עיצוב הבית
מגזין סוף השבוע

לאחד ומיוחד: מהפך בדירת 65 מ"ר בתל אביב

קירות זכוכית, שולחן סלון שהופך לשולחן אוכל ותוספת של חדר לאורחים - איש העסקים השקיע חמישה חודשים ו-360 אלף שקל בשיפוץ והתוצאה מקסימה

רונה טמקין | living | פורסם 08/08/19 15:00 
דירה בתל אביב, עיצוב רונה טמקין - 15
חדר השינה נמצא מול הכניסה|צילום: שירן כרמל
דירה בתל אביב, עיצוב רונה טמקין - 9
צילום: שירן כרמל

הדייר: איש עסקים גרוש בשנות ה-50 לחייו.

הדירה: דירה בקומה השישית מתוך שמונה קומות בבניין משנות ה-80 בצפון הישן בתל אביב. שטח הדירה 65 מ"ר, ולפני השיפוץ היו בה חדר שינה, סלון, מטבח, מרפסת שירות, חדר רחצה ושירותי אורחים. היא לא שופצה מעולם והייתה בה תחושה של חלל קטן וחנוק.

החזון: הדייר ביקש חדר שינה נוסף, תחושה של חלל יותר גדול ומרווח ואווירה ביתית. מבנה הדירה מוארך עם חזית ארוכה אחת ללא חלונות. למעט בסלון, היה צריך פתרונות יצירתיים לכל הפתחים כדי שיתאימו לאופי החדרים והחלוקה החדשה. אילוצים נוספים בחלל היו שני עמודים, צינורות מים קרים וחמים שעוברים בין כל דירות הבניין באיזור מרפסת השירות קודם השיפוץ, וצינור 4 צול של הביוב העובר גם הוא באמצע החלל בין הקומות.

משך השיפוץ: כחמישה חודשים. התכנון, כולל החלטה על תוכנית, תוכניות עבודה ונגרות ובחירת חומרים וצבעים ערך כחודש ימים. השיפוץ בפועל ערך כארבעה חודשים נוספים.

עלות השיפוץ: כ-360 אלף שקל, שכללו את עבודות השיפוץ, ברזל ואלומיניום, מטבח חדש, נגרות, סניטריה, ריצוף. לא כלל את הריהוט וההלבשה של הבית.

>> לכל הכתבות בערוץ living  

כל הקירות הפנימיים נהרסו והדירה חולקה מחדש. מול הכניסה נמצא חדר השינה הראשי, מימין לדלת נמצאים חדר האורחים וחדר הרחצה, ומשמאל החלל הציבורי. מכיוון ששטח הדירה הוא 65 מ"ר בלבד היה צריך להקדיש תשומת לב רבה גם לבחירת החומרים, הרהיטים והאקססוריז. פרקט האגוז האמריקאי, הצבעים שנבחרו לארונות המטבח וחדר הרחצה ונגיעות הפליז מוסיפים חמימות לעיצוב הנקי והמודרני.

דירה בתל אביב, עיצוב רונה טמקין - 13
מהכניסה נוצרת אשליה של דירה גדולה יותר|צילום: שירן כרמל

דירה בתל אביב, עיצוב רונה טמקין - 12
שולחן לארוחות יומיומיות|צילום: שירן כרמל
דירה בתל אביב, ג, עיצוב רונה טמקין - 14
צילום: שירן כרמל
דירה בתל אביב, ג, עיצוב רונה טמקין - 20
דלת שחורה עם נגיעות של פליז|צילום: שירן כרמל

דירה בתל אביב, עיצוב רונה טמקין - 29
פסל מחוטי ברזל בצורת טלפון ציבורי בגודל אמיתי שיצר קובי סיבוני|צילום: שירן כרמל

דלת הכניסה היא דלת שחורה עם נגיעות של פליז, המרמזת כבר מבחוץ על עיצוב. הדירה. לצדה תלוי פסל מחוטי ברזל בצורת טלפון ציבורי בגודל אמיתי שיצר קובי סיבוני, איש מופלא ואמן מוכשר. הפסל מתקשר לחומרים ולצבעים של החלל ומוסיף אמירה אישית ונוסטלגית. מהכניסה אפשר לראות את הסלון, המטבח והפתחים של חדרי השינה וחדר הרחצה, כך שנוצרת אשליה שנכנסים לדירה גדולה בהרבה.

כדי ליצור תחושת מרחב פתוח ומואר קיר חדר השינה הראשי, שמול הכניסה, הוא קיר זכוכית עם פרופיל בלגי שחור. אפשר לפתוח את הדלתות לצדדים כדי ליצור מרחב גדול ומואר, ובתוך החדר יש וילון האפלה לבן שאפשר לסגור כשרוצים פרטיות. מכיוון שחדר השינה נמצא במקום שבו הייתה מרפסת השירות, מעבר לחלון החדר נמצא מסתור כביסה עם שלבים גסים שהוא חלק מהמבנה שאי אפשר להסיר. השלבים נוקו ונצבעו בצבע של קירות הבית, ועל החלון נתלה תריס רפפות שחור בעיצוב מעודן והוא מטשטש את המסתור החיצוני. צינורות המים שעוברים בין הקומות באזור זה הוסתרו בנישה בארון עם פתח שירות. בחדר הותקן ארון מינימליסטי בעיצוב נקי בצבע קירות הבית עם ידיות אינטגרליות ובתוכו משולבת הטלוויזיה. למיטה של חברת Bonaldo האיטלקית יש בסיס ברזל דק. בצד אחד שלה יש שולחן מתכת עגול ובצד השני יש שולחן בעיצוב חיימה חיון המורכב מבסיס מתכת שחורה ושני משטחים - מעץ אגוז ומשיש שחור.

דירה בתל אביב, עיצוב רונה טמקין - 19
מבט מחדר השינה לדלת הכניסה|צילום: שירן כרמל
דירה בתל אביב, עיצוב רונה טמקין - 16
על קיר הזכוכית תלוי וילון להאפלה ופרטיות|צילום: שירן כרמל
דירה בתל אביב, עיצוב רונה טמקין - 17
מעבר לחלון נמצא מסתור הכביסה|צילום: שירן כרמל
דירה בתל אביב, עיצוב רונה טמקין - 18
צילום: שירן כרמל

במדור הקודם: זה לא מלון יוקרה, זו וילה בצפון

לכל הכתבות במדור בשיפוץ

המטבח בנוי בצורת חי"ת וצבוע ירוק. בין הארונות הגבוהים משולבים שני מקררים אינטגרליים, תנור ומיקרו. בתוך הארונות יש נישה שנסגרת בתריס ובה מאוחסנים מכשירי חשמל קטנים. משטחי העבודה עשויים גרניט פורצלן שחור עם גידים בהירים עדינים. בקצה ארון המטבח יש יחידה פתוחה עם מדפי ברזל שחור הפונה לכניסה. ליד המטבח יש שולחן גבוה שיכול לשמש שניים-שלושה סועדים, לארוחות יומיומיות.

דירה בתל אביב, ג, עיצוב רונה טמקין - 12
שני מקררים משולבים בארונות הגבוהים|צילום: שירן כרמל
דירה בתל אביב, ג, עיצוב רונה טמקין - 11
שטחי העבודה עשויים גרניט פורצלן שחור עם גידים בהירים עדינים|צילום: שירן כרמל

דירה בתל אביב, עיצוב רונה טמקין - 5
צילום: שירן כרמל

בסלון יש חלון גדול הפונה מערבה ודרכו נשקף נוף עירוני והשקיעה לפנות ערב. מחוץ לחלון יש אדנית גדולה שהיא חלק מהבניין. במהלך השיפוץ נשתלו בה צמחים העמידים לרוחות חזקות והותקנה בה מערכת השקיה אוטומטית. הסלון מרוהט בספה מינימליסטית של HAY המזכירה את המיטה בחדר השינה הראשי, שנראית לעין כשהווילונות או הדלת פתוחים. מעל הספה תלוי הצילום "גשם דיגיטלי" של הצלם הספרדי דניאל רואדה. לצד הספה יש כורסה של קרטל העשויה מפוליקרבונט שחור מבריק בעיצובו של פיליפ סטארק. מזנון הטלוויזיה תוכנן במיוחד ונבנה על ידי מסגר ונגר. חלק אחד מורכב מרגלי ברזל וארונות עץ בשחור, והחלק השני עשוי ממסגרת פליז "המתלבשת" על ארון העץ ובה מדפי זכוכית. שולחן הסלון הוא שולחן עץ עם רגלי ברזל שאפשר להגביה ולפתוח כך שהוא יכול לשמש כשולחן אוכל לשמונה סועדים. על רצפת הסלון פרוש שטיח אפור רך.

דירה בתל אביב, עיצוב רונה טמקין - 4
צילום: שירן כרמל
דירה בתל אביב, עיצוב רונה טמקין - 7
מעל הספה תלוי הצילום "גשם דיגיטלי" של הצלם הספרדי דניאל רואדה|צילום: שירן כרמל
דירה בתל אביב, עיצוב רונה טמקין - 6
המזנון תוכנן במיוחד|צילום: שירן כרמל
דירה בתל אביב, ג, עיצוב רונה טמקין - 8
שולחן הסלון נפתח לשולחן אוכל|צילום: שירן כרמל

מימין לדלת הכניסה יש מעבר לחדר האורחים וחדר הרחצה. במעבר יש ארון שירות גדול בצבע של קירות הבית, ובו נמצאים התקשורת והחשמל, מכונת כביסה ומייבש כביסה וכן מאוחסנים כיסאות אוכל מתקפלים ויש מקום למעילים. דלתות חדר האורחים וחדר הרחצה גם הן דלתות זכוכית עם פרופיל בלגי שחור הנמשכות מהרצפה עד התקרה, כדי ליצור אשליה של חלל גבוה וגדול יותר. בניגוד לחדר השינה הראשי, כאן שובצה זכוכית הסבתא נוסטלגית היוצרת אווירה חמימה וביתית וגם מאפשרת פרטיות.

בחדר הרחצה יש ארון כיור שתוכנן במיוחד ומרכב ממסגרת ברזל שחור, ארונות אגוז ומדף תחתון מרשת ברזל. שני הכיורים בצבע פודרה נותנים תחושה רכה ואווירה זוגית ורומנטית. מעל כל כיור תלויה מהתקרה מראה במסגרת ברזל שחור. המקלחון נמצא בנישה בקצה החלל המחופה באריחים זהים בגודלם לאריחים המחפים את החדר, אבל כהים יותר. על הקיר תלויה מחמם מגבות המשמש גם לחימום החלל וגם כמתלה מגבות.

בחדר האורחים היו שני חלונות קטנים עם מנגנון דריי קיפ. מכיוון שאי אפשר היה לשנות אותם יצרנו אשליה של חלון אחד גדול באמצעות זכוכית שחורה הנמצאת ביניהם. הווילון מכסה את הקיר כולו ומאפשר החשכה מלאה. המיטה היא בעלת ארגז לאחסון ומולה יש שידת עץ נמוכה ובהירה.

דירה בתל אביב, ג, עיצוב רונה טמקין - 4
דלת חדר הרחצה מזכוכית סבתא|צילום: שירן כרמל
דירה בתל אביב, ג, עיצוב רונה טמקין - 5
מתקן חימום למגבות|צילום: שירן כרמל
דירה בתל אביב, ג, עיצוב רונה טמקין - 3
המקלחון מחופה באריחים כהים|צילום: שירן כרמל
דירה בתל אביב, עיצוב רונה טמקין - 21
חדר האורחים|צילום: שירן כרמל
דירה בתל אביב, עיצוב רונה טמקין - 22
שני החלונות נראים כמו חלון אחד|צילום: שירן כרמל

דירה בתל אביב, עיצוב רונה טמקין - 23
צילום: שירן כרמל

פריט אהוב: אני אוהבת כל פרט ופרט בבית, אבל אם צריך לבחור פריט אחד אני בוחרת בשולחן הסלון/אוכל. השולחן עשוי מעץ מלא והוא פטנט מופלא לחלל קטן. הוא פרקטי ושימושי. אפשר לכוון את הגובה בקלות על ידי ידית וכך גם להתאים את הגובה לישיבה בסלון, לאכילה, לעבודה על מחשב נייד או לכל צורך אחר. הכיסאות, שנרכשו גם הם במילאנו בדינג, מתקפלים לעובי 2 ס"מ כל אחד.

דבר המעצבת: חשוב לי מאוד להקשיב ללקוח ולתקשר איתו, להבין את האופי, הצרכים והרצונות שלו כדי להתאים לו את הבית הנכון. תהליך הבנייה והשיפוץ הוא מסע, והצלחת המסע וההנאה מהדרך הן תוצאה של שיתוף הפעולה של הלקוח ושלי.

דירה בתל אביב, עיצוב רונה טמקין, תוכנית אדריכלית לפני שיפוץ - 1
תוכנית הדירה לפני השיפוץ|שרטוט: רונה טמקין
דירה בתל אביב, עיצוב רונה טמקין, תוכנית אדריכלית אחרי שיפוץ
תוכנית הדירה אחרי השיפוץ|שרטוט: רונה טמקין
דירה בתל אביב, ג, עיצוב רונה טמקין, לפני שיפוץ - 1
המטבח לפני השיפוץ|צילום: רונה טמקין
דירה בתל אביב, ג, עיצוב רונה טמקין, לפני שיפוץ - 7
חדר הרחצה לפני השיפוץ|צילום: רונה טמקין
דירה בתל אביב, ג, עיצוב רונה טמקין, לפני שיפוץ - 11
הדירה לפני לפני השיפוץ|צילום: רונה טמקין

_OBJ

טיפ: בתכנון דירה חשוב להתייחס לפונקציונליות ולתנועה נוחה בחלל וכן שיהיה מספיק מקום לאחסון כדי שהבית יהיה מסודר ונקי. חשוב לדעת לבחור נכון ולא להעמיס, לתת את המקום והכבוד לכל רהיט ולכל פריט, להתייחס לבית כיחידה אחת ולשים לב שכל החללים יתקשרו זה לזה.

 

תכנון, עיצוב פנים וסטיילינג: רונה טמקין

נגרות: צ'יקו קדם

מטבח: רגבה

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

 

רשימת מכולת

מראת פליז עגולה - 5,560 שקל, EDITION by Sagit Goldin  

מדפי ברזל במטבח - 880 שקל, קולקטי

כיסאות בר - 890 שקל לכיסא, פיק אפ

כורסה קרטל בעיצובו של פיליפ סטארק - 3,100 שקל, הביטאט

שולחן סלון הנפתח לשולחן אוכל - 17,550 שקל, מילאנו בדינג

ספה - 14,330 שקל, HAY בטולמנ'ס

 

 

 

תגובות סגור
...טוען
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן