פעם חשבנו שלנקות מקרר זו סה"כ עבודה די פשוטה: אחרי שמרוקנים אותו מהפריטים שולפים החוצה את המגירות והמדפים ושוטפים אותם במים חמימים וסבון כלים, מקסימום מקרצפים כתמים שמנוניים ועקשניים באבקת סודה לשתייה. את התמימות הזו איבדנו כשגילינו שיש לו תאים וחלקים נסתרים, וגם הם דורשים תחזוקה – למשל מגש אחורי שאליו מתנקזים נוזלים. תחושה דומה הרגישה ככל הנראה משתמשת טיקטוק בריטית בשם קלואי (thesimplemum@) כאשר מצאה במקרר שלה חור קטן ומסתורי.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> ת"א: דירת 60 מ"ר לשתי משפחות? ככה עושים את זה

>> הסיבה שאתם חייבים לשתול גלילי נייר טואלט בגינה

 

"אל תשכחו לנקות את החור שלכם", הזהירה קלואי בכיתוב לסרטון ששיתפה בחשבון שלה, והצליחה לסקרן יותר מ-2.4 מיליון גולשים וגולשות. קלואי הבינה שיש בעיה במקרר שלה לאחר שבמשך שבועות נקוו בחלק התחתון שלו שלוליות מים, ואז גילתה את החור והבינה שמדובר בפתח ניקוז שנמצא לרוב בתחתית המקרר, וממנו יוצאים וזורמים מים ולכלוך אל מגש ניקוז. "טיפות המים שנוצרות מעיבוי מטפטפות למטה והחור מתמלא לכלוך ושיט", אמרה והוסיפה בפליאה: "לא יכול להיות שאני האדם היחיד שלא ידע שצריך לנקות את החור הזה במקרר".

@thesimplemum

♬ original sound - The Simple Mum

ואכן, התגובות הרבות (כמעט 800) לסרטון של קליאו העידו שהיא בהחלט לא הייתה היחידה שהופתעה מהגילוי. "אני בת 56 ורק לפני שבועיים גיליתי את החור הזה!" כתבה לה אחת הגולשות, ואחרות הודו לה בהתרגשות והסבירו שגם המקרר שלהן סובל מהצטברויות מים, ומריח רע, והן הולכות לחפש את חור הניקוז ולפתור את הבעיה. בסרטון המשך, קלואי הסבירה כיצד היא הצליחה לתקן את הבעיה במקרר וגם לגרום לו "להריח קצת יותר טוב".

כך תנקו את חור הניקוז במקרר

מומחים לתיקון מקררים מסבירים באתר doityourself.com שמקררים מוציאים מים מופשרים דרך צינור פלסטיק למגש ניקוז שנמצא מתחת לסליל המאייד. כאשר הצינור או החור נסתם, המים דולפים לתוך המקרר או המקפיא. זו ההמלצה שלהם לניקוי חור הניקוז הקטן:

1) בשלב ראשון מנתקים את המכשיר מהחשמל כאמצעי בטיחות, ואז מאתרים את חור הניקוז - בדרך כלל הוא ממוקם בתחתית המקרר. אם אינכם מצליחים למצוא אותו, בדקו מה כתוב עליו במדריך של המכשיר שלכם.

2) כדי לפתוח את הסתימה בחור הכניסו לתוכו נחש אינסטלציה (או משחיל צינורות, או מברשת שמתאימה לקוטר שלו) ודחפו אותו למעלה ולמטה, קדימה ואחורה.

3) לניקוי הפתח שפכו לתוכו כ-1 כפית סודה לשתייה ואחריה 2 כוסות מים חמים באמצעות מזרק, ואז השתמשו במזרק כדי לרוקן החוצה את הנוזל העכור.

@pavynewlife Let the refrigerator no longer frost and no smell ❄️❄️❄️#cleaning #refrigerator #lifetips #household #uk ♬ original sound - Pavynewlife

4) אתרו את מגש הניקוז שאליו זרמה תערובת הנוזלים – בד"כ הוא יהיה בתחתית המקרר או מאחוריו, ונקו אותו במים חמימים ובסמרטוט נקי. אם אתה מבחינים בעובש או טחב הסירו אותם עם חומר ניקוי, למשל חומץ. ברגע שהמגש נקי אפשר להחזיר אותו למקומו ולחבר מחדש את המקרר לחשמל.  

5) כדי למנוע את סתימת חור הניקוז של המקרר שוב, יש לחזור על הפעולה הזו אחת לחודשיים-שלושה.

 

גילתה חור קטן במקרר (צילום: tiktok/thesimplemum)
צילום: tiktok/thesimplemum