אם יש משהו שמאתגר זוגיות ומעמיד אותה למבחן יומיומי, ליטרלי, אלה הריבים על חלוקת התפקידים בבית. כל מי שחלק אי פעם מגורים משותפים עם בן או בת זוג מכיר את הנוהל ואת חילופי ההאשמות בסגנון "לא עשית, כן עשית, למה השארת את זה לי, נמאס לי לעשות הכל" ועוד ועוד. יש אנשים שלוקחים את העניין הזה עד הקצה, כמו האישה שהעיפה את בעלה מהבית לאחר שגילתה איך הוא מנקה את המקלחת שלהם.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> ב-10 דקות: השיטה של הבלוגרית לניקוי יעיל וזריז של חדר הרחצה

>> צאו מהחורים: הטיפ הפשוט לניקוי מסננת מג'ויפת 

 

באתר yourtango סופר על פוסט שהעלתה האישה באנונימיות ב-Reddit, בו שיתפה את הגולשים בבעיה שאליה נקלעה עם בעלה: שני בני הזוג היו תחת עומס של עבודה, לימודים וילדים, אבל בכל פעם שהיא ביקשה ממנו עזרה או הזכירה לו בקשה קודמת שלה הוא טען שהוא לא יודע איך לעשות את זה, או לא זכר שהיא אי פעם הסבירה לו. בסוף זה הגיע לריב גדול ביניהם שבו היא הטיחה בבעלה שהיא מרגישה בודדה ואומללה ואחת הסיבות לכך היא חוסר השוויון ביניהם במטלות הבית. "הוא עושה דברים רק חצי דרך, מה שגורם לי בהכרח לעשות עבודה כפולה", הסבירה בפוסט. התגובה של הבעל הפתיעה אותה מאוד: "הוא התנגד למה שאמרתי וטען שהוא 'מנקה את המקלחת כמעט כל יום'. זה הדהים אותי כי מעולם לא שמעתי אותו משתמש במברשת הניקוי החשמלית שלנו (power scrubber) וגם מברשת הקרצוף הידנית עדיין באריזה שלה". לחרדתה, הבעל הסביר שהוא מנקה את המקלחת בתכיפות בעזרת מגבות הפנים הקטנות שלה שנמצאות בחדר הרחצה.

גבר מנקה מקלחת עם מגבת קטנה (צילום: Serenethos, SHUTTERSTOCK)
רציני, נראה לך שעכשיו זה נקי?! | צילום: Serenethos, SHUTTERSTOCK

האישה זעמה. מלבד הגועל שהיא חשה כלפי הדרך שבה חשב בעלה שהגיוני לנקות, היא כעסה כי היא סבלה מבעיות עור והן הוחרפו מהשימוש במטליות שניקו את המקלחת לפנים שלה. "בהחלט איבדתי את זה, צרחתי עליו ואמרתי לו לצאת מהבית", כתבה. להגנתו טען הבעל שזו הייתה טעות תמימה ושהיא מגזימה לחלוטין בתגובה שלה, בעיקר לאור העובדה שהוא אפילו לא השתמש במוצרי ניקוי עם המגבות – שזה רק הרתיח אותה יותר. "הוא אומר שהמטפל שלו אומר לו שזה לא בכוונה, הוא פשוט מותש ולכן מתנתק. אני כל כך יכולה להזדהות עם זה, שנינו גמורים וחלק ממני רוצה להאמין שזה בגלל שהוא כל כך עייף", היא אמרה, "אבל אני כל כך כועסת עכשיו".

מחקרים מראים: החלוקה עדיין מגדרית

האישה ניסתה להיות אמפתית אבל לגולשים הייתה הרבה פחות סבלנות, והתגובות שלהם הבהירו שהם רואים את הסיטואציה הקטנה הזו כחלק ממגמה נוכחית רחבה יותר ביחסים בין גברים לנשים שאפילו יש לה מונח מקצועי: "אוזלת יד מכוונת" או "אוזלת יד אסטרטגית" (weaponized incompetence) היא מושג בפסיכולוגיה הפופולרית המתאר אדם שמציג כלפי חוץ חוסר יכולת מדומה, כדי להתחמק מאחריות שאינו מעוניין בה. במלים אחרות – מיתמם כמו ילד. הרבה פעמים זה מתבטא בסוף בחלוקה לא שוויונית של עבודת משק הבית, גם כשמערכות היחסים הופכות לשוויוניות יותר בדרכים אחרות. במחקר של Gallup משנת 2020 נמצא שמערכות יחסים הטרוסקסואליות עדיין נוטות לחלק את מטלות הבית באופן מגדרי מסורתי, כלומר נשים אחראיות לרוב הבישולים, הניקיון והטיפול בילדים והגברים מטפלים בדברים כמו תחזוקת רכב ועבודות החצר. מחקר נוסף, משנת 2022, מצא כי 66 אחוז מההורים העובדים כורעים תחת עומס העבודה שלהם, אך נשים מרגישות שהן קורסות הרבה יותר מגברים - 68 אחוזים מהן לעומת 42 אחוזים מהגברים.

@maiabemtbc #weaponizedincompentence #weaponizedincompedance #relationshipproblems101 #relationshipproblemsbelike #relationshipproblemss ♬ Sunshine - WIRA

רבים מהגולשים הרגישו שההתנהלות של הבעל הייתה בעייתית מאוד, אפילו מעשה של תוקפנות סמויה. "אז ההגנה שלו היא שהוא מנקה את המקלחת כל יום, אפילו כשהוא עושה את זה בלי להשתמש בציוד המתאים או לנקות אותה באמת, ועם פריטים שהוא יודע שהם שלך?" תהה מגיב בזעזוע. אחרת הוסיפה: "לגבר בוגר צריכים להיות מספיק תאי מוח כדי לדעת 1- הפריט הזה הוא לשימוש על הפנים בלבד, 2- דברים לא נהיים נקיים אם עוברים עליהם לרגע עם מטלית בד יבשה".