גמילה מחיתולים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
יומיים וכל זה מאחוריכם (אילוסטרציה) | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
גמילה מחיתולים היא אם כל הגמילות. מדובר באירוע משמעותי בחייו של הפעוט ושל ההורה, ולפני ששני אלה יוכלו לצעוד יד ביד, יבשים ומרוצים לעבר השקיעה, הם יצטרכו לעבור בים של תסכול, פיפי וקקי, וחוזר חלילה. בעוד מרביתינו מצטיידים, לקראת הסאגה, בקלטת של 'בלי חיתולים', בספר על נפתלי ובאקסטרה אבקת כביסה ומגבונים, יש מקומות בהם להורים פשוט אין זמן ללכלך את הידיים, והם מוציאים את הגמילה לאאוטסורסינג. פה נכנסים לתמונה עסקים חדשים ורווחיים ששולחים הביתה גומל מומחה שמבטיח לסיים את התהליך בעצמו, תוך יומיים או שלושה בלבד.

>> לעמוד פייסבוק "להיות הורים טובים" עשיתם לייק?

"שווה את המחיר הגבוה"

העסק המקבל את מרבית תשומת הלב בתחום החדש והמצליח הוא NYC Potty Training ,חברה ניו יורקית יוקרתית שעלתה לכותרות ומספקת שירותי גמילה מחיתולים תוך יום או יומיים בלבד של אימונים אינטנסיביים. המחיר לקסם הזה, כצפי, גבוה למדי. תמורת יומיים של גמילה תיאלצו להיפרד מ-1,750 דולר, וזהו המסלול המומלץ. יום אחד של קורס מזורז יעלה 925 דולר. הלקוחות של החברות הללו הן לרוב אמהות קרייריסטיות עסוקות, או אמהות עשירות ומפונקות, כשסקר שערך לאחרונה בנושא באתר "בייביסנטר" המאריקאי מצא כי 48 אחוזים מההורים עדיין חשים כי גמילה מחיתולים היא עבודה השמורה רק להם, ורק 13 אחוזים מההורים אמרו שהיו משתמשים או השתמשו בשירות גמילה מסוג זה.

עוד כתבות בערוץ בית ומשפחה:

"הייתי מתוסכלת ונגמרה לי הסבלנות מחוסר הנכונות של בני בן השלוש להתקרב אפילו לחדר השירותים", מודה מולי גולדברג, הניו יורקית ששכרה את שירותי החברה. "עבורי זה בהחלט היה שווה את תג המחיר הגבוה. רציתי שסאם יגמל לפני חופשת הקיץ. מקימת החברה, סמנתה אלן, הגיעה אליי הביתה עם המון צעצועים ומשחקים כדי לפתות את סאם ללכת לשירותים. היא השקתה אותו כל הזמן בהמון נוזלים, ואחרי שעתיים וחצי הוא הסכים ללכת לשם, וכל חצי שעה הוא הלך ועשה פיפי בשירותים. תוך כמה ימים הוא היה גמול לחלוטין, גם בלילה. כל החברות שלי לקחו מיד אחרי את הפרטים של החברה, כי זו היתה חוויה כל כך מוצלחת. זכיתי להיות שם ולחוות את אבן הדרך החשובה הזאת בלי לחוות את התסכול והקושי".

החברה הניו יורקית הפכה בינתיים ללהיט גדול, וקמו לה לא מעט מתחרות. חברת ׳  Successful Potty Training  מקונטיקט מציעה שירותים דומים למדי, תמורת 75 דולר לשעת ביקור, כשהתשלום תלוי בהתקדמות הילד. ישנה גם שיטה מעט שונה. אדריאנה ורמיליון שמכנה את עצמה 'הלוחשת לסירים', מציעה בכל רחבי ארה"ב כמו טירונות בת חמישה ימים לילדים, שנערכת במחנות קיץ מיוחדים, ובסופה אמורים הילדים לצאת כשהם גמולים. "עבור חלק מההורים מדובר בדבר שהוא חובה", אומרת ורמיליון על השירות המיוחד. "אנשים היום רגילים להוציא כסף על דברים שונים ומשונים, מיציאות ועד מומחים שונים".

בעוד שפעם עיקר התמיכה בהורים הצעירים היתה מבית (אמא/אחות/סבתא) היום ידוע שיותר ויותר הורים צעירים נעזרים באנשי מקצוע שונים בגידול ילדיהם. החל מיועצת הנקה, ועד יועצת שינה ואף יועצי גמילה מחיתולים.

"זה מובן ואף מבורך בעידן שבו ריבוי המידע והגישות השונות מבלבל וההורים זקוקים לעזרה". אומרת דפנה גרייס מדריכת הורים וצוותי חינוך, מחברת "המדריך לגמילה מחיתולים". "כאן לקחו את העזרה החיצונית צעד אחד רחוק מדי. גמילה היא תהליך אחד מיני רבים שבו הורים מלווים את ילדיהם בהדרכה ועידוד לעצמאות וללמידה. זהו בעצם הצומת הראשון המשמעותי שבו הילד הופך לעצמאי ורוכש מיומנויות ששייכות לעולם המבוגרים. דווקא כאן, בצומת הזה, הוא זקוק להבעת האמון של הוריו לראשונה בחייו בתהליך שיש בו גם אי הצלחה. להחליט שתהליך כזה מבצעים על ידי אדם זר שמגיע הביתה עם פיתויים שונים ובמשך יומיים משקה את הילד על מנת שזה ייגמל – זה להתעלם לחלוטין מהצרכים הבסיסיים של הילד.

"ילדים זקוקים להכרה של הוריהם בהתפתחות ובגדילה שלהם, להקשבה לקצב שלהם, לחיזוק ותמיכה מאמא ואבא כשהם מתאמצים ומתאמנים בהרגלים חדשים ולעידוד והבעת האמון של הוריהם גם כשהם לא מצליחים – נדמה שמהלך כזה עונה רק על צרכי ההורה העייף, או המפונק שמעדיף לא 'ללכלך' ידיו בתהליך הגמילה. ומה הדבר הבא? עם כל ההבנה של הקושי בגידול ילדים לצד תרבות עבודה תובענית ואילוצי הזמן, אנחנו צריכים להיזהר מ'אויב האינסטנט' – בגידול ילדים אין קיצורי דרך".