הדיירים: זוג צעיר בשנות השלושים לחייהם.

הדירה: ממוקמת בראשון לציון, שוכנת בבניין ישן בן 40 שנה ומכילה שלושה חדרים וחצי הפרוסים על כ-80 מ"ר. מדובר בדירה מוזנחת שעברה שיפוץ קוסמטי קל כשנקנתה לפני מספר שנים והייתה מושכרת. מצבה חייב אותנו לטיפול בתשתיות (אינסטלציה, חשמל) ורק אחר כך לגשת לכל שאר החללים.

אורנית, סלון פינת אוכל (צילום: שי אפשטיין)
קרניז מגבס בגובה של 20 ס"מ מסתיר את חיבור מסילת הווילון לתקרה | צילום: שי אפשטיין
אורנית, סלון טלוויזיה (צילום: שי אפשטיין)
השינוי העיקרי נעשה בחלל הציבורי | צילום: שי אפשטיין
אורנית, סלון שרפרף (צילום: שי אפשטיין)
שטיח לבן כקונטרס לריצוף | צילום: שי אפשטיין
אורנית, סלון פרחים (צילום: שי אפשטיין)
פרחים לאווירה חמימה | צילום: שי אפשטיין

החזון: הדירה הינה הנכס הראשון של הדיירים כזוג צעיר, שמעוניין להקים יחד משפחה, ולכן היה חשוב לעצב דירה מוארת, מודרנית, קלילה וצעירה, אך עם זאת חמימה ומשפחתית. הדיירים הגיעו ממוקדים עם מספר רצונות לגבי הגוונים השולטים בבית והרצון לייצר עמדת בר שתאפשר אכילה וצפייה בטלוויזיה בו זמנית. מאידך, סביב נושא חדר האמבטיה והשירותים נערכה התלבטות האם להוסיף שירותים נוספים או שמא לאחד את השירותים עם חדר האמבטיה ובכך להגדיל את החלל. אפשרות נוספת שעלתה הייתה, לבטל את האמבטיה ולבנות מקלחון מפנק במקומה. לאחר בדיקת עלויות ובדיקת הצרכים הרלוונטיים הוחלט להשאיר את השירותים בנפרד כמו שהם היו, אך להקטינם מעט ובכך להרוויח עוד מקום לטובת אזור אחסון בחדר האמבטיה.

משך השיפוץ: השיפוץ ארך כשלושה חודשים, כאשר חודש הוקדש לתכנון (סקיצות והתלבטויות), קבלת הצעות מחיר מבעלי המקצוע. וחודשיים הוקדשו לשיפוץ ולרכישות השונות.

עלות השיפוץ: כ-250 אלף שקלים. הסכום כלל בתוכו שירותי תכנון ועיצוב, עבודות קבלן, החלפת תשתיות, ריצופים, חיפויים, חלונות בחדרים, כלים סניטריים, מטבח, דלתות, פרקט, תאורה, ריהוט, מכשירי חשמל.

תיאור כללי של שיפוץ: הדירה עברה מהפך משמעותי. השינוי העיקרי נעשה בחלל הציבורי. במהלך שלבי התכנון נערכו דיונים רבים בנוגע להורדת קורת הגבס והקיר הקטן בין המטבח והסלון. הדיירים בתחילה התנגדו ולאחר שכנועים רבים המסבירים כי קיים עמוד המהווה מחסום במרכז החלל שאינו ניתן להורדה מבחינה קונסטרוקטיבית ולכן חייבים לבטל את הקורה והקיר על מנת לקבל תחושת גודל ומרחב בחלל המטבח. לבסוף הכל בא על מקומו בשלום. הקורה והקיר הוסרו ובתוספת משטח בר \בוצ'ר מעץ אלון צרפתי החלל קיבל חוצץ הרמוני ויפה בין המטבח לסלון. בנוסף נבנו קרניזים מגבס להסתרת חיבור הווילונות לתקרה בסלון ובחדר השינה - זו אומנם תוספת קטנה אך יש לה משמעות גדולה בחללים הללו.

אורנית, מטבח (צילום: שי אפשטיין)
לבן עם נגיעות של אפור בהיר במטבח | צילום: שי אפשטיין
אורנית, מטבח בר (צילום: שי אפשטיין)
לאכול ולראות טלוויזיה | צילום: שי אפשטיין

מטבח לבן עם נגיעות אפורות

כניסה: חלל הכניסה בדירה מאוד מרווח, וכל החלל הציבורי נפרש בזווית הראייה. הוויטרינה בסלון, בשילוב הווילונות הלבנים והרכים והחלון הגדול בפינת האוכל, מכניסים הרבה אור שמוסיף עוד יותר לתחושת הגודל בחלל. התקציב הושקע על פי סדר עדיפויות של הדיירים ולכן לא נעשה שינוי אדריכלי בניצול חלל הכניסה.

המטבח: הוחלף למטבח בסגנון עדכני; פורמייקה בצבע לבן עם נגיעות אפור בהיר בתוספת שיש בגוון אפור כהה. במהלך תקופת השיפוץ הוקדשה מחשבה רבה על מנת לתכנן מטבח שיכיל כמות ארונות ומגירות שעונה על צרכי הדיירים. בין הרצונות העיקריים שהיו לדיירים בתחילת השיפוץ היה לבנות בר מפנק ומרווח המאפשר אכילה וצפייה בטלוויזיה בו זמנית ולכן נבנה משטח עץ מלא בעובי חמישה ס"מ בגוון אלון צרפתי, המרחף בחלקו מעל השיש ורתום לעמוד קונסטרוקטיבי המחופה בבריקים לבנים במראה מחוספס וגס, מעליו נתלו שלושה גופי תאורה אפורים עם טקסטורה של סדקים.

אורנית, פינת אוכל גובה (צילום: שי אפשטיין)
שולחן בציפוי פורניר אלון | צילום: שי אפשטיין
אורנית, פינת אוכל (צילום: שי אפשטיין)
ערוך בסגנון כפרי חגיגי | צילום: שי אפשטיין
אורנית, פינת אוכל ברכה גובה (צילום: שי אפשטיין)
מפת כותנה לבנה פשוטה, שני ראנרים מבד משובץ | צילום: שי אפשטיין
אורנית, פינת אוכל רימון תקריב (צילום: שי אפשטיין)
וברכה לשנה של בריאות ושלום | צילום: שי אפשטיין

פינת האוכל: נבחר שולחן בציפוי פורניר אלון עם אפשרות פתיחה בתוספת שישה כסאות עץ בגוון שמנת ונתלה גוף תאורה חצי כדור בצבע שחור.  לטובת צילומי הדירה וברוח החגים הבאים עלינו לטובה הוחלט לערוך שולחן חגיגי הכולל: מפת כותנה לבנה פשוטה, שני ראנרים מבד משובץ בגוון נס קפה ושמנת, צלחות לבנות, פירות שמסמלים את החג פזורים על השולחן, גזיבו ויונים מקרמיקה.

סלון: חלון הוויטרינה הגדול הכתיב את סידור הסלון במינימום עלויות. נבנה קרניז מגבס בגובה של 20 ס"מ, ומרוחק מהוויטרינה ב-15 ס"מ. מטרת הקרניז היא להסתיר את חיבור מסילת הווילון עם התקרה וליצור מראה הרמוני ורך יותר לווילונות הלבנים הנשפכים (בעיצובה של אורית טראוב). נבחר שטיח לבן כקונטרס לריצוף, הספה האפורה קיבלה ממד אחר בתוספת כריות צבעוניות וססגוניות. כמובן שהוספת אקססוריז מיוחדים, כגון אופניים מברזל וטלסקופ מקסים, הקפיצו את המראה הכללי.

אורנית, חדר עבודה (צילום: שי אפשטיין)
חצי חדר נוצל לטובת חדר עבודה | צילום: שי אפשטיין
אורנית, חדר עבודה גובה (צילום: שי אפשטיין)
אקססוריז בכל פינה | צילום: שי אפשטיין
אורנית, חדר עבודה שולחן (צילום: שי אפשטיין)
שולחן פשוט בגודל 70\140 בתוספת מגירות | צילום: שי אפשטיין
אורנית, חדר עבודה מדפים (צילום: שי אפשטיין)
צנצנות מיוחדות, קופסאות צבעוניות | צילום: שי אפשטיין

אבזור ססגוני בחדר העבודה

חדר עבודה: חצי חדר בדירה משמש כחדר עבודה והוא מספיק מרווח בעבור הפונקציה אותה הוא משרת. נבחר פרקט בגוון בהיר, שולחן פשוט בגודל 70\140 בתוספת מגירות וכיסא בסגנון צרפתי בגוון תכלת המקפיץ את מראה השולחן. נתלו שני מדפים לבנים פשוטים מסדרת LUCK  של איקאה. גולת הכותרת בחדר העבודה היא האבזור הססגוני של המדפים עם צנצנות מיוחדות, קופסאות צבעוניות וכו' ליצירת מראה מיוחד ומעניין.

אורנית, חדר שינה (צילום: שי אפשטיין)
מצעים נעימים ורכים מכותנה מצרית | צילום: שי אפשטיין
אורנית, חדר שינה מראות (צילום: שי אפשטיין)
ארון הזזה המשלב בתוכו טלוויזיה | צילום: שי אפשטיין
אורנית, חדר שינה ברבורים (צילום: שי אפשטיין)
ברבורים מסמלים אהבה | צילום: שי אפשטיין

חדר שינה: אחד מהרצונות הבולטים של הדיירים היה לרכוש ארון הזזה המשלב בתוכו טלוויזיה לחדר השינה. למרות שהעלות יקרה יותר מארון הזזה רגיל, אך זהו פתרון מצוין שחוסך במקום ולכן הוקצה עבורו מראש חלק בתקציב. וכמובן תוספת מומלצת ומפנקת מאוד לחדר השינה היא, שימוש במצעים נעימים ורכים מכותנה מצרית בגוונים התואמים לחדר.

חדר הרחצה: החדר הוחלף מהיסוד: נבחרה רצפה בצבע שחור עם מרקם מחוספס של קוביות קטנטנות היוצרות מראה מעט נוצץ, וחיפוי לקירות של אריחים לבנים קלאסיים בגודל 30\60, בתוספת ארון אמבטיה מרחף בצבע שחור התקבלה התוצאה הרצויה והקלאסית עבור הדיירים.

אורנית, אמבטיה (צילום: שי אפשטיין)
רצפה בצבע שחור עם מרקם מחוספס | צילום: שי אפשטיין
אורנית, אמבטיה כיור גובה (צילום: שי אפשטיין)
אריחים לבנים קלאסיים בגודל 30\60 | צילום: שי אפשטיין

דבר המעצבת: העבודה מול זוג צעיר בתחילת דרכו הרוצה להקים משפחה היא תמיד חוויה עם ערך מוסף. תחושה של לקחת חלק בבניית משהו ראשוני משותף ומאוד משמעותי בחיי זוג, שהם יזכרו לעוד הרבה שנים. תמיד בפגישה הראשונה אני מקדימה לומר שמעבר לכך שאני אדריכלית, אני משמשת גם על תקן יועצת זוגית, לגשר בין מחלוקות שנקרות בדרכינו, אני לוקחת את התפקיד צעד אחד קדימה ובאמת מתאמצת יתר על המידה להציע ללקוחות את כל האפשרויות. לאחר סיעור מוחין, התייעצויות רבות ולילות ללא שינה מגיעים לפתרון המתאים ביותר לצרכי הדיירים וכמובן לתוצאה שתפיק את המקסימום מהחלל.

פריטים אהובים: האקססוריז בסלון: אופניים וטלסקופ מיוחדים המשתלבים נפלא בחלל. המצעים המפנקים בחדר השינה.

אורנית, אמבטיה קנקן (צילום: שי אפשטיין)
קנקן פרחים תמיד מוסיף | צילום: שי אפשטיין
אורנית, אממבטיה כוכב גובה (צילום: שי אפשטיין)
ארון אמבטיה מרחף | צילום: שי אפשטיין
אורנית, אמבטיה צנצנת (צילום: שי אפשטיין)
ועליו אביזרים דקורטיבים | צילום: שי אפשטיין

אדריכלות, עיצוב פנים והום סטיילינג: אורנית וסרמן

במדור הקודם: מי אמר צפונבונית? ענוגה וכפרית מרמת אביב
לכל הכתבות במדור בשיפוץ

מעצבים ודיירים, יש לכם בית שעבר שיפוץ ואתם רוצים להציג אותו במדור? כתבו לנו