כמה פעמים יצא לכם לחלוף על פני רהיט ישן ומוזנח ברחוב? אנחנו בטוחים שזה קרה לכם יותר מפעם אחת. אבל בזמן שרוב האנשים מתעלמים מהם כאילו היו אוויר, יש אנשים בעלי מעוף ויצירותיות שרואים את הפוטנציאל שלהם ומצליחים להפוך אותם ליחידת ריהוט חדשה וייחודית.

בתקופת הקיץ מתרחשים לרוב השיפוצים ומעברי הדירה, ולכן אם גם אתם חולמים על פריט עם אופי שיוסיף שיק לבית שלכם, זה הזמן לצאת ולצוד אוצרות שנזרקו, או הוצעו למסירה באתר אגורה ויד 2. המנהג הנפוץ של שיפוץ רהיטים מיושנים ועייפים מתאים מאוד לרוח התקופה של מיחזור ושמירה על הקיים. האמריקאים קוראים לזה Roadkill Rescue, (על משקל להציל חיות שנדרסו בטעות) ויש להם גם בלוג מצוין בנושא שנקרא בדיוק כך.

מצאתם משהו שווה ברחוב? זה הזמן לקפוץ לחנות הצבע הקרובה, לקנות צבע שמח ונועז ולפרוש סדין על הרצפה. את ההשראה תוכלו למצוא כאן מתוך מבחר של רעיונות ודוגמאות מעוררות השראה במיוחד תוצרת חו"ל וכחול לבן. בסוף גם מחכה לכם מדריך קצר למתחילים.

רהיטים משופצים (צילום: סטודיו בבושקה)
זול וקל לביצוע | צילום: סטודיו בבושקה

עוד באתר לעיצוב הבית:

דגל בריטניה תוצרת כחול לבן

זו הדוגמה הכי פחות שגרתית שמצאנו למהפך מקורי ומגניב לרהיט משומש. אביבה מסטודיו בבושקה רק מחכה להזדמנות להפוך רהיט משעמם לכזה שיאיר לכם את הבית. העבודות שלה חדשניות ובולטות בנוף היצירה הישראלית, שהיא זוכה במקום הראשון ברשימת ההשראה שלנו.

01_שידה_פשוטה_לפני_המהפך_צילום_אביבה_גודריק (צילום: אביבה גודריק)
לפני:שידה חסרת מעוף | צילום: אביבה גודריק

01_קונספט_שפה_וצבע_מאת_סטודיו_בבושקה_צילום_אביבה_ג (צילום: אביבה גודריק)
גאווה אנגלית. סטודיו בבושקה | צילום: אביבה גודריק

צהוב עושה לי טוב

אם אתם רוצים להיות נועזים בלי להפריז, ובלי חלילה שיימאס מהצבע, זו הדרך הנכונה לעשות זאת. מדובר בשידה קטנה המתאימה למבואת הכניסה, מסדרון או חדר השינה, ומה שהופך אותה לכה מוצלחת הוא השילוב בין הצבע לחומר. שידת עץ פשוטה שנצבעה בצהוב ורגליה הארוכות נשארו בגמר עץ. החובבים המתחילים מוזמנים להתחיל עם רהיט כזה, פשוט וקל יחסית לצביעה ולהרכבה מחדש.

02_לפני_מגע_ידי_הזהב_של_סטודיו_בבושקה (צילום: סטודיו בבושקה)
מפורקת למגירות | צילום: סטודיו בבושקה
02_צהוב_עז_של_בבושקה_צילום_אביבה_גודריק (צילום: אביבה גודריק)
חזרה לחיים בצהוב עז. סטודיו בבוקשה | צילום: אביבה גודריק

אפשרות נוספת לשילוב צהוב בבית היא בשולחן הסלון. את השולחן הצהוב מיד שנייה קנתה לירון אוטמזגין, חובבת גדולה של שיפוץ וצביעת רהיטים ובקרוב הבעלים של "עדידה שיפוץ רהיטים". לירון התחילה עם מעט ניסיון והרבה השראה ומוטיבציה כשניגשה למלאכה. צביעת השולחן לצהוב מלא שמחת חיים היתה החלטה נבונה שהכניסה צבע לבית מלא בצבעי פסטל רכים. לירון היא דוגמה טובה לכל אלו מכם שחוששים להתנסות, או לא יודעים מהיכן להתחיל. שתי שכבות של צבע צהוב ומעל שכבה של לכה שקופה, ויש לכם שולחן סלון עם נוכחות שאף אחד לא יוכל להישאר אדיש כלפיו.

02_שולחן_סלון_ישן_ופצוע_צילום_מאתר_יד_2 (צילום: מאתר יד 2)
לפני: שולחן סלון שחוק ופגוע | צילום: מאתר יד 2

02_נראה_אחרת_לגמרי_לאחר_השיפוץ_צילום_לירון_אוטמזגי (צילום: לירון אוטמזגין)
אחרי: מכניס אור לחלל. שיפוץ: לירון אוטמזגין | צילום: לירון אוטמזגין

אדום עם נוכחות וברק

רהיט משעמם שמצאתם למסירה או במחיר מצחיק הוא הזדמנות מצוינת להתפרע. נטלי היא אמא (לחמישה ילדים!) מאריזונה ובעלת הבלוג Natty by Design, הטוענת כי היא בת מזל על שבמקרה הגיעה לעסוק בשיפוץ רהיטים. הכל התחיל מהחלטה ספונטנית לצבוע רהיט ישן שהיה בבית, דבר שיכול להפיח תקווה בכולנו. את שידת הבמבוק הלבנה והמשעממת היא צבעה בצבע אדום ובגימור מבריק. זה הזמן לזכור שמבריק מקפיץ ומשדרג בצורה מופלאה רהיטים בצבעים עזים. לצפייה נוספת היכנסו לאתר שלה. 

03_לבן_יכול_להיות_משעמם_צילום_Natty_by_Design (צילום: Natty by Design)
שידה לבנה ומשעממת | צילום: Natty by Design

03_במיוחד_כשרואים_את_אותה_השידה_באדום_צילום_Natty_ (צילום: Natty by Design)
.הפכה לשידה נועזת בצבע אדום שיפוץ: nattybydesign | צילום: Natty by Design

כחול רויאל לחדר שינה של מלכים

חדרי שינה הם נקודת תורפה של רוב הבתים שיצא לי לפגוש. לרוב המראה קצת מוזנח או משעמם והריהוט נקנה כסט קומפלט. בעיני כמעצבת, חדר השינה צריך להעיד על אופי בעליו, והדרך הקלה ביותר להעניק אופי לעיצוב הבית היא בעזרת פחית של צבע. כמה עשרות שקלים ויום עבודה, ובסופו תוכלו לקבל שידת צד שתעניק אופי וסגנון לחדר השינה שלכם. לא לשכוח! Keep it simple, אל תעמיסו ותצבעו עוד פריטים בחדר משאריות הצבע שנותרו לכם, מספיק שתי שידות.

04_שידה_דומה_מאוד_צילום_Natty_by_Design (צילום: Natty by Design)
שידת צד עם שיק של סבתא | צילום: Natty by Design
04_נצבעה_בכחול_נייבי_צילום_Natty_by_Design (צילום: Natty by Design)
הפכה לשידת צד ממלכתית. שיפוץ: nattybydesign | צילום: Natty by Design
04_שידה_יפה_מעץ_צילום_The_Weathered_Door (צילום: The Weathered Door)
כל מה שצריך זו פחית של צבע וכמה שעות עבודה | צילום: The Weathered Door

04_מרגשת_בכחול_רויאל_צילום__The_Weathered_Door (צילום: The Weathered Door)
שידה בצבע כחול רויאל. שיפוץ: heWeatheredDoor | צילום: The Weathered Door

נגיעות של אפרסק

לפעמים מספיק רק טוויסט קטן כדי לקבל רהיט עם נוכחות גדולה. ג'וליה, עקרת בית עם רקע בעיצוב שפתחה את הבלוג Cuckoo 4 Design על חידוש רהיטים ויצירה (זו ההגדרה שלה), היא אמריקאית שעברה עם בעלה וילדיה לגרמניה ומוצאת את המפלט והנחמה שלה בשיפוץ רהיטים. דוגמה טובה למצב רוח ירוד שיכול להשתפר פלאים באמצעות מלאכת הצביעה הממכרת. כל מה שצריך הוא מברשת עם צבע ביד ורהיט ישן שיקבל חיים חדשים. 

05_שידה_פשוטה_למראה_לפני_השיפוץ_צילום_Cuckoo_4_Des (צילום: Cuckoo 4 Design)
נגיעה של אפרסק | צילום: Cuckoo 4 Design

05_מעט_צבע_והרבה_תחכום_צילום_Cuckoo_4_Design (צילום: Cuckoo 4 Design)
גם הידיות קיבלו חידוש מרענן. שיפוץ: heWeatheredDoor | צילום: Cuckoo 4 Design

השולחן שיחזיר לכם אהבה

כאמא, אני מבינה ממש מעט דברים, אבל יודעת כמה אנחנו מוכנים להשקיע ולהעניק אהבה לילדינו. השולחן הזה הוא השראה גדולה ורעיון טוב לפעילות במהלך חופשת הקיץ, בייחוד אם יש לכם תלמיד בית ספר בבית שזקוק לשולחן חדש עם סטייל. אז אם גידלתם ילדה עם חוש סטייל מפותח, שמעדיפה דברים שהם One Piece, סביר להניח שזו המתנה האידיאלית לפתיחת שנת הלימודים. עוד פרויקט מוצלח של נטלי האמא ובעלת הבלוג Natty by Design מאריזונה.

06_שולחן_וינטג'_במראה_מיושן_צילום_Natty_by_Design (צילום: Natty by Design)
שולחן וינטאג' קלאסי | צילום: Natty by Design

06_מושלם_בתור_שולחן_תלמיד_צילום_Natty_by_Design (צילום: Natty by Design)
הפך לשולחן בגוונים. שיפוץ: Natty by Design | צילום: Natty by Design

 שידה קצת קרפדה

נגרים חובבים בעלי בלוג, שבו הם מציגים את הפרויקטים היצירתיים שלהם, זה דבר די נפוץ בארצות הברית, וכמו הרבה דברים אחרים, אנחנו מדביקים את הקצב בפיגור של כמה שנים. הכירו את הפרויקט הנועז של סינדי בעלת הבלוג Made 2 Style, שעוסקת בהוראה ובאיפור מקצועי, ללא ספק שילוב מעניין. האני מאמין שלה הוא "למה לקנות אם אפשר לעשות?" ובבלוג שלה אפשר לראות כמה פרויקטים שווים ומעוררי השראה. אז אם אתם הכי נועזים בשכונה ומחפשים את המראה האלגנטי, אבל צעיר ונועז, ירוק עמוק הוא הגוון. 

07_שידה_מעץ_לפני_השיפוץ_צילום_made2style (צילום: made2style)
המוטו: למה לקנות אם אפשר לעשות לבד? | צילום: made2style
07_שהפכה_לירוקה_ודומיננטית_צילום_made2style (צילום: made2style)
שידה אלגנטית ומרשימה בצבע ירוק עמוק. שיפוץ: made2style | צילום: made2style

שחור מחוץ לקופסה

סוזן, אישה מוכשרת ובעלת האתר The Painted Drawer, מספרת על לקוחה שהזמינה שידה בצבע שחור ובגימור מט, ובכך גרמה לה לעשות משהו שונה ומחוץ לקופסה. מאוד אהבתי את התוצאה של שידה שהיא אלגנטית ורוקיסטית באחת. השחור פה הוא לא בדיוק שחור אלא קרוב מאוד לשחור, גוון שתוכלו למצוא גם אצל חברות הצבעים בארץ.

08_מרהיבה_ורוקיסטית_בצבע_שחור_מט_צילום_The_Painted (צילום: The Painted Drawer)
לחובבי הז'אנר הכהה: שידה בשחור מט. שיפוץ: The Painted Drawer | צילום: The Painted Drawer
 

תכלת בייבי ובועט

רהיטים בצבע תכלת מעלים אצלי אסוציאציות לסגנון הכפרי והשאבי שיק. בעודי מתכננת את הכתבה ואוספת חומר, לא חשבתי שאכניס רהיט בצבע כזה, רק בשביל לא ליפול למקום הנדוש והכמעט מאוס של הווינטג' הכפרי והעדין בגוני הפסטל. ובכן, הבנתי שסתם שללתי על הסף רק כשראיתי את השידה-ויטרינה המקסימה של סטודיו בבושקה. הרקע השחור הוא שעושה את ההבדל בין משעמם למהמם. זו ההוכחה לכך שתכנון ובחירה נכונה של צבעים לרהיט מביאים לתוצאה ייחודית ומעניינת. אם אתם בני מזל ויש בידיכם ויטרינה דומה, אל תשכחו לחשוב על צבע מעניין לגב (ואני לא מתכוונת לשמנת).

רהיטים משופצים (צילום: Roadkill rescue)
הרקע השחור עושה את ההבדל. סטודיו בבושקה | צילום: Roadkill rescue

גיאומטריה למתקדמים

צביעת רהיטים מצריכה ריכוז וסבלנות ועל אחת כמה וכמה כאשר רוצים לייצר אשליה גיאומטרית אופטית בעזרת צבע וטקסטורה. ריבס היא סטודנטית אמריקאית שצובעת רהיטים להנאתה ומספרת על כך בבלוג שלה The Weathered Door. כיאה לבלוגרית טובה, היא מסבירה איך להשיג את הקווים הנקיים ביצירת גיאומטריות מורכבות בצביעה. היה לי קשה להסתפק בפרויקט מייצג אחד להשראה הגיאומטרית, בייחוד כשהתוצאה כל כך מוצלחת. אלו מכם שחוששים מבלגן, לכלוך וצבע יוכלו לצבוע מגירה אחת בלבד בשלבים ובשמירה על ניקיון וסדר. כל פעם משולש בצבע אחר.

_צילום_The_Weathere (צילום: The Weathered Door)
עוד שידה סתמית | צילום: The Weathered Door
10_שינוי_מחוץ_לקופסה_צילום_The_Weathered_Door (צילום: The Weathered Door)
הופכת ליצירה גיאומטרית. שיפוץ: The Weathered Door | צילום: The Weathered Door

10_סוג_של_סט_אבל_לא_קומפלט_צילום_The_Weathered_Doo (צילום: The Weathered Door)
תמצאו בבלוג שלה הסברים מדויקים | צילום: The Weathered Door

פיסה של ירוק דשא

לפעמים כל מה שצריך הוא שולחן צד בצבע עז וטרנדי כמו ירוק דשא. פרויקט טוב מאוד למתחילים וקל יחסית לצביעה, רק שימו לב שאתם בוחרים בגוון טוב של ירוק ולא בכזה שייראה כאילו יצא הרגע מהאפסנאות. גימור מבריק יעניק שדרוג משמעותי ויהפוך את שולחן הצד למעניין. רהיט בגודל כזה ניתן לצבוע גם בעזרת צבע ספריי של קפזולה, שכבה אחת אחידה ומסיימים לצבוע תוך 20 דקות. שולחן הצד הירוק הוא של נטלי בעלת הבלוג Natty by Design, שרהיטיה מככבים גם בסעיף השלישי.

11_שולחן_צד_במראה_מיושן_צילום_Natty_by_Design (צילום: Natty by Design)
יש לכם שולחן צד שחשבתם לזרוק? | צילום: Natty by Design
11_הכי_חשוב_לבחור_את_הירוק_הנכון_צילום_Natty_by_De (צילום: Natty by Design)
קודם כל תתארגנו על צבע אהוב | צילום: Natty by Design

11_מיוחד_ודומיננטי_בצביעה_פשוטה_צילום_Natty_by_Des (צילום: Natty by Design)
תצבעו אותו ואחכ תחשבו על זה שוב. שיפוץ: Natty by Design | צילום: Natty by Design

שולחן עטוף

בכל הנוגע לשיפוץ ולשדרוג ביתי של רהיטים, צבע הוא לא הפתרון היחיד. מהפך מהיר וקל לביצוע ניתן להשיג באמצעות הדבקה ומתיחה של בד על חזיתות של מגירות ודלתות. מה שיפה הוא שאפשר לשחק עם קומפוזיציה של צבעים וטקסטורות ולבצע באופן נקי ומהיר. החלטתי לשתף אתכם בשולחן שמצאתי ברחוב והפכתי לאחר טיפול אוהב לשולחן העבודה שלי. עד כמה שאני אוהבת את הבדים שבחרתי לשולחן, הרגליים הצהובות הן שהופכות את השולחן למגניב.

12_הפתעות_בקרן_הרחוב_צילום_לירון_גונן (צילום: לירון גונן)
רהיט שמצאנו ברחוב | צילום: לירון גונן
12_מהפך_משמעותי_בעזרת_צבע_ובדים_צילום_לירון_גונן (צילום: לירון גונן)
עבר מהפך בקלות ובזול. שיפוץ: לירון גונן | צילום: לירון גונן
 

זה אחרי צביעה?

קונספט השידה המפתיעה, כי אם כבר משפשפים את הצבע, אז לפחות שיהיה עם אמירה ונוכחות. אני אוהבת שאבי שיק בעיקר כשהוא אותנטי ועם אמירה, הרי אי אפשר הכל בשמנת רומנטית עם שיופים עדינים. סגנון הצביעה הזה שייך לנועזים שלא מפחדים מהתגובה של הדודה המזועזעת. שידה כזו מצליחה להיות מרגשת ודומיננטית בכך שהיא חושפת מעט מהעבר שלה תחת מעטה של צבע חדש, וממש אפשר להרגיש את השפשוף של הצבע. את השידה האדומה שידרגה קתי, בעלת הבלוגPetticoat Junktion , המגדירה את עצמה כחובבת ג'אנק באופן כללי.

13_השידה_לפני_צביעה_ושיוף_צילום_Petticoat_Junktion (צילום: Petticoat Junktion)
מעדיפים את המראה המיושן? | צילום: Petticoat Junktion
13_משופשפת_במצב_טוב_צילום_Petticoat_Junktion (צילום: Petticoat Junktion)
אין בעיה, זה רק עניין של טכניקת צביעה | צילום: Petticoat Junktion
13_שיופים_נכונים_מוסיפים_ליופי_צילום_Petticoat_Jun (צילום: Petticoat Junktion)
הכל מינון של שיופים. שיפוץ: Petticoat_Junktion | צילום: Petticoat Junktion

בקונספט דומה שיפצה שרי טיטו מסטודיו "מון שרי" שולחן כתיבה ישן מעץ. הצביעה גסה ומשופשפת ללא גינונים, השולחן בעל פיתוחים עדינים ומראה חד פעמי. שרי משפצת רהיטים בעזרת צבעים שמחים ובדים נועזים.

13_שולחן_לפני_הצביעה_של_מון_שרי_צילום_שרי_טיטו (צילום: שרי טיטו)
מכתבה ישנה | צילום: שרי טיטו
13_הפך_למעניין_ומלא_אופי_צילום_שרי_טיטו (צילום: שרי טיטו)
קיבלה חיים חדשים. שיפוץ: שרי טיטו | צילום: שרי טיטו
 

ניקיון בשלושה צבעים

אם הייתי מתארת לכם שידה בשלושה צבעים, סביר להניח שהדבר הראשון שהיה עולה בדעתכם הוא שמדובר ברהיט מצועצע ועמוס. ניקול, מעצבת גרפית ובעלת הבלוג Visual Heart, מתגוררת בקנדה ומשפצת רהיטים להנאתה שהקו שלה נקי, מודרני וחף מקיטש ועומס בפרטים. החלטתי להביא לכם שלושה פרויקטים שלה שמדברים באותה השפה ובסגנון Mid Century. 

14_א_נדמה_ששום_דבר_לא_יעזור_כאן_צילום_Visual_Heart (צילום: Visual Heart)
הכי בא לזרוק אותו לפח | צילום: Visual Heart
14_א_שידה_יפה_ומיוחדת_במראה_נקי_צילום_Visual_Heart (צילום: Visual Heart)
אבל עם קצת מאמץ תראו מה אפשר לעשות. שיפוץ: VisualHeart | צילום: Visual Heart
14_ג_שידה_במראה_כפרי_צילום_Visual_Heart (צילום: Visual Heart)
לא בא לכם על המראה הכפרי? | צילום: Visual Heart
14_שהפכה_ליפהפייה_מודרנית_צילום_Visual_Heart (צילום: Visual Heart)
קצת צבע והשידה הקטנה הפכה מודרנית. שיפוץ: sual_Heart | צילום: Visual Heart
 

מה זה ורוד מבחוץ וכחול מבפנים?

לאחר שיטוטי רשת רבים בחיפוש אחרי ההשראה שתסגור את הכתבה, מצאתי שידת לילה מוצלחת ששופצה על ידי זוג נשוי, חובב שיפוץ רהיטים מפלורידה ובעל הבלוג השווה Stiltskin Studios.
השידה עשויה באופן מושלם ומעניינת בצבע ורוד עם תכלת ועיטורים של זהב. הוכחה נוספת לכך שלשיפוץ רהיטים אין גבול, אין סטנדרט ואין חוקים ברורים, רק צריך סבלנות שבהחלט משתלמת.

15_ב_שידה_קטנה_דומה_לסגנון_ששולט_עכשיו_בארץ_צילום_ (צילום: Stiltskin Studios)
יפה אבל מיושנת | צילום: Stiltskin Studios
15_ב_לאחר_השיפוץ_נותרה_השידה_דומה_רק_לעצמה_צילום_S (צילום: Stiltskin Studios)
אחרי: יפה ומושלמת. שיפוץ: Stiltskin Studios | צילום: Stiltskin Studios

אהבתם את הרעיונות? יש לכם שידה או שולחן שבא לכם לחדש, אבל אין לכם מושג איפה ומה צריך? הנה כמה טיפים חשובים: 

1. משייפים - נייר זכוכית בעובי 80 לשיוף גס או 120 לשיוף עדין. מחיר: נייר זכוכית באורך 10 מטר, 14 שקל.
2. סותמים חורים - מרק שפכטל, פחית של 0.5 ליטר, 13 שקל.
3. מנקים לקראת צביעה - משייפים את הבליטות שנותרו מהמרק שפכטל ומנקים עם מברשת אבק רגילה.
4. מכינים את כלי העבודה - רולר ומגשית לצבע, 15 שקל כולל ידית ושני רולרים. רצוי להכין גם חתיכת ספוג קטנה לפינות והבליטות המאתגרות.
5. מורחים שכבת בסיס (פריימר) - צבע יסוד רב שימושי בפחית של 750 מ"ל, 80 שקל.
6. צובעים שתי שכבות של צבע אקרילי - פחית של ליטר צבע לצביעת קירות, 40-60 שקל תלוי בגוון וכמה הוא רווי.
7. מסיימים עם שתי שכבות של לכה - לכה שקופה על בסיס מים בגימור מבריק/מט, 750 מ"ל, 80 שקל. 

הדברים_הדרושים_להצטיידות_צילום_לירון_גונן (צילום: לירון גונן)
רוצים לשפץ לבד? הנה החומרים הבסיסיים הדרושים לכם | צילום: לירון גונן

רהיטים_זרוקים_ברחוב_בעונת_הקיץ_צילום_לירון_גונן (צילום: לירון גונן)
והנה כמה רהיטים שמצאנו בשיטוט ברחוב | צילום: לירון גונן

התעורר בכם החשק? מרגישים מלאי השראה? אתם מוזמנים להגיב ולכתוב לי על פרויקט הצביעה של הרהיט הישן שלכם. קפיצה קטנה לחנות הצבע הקרובה לביתכם ואפשר להתחיל לעבוד.

את הכתבה הכינה לירון גונן מעצבת ובעלת הבלוג מיס גרות עיצוב פנים והום סטיילינג
מוזמנים להיכנס ולעקוב בדף הפייסבוק של מיס גרות