מעצבי הפנים ומי שאחראים על הריהוט והסגנון בבתים של כולנו כבר מזמן עשו אחד ועוד אחד. ככל שמגמות העיצוב דוהרות קדימה, כך מתגברת הכמיהה של כולנו לחזור דווקא אחורנית. ככל שמציעים לנו רהיטים משוכללים בגימורים חדים ובוהקים, כך אנחנו מחפשים עוד ועוד להיאחז בעבר, במסוגנן, ברך ובאישי. לא מעט טרנדים עיצוביים עוסקים בימינו בעולמות רחוקים שטרם הגענו אליהם, בזיקה לחלל החיצון, בהייטק, בעתידנות ובטכנולוגיה משוכללת. באופן טבעי, רבים מאיתנו, במודע או שלא, מעוניינים לעצור את המרוץ הזה, להתרפק על העבר, להלל את ההווה ולהתמסר, ולו לכמה רגעים היסטוריים, ליופי שבפשטות ולחום שנובע ממלאכת היד.

הטרנדים העתידניים מיד מקפיצים את העיסוק המתחדש במורשת, באתניות ובפולקלור. לא סתם אנחנו עדים למגמת הסבתא-שיק שהשתרשה בשנים האחרונות חזק כל כך בלב רבים מאיתנו. לצדה, חנויות וינטג' נפתחות חדשות לבקרים ורבים מאיתנו אוהבים לשוטט בשווקי פשפשים ולחזור הביתה עם מציאות שאיתורן יהפוך עם הזמן ליותר ויותר קשה. מעבר לכך, פריטי ריהוט שפעם זרקנו כלאחר יד ובלי לחשוב פעמיים הופכים קרובים יותר ללבנו עד שהיום אנחנו חושבים פעמיים אם ואיך ניתן לשנות להם ייעוד, מיקום או לשדרג אותם כך שיישארו איתנו עוד שנים רבות.

ההישענות על העבר בכלל ומלאכת היד בפרט הביאו איתם גם את החזרה בהתעניינות ברקמת הצלבים. אמנות רקמת הצלבים מלווה אותנו כבר למעלה משלושת אלפים שנה ונחשבת לצורת הרקמה העתיקה שנמצאה ברחבי העולם כולו. באופן מסורתי, רקמה זו היתה מלאכתן של נערות צעירות שלמדו את רזיה באמצעות רקמת אותיות ודוגמאות אחרות על גבי פריטים ביתיים. לרוב מוטיבים קבועים וראשי תיבות נרקמו כדי לזהות למי שייכים הפריטים או פשוט במטרה לקשט פריטי טקסטיל מסוגים שונים כמו מצעים, מפות, מפיות וסמרטוטים.

איקסים, תמונה רקומה על דף ספר, אסנת ברק
תמונה רקומה על דף ספר, אסנת ברק
איקסים, תמונה רקומה על דף ספר, אסנת ברק
איקסים, שרפרף מצופה טפט של שרון רוכמן
שרפרף מצופה טפט של ליה קפלן שלו - אריגמי
איקסים, תמונות רקומות לילדים של מירי הגר  (צילום:  כפיר בולוטין )
תמונות רקומות לילדים של M&H Studio | צילום: כפיר בולוטין
איקסים, תמונות רקומות לילדים של מירי הגר צילום כפיר בולוטין   (צילום: כפיר בולוטין )
תמונות רקומות לילדים של M&H Studio | צילום: כפיר בולוטין
איקסים, סט מצעים, שונרא, צילום (צילום:  מיכל אפשטיין )
סט מצעים של שונרא | צילום: מיכל אפשטיין
איקסים, שעון רקום של שירלי רוב
שעון רקום של שירלי רוב

איקסים, שעון רקום של שירלי רוב
שעון רקום של שירלי רוב

עוד באתר לעיצוב הבית:

מעצבים גדולים וקטנים

ממעשה שאולי נחשב שולי וחבוי הפכה הרקמה לטרנד ועניין בולט גם בקרב חברות הריהוט הגדולות, וגם הן דאגו ליישר קו ולייצר פריטים מדליקים שמשלבים עבודת רקמה בתוך המבנה הסולידי והקשיח של הרהיט. ספות, כריות נוי, שטיחים, טפטים ואפילו ארונות שעליהם דוגמאות רקמת צלבים נמכרים ברשתות מובילות כמו הביטאט, רנבי, ריביירה וג'ינג'ר, אבל אפשר לראות בלי סוף פריטים שכאלה גם בחנויות קטנות, מותגים עצמאיים ואינסוף מעצבים ברחבי הרשת.

היום מופיעה רקמת הצלבים על גבי חומרים שונים, ובהם יריעות לבד עבות, עץ ואפילו מתכת. רקמת הצלבים נמצאת לא רק על גבי פריטי נוי ודקורציה אלא גם כחלק בלתי נפרד מהרהיטים עצמם, ובהם ספות, כורסאות, כיסאות ושרפרפים, ארונות, שולחנות וגב מיטה. עוד נהוג לקשט בהם תמונות שמותאמות לכל חדרי הבית, בובות נוי, מגבות ומה לא. יש כמובן גם מעצבים שעושים שימוש בהדפסים של רקמת צלבים בעבודה ידנית סיזיפית, וכך הם מופיעים גם על גבי טפטים, מדבקות קיר, מצעים, כריות נוי, ספלים וכדומה.

היופי של רקמת הצלבים טמון בקסם המיוחד, בפשטות, באלגנטיות ובאינספור האפשרויות שהיא מציעה. הרקמה המודרנית ממציאה מחדש את המסורת ומחליפה את הדוגמאות האינסופיות ואת ההדפסים המסורתיים. אפשר לקחת לכיוון מסורתי מבית סבתא או לכיוון עתידני שכמו לקוח משפת הפיקסלים הממוחשבים.

אין תמונה
עגלת בובה, איימי ואוהב יוצרות חפצים
אין תמונה
עגלת בובה, איימי ואוהב יוצרות חפצים
אין תמונה
מתוך הקולקציה הרקומה של הביטאט
איקסים, שולחן עם הדפס, טווילנגן (צילום: דנה ישראלי)
שולחן עם הדפס, טווילנגן | צילום: דנה ישראלי
איקסים, שטיח צמר, ג'ינג'ר (צילום: עדי גלעד)
שטיח צמר, ג'ינג'ר | צילום: עדי גלעד
איקסים, נפה רקומה של דורית זהבי
נפה רקומה של דורית זהבי
איקסים, מדבקת קיר של יעל יניב
מדבקת קיר של יעל יניב
איקסים, שטיח רקום של רנבי
שטיח רקום של רנבי

איקסים, מגשים רקומים של סטודיו פפיון (צילום: רניה גבריאל ברון)
מגשים רקומים של סטודיו פפיון | צילום: רניה גבריאל ברון

גם אתם יכולים

הימים שבהם נחשבה רקמת הצלבים למעשה של ילדות מנומסות ונשים בוגרות ומשועממות כבר מזמן מאחורינו. היום מתקבלת הרקמה באהבה ויצירתיות על ידי בנות כל הגילים שמצאו בה את הדרה, חידשו אותה והפכו אותה רלוונטית יותר מתמיד. רקמת הצלבים מצויה בבתים רבים ולא רק על גבי מפות ומפיות שהתקבלו בירושה מבית סבתא, אלא גם כפרי יצירה ואמנות של מעצבות ואמניות. 

הרקמה, כמו כל עבודת יד, מצוינת למי שרוצה ליצור לעצמו בית חמים ונעים במיוחד. מה שחביב בדוגמת הצלבים הוא שכמעט כל אחד מאיתנו יכול להתנסות בה ולייצר פריט נוי ביתי לגמרי בעצמו. קיטים ודוגמאות פשוטות אפשר להשיג בחנויות יצירה וברחבי הרשת, וכל שנותר זה לגייס מעט סבלנות, לספור בלי להתבלבל ולהיזהר מהמחט, והנה, גם אתם יכולים. ברחבי הרשת תוכלו גם למצוא מורות ומדריכות שישמחו לעזור לכם בשלבים הראשונים. עוד נחמד לגלות שדוגמאות הרקמה אינסופיות, החל באותיות ומספרים, דרך חיות, טבע, פרחים ובעצם כל מה שעולה על הדעת והדמיון. בד, מחט, חוטים בגוונים שונים ודוגמה – זה כל מה שצריך.

איקסים, כורסאות רקומות, אחד אחד (צילום: רני לוריא)
כורסאות רקומות, אחד אחד | צילום: רני לוריא
איקסים, כורסאות רקומות, אחד אחד (צילום: רני לוריא)
איקסים, כורסאות רקומות, אחד אחד | צילום: רני לוריא
אין תמונה
טפט של גולדשטיין, פיפ סטודיו
איקסים, חסידה של עדי ישראלי
חסידה של עדי ישראלי
איקסים, חישוקים של פזית בן אדווה
חישוקים של פזית בן אדווה
איקסים, וילון משולב רקמה של לירון גונן
וילון משולב רקמה של לירון גונן
איקסים, ארון קיר רקום, ריביירה (צילום: ישראל כהן)
ארון קיר רקום של ריביירה | צילום: ישראל כהן
איקסים, אייל רקום של יעל יניב
אייל רקום של יעל יניב
איקסים, ארגז רקום של יפה ירוסקי
ארגז רקום של יפה ירוסקי
עדי ישראלי פריטי נוי מקושטים
פריטי נוי מקושטים

_OBJ