עיצוב הבית
מגזין סוף השבוע

ת"א: דירה מודרנית בשחור לבן שקורצת לסבנטיז

דירה בבניין ישן ברמת אביב שופצה מן היסוד עבור המשפחה של המעצבת ועוצבה בסגנון נקי ושקט, עם נגיעות צבע בוורוד וירוק שמוסיפות לחללים רוח קלילה של עשורים קודמים

נירה ויגדור | LIVING | פורסם 06/07/23 16:26  | עודכן 09/07/23 13:45
דירה ברמת אביב נירה ויגדור - 5
צילום: קרין רבנה

הדיירים הם המשפחה שלי – אני מעצבת פנים, בן זוגי מנהל פיתוח עסקי בחברת אנרגיה מתחדשת ויש לנו ילד בן 4. הדירה שלנו נמצאת בשכונת רמת אביב בת"א, מול חורשה טבעית וירוקה, השטח שלה הוא 78 מ"ר ויש בה היום 3.5 חדרים.

הבניין שלנו הוא אחד מרבי הקומות הראשונים שנבנו בארץ בשנות ה-60, ושמור היטב למרות גילו. יש בו 13 קומות ומרחבים פנימיים וחיצוניים גדולים, בשונה מהסטנדרט התל אביבי. מצבה הפיזי של הדירה הצריך הריסה מאסיבית והחלפת תשתיות, אבל הירוק שמציץ מכל חלון שבה אותי. 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> קריפי: למה אף אחד לא רוצה לשכור את הבית במקומה?

>> הגיע הזמן: החלק שאנחנו לא מנקים במטבח, אבל צריכים

 

החלום שלנו היה ליצור מרחב נעים עבור שלושתנו, שיאפשר לכל אחד את הפרטיות שלו ויאפשר לנו לשהות בו הרבה ביחד. בעיקר היה חשוב לנו שהמטבח יאפשר שהות במקביל, כי הבן שלי אוהב להצטרף אליי כשאני נמצאת בו, ושיהיה משרד ביתי רגוע ונעים לעבודה, כי אני עובדת בעיקר מהבית. עברנו לדירה עם רוב הרהיטים ומכשירי החשמל שהיו לנו ושמנו את הדגש על התשתיות והנגרות. עבדנו בצמוד לטבלת הוצאות, שעזרה לנו להבין בכל רגע נתון איפה אנחנו עומדים ומה צפוי עוד להגיע.

תהליך השיפוץ כולו לקח כחצי שנה, מתוכה כחודש וחצי של תכנון אינטנסיבי, 3 חודשים של שיפוץ, ועוד חודש וחצי של התקנות, אבזורים וסידורים, עד שהרגשנו שאנחנו ממש בבית. עלות השיפוץ כ-540,000 שקלים, כולל פירוק והריסה מאסיביים, החלפת תשתיות אינסטלציה וחשמל, הגדלת הספק החשמל הדירתי, החלפת כלל החלונות והדלתות, בינוי, נגרות בקנה מידה רחב, תאורה, סניטריה, חיפויים וריצופים, מטבח ואבזור.

 

דירה ברמת אביב נירה ויגדור - 8
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב נירה ויגדור - 6
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 31
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב נירה ויגדור - 30
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 34
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 33
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 37
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 36
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 32
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 38
צילום: קרין רבנה

דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 41
צילום: קרין רבנה

 

 

יחסית לדירה משנות ה-60 היא הייתה במצב שמור, אבל החלטנו להחליף את כל מה שניתן כדי שלא נמצא את עצמנו בעוד כמה שנים עם תשתיות בעייתיות. כמו שאר הדירות בבניין, גם הדירה שלנו מחוזקת ב-10 עמודי בטון רחבים ו-2 קורות שחוצות את התקרה בצורת פלוס. חלק מהעמודים אינם צמודים למעטפת הדירה ויוצרים מרווח בין הקיר לעמוד, והתכנון היה צריך להתחשב בכל זה. בתור חובבי בטון חשוף ידענו שנרצה להשאיר חלק מהעמודים גלויים. את החלונות החלפנו בחלונות בעלי פרופיל אפור - ירקרק כהה כדי ליצור תחושה נקיה ומדוקקת. כדי לאחד את גובה התקרה בין חלקי הבית השונים וליצור תחושה פתוחה ונעימה במסדרון שמוביל אל החדרים, הבוידעם שהנמיך את התקרה לגובה 210 ס"מ פורק, על חשבון ויתור על האחסון הפוטנציאלי. במקומו בחרתי תכננתי ארונות בנגרות, בהתאם לתוואי השטח המאתגר וצרכי האחסון שלנו. את המטבח הוצאתי אל החלל הציבורי, והחלל שבו הוא היה לפני השיפוץ הפך לחדר העבודה. בין חדרי השינה, במקום קיר, תוכנן ארון שמסתיר בתוכו שני עמודים וקורה ומכיל המון חפצים, בגדים ומשחקים. בתכנון נוספו גם שירותי אורחים, מיקום חדר הרחצה הוזז ומכונת הכביסה והמייבש הוצאו לתוך ארון ייעודי ומאוורר.

הקו העיצובי שבחרתי לדירה הוא נקי, ניטרלי ושקט עם דגשים עדינים של צבע, שבא לידי ביטוי ברוב הבית ובעיקר בשירותי האורחים. הצבעוניות שהייתה לי בראש ובלב כל הזמן הייתה שילוב של ירוקים עם ורודים, שקורץ לצבעוניות של שנות ה-60 וה-70. הצבעים האלה מופיעים כמעט בכל חללי הדירה על גווניהם השונים.

 

דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 35
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 40
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 39
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 54
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 53
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב נירה ויגדור - 23
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב נירה ויגדור - 16
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 45
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 44
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 46
צילום: קרין רבנה

דירה ברמת אביב נירה ויגדור - 24
צילום: קרין רבנה

 

הכניסה לדירה היא דרך סמי-מבואה, שנוצרה בעזרת מסגרת צבע ורדרד בקירות ובתקרה. בגלל שהמטבח נמצא ממש בכניסה, חיפשתי אלמנט שיגדיר את הכניסה בנפרד ממנו ולשם כך יצרתי פריט נגרות כניסה מעץ ליבנה (בירץ') חשוף, שימושי ונוח עם מראה ומתלים. המטבח תוכנן כשני קווים מקבילים עם מעט ארונות גבוהים, כדי לא לחסום את החלון הרחב והמואר. החלק הפרונטלי הוא בעצם סוג של אי עם גישה משני הכיוונים, והוא זה שמאפשר עבודה במקביל לי ולבני. אנחנו אוהבים לכתוב ולצייר על הקרמיקה עם טוש מחיק ולכן נבחרו אריחי קרמיקה מבריקים עד תקרה. מדפי ברזל בגמר דמוי חלודה שוברים את הקונטרסט של המטבח השחור מט עם קיר האריחים הלבנים ונותנים זריקה של צבע. המטבח נפתח לכיוון פינת האוכל והסלון, וזה מאפשר תקשורת ישירה עם שאר בני הבית. פינת האוכל נמצאת בצמוד לעמוד בטון חשוף, ולצידה ארון נגרות שתכננתי כארון השירות של הבית. פריטי נוי מונחים על גבי מדפים פתוחים בצבע ירוק זית. נקודות הפוקוס של הסלון היא החלון הצופה אל החורשה הירוקה שמול הבית. כדי לא "להפריע לה" הותקן וילון שלבים חשמלי חיצוני שלא יגנוב מהגובה של החלון וייתן מענה לכך שהחלון פונה לדרום ויש צורך בהצללה רצינית. מתחת לחלון הייתה במה בנויה ויצרתי לה חזית יציקת בטון שתרגיש כאילו עמוד הבטון זלג לשם.

 

בפתח המסדרון, הממוקם בין פינת האוכל לסלון, נמצא אחד האלמנטים האהובים עליי בדירה - עמוד הבטון החשוף הוותיק, במפגש עם קיר הלבנים החדש. את המסדרון חוצה קורת בטון חשופה שפורצת את מחיצת הזכוכית של חדר העבודה ונפגשת בפינה עם עוד עמוד בטון חשוף. כדי להימנע ממסדרון צר וחשוך הותקנה מחיצת זכוכית ונגרות שסוגרת את חדר העבודה במקום קירות. הארון משמש לאחסון עבור החלק הציבורי של הבית ומכיל בין השאר מגהץ, נעליים, קסדות אופנים ועוד. מחיצת הזכוכית מאפשרת קשר עם שאר הבית וגם מכניסה הרבה אור לחלל חדר העבודה. ממול לחדר העבודה חדר הילדים, מחופה ברצפת פרקט בגוון אלון מעושן וצבוע עד גובה 120 ס"מ בגוון ירקרק חמים. עבור הבן שלנו רציתי חדר עם כל המשחקים, שאפשר לשחק בו עם חברים, וגם מקום נעים ומרגיע שבו ניתן "לכבות" את היום שעבר, לכן שילוב של אחסון גלוי ונסתר היה הפתרון. לארון הקיר נבחר צבע ניטרלי מתוך המחשבה שהוא הולך וגדל והצרכים והטעם שלו הם דינמיים.

מצדו הימני של המסדרון השירותים וחדר הרחצה, שדלת ההזזה שלו מאפשרת מרחב גדול יותר בפנים ומחוץ לחדר. מול חדר הרחצה חדר השינה של ההורים - צבוע חלקית בגוון חאקי-קפה ירקרק עם רצפת פרקט תואמת לחדרו של הבן. החיבור של הקורה והעמוד בחדר הודגש על ידי הצבת גוף התאורה בסמוך לנקודת המפגש ביניהם. בקצה המסדרון נמצא ארון כביסה עם דלתות מעץ ליבנה (בירץ') חשוף מחוררות בנקודות על מנת לאפשר לאוויר החם של המייבש להתאוורר, בנוסף לאוורור של ונטה שמותקנת בתוך הארון.

 

דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 51
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 48
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 50
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 52
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 43
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 42
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 47
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 49
צילום: קרין רבנה
דירה ברמת אביב נירה ויגדור - 2
חלון העץ הישן בדירה, לפני השיפוץ|צילום: נירה ויגדור

דירה ברמת אביב, ג, נירה ויגדור - 31
חלון העץ הישן בדירה, לפני השיפוץ|צילום: נירה ויגדור

 

דבר המעצבת: לעצב לעצמך בית זה ללא ספק חלום שמתגשם, והזדמנות מיוחדת מאוד. כמעצבת, הרגשתי לפעמים שהבית שלנו צריך להוות סוג של "כרטיס ביקור" של העבודה שלי וזו ציפייה די גדולה לעמוד בה, אבל המחשבה על החיים שלנו בדירה קרקעה אותי ועזרה לי להתמקד במה שהכי חשוב לנו כמשפחה, במובן הפרקטי וגם הוויזואלי. בן הזוג שלי ואני חולקים טעם דומה והוא היה מאוד מעורב בבחירות והשפיע רבות על התהליך.

פריט אהוב בדירה: כשנכנסתי לראשונה לדירה הבחנתי מיד במסגרת עץ ובה חלון הזזה שהציץ לתוך המטבח. נראה שפעם הגישו דרכו ארוחות לדיירי הבית והוא היה הקשר בין המטבח, שהיה סגור, לבין הסלון. החלון הזה, שמעליו הייתה תמונה של דיירי הבית שנפטרו, שבה את ליבי והחלטתי שיהיה לו מקום גם בבית שלנו. הוא פורק ואוחסן במהלך השיפוץ ושעברנו לדירה הסתכלתי עליו שוב וידעתי שהוא צריך להיות במרכז. תלינו אותו מעל הספה שלנו כמזכרת לחיים שהיו כאן לפנינו ובכל פעם שאני מסתכלת עליו, אני מתרגשת.

 

עיצוב פנים: נירה ויגדור

קבלן: מושיקו ארביב

מחיצות זכוכית ומקלחון: אריק לוי

 

 

רשימת מכולת:

מדפי ברזל בגמר דמוי חלודה: 585 שקלים (במבצע), סטודיו נושקה, געש

שטיח טנג'יר בגודל 340*240 ס"מ: 2590 שקלים, השטיח האדום

מאוורר תקרה צמוד תקרה עם שלט ותאורה: 1500 ש"ח, סווינג פאנס

דירה ברמת אביב נירה ויגדור - 28
שרטוט: נירה ויגדור
תגובות סגור
...טוען
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן