הדיירים: ההורים, חוה ואיל, בשנות ה-40 לחייהם, עובדים במקצועות חופשיים, ושני ילדים, איתמר, 11 ואבישג, 9.

הדירה: דירת גן בת שלושה מפלסים (מיני קוטג') בתוך בניין מגורים חדש במרכז הרצליה. גודל הדירה 180 מ"ר ועוד גינה בגודל 120 מ"ר. הדירה בגובה מפלס הרחוב, וממנו יש גם יציאה לגינה). עם הכניסה לדירה ניתן לרדת לקומה מינוס 1 או לעלות למפלס 1 (קומה ראשונה). הדירה נרכשה מהקבלן לאחר סיום הבנייה.

החזון: הדיירים ביקשו להפוך את דירת הקבלן לדירה בוטיקית, חמימה, צבעונית וייחודית, כזו המשקפת את אופיים הייחודי כאנשי העולם בעלי ראש פתוח. החזון הושג בעזרת צבע ושימוש נכון בחלל המרכזי שגובהו כ-6 מטרים.

משך השיפוץ: כ-4 וחצי חודשים.

עלות השיפוץ: כמה מאות אלפי שקלים, הכוללים שדרוג חדרי הרחצה (החלפת הריצוף, הורדה חלקית של חיפויי קיר, הוספת קרניזים, שליחה למצבעה של נגרות קיימת, עבודת נגרות, הוספה חלקית של כלים סניטריים, עבודת צבע ותאורה), סגירה ואטימה של שני חלונות בסלון, דיוק של נקודות חשמל בכלל הבית, שפכטל אמריקאי בחלל המרכזי ובחדרי רחצה, הוספה של פרקטים בכל מפלס מינוס 1 ובחדרי שינה בקומה מפלס 1, מטבח חדש קומפלט, חיפוי קיר מטבח בגובה 5 מטר באבני סיליקט בריקים, צבע קומפלט לכל הבית, גופי תאורה לכל הבית (חלקם בעיצוב מיוחד בהזמנה אישית), עבודת נגרות (ספרייה, חדר רחצה, ארונות קיר), ריהוט, טקסטיל (בחלקו בהפעלה חשמלית בשל הגובה הרב, שטיחים, עבודת ריפוד), עבודת מצבעה, רכישת אמנות ואביזרי נוי וכמובן טיפול בגינה והפיכת החצר לחצר מהממת. השקענו בה גם בריצוף חלקי, גינון מושקע וריהוט גינה.

גילי אונגר, סלון ופינת אוכל (צילום: שירן כרמל)
דירת גן בת שלושה מפלסים | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, סלון (צילום: שירן כרמל)
ביטוי לאישיות הייחודית של המשפחה | צילום: שירן כרמל

גילי אונגר, ג, סלון (צילום: שירן כרמל)
ביקשו להפוך את דירת הקבלן לדירה בוטיקית, חמימה, צבעונית וייחודית | צילום: שירן כרמל

עוד באתר לעיצוב הבית:

יצירתיות ללא פשרות 

לא ביצענו שינויים תכנוניים בחלל, רוב העבודה ומשך השיפוץ הושקע בהבאת הדירה למצב ייחודי על ידי בחירת החיפויים הנכונים והחומרים הנכונים כגון: בריקים במטבח, טפטים בחדרי ילדים, צבע, עבודת צבע ייחודית בגב המיטה בחדר שינה הורים ופרקטים. כמו כן ביצענו טיפול יסודי בששת הפרמטרים ההופכים חלל לבית: צבע, תאורה, ריהוט, טקסטיל, אמנות ואביזרי נוי.

בגדול לא התפשרנו בעיצוב. מובן שעבדנו מול תקציב מסודר, שכן לא מדובר בבעלי דירה מיליונרים, אלא באנשים שעובדים ועבדו קשה ורוצים לפנק את עצמם, כך שתקציב השיפוץ נכלל אף הוא בתהליך רכישת הבית. כן התפשרנו ברמת המחיר של כל דבר ודבר. אבל זה גם הסוד לעיצוב מעניין יותר, כי אם יש תקציב בלתי מוגבל, זו לא חוכמה גדולה לעשות ולרכוש כל מה שרוצים. העניין הוא בשילוב הדברים - זול מול יקר, חדש מול ישן, פריטים שרק שודרגו ופריטים שהוחלפו. לא היתה התפשרות מצד הדיירים על יצירתיות, תעוזה, צבע וייחודיות המשקפים אותם.

כאשר נכנסים לדירה, מצד ימין שירותי אורחים, שם החלפנו את הריצוף לריצוף צבעוני ומעוטר. הורדנו את גובה חיפוי הקיר לגובה 1.20 בכל ההיקף, הוספנו קרניז המחבר בין החיפוי לקיר וגם קרניז המחבר בין התקרה לקיר, השארנו את הכיור הקיים אך החלפנו את הסיפון לסיפון ניקל והוספנו עבודת נגרות התומכת בכיור. צבענו את הקירות בגימור אוניאור (נירלט) על בסיס מים בגוון ירוק קיווי בהיר. על הקירות תלינו צלחות קיר (פוגי נעים). אחרי מסדרון של כ-3.5 מטרים מקבל אותנו החלל המרכזי המרשים עם תקרה בגובה 6 מטרים.

גילי אונגר, ספה (צילום: שירן כרמל)
שטיח בגוונים של בורדו, צהוב, ורוד מעושן וכתום | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, כריות (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, כריות (צילום: שירן כרמל)
עבודות קרושה צבעונית וכריות נוי | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, ספה (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל
 

קומת הכניסה: תאורה מוזיאלית

הסלון: בחלל הסלון התאמנו ספת ר' המרופדת בבד קטיפה בצבע כחול (ביתילי). עליה הנחנו עבודות קרושה צבעונית וכריות נוי (קאס אוסטרליה). בחרנו שטיח צמר עם דוגמאות גאומטריות (שטיחי איתמר) בגוונים של בורדו, צהוב, ורוד מעושן וכתום שתוחם את החלל. על השטיח שולחן קפה (וינטג' בשוק הפשפשים), עליו הנחנו ספרים ואגרטל צבעוני משגע מלקט של קסטיאל בתוכו ענף של עץ הפיטנה (סוד ירוק) ולידו שלושה מגשונים (לקט של קסטיאל) צבעוניים מחרסינה מעוטרים בדוגמאות גיאומטריות צבעוניות.

מול הספה שידת טלוויזיה (אייטמס) המשלבת עבודת צבע במסגרת עם עץ תיק ורגלי פליז. בצדה השמאלי עציץ עם דקל המתאים לפנים הבית. הוספנו גם כורסת וינטג' (וינטג' שוק הפשפשים) שרופדה מחדש בבד גיאומטרי (רנבי) בגוונים של כתום ושמנת. לצדה מנורה (שוק הפשפשים) בקשת שאהילה כסוף מבריק וחוט החשמל עשוי כבל בד בגון ורוד בזוקה.

הזמנו מנגר (מוחמד הנגר) בעיצוב אישי ספריית כוורת לא סימטרית המורכבת מריבועים ומלבנים בגודל ובעומק שונה. הספרייה נצבעה בצבע צהוב בגימור אפוקסי מט משי בתוכה ספרים ושכיות חמדה.

בחלל המרכזי ישנם חלונות בגובה רב שקשה לתפעל, לכן החלטנו לכסותם בווילונות (ילון) רומאיים מבד לבן שקוף למחצה בהפעלה חשמלית. את הקיר המרכזי עיטרנו בעבודות אמנות שונות ומגוונות שנרכשו בארץ (גלריה פחות מאלף) ובעולם (על עבודת המסגור היתה אחראית טלי מפריים ארט).

גילי אונגר, סלון (צילום: שירן כרמל)
החזון הושג בעזרת צבע ושימוש נכון בחלל המרכזי | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, סלון (צילום: שירן כרמל)
תקרה בגובה 6 מטרים | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, ספרייה (צילום: שירן כרמל)
יצירתיות, תעוזה, צבע | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, ספרייה (צילום: שירן כרמל)
ספריית כוורת לא סימטרית המורכבת מריבועים ומלבנים בגודל ובעומק שונה | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ספרייה (צילום: שירן כרמל)
נצבעה בצבע צהוב בגימור אפוקסי מט משי בתוכה ספרים ושכיות חמדה | צילום: שירן כרמל

גילי אונגר, בובות (צילום: שירן כרמל)
אנשי העולם בעלי ראש פתוח | צילום: שירן כרמל

המטבח: את הדירה קיבלנו ללא מטבח, המטבח המקורי תוכנן להיות היכן שהמטבח נמצא כעת רק עם הוספה של אי. החלטנו לוותר על האי המקורי שתוכנן ובמקומו לשים פינת אוכל המורכבת משולחן אוכל באורך 2.40 מטרים בגימור שורש אלון ורגלי פליז (קסטיאל אז איז) עם שישה כיסאות אדומים (פיק אפ בר כיסאות). על השולחן הנחנו אגרטל פרחים (סטודיו קאהן) מרהיב בעבודת יד בגוונים של ירוק לבן ושחור. ארונות המטבח (אביבי מטבחים) עצמם נבחרו להיות בצבע ירוק חאקי בגימור אפוקסי מבריק, והקלפה העליונה מחופה פורניר אלון עם דלתות עשויות עץ אלון מלא ושני מדפים צבועים אדום בגימור אפוקסי מבריק. מצד ימין של המדפים תלוי שעון אורלוגין (בן ברוידה) בצבע כחול בעיצוב ייחודי מודרני. את הקיר המרכזי במטבח מעל השיש החלטנו לחפות באבני סיליקט (אקרשטיין) בגימור נקי ומודרני עד התקרה.

בשל הגובה הלא שגרתי של החלל החלנו להעניק לחלל תאורה בעלת אופי מוזיאלי או לופט ניו יורקי תלינו מהתקרה על כבלי פלדה פסי צבירה שחורים ועליהם ספוטים מעוצבים עשויים בעבודת יד, עץ אלון (אסף ווינברום תאורה בעיצוב אישי).

גילי אונגר, פינת אוכל (צילום: שירן כרמל)
פינת אוכל המורכבת משולחן אוכל באורך 2.40 מטרים בגימור שורש אלון ורגלי פליז | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, מטבח (צילום: שירן כרמל)
מהתקרה על כבלי פלדה פסי צבירה שחורים ועליהם ספוטים מעוצבים עשויים בעבודת יד | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, גופי תאורה (צילום: שירן כרמל)
תאורה מעץ אלון | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, פינת אוכל (צילום: שירן כרמל)
שעון אורלוגין כחול בעיצוב ייחודי מודרני | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, פינת אוכל (צילום: שירן כרמל)
שני מדפים צבועים אדום בגימור אפוקסי מבריק | צילום: שירן כרמל

גילי אונגר, ג, פריטים (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל

הגינה: מהסלון יש יציאה לגינה, שבה הוספנו ריצוף של אריחי בטון מעוינים עם דוגמת תלת ממד (סטון גלרי). מסביבם עוצבה גינה המורכבת מדשא סינתטי, עצי פרי ושיחים. על המשטח המרוצף פינת אוכל המורכבת משולחן לבן וכיסאות צהובים (איקאה). לצד פינת האוכל הוספנו ספת ברזל מרוקאית (וילה מרוק) עם ריפוד מודרני בגוונים של כחול, אדום ולבן. אל מול הספה הוספנו שולחן קפה עגול (וילה מרוק).

גילי אונגר, חצר (צילום: שירן כרמל)
החצר. ריצוף של אריחי בטון מעוינים עם דוגמת תלת ממד | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, חצר (צילום: שירן כרמל)
ספת ברזל מרוקאית עם ריפוד מודרני בגוונים של כחול, אדום ולבן | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, ספה (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל

גילי אונגר, ג, אדנית (צילום: שירן כרמל)
החצר הפכה למהממת | צילום: שירן כרמל

המפלס התחתון: סוויטת הורים מפנקת

משמאל לכניסה יש מדרגות המובילות למפלס התחתון שהפך כולו לסוויטת הורים מפנקת: חדר שינה רחב ידיים 18 מ"ר, חדר רחצה, עוד חדר שהפך לחדר ארונות (אידיאל) ופינת עבודה. הקיר המרכזי נצבע בפסים שחור לבן בגימור אוניאור על בסיס מים. הוספנו פרקט תלת שכבתי בכל הקומה.

חדר השינה: בחדר השינה על רקע קיר הפסים המרהיב הוספנו מיטה חדשה (ביתילי) בצבע ורוד פוקסיה, שתי צידות צד וינטג' (וינטג' שוק הפשפשים) שנצבעו בשחור (מצבעת רמו), ולהן התאמנו מנורות קריאה שולחניות שבסיסיהן צבעוניים עשויים טדלקאט (טיח מרוקאי) - אחד בתכול והשני בצהוב. הוספנו להם אהילים קלאסיים בעיצוב והזמנה אישיים (וילה מרוק). על המיטה כיסוי מיטה בצבע כחול (וילה מרוק) עשוי מסרי הודי עליו מונח בד סוזאני (רקמה בוכרית, שוק הפשפשים) בגוונים של שחור ומרסלה. ממול למיטה שידת משרבייה צהובה (וילה מרוק) לטלוויזיה בהזמנה אישית, ועליה הונח אגרטל קטן בשחור ולבן (לקט של קסטיאל) בתוכו פרח (סוד ירוק). מצד ימין של המיטה נפרש שטיח טלאים ריבועים (שוק הפשפשים) מעור פרה. עליו כורסת מתכת עשויה רשת בגוון ניקל (אוסף פרטי). בפינה מנורה עומדת מנורת קריאה ולצדה ספרייה עשויה רגלי מתכת ומדפי עץ (אוסף קיים). עוד בחדר השינה שני כיסאות מרופדים בגובלנים יפים שמצאנו בשוק הפשפשים.

גילי אונגר, ג, שינה (צילום: שירן כרמל)
מיטה בוורוד פוקסיה על רקע קיר הפסים המרהיב | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, שינה (צילום: שירן כרמל)
כיסוי מיטה בצבע כחול מסרי הודי שעליו בד סוזאני | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, שינה (צילום: שירן כרמל)
תי צידות צד וינטג' שנצבעו בשחור | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, שינה (צילום: שירן כרמל)
מנורות קריאה שולחניות שבסיסיהן צבעוניים עשויים טדלקאט | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, כד (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, שידה (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, כיסא (צילום: שירן כרמל)
שני כיסאות מרופדים בגובלנים יפים משוק הפשפשים | צילום: שירן כרמל

גילי אונגר, ג, כיסא (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל

חדר הרחצה: בחדר הרחצה החלפנו את הריצוף לריצוף צבעוני ומעוטר. הורדנו את גובה חיפוי הקיר לגובה 1.20 בכל ההיקף מלבד בתוך שטח המקלחון הוספנו קרניז המחבר בין החיפוי לקיר וגם קרניז המחבר בין התקרה לקיר. הוספנו ארון חדש מנוגר (מוחמד הנגר) בעיצוב אישי בהזמנה מיוחדת בצבע כתום. צבענו את הקירות בגימור אוניאור על בסיס מים בגוון ירוק קיווי בהיר. תלינו מראת משרבייה (וילה מרוק) בעיצוב אישי ובהזמנה מיוחדת בצבע תכלת והוספנו מקלחון זכוכית מצד לצד.

גילי אונגר, ג, רחצה (צילום: שירן כרמל)
חדר רחצה הורים. קירות בגון קיווי בהיר | צילום: שירן כרמל

 חדרי הילדים: בלונים פורחים וכבשים

חדר הרחצה של הבת: בקומת חדרי השינה של הילדים נמצאת האמבטיה המרכזית שהפכה להיות חדר הרחצה של הבת. החלפנו בה את הריצוף לריצוף מעוטר בשחור לבן, הורדנו את גובה חיפוי הקיר לגובה 1.20 בכל ההיקף מלבד בתוך שטח האמבטיה עצמה, הוספנו קרניז (שירן פרופילים) המחבר בין החיפוי לקיר וגם קרניז המחבר בין התקרה לקיר. את ארון המגירות הלבן שהגיע עם הדירה שלחנו לצביעה (מצבעת רמו) באדום עז בגימור אפוקסי מבריק. צבענו את הקירות בגימור אוניאור על בסיס מים בגוון כחול. תלינו מראת משרבייה בעיצוב אישי ובהזמנה מיוחדת בצבע צהוב.

גילי אונגר, ג, רחצה (צילום: שירן כרמל)
חדר הרחצה של הבת. ארון באדום עז | צילום: שירן כרמל

חדר המשחקים: ממול חדר הרחצה של הבת נמצא הממ"ד, שאותו הפכנו לחדר משחקים של הילדים. את הקיר המרכזי מאחורי הספה צבענו בטורקיז בהיר ועליו שמנו מדבקת קיר (הזמנה מחול) בדוגמת בלון פורח. עוד בחדר ספה עם כריות נוי (איקאה), שטיח צמר גיאומטרי (איקאה), כבשה חמודה (וינטג' שוק הפשפשים) והדום צבעוני.

גילי אונגר, ילדים (צילום: שירן כרמל)
מדבקת קיר בדוגמת בלון פורח | צילום: שירן כרמל

גילי אונגר, ג, ילדים (צילום: שירן כרמל)
חדר המשחקים. כולל כבשה | צילום: שירן כרמל

חדר הבת: בחדר של אבישג חיפינו את הקירות בהיקפו ועד גובה 1.20 מטר בטפט (מאיירס) בגוון ורוד אפרסק בדוגמת רטרו. מעליו קרניז, ומעל צבענו במוקה קלאסית nwc030 של נירלט. תלינו חפצי אמנות על הקירות. את שולחן הכתיבה שלחנו למצבעה לצביעה בירוק פסטוק וגם החלפנו את ידיות המגירות (גולדשטיין). עוד בחדר מיטת ברזל לבנה (איקאה), שטיח סרוג עגול מטריקו בצבעים תואמים (רותי אדרי).

גילי אונגר, ילדים (צילום: שירן כרמל)
חדר הבת. ורוד אפרסק בדוגמת רטרו | צילום: שירן כרמל

גילי אונגר, ג, ילדים (צילום: שירן כרמל)
מיטת ברזל לבנה ושטיח סרוג עגול מטריקו בצבעים תואמים | צילום: שירן כרמל

חדר הבן: בחדר של איתמר בקיר המרכזי הדבקנו טפט עם איורים עם אופי הומוריסטי בשחור ולבן ונגיעות צבע. את שולחן הכתיבה שלחנו למצבעה לצביעה בירוק אבוקדו והחלפנו את הידיות. הוספנו כיסא בצבע תכלת. על המיטה מצעים של קאס אוסטרליה וגם כריות נוי. פרשנו שטיח בדוגמת פסים תכלת ולבן עליו הנחנו כורסת וינטג' מקורית מדנמרק (וינטג' שוק הפשפשים) בצבע צהוב עם רגלי מתכת אדומות.

גילי אונגר, חדר (צילום: שירן כרמל)
חדר הבן. שחור ולבן ונגיעות צבע | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, עבודה (צילום: שירן כרמל)
טפט עם איורים עם אופי הומוריסטי | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, כיסא עבודה (צילום: שירן כרמל)
כיסא בצבע תכלת | צילום: שירן כרמל
גילי אונגר, ג, פריטים (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל

גילי אונגר, ג, פריטים (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל

חדר הרחצה של הבן: בחדר הרחצה של איתמר החלפנו את הריצוף לריצוף מעוטר בשחור לבן. הורדנו את גובה חיפוי הקיר לגובה 1.20 בכל ההיקף מלבד בתוך שטח המקלחון עצמו. הוספנו קרניז המחבר בין החיפוי לקיר וגם קרניז המחבר בין התקרה לקיר, את ארון המגירות הלבן שהגיע עם הדירה שלחנו למצבעה לצביעה בצהוב עז בגימור אפוקסי מבריק. את הקירות צבענו בגימור אוניאור על בסיס מים בגון טורקיז. תלינו מראת משרבייה בעיצוב אישי ובהזמנה מיוחדת בצבע כתום.

גילי אונגר, ג, רחצה (צילום: שירן כרמל)
חדר הרחצה של הבן. מראת משרבייה בעיצוב אישי | צילום: שירן כרמל

להזיז את הגבינה

דבר המעצב: העבודה עם חוה, אייל, איתמר ואבישג היתה מדהימה עבורי, הרגשתי שהתפרצתי לדלת פתוחה - הגעתי למשפחה עם ראש פתוח, יצירתי וצבעוני, שרק ביקשה שאאתגר אותה כמה שיותר. כולנו היינו מעורבים בתהליך היצירה, והכי חשוב לי שהם מרוצים ואוהבים לחיות בביתם החדש.

טיפ: להגיע לתהליך עם ראש פתוח, לנסות כל הזמן להזיז את הגבינה מאזור הנוחות שלכם, ליצור סיעור מוחות, להקשיב כל העת גם למה שלא נאמר, לא להפסיק לדמיין וללכת אחרי הלב.

גילי אונגר, ג, פינגווין (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל

גילי אונגר, ג, אייל (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל

פריט אהוב: יש המון פריטים שאני אוהב, אבל שניים מיוחדים שמקפיצים את החלל. בחדר שינה של ההורים הקיר פסים בשחור ובלבן שמשמש כרקע מצוין למיטת הפוקסיה. ובסלון הספרייה הצהובה המורכבת ממרובעים בגדלים ובעומקים שונים.

רשימת מכולת:
גופי תאורה בחלל הציבורי בהתאמה אישית של מעצב התעשייתי אסף ווינברום, 20,000 שקל.
ספת חוץ מברזל של וילה מרוק, 6,000 שקל.
אגרטל פרחים סטודיו קאהן בפינת אוכל 2,500 שקל.
שעון אורלוגין כחול בעיצוב בן ברוידה 2,800 שקל.

גילי אונגר, בובות (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל

גילי אונגר, אייל צהוב (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל

גילי אונגר, אמן בוגר בצלאל, מלביש בתים
סייעו בהפקת הצילומים: רינת אומן, מורן איתן, איריס בקוביץ, ומאיה בירגר