הדירה: דירת גג בתל אביב, בקרבת הים, בגודל 102 מ"ר, חדשה מהקבלן.

הדיירים: תושב אנגליה שחי לבדו.

החזון: בעל הדירה ביקש לעצב דירת נופש שתתאים לאירוח שלו ושל בני משפחתו המורחבת. הוא ביקש אווירה נעימה והרמונית, חללים גדולים ומוארים, ועיצוב מודרני ברמה גבוהה. הדירה הייתה חדשה, בסטנדרט קבלני, ונדרש שיפוץ יסודי כדי להביא אותה לרמה הנדרשת.

משך השיפוץ: כחמישה חודשים.

הכל מתחיל בים

אחת הבעיות המהותיות הייתה הפרוזדור הארוך והחשוך המוביל מהכניסה לדירה אל הסלון, דבר נתון ובלתי ניתן לשינוי בשל מבנה הדירה הבסיסי. כדי להתמודד עם התקלה, קיצרתי את הפרוזדור על ידי הרחבת קצה המסדרון לפני הכניסה לסלון עצמו. ההרחבה משמשת כמקום תצפית והכנה למעבר מהפרוזדור אל החלל הריבועי הרחב של הסלון.
שנית, שברתי את גרם המדרגות הקיים, ובניתי במקומו גרם קל ומרחף המחדיר דרכו אור, ונותן מבט נעים ורחוק מהפרוזדור כלפי חוץ.
בנוסף, שיחקתי עם התאורה - מצד אחד מקצב של ספוטים כחולים על הרצפה שמטרתם לחלק את הפרוזדור למקטעים, ומצד שני אור חם ורך מהתקרה, הבא ללוות ולהוביל את הבאים אל הסלון.

הסלון: עוצב בגוונים רכים ונעימים, גווני החול החם. הכל שקט, אלגנטי ורגוע, כשכמה הדגשי צבע בודדים נותנים פן עיצובי מיוחד - אביזרים בירוק תפוח וכתום, ומספר יצירות אמנות על הקיר. בתקרה נעשה משחק תלת מימדי בגבס, ושולבו אפקטי תאורה מגוונים של כול מיני סוגים של תאורה ישירה ונסתרת.
גרם המדרגות הבנוי והכבד הוחלף בגרם עץ קל ופיסולי שהוא לא רק פונקציונלי, אלא גם משמש אלמנט עיצובי בתוך הסלון. הגרם מורכב ממדרגות עץ משולשות ומעקה זכוכית שקופה.

המטבח: במקור היה חלק מהסלון אבל הועבר למעלה, לחדר שעל הגג, מה שאפשר בכך את הרחבתו. המטבח תוכנן להיות כמה שיותר קל ושקוף למראה, על מנת לא להתחרות בנוף המרהיב של הים הנשקף מהויטרינות. הכל בהיר, שקט, כמעט שקוף, כשהפוקוס הוא על הים.
על מנת לא לעייף את הדיירים בריצה הלוך ושוב למטבח, הוספתי במפלס התחתון בר קטן לתגבור. הבר צופה אל הרחוב, ובתוכו מקרר קטן, מכונת קפה ומתקן מים לשימוש מיידי.

חדר השינה: אל החדר נכנסים דרך דלת זכוכית שחורה שנמתחת עד התקרה. כשהיא נפתחת, נפרש הנוף המדהים אל הים. הים גם משתקף על הדלת כשנמצאים בתוך החדר. בתקרה יש אלמנט תאורה מלבני שמחבר גם הוא אל הים. כל חדר השינה עוצב בסגנון מלונאי, מפואר ונינוח. שטיח פרוותי לבן וגב המיטה מוסיפים לתחושה הנעימה והמרופדת.

חדר שינה אחרי שיפוץ - רלו שץ (צילום: עוזי פורת)
יש רום סרוויס? חדר השינה מזכיר חדר במלון | צילום: עוזי פורת

חדר הרחצה: עוצב בשחור ולבן, בסגנון מעט גברי שתואם את צרכיו של הבעלים. יש בחדר הרבה פינוקים בסגנון של מלון בוטיק, כמו מקלחת עם משחקי תאורה שיוצרים אפקטים של אור בזרימת המים. לבקשת בעל הדירה, יש בחדר שני כיורים. כמו כן, הוספתי אלמנט נסתר של תאורה כחולה שמתכתב עם הכחול של הים שנשקף מהחלון.

מרפסת הגג: צופה גם היא אל הנוף, ורוצפה כולה בדק המשולב בספוטים ריצפתיים. יש בה פינת אירוח סלונית, שבמרכזה שני שולחנות קפה מוארים. המרפסת משמשת את בעל הדירה כסלון עיקרי, בשל הנוף המרהיב הנשקף ממנה. בפינה הרחוקה נמצא בר זכוכית שקוף המואר בלילה באור לדים כתום, וכמה כסאות בר לבנים בצורת ענפים - הכל קל, שקוף ולא מסתיר או מפריע לנוף המדהים של הים. זו גם הפינה האהובה על בעל הדירה, שיושב בה מדי יום בשקיעה עם כוס יין ביד.

גג אחרי שיפוץ 3 - רלו שץ (צילום: עוזי פורת)
ביום בהיר רואים את הביג בן? הנוף מהמרפסת | צילום: עוזי פורת

טיפ למשפצים: לקוחות נוטים להיות מאוד חשדנים ולהתווכח הרבה על כל דבר, ואז התוצאה עלולה לצאת פחות טובה. אני למדתי שככל שנותנים בי אמון, כך אני עושה יותר למען הלקוח. אם בחרת באדריכל - תן בו את האמון שיבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר.

מציאון: הפריט המדליק ביותר בעיניי היא המנורה הכתומה שעומדת בסלון, מכיוון שהיא גאונית בפשטות שלה ומוסיפה המון עניין לחלל דווקא במינימליזם שלה.

דבר המעצבת: הפיקוח על השיפוץ היה צמוד ומוקפד, לקבלת גימורים מושלמים ברמה הגבוהה ביותר. התקשורת עם הלקוח נעשתה באמצעות הדוא"ל ובעזרת תמונות, אבל בשל הקשר הטוב והאמון שנוצר בינינו, ניתנה לי למעשה יד חופשית כמעט בכל נושא ונושא, ללא התערבות או התנגדות, כולל עיצוב החללים, בחירת החומרים, הצבעים, הריהוט, הוילונות ובקיצור - הכל. הפיקוח הצמוד על כל בעלי המקצוע השונים, וטיפול מקטן ועד גדול (כולל חיבור מכשירי החשמל וקניית הסרוויס למטבח) אפשרו את הגעתו של הלקוח היישר משדה התעופה לדירה מאובזרת ומעוצבת קומפלט, מה שגרם לו לשמחה רבה.

רלו שץ, אדריכלית ומעצבת פנים - Shatz32@bezeqint.net

>> למדור הקודם: הכדורגלן שהפך למעצב פנים
לכל הבתים במדור בשיפוץ

מעצבים ודיירים, יש לכם בית להשוויץ בו? יש תמונות לפני השיפוץ ולאחריו? כתבו לנו

בואו לעשות איתנו חג: הצטרפו לשולחן הפסח של mako באתר "לתת"