הדיירים: בני זוג בגילאי 50 עם בתם הצעירה, חיילת בת 20. שני הבנים הבוגרים התחתנו ועזבו את הקן.

הדירה: בת 3 חדרים, בשטח של כ-76 מ"ר בשכונת נחלת יצחק בתל אביב, בבניין בן 32 שנה. לפני 20 שנה נעשה בה שיפוץ קטן.
החזון:
החלום של הדיירים היה להפוך את הדירה הקטנה והצפופה לחלל גדול ומרווח ככל האפשר. כמו כן, ביקשו הדיירים מטבח פונקציונלי עם ארונות גבוהים (בלי להגדיל את שטח המטבח), שירותי אורחים מפנקים, מקלחת עם מרחב אחסון, חדר שינה מרווח וחדר אטרקטיבי לחיילת (כדי שתרצה להישאר בבית גם אחרי הטיול בדרום אמריקה).
משך השיפוץ:
ארבעה חודשים.
עלות השיפוץ:
כ-200,000 שקל, כולל תכנון ועיצוב, הריסה ובניית קירות, החלפת כל התשתיות, ריצוף, חיפויים, כלים סניטרים, נגרות במטבח ובחדרי הרחצה, ריהוט בחדרים (ארונות, מיטות ושידות), דלתות, תאורה (צביעת גופי תאורה קיימים ורכישת חדשים), צבע וטפטים.

השיפוץ: דלפק במקום קיר

עם תחילת העבודה, הוצגו בפני הלקוחה שתי אפשרויות: שיפוץ קוסמטי או שיפוץ מקיף יותר, שיאפשר למצות את הפוטנציאל של הדירה הקטנה. לשמחתי, היא החליטה להעיז ולשנות.
השינויים העיקריים בבית היו שבירת הקיר המפריד בין האמבטיה לשירותי האורחים, הגדלת שירותי האורחים, הגדלת המקלחת והגדלת חדר ההורים על חשבון חצי חדר שהיה מסופח לחדר הילדה.

המטבח: נמצא בכניסה לבית ותוכנן מחדש. שולבו בו ארונות גבוהים שמגיעים עד לגובה הקרניז. תאורה שקועה שקבועה בקרניז – מאירה את משטח השיש. במקום קיר נמוך עם שולחן קטן שמפריד בין המטבח לסלון - תוכנן דלפק נגרות, כאשר הצד הפונה אל המטבח נוצל לאחסון (מיקרו ומגירות) ולישיבה, ואילו הצד הפונה אל הסלון נצבע בצבע הקיר.
במקור היו ארונות כהים שיצרו עומס ותחושה של סגירות. כדי לפתוח את החלל, הוחלט על גימור משלייף לק לבן בשילוב זכוכית מעוטרת בפרחים לבנים.

הדלפק והשיש זכו לחיפוי בדוגמת מלבנים המכונים "קרקלה", המצופים בגלזורה בצבעי תכלת, אפור ולבן שיוצרים תחושה של תנועת מים זורמים (נקנו ב"רוחמה שרון"). הצבעוניות הזאת שוברת את הצבע הלבן-המבריק.

שירותים אחרי שיפוץ - שרית חביב 3 (צילום: רני לוריא)
שברי זכוכיות חוצים את החלל. שירותים אחרי שיפוץ | צילום: רני לוריא
פינת האוכל: נתחמה באמצעות תאורה עליונה וצידית. כמו כן, תלינו מראה יפהפייה בסגנון עתיק.

הסלון:
הושאר על כנו ושודרג רק במעט.

האמבטיה נקרעת מצחוק

חדר הילדה: הפכנו אותו לצורת ריבוע, ובוטלה היציאה ממנו לחצי החדר הנוסף ששימש בעבר כחדר שינה לילדים. נוסף לו ארון בגדים ענק (הילדה אוהבת להתלבש) עם דלתות הזזה מזכוכית מצוירת, פינת לימודים קומפקטית ושחורה וטפט עצום ורומנטי של פרח (נקנה ב"גולדשטיין"), שריגש אותה להפליא. כמו כן, נרכש ריהוט בצבע שחור, צעיר ושיקי, שגם יתאים לטפט.

ארון אחרי שיפוץ - שרית חביב 3 (צילום: רני לוריא)
דלת הארון באמבטיה. מטריפיישן | צילום: רני לוריא
חדר ההורים: גדל בזכות חצי החדר. העבודה בחדר זה תושלם בעתיד.

שירותי האורחים: הותקנה אסלה עם מיכל הדחה סמוי ומדף דקורטיבי. חיפוי של פסיפס עשוי שברי זכוכיות חוצה את החלל לאורכו, הן באזור האסלה והן משני צדי ארון הכיור.
הארון עשוי עץ שורש פראי; גודלו הותאם לכיור המלבני הרחב שהונח עליו בהתקנה עליונה. כמו כן, כדי לאפשר כניסת אוויר ואור טבעי, נפתח סמוך לתקרת השירותים חלון עם שלבי זכוכית חלבית, הפונה אל חדר הרחצה.

חדר הרחצה: החדר הוגדל על חשבון חדר השינה.  ביטלנו את האמבטיה ויצרנו מקלחון מרווח לבקשת הדיירים. הותקנה אסלה עם מיכל הדחה סמוי. ארון הכיור העמוק וארון השירות הגבוה עשויים עץ אמבויה כהה.
הקירות מחופים באריחים לבנים, חלקם מעוטרים בפרחים כסופים. כדי להגדיל את הקונטרסט בין הארונות לבין הקירות והכלים הסניטרים, הותקנו בארונות ידיות לבנות המוסיפות עניין והומור לחדר הרחצה.
בין המקלחון לבין חלון המקלחת הותקן ארון שירות (למכונת הכביסה והמייבש), עשוי MDF מחורץ צבוע שלייף לק לבן.

דבר המעצבת: אני מכירה את הלקוחה היכרות רבת שנים, וחוויית עיצוב הבית הייתה כיפית ביותר. בזכות ההעזה שלה, יכולתי להעז יותר ולקחת את העיצוב למקומות חדשים ושונים מאלה שהכירה.

טיפ: בדירה הזו גנבנו מעט שטח מחדר לחדר, כך שהריבוע קטום במקומות שונים ומוסתר על ידי ארון. אני ממליצה לא להתייחס לחלל כאל צורה גיאומטרית נתונה אלא כאל חלל מקסימלי נתון. כדי לנצל דירה קטנה, אל תסתכלו עליה כעל אוסף ריבועים, וכך תוכלו ליהנות גם מחלל קטן יחסית.

מבט אל המטבח מהמראה אחרי שיפוץ - שרית חביב 3 (צילום: רני לוריא)
היישר משוק הפשפשים. המראה האהובה | צילום: רני לוריא
פריט אהוב: יש כמה. המראה בפינת האוכל; מצאתי אותה במהלך שיטוט אקראי בשוק הפשפשים. התקשרתי מיד ללקוחה, הסברתי לה להיכן להגיע והיא רכשה אותה בו ביום. מלבד העובדה שהיא יפה ומיוחדת - נראית כמו גב מיטה מסוגנן - היא משקפת בתוכה את יופיו של הבית, ומחזירה אליו את האור.
אני גם אוהבת את המשחק בצבעי הידיות בחדר הרחצה. זו אחת ההברקות המקוריות והמשעשעות בדירה. אלמלא הייתי עושה זאת, המראה היה עלול להיות כבד ורציני מדי. קצת הומור אף פעם לא מזיק.

שרית חביב | אדירכלות ועיצוב פנים

לדירה הקודמת במדור: קטנה אבל גדולה