שיטה לכביסת מצעים פורסמה בסרטון טיקטוק שצבר כבר 6.2 מיליון צפיות. בסרטון, שהתפרסם על ידי גולש או גולשת עם שם המשתמש Refined Living, מומלץ לפזר בנוסף לחומר הכביסה גם רבע כוס אבקת סודה לשתייה וכן חצי כוס חומץ וכמה טיפות שמן אתרי. אבקת סודה לשתייה וחומץ עם חומרים מחטאים טבעיים, והשמן האתרי מוסיף ריח. בסרטון מומלץ לכבס את המצעים בחום בינוני. 

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> הגרסה החדשה והמפתיעה לקטלוג של איקאה

>> לא רק גורו של סלבס: בבית היפה של ליקי רוזנברג 

בסרטון נראית מכונה עם פתח עליון (והיא פועלת כשהיא פתוחה, להפתעתנו), אבל אפשר להשתמש באותם מרכיבים במכונה עם פתח צד – מפזרים את אבקת הסודה לשתייה ישירות בתוף לפני שמכניסים את הכביסה, ואת החומץ והשמן האתרי שמים בתא המיועד למרכך. שימו לב שחומר הכביסה לא כולל אקונומיקה (שילוב של שני החומרים מביא לפליטת גז כלור).

@refinedliving

This is your sign to go wash your sheets ##sheetwashing ##cleansheets ##washyoursheets ##cleaningtiktok ##cleantok ##cleanliving ##organisedhome

♬ sonido original - m a y i t a

בטקסט המצורף לסרטון נכתב "זה הסימן שלכם לכבס את המצעים", ובאלפי התגובות לסרטון עסקו המגיבים בשאלה כל כמה זמן צריך לכבס מצעים. "האם אני היחיד שמכבס את המצעים פעם בשבוע?", תהה מגיב אחד, אבל מגיב אחד התוודה: "אני מנסה לכבס את המצעים כל שבוע, אבל הם תופסים המון מקום וצריך להפעיל מכונה רק בשבילם, אז אני שוכח או שאין לי זמן או מוטיבציה".

>> הרשמו לניוזלטר של living

מומחים מסכימים שצריך לכבס את המצעים מדי שבוע.  ד"ר ג'ושוע זייכנר, מנהל מחלקת המחקר בתחום רפואת העור בבית החולים מאונט סיני בניו יורק, מסביר שאנחנו משילים כ-500 מיליון תאי עור ביום וחלק מהם – בתוספת לחות, קשקשים, אבק, פטריות ועובש - נשארים במיטה שלנו. בנוסף, על המצעים מצטברים גם שומנים, זיעה ואיפור. "כשלא מכבסים את המצעים נמצאים במגע מתמיד עם כל זה במשך לא מעט שעות מדי לילה", אומר ד"ר זייכנר. "זה עלול להוביל למגוון של בעיות, מגירויי עור, דרך אקנה ועד לזיהומים". 

ד"ר זייכנר ממליץ להחליף מצעים מדי שבוע, אבל ד"ר רמאן מדאן, מנהל מחלקת הדרמטולוגיה הקוסמטית בארגון הבריאות Northwell Health, טוען כי התדירות צריכה להיות גבוהה יותר אם אתם חולים, ישנים בעירום, הולכים לישון לאחר שהתאמנתם ולא התקלחתם, ואפילו אם הייתם בחוץ למשך זמן רב. "במקרים כאלה אתם יכולים להעביר לסדינים הרבה חיידקים ואלרגנים, ואלה ייעלמו רק אם תעשו כביסה", הוא אומר.

עוד טיפים לכביסת מצעים

טיפול בכתמים על הסדיניםיש לטפל בכתמים על הסדינים לפני שמכניסים אותם למכונת הכביסה. אם מדובר בכתמי דם, יש לשטוף את הבד היטב במים קרים, ואם זה לא עובד - למרוח כמות קטנה של חומר לניקוי כביסה על הכתם, ולשטוף היטב לפני שמכניסים למכונה.

אל תעמיסו את מכונת הכביסה: לשטיפה יסודית אסור לדחוס יותר מדי מצעים במכונה. המצעים צריכים מקום כדי לנוע במכונה, ולהתכבס בצורה הטובה ביותר. מעבר לכך, מכונת כביסה שהופעלה עם יותר מדי משקל, פשוט תפסיק לעבוד.

חדר כביסה, מכונת כביסה (צילום: New Africa, Shutterstock)
צילום: New Africa, Shutterstock

כבסו מצעים בנפרד: הימנעו מכביסה של מצעים ביחד עם פריטים אחרים, במיוחד מגבות. כיבוס המצעים בנפרד מסייע בהגנה על הבד, כך שיחזיק לאורך זמן רב יותר. אם בכל זאת מוסיפים פריטים נוספים, אז בחרו בצבעים דומים ובבדים דקים.

השתמשו במעט חומר כביסה: אל תשתמשו ביותר מדי חומר ניקוי. הוספת עוד חומר לא תעזור, היא רק תגרום לכך שהמצעים שלכם לא יישטפו כראוי.

נערו את המצעים לפני שאתם מייבשים אותם: במקום להעביר מצעים ישירות מהמכונה למייבש הכביסה, כדאי לנער את הסדינים ולהפריד אותם אחד מהשני, כדי למנוע מהם לצאת מקומטים מהייבוש.