הדיירים: זוג ובן.

הדירה: דירת 75 מ"ר ו-10 מ"ר מרפסת, באזור אטרקטיבי במרכז תל אביב, בבניין מגורים טיפוסי. מדובר בדירת שלושה חדרים ישנה עם חלוקה האופיינית לדירות באזור, כאשר המטבח, פינת האוכל והסלון ממוקמים בחללים נפרדים. בדירה חדר רחצה אחד ושירותי אורחים קטנים.

החזון: למרות שלא שופצה באופן יסודי לפני כן, הדירה נמצאה במצב טוב והדיירים החדשים אהבו את הסידור הקיים. במהלך הפגישות הראשונות הוחלט לשבור את קירות המטבח ופינת האוכל ולשפץ את הדירה בעיקר מבחינה קוסמטית. רגע לפני שהשיפוץ החל, הגענו למסקנה שהדירה איננה מממשת את מלוא הפוטנציאל שלה. בהסכמת הלקוחות חזרנו לנקודת ההתחלה כשהפעם הסתכלנו על הדירה כדף חלק.

אדר ושי, 2 מבט על המטבח ופינת האוכל ומימין ארון השירות (צילום: יחסי ציבור)
הארון המכיל את מבואת הכניסה ומכונות הכביסה | צילום: יחסי ציבור

אדר ושי, 1 מבט מהסלון אל המטבח ופינת האוכל (צילום: יחסי ציבור)
הטלוויזיה על יחידת הנגרות של האי במטבח | צילום: יחסי ציבור

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

החלל המרכזי לאורך המרפסת

משך השיפוץ: כ-3.5 חודשים.

עלות השיפוץ: 470,000 שקלים.

הכניסה לבית: בכניסה לדירה ממוקם ארון עשוי בירץ' עם יחידות מדפים שחורות, המשמשות לאחסון יומיומי של חפצים אישיים. בתוך הארון מסתתרים מכונת הכביסה, המייבש וחללי אחסון ושירות.

המטבח והסלון: במצב המקורי, המטבח, פינת האוכל והסלון מוקמו בחללים נפרדים כפי שנהוג בדירות ישנות בתל אביב ובתכנון הראשוני הוחלט לשבור את הקירות החוצצים בין החללים ולאחד אותם לחלל אחד ומוארך. לאחר שהוחלט לשוב לשולחן השרטוט הבנו שהחלל המרכזי צריך להיות ממוקם לאורך המרפסת שפונה אל חזית הבניין ובכך "לפתוח" את החלל. בין המטבח לסלון תוכנן רהיט הכולל משטח עבודה ואחסון נוספים למטבח ופינת אוכל. ע"ג הרהיט תלויה הטלוויזיה כשמערכות המולטימדיה מוסתרות בתוך הרהיט.

המרפסת: כדי לשדרג את חוויית הישיבה במרפסת תוכנן רהיט שלמעשה "ממשיך" את המטבח החוצה, המאפשר אחסון נוסף ושני מקומות ישיבה על בר המתצפת על העיר.

אדר ושי, 6 מבט על הסלון וארון השירות (צילום: יחסי ציבור)
צילום: יחסי ציבור
אדר ושי, ג, 3 ארון השירות המכיל אחסון ואת מכונת הכביסה והמייבש (צילום: יחסי ציבור)
צילום: יחסי ציבור
אדר ושי, 4 הסלון (צילום: יחסי ציבור)
החלל המרכזי ממוקם לאורך המרפסת | צילום: יחסי ציבור
אדר ושי, ג, 5-מבט-על-הסלון (צילום: יחסי ציבור)
צילום: יחסי ציבור
אדר ושי, 8 פינת ישיבה על הבר במרפסת (צילום: יחסי ציבור)
הבר במרפסת. הארונות ממשיכים מהמטבח החוצה | צילום: יחסי ציבור

אדר ושי, 7 מבט מהמטבח אל המרפסת (צילום: יחסי ציבור)
שפע של אור טבעי | צילום: יחסי ציבור

חדר המאסטר: חדר ההורים מוקם בחלק העורפי של הדירה ובו ארון בצבע כחול עם פינת איפור קטנה. לחדר השינה הוצמד חדר רחצה מפנק עם עיצוב אלגנטי הכולל אריחים לבנים, אריחים שחורים בעלי גידים עדינים ופסי ניתוק מפליז.

חדר שינה לילד: בשל שטחו המצומצם של החדר הוחלט ליצור נישה שתכיל את ארון הבגדים ויחידת מדפים פתוחים. הקיר שמקיף את הנישה נצבע בכחול המבליט את הארון הלבן.

חדר רחצה מרכזי: לאחר התלבטויות רבות הוחלט לעצב את חדר הרחצה המרכזי בדומה לחדר הרחצה של ההורים, עם קווים וצבעים אלגנטיים.

אדר ושי, ג 9 חדר שינה הורים (צילום: יחסי ציבור)
צילום: יחסי ציבור
אדר ושי,  ג, 11 חדר שינה ילד (צילום: יחסי ציבור)
צילום: יחסי ציבור
אדר ושי, 10 מקלחת הורים (צילום: יחסי ציבור)
צילום: יחסי ציבור

אדר ושי, ג, 12 מקלחת ילדים (צילום: יחסי ציבור)
צילום: יחסי ציבור

דבר המעצבים: פעמים רבות אנחנו מתלבטים כמה להתעקש עם לקוחות לגבי רעיונות תכנוניים ועיצוביים שלרוב יש להם השלכות כלכליות. במקרה הזה הלקוחות הצהירו שהסידור הכללי של הדירה מוצא חן בעיניהם כשגם הנושא הכלכלי נכנס לשיקולים אלה. במהלך הפגישות עם הקבלן הבנו שניתן להפיק מהדירה הרבה יותר ושבמקרה הזה כדאי להציג ללקוח אלטרנטיבה שתמקסם את הפוטנציאל של הדירה גם אם משמעות הדבר חריגה בתקציב.

טיפ: בתהליך התכנון כדאי לחשוב על אלטרנטיבות למיקום מכונת ומייבש הכביסה. לרוב הלקוחות מבקשים למקם אותם בחדר השירות או באחד מחדרי השירותים. לדעתנו זהו קיבעון שלעתים פוגע בתכנון הדירה ובחלל חדר הרחצה. אם מתכננים בצורה נכונה נישה או ארון המכיל את שתי מכונות הכביסה ואת האביזרים הנלווים, ניתן למקם את הארון הזה באזורים שונים בדירה ואף לתת לו ערך עיצובי מוסף כפי שניתן לראות בפרויקט זה.

אדר ושי, לפני (צילום: צילום ביתי)
המרפסת לפני | צילום: צילום ביתי
אדר ושי, לפני (צילום: צילום ביתי)
חדר הרחצה לפני | צילום: צילום ביתי
אדר ושי, לפני (צילום: צילום ביתי)
הסלון לפני | צילום: צילום ביתי
תכנית מצב קיים (שרטוט: יחסי ציבור)
תכנית לפני | שרטוט: יחסי ציבור
תכנית מצב מוצע (שרטוט: יחסי ציבור)
תכנית אחרי | שרטוט: יחסי ציבור
_OBJ_OBJ

_OBJ

פריטים אהובים: גופי התאורה הקיריים בסלון, בפינת האוכל ובמאסטר, שהורכבו מחלקים שונים שנקנו בדרום תל אביב לכדי גוף אחד. כך אנחנו נהנים מתהליך העיצוב וההרכבה והלקוח מקבל גוף תאורה ייחודי ואישי בדירה.

תכנון ועיצוב : אדריכלים אדר שלוס ושי פרץ

במדור הקודם: הבית בחדרה – משנות ה-40 עד היום
לכל הכתבות במדור בשיפוץ 

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק