לגור בתל אביב, תכנון ועיצוב: יגאל פרגמנצב (צילום: איתי סיקולסקי)
אופניים במקום תמונה על הקיר. מתוך לגור בתל אביב, תכנון ועיצוב: יגאל פרגמנצב | צילום: איתי סיקולסקי

תחילת השנה החדשה ותקופת החגים מספקים לחובבי העיצוב עוד סיבה למסיבה עם צאתם לאור של ארבעה ספרי עיצוב חדשים כחול לבן. מה שהופך את העסק לחגיגי יותר הוא שכל ספר הוא שונה ומתמקד בזווית אחרת בתחום העיצוב, אבל המשותף לכולם הם הצילומים המרהיבים ומעוררי השראה והטיפים השימושיים לעיצוב הבית. לכבודם ולכבודכם, אספנו 22  טיפים לדוגמה. לקרוא וליישם.

לגור בתל אביב

אדריכלות, עיצוב, סגנון חיים / יוצרות: אורלי רובינזון, צילה ירון / צלם ראשי: איתי סיקולסקי / הוצאת מודן / 198 שקלים

"לגור בתל אביב" הוא הספר החדש בסדרת ספרי העיצוב של אורלי רובינזון, שהוציאה לאור כבר למעלה מעשרה ספרי עיצוב. יחד עם צילה ירון, התמקדו השתיים בעיר תל אביב והן מציירות תמונת מצב עדכנית של מגורים וחיים בעיר התוססת. הספר, שבו כמאה חללים שמופיעים באלפי צילומים, הוא ללא ספק עוד אחד מאותם ספרי שולחן הקפה, שמספקים הצצה מעוררת השראה אל חללי מגורים בעיר. תמצאו שם לופטים באזורי תעשייה, בתי אבן נושנים ועתיקים, דירות ציוריות בסגנון הבאוהאוס ועד דירות פאר במגדלים הגבוהים.

הספר מחולק לשישה פרקים: יפו, נווה צדק, הסוהו, לב העיר, מגדלים וצפון. כל פרק נפתח במבוא קצר שמספר מעט על ההיסטוריה של השכונה ועל האווירה, החוויה וסגנון המגורים בה היום. לאחר מכן מופיעים, בזה אחר זה, בתים ודירות מלווים בשם האדריכל, המתכנן או המעצב וכן טקסט קצרצר על המקום וצילומים.

כריכת הספר לגור בתל אביב
תמונת מצב עדכנית. לגור בתל אביב

מספר טיפים לעיצוב דירות בעיר:
• צבע בהיר. דירות רבות בעיר משמשות לדייריהן כמפלט וניתוק מהמולה וההתרחשויות ברחובות. בחירה בצבע לבן בעיצוב הבית, ולא משנה מהו סגנון העיצוב הנבחר, תשרה על כל חלל אווירה של שלווה, ניקיון ושקט.
• שילוב בין ישן לחדש. שילובים שמתכתבים עם העיר כמו רצפה מקורית נושאת גרם מדרגות עכשווי, טיח ישן מול צבע חדש, ורהיטים מודרניים בקווים ישרים לצד מיטת ברזל מקושתת ורומנטית - יוסיפו עניין וסגנון לחלל.
• מטבח עירוני. רוצים לחסוך בעלויות אבל לעצב מטבח מדליק? שינוי יעד של שידות ורהיטים קיימים, יכולים להשתלב במטבח החדש, להוזיל עלות ולהפוך את החלל לייחודי ומקורי.
• אל תפחדו להעיז. תראו איך לוחות של ארגזי אריזה יכולים להפוך לרצפה ולהעניק תחושה חמה לחלל.
• אין לכם מקום לאופניים? הפכו אותם לאלמנט מפתיע ודימני בחלל. תליית האופניים על גבי הקיר תחסוך מקום ותיתן אווירה אורבנית ותוססת לכל דירה.

לגור בתל אביב, מתוך הפרק מגדלים (צילום: עמית גרון)
לבן מבליט את הנוף. בית בתכנון פיצו קדם אדריכלים | צילום: עמית גרון
לגור בתל אביב, עיצוב פנים אורי גור (צילום: שי אדם)
רהיטים משנים יעד לטובת המטבח. עיצוב פנים: אורי גור | צילום: שי אדם

לגור בתל אביב, עיצוב פנים עיצוב פנים סטודיו דן טר (צילום: שי אדם)
לדרוך על ארגזי אריזה. עיצוב פנים: סטודיו דן טרוים | צילום: שי אדם

בתים

ריקי קורי / כתיבה ועריכה: אביבה וקסלר / צילום: שי אדם / הוצאת מטר / 148 שקלים

הספר "בתים" הוא אלבום עבודות מרהיב של מעצבת הפנים ריקי קורי. עבודותיה של קורי משלבות ניגודי עיצוב מעניינים בין מזרח ומערב וצבעוניות עשירה, לצד אלגנטיות מאופקת, שמתכנסות לידי תמונה הרמונית. הספר מאפשר הצצה, צעד אחרי צעד, אל חדרי הבית השונים, בהם הוא מאיר פינות וממחיש כיצד ניתן ליישמן, גם בבתיהם של אחרים.

הספר מחולק לשבעה פרקים: מטבחים ופינות אוכל, חדרי רחצה, חדרי שינה, חדרי ילדים, חדרי משפחה ועבודה, הטרקלין הביתי ומעברים. כל פרק נפתח במבוא ממצא שמסביר את מהותו של החלל המדובר לצד מספר עצות כיצד לממש עיצוב נכון בהתאם לטעם ולסגנון של הקורא. מיד לאחר מכן מופיעות שלל דוגמאות מצולמות של אותו חלל בעיצובה של קורי, כשלצדן הסברים מפורטים על הנראה בהן וכיצד ניתן ליישמן.

כריכת הספר בתים, ריקי קורי, הוצאת מטר (צילום: שי אדם)
עיצוב ממזרח וממערב. בתים | צילום: שי אדם

מספר טיפים מתוך פרק "מטבחים ופינות אוכל":
• עיצוב המטבח יתבצע בעיקר בהתאם לצרכים ולטעם של בעלי הבית: האם דיירי הבית אוהבים ומרבים לבשל, מהם הרגלי האכילה והאירוח שלהם, כמה שעות ביממה הם מבלים במטבח והאם המטבח הוא "תכשיט" עבורם או מובלעת מתוכננת של צבע ואטרקציה.
• פיזור נכון של האביזרים במטבח, יצירת משטחי עבודה, אחסון וישיבה הם סוד ההצלחה.
• שימוש בחומר אחיד יכול להועיל במטבחים קטנים, שכן הוא יוצר רצף רעיוני ולא נקטע בשבירת הצבע והחומר. לעומת זאת במטבחים גדולים, קטיעת הצבע והחומר ושימוש בכמה חומרים יכולים ליצור עניין וחום ולאזן את הגודל.
• כדי להפוך את המטבח לפונקציונאלי ונוח יותר, כדאי להתקין מספר מקורות אור לא ישירים וליצור חדר שטוף אור באמצעות אור סביבתי.
• אין אופנה אחת מחייבת. אפשר להעז ולערבב: קלאסי ותעשייתי, מודרני עם מסורתי וכן הלאה. המינונים הנכונים הם אלה שיהפכו את המטבח משעטנז חסר חן לאקלקטי, עדכני ומעורר השראה.

ספר בתים, קוקטיות צרפתית מתוך פרק מטבחים ופינות או (צילום: שי אדם)
משטחי עבודה, אחסון וישיבה הם סוד ההצלחה. עיצוב: ריקי קורי | צילום: שי אדם
ספר בתים, שתי פינות באווירה קוסמופוליטית (צילום: שי אדם)
שתי פינות באווירה קוסמופוליטית. מתוך הפרק חדרי עבודה ומשפחה | צילום: שי אדם
ספר בתים, חדר אמבטיה פואטי מתוך פרק חדרי רחצה (צילום: שי אדם)
מבט לחדר הרחצה. מתוך הספר בתים | צילום: שי אדם

ספר בתים, חדר שינה שתפס את מקומו של המטבח (צילום: שי אדם)
חדר שינה שתפס את מקומו של המטבח מתוך הפרק חדרי שינה | צילום: שי אדם

המדריך השלם לתכנון ועיצוב הבית

כתיבה ועריכה: נגה קובץ' / צילומי המחשה נרכשו בזכויות יוצרים / הוצאה עצמית / ספר וירטואלי להורדה בחינם 

"המדריך השלם לעיצוב הבית" הוא ספר חינמי שניתן להוריד במהירות ובקלות מקישור, אותו תקבלו מהמחברת, מעצבת הפנים נגה קובץ'. במדריך 11 פרקים: המדריך לתכנון ועיצוב הסלון, המטבח, פינת האוכל, חדר השינה, חדרי הילדים, חדר האמבטיה, המדריך לתכנון ועיצוב בגבס, תאורה, צביעת הבית בחירת ריצוף והלבשת הבית.

בפרקי המדריך מפרטת קובץ' מהם הצרכים וההרגלים שלנו בכל חלל בבית, מה כדאי לקחת בחשבון מבחינת כללי בטיחות, תכנון, עיצוב, ריהוט, חומרים, חשמל, אינסטלציה, עבודה בגבס, תאורה, צבע, התקשרות עם אנשי מקצוע, חישובי תקציב וכדומה. מיד לאחר מכן מופיעה טבלה כפולה שבה יש למלא את הפרטים לגבי כיצד נראה החלל האמור היום וכיצד הייתם רוצים שיראה בעתיד. מכאן ואילך כל קורא יכול להחליט לעצמו אם הוא ממשיך לבד בשיפוץ או נעזר במדריך ככלי יעיל מאוד מול בעל המקצוע שישכור.

המדריך השלם לתכנון ועיצוב הבית
לתכנן בקלות ובעלויות נמוכות. המדריך הווירטואלי לתכנון ועיצוב הבית

מספר טיפים מתוך הפרק "המדריך לתכנון ועיצוב הסלון":
• הסלון הוא הלב הפועם של הבית וכשמחליטים לעצב מחדש את הסלון רצוי לבחון מהו סגנון החיים של כל בני הבית וכיצד ניתן להתאים את אופי הסלון החדש לשינוי שרוצים ליצור. לדוגמא: אם אתם משפחה שמבלה זמן רב בצפייה בטלוויזיה, הרי שמרכז הבית יהיה סביב המיקום שלה, לעומת זה, אם יש בבית חדר משפחה נפרד, תשומת הלב תוסט מהסלון אל פינת טלוויזיה, מה שישנה את אופיו לחלוטין.
• הסלון הוא חלל ייצוגי ולכן חשוב לבחון את נושא האחסון. ניתן לעשות זאת באמצעות נישות גבס, ספרייה, ספסל גבס מתחת לחלון וכדומה.
• בהקשר של מערכות אודיו-וידאו, חשוב לדאוג לתשתית חיווט מתאימה שתועבר בקירות ותוסתר מהעין.
• ריצוף הסלון הוא אחד האלמנטים החשובים בבית והוא זה שישפיע על מראה הריהוט והאווירה אותה נרצה ליצור.
• ניתן ליצור שילובים של צבעוניות בטקסטורות של בדים, חומרים ושילובים רבים, ככל שהדמיון מאפשר. ניתן לתכנן קירות מיוחדים ושונים ולהפוך קיר אחד לעיצובי ובולט כדי ליצור את האפקט המיוחד והשונה לבית.

המדריך השלם לתכנון ועיצוב הבית
ריצוף הסלון ישפיע על מראה הריהוט. מתוך הפרק מדריך לעיצוב הסלון
המדריך השלם לתכנון ועיצוב הבית
שילובים של צבעוניות בטקסטורות של בדים. מתוך הפרק מדריך לעיצוב חדר השינה

המדריך השלם לתכנון ועיצוב הבית
להפוך קיר אחד לעיצובי ובולט. מתוך הפרק מדריך לצביעה

אומנות שילוב האמנות

כתיבה ועריכה: נעמי עוז ברקוביץ, רוני עוז / צילום: רז רוגובסקי / הוצאת גלריית יוצרים / 89 שקלים

הספר "אומנות שילוב האמנות" הוא ראשון מסוגו בארץ ומשמש למעשה כמדריך מקצועי (אבל מעשי) לשילוב אומנות בעיצוב הבית והעסק, באופן שיכבד את היצירות ויתרום למראה החלל. הספר, שמופנה לאנשי מקצוע שעוסקים באדריכלות ועיצוב, אבל גם למשפצי בתים, חובבי אומנות ולקהל הרחב, נועד להראות ולהדריך את אלה שרוצים להוסיף לחייהם פריטי אומנות, אך היו רוצים לדעת יותר כיצד להתאים אותה בצורה הטובה ביותר לחלל. שילוב האמנות נועד להפוך את החלל או החדר למקום אישי ואת הבית שלנו למראה שמשקפת אותנו ואת אישיותנו.

הספר מחולק ל-13 פרקים יישומיים, ביניהם שילוב אמנות, פסלים, ציורים, צילומים ותמונות תלת ממדיות, פסלים גדולים ופסלי חוצות וגן, תמונה יחידה ללא רהיט, שילוב ישן וחדש, חלל מדרגות וחדרי אמבטיה, ועוד.

כריכת הספר אומנות שילוב האמנות
לכבד את היצירות. אומנות שילוב האמנות

טיפים לדוגמא מתוך הפרק "פסלים":
• הוספת פסל לחדר מוסיפה עניין ושוברת את המונוטוניות של רהיט, או קו הרצפה.
• פסל נותן הצדקה לנישות או לפינה ריקה בחדר.
• פסל מושפע מהאור שבחדר ומוסיף לנוכחות הדינמית שלו.
• אין צורך לשנות חדר כדי להעמיד בו פסל. הפסל אמור להשתלב בעיצוב הבית.
• בחירה מוצלחת של פסל יכולה לתת הרגשה של חלל גדול יותר, מעניין והרמוני. לשם כך עלינו להתאים את הגודל והצורה של הפסל לשאר הריהוט בחדר. יש להתייחס לפרופורציות ולקומפוזיציות של כל המרכיבים בחלל. הקומפוזיציה יכולה להיות סימטרית, הרמונית, דינמית, פתוחה או סגורה.
• לתאורה תפקיד חשוב בהדגשת עוצמת הפסל ובעזרתה ניתן ליצור דרמטיזציה ולתת לפסל משמעות חזקה.

אומנות שילוב האמנות, מתוך הפרק מקבצים, בתיה גזית (צילום: רז רוגובסקי)
הצבת פסל מוסיפה עניין. מתוך הפרק מקבצים, בתיה גזית | צילום: רז רוגובסקי

מתוך הספר אומנות שילוב האמנות
הנאה חזותית, אינטלקטואלית ורגשית. מתוך הפרק תמונה יחידה עם רהיט

 אפרופו ספרים: קבלו 9 רעיונות לעיצוב הבית בהשראתם
רוצים עוד רעיונות עיצוביים? תציצו בבתים ובדירות של מדור בשיפוץ