסים להתמודדות עם העומס הנפשי של הורות וחלוקת הנטל הזוגית. באחד הסרטונים שפרסמה היא אמרה שהיא לא מטפלת בכביסה של בעלה, רק בזו של הילדים ושלה, והפוסט עורר דיון סוער. אחת התגובות לפוסט "האשימה" את טרנר בכך שהיא נגד הקונספט של פרגון במחוות קטנות לפרטנר, כמו למשל לעשות לו כביסה.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> "מדובר בנזק רציני": מה שקורה כשמפעילים מכונת כביסה

>> פחות ורודה, יותר יקרה: בדירה החדשה של אור שפיץ

 

טרנר לא נשארה חייבת, וצילמה סרטון חדש שמתייחס לתגובה ולטענה. בסרטון היא הציגה רשימה של דברים נוספים שהיא לא עושה עבור בעלה, למשל לבשל לו ארוחות ערב (אבל היא כן אחראית לארוחות בוקר וצהרים של המשפחה), לארוז לו קופסת אוכל לעבודה, לקבוע לו תור לרופא, לארוז לו לחופשה לקנות לו תחתונים חדשים כשהישנים מתבלים ועוד. " בסופו של יום, מחוות קטנות של נחמדות בעיקר מסתכמות לעבודה", היא מסבירה בנחרצות ומבהירה: "הוא בן אדם מבוגר ויכול לעשות את כל זה בעצמו. אני לא אמא שלו וגם לא העוזרת האישית שלו, זה לא התפקיד שלי".

@sheisapaigeturner Replying to @rafael it’s important to show your partner, love and kindness. And I believe in small acts of kindness for a partners. However, expecting your partner to do your laundry and all of the cooking and all of the cleaning, is not the same qe small acts of kindness. All of those things are domestic labor and then when add it up, create a lot of work. #domesticlabor #actsofkindness #actsofservice #marriagegoals #fairplay #millennialmom #mentalload #laundry ♬ original sound - Paige

לפני שהגולשים יסיקו שמדובר באישה קרת לב, טרנר מרגיעה ומסבירה שהיא דווקא עושה הרבה מחוות קטנות לפרטנר שלה, הן פשוט לא חלק ממטלות הבית, אותן מבחינתה הם אמורים לחלוק יחד - "כשאני רואה תקליט שאני חושב שהוא יאהב לאוסף שלו, אני קונה אותו. אם יש בחנות משהו שלדעתי הוא ייהנה לאכול, אקנה אותו". 

הפוסט זכה ל-3.2 מיליון צפיות ואלפי תגובות, רובן המוחלט של נשים שהביעו הזדהות ותמיכה באג'נדה של טרנר. חלקן כתבו שהן בהלם שהנושא בכלל מעורר דיון ולא ברור לכולם; אחרות סיכמו: "ככה בדיוק זה צריך להיות בזוגיות - עבודת צוות, לא עבדות".

גבר מדבר בטלפון (אילוסטרציה: Shutterstock)
למה שלא יקבע לעצמו תור לרופא? | אילוסטרציה: Shutterstock

סימן לבעיה יותר רחבה?

אין ספק שחלוקת המטלות בבית מאתגרת את הזוגיות ומעמידה אותה למבחן יומיומי. יש אנשים שלוקחים את העניין הזה עד הקצה, כמו האישה שסיפרה באתר Reddit איך העיפה את בעלה מהבית לאחר שגילתה שהוא מנקה את המקלחת עם מגבות הפנים הקטנות שלה שנמצאות בחדר הרחצה. מבחינתו הוא ניקה בתכיפות, אבל היא הרגישה בודדה להפליא: "הוא עושה דברים רק חצי דרך, מה שגורם לי בהכרח לעשות עבודה כפולה", הסבירה. שני בני הזוג היו תחת עומס של עבודה, לימודים וילדים, אבל בכל פעם שהיא ביקשה ממנו עזרה או הזכירה לו בקשה קודמת שלה הוא טען שהוא לא יודע איך לעשות את זה, או לא זכר שהיא אי פעם הסבירה לו. חלק מהתגובות לפוסט הבהירו שהסיטואציה הקטנה הזו היא בעצם חלק ממגמה נוכחית רחבה יותר ביחסים בין גברים לנשים שאפילו יש לה מונח מקצועי: "אוזלת יד מכוונת" או "אוזלת יד אסטרטגית" (weaponized incompetence) היא מושג בפסיכולוגיה הפופולרית המתאר אדם שמציג כלפי חוץ חוסר יכולת מדומה, כדי להתחמק מאחריות שאינו מעוניין בה. במלים אחרות – מיתמם כמו ילד. הרבה פעמים זה מתבטא בסוף בחלוקה לא שוויונית של עבודת משק הבית, גם כשמערכות היחסים הופכות לשוויוניות יותר בדרכים אחרות. מה הפתרון? לתקשר, לתקשר, לתקשר.

בני זוג מתווכחים, ריב זוגי (צילום: PeopleImages.com - Yuri A, SHUTTERSTOCK)
צילום: PeopleImages.com - Yuri A, SHUTTERSTOCK

ונסיים בקצת אופטימיות – טיפ הזוגיות שנתנה משפיענית הטיק-טוק שאנון דטריק ל-280 אלף עוקביה בסרטון שהפך ויראלי, בו היא משתפת כיצד היא ובעלה עורכים "מסיבות ניקיון" שבועיות כדי לחלוק בעומס העבודה. "בעלי ואני עושים משהו בנישואים שלנו שנקרא מסיבות ניקיון וככה זה הולך - פעם בשבוע אנחנו שמים מוזיקה מפוצצת ומחלקים את העבודה בינינו כדי לנקות את הבית", כתבה, "זה לא התפקיד של אחד מאיתנו לנקות את הבית מאחר ששנינו עובדים במשרה מלאה. זה עובד בשבילנו ועוזר לנו להימנע מוויכוחים מיותרים". אימצנו.

@shanndetrick Something we do in our marriage that just makes life easier #husbandandwife #marriedlife #marriagetips #marriedcouple #coupletips #relationshiptips ♬ So Fresh, So Clean - Outkast