מזל טוב (צילום: jupiter images)
ואיזו מין אמא את? | צילום: jupiter images

אמהות היא עולם ומלואו, חוויה מטלטלת חושים שדורשת המון משאבים ומשאירה בצידה לא מעט תהיות, בלבול, חרדות, בכי וצחוק, וחשוב שיהיה עם מי לחלוק את כל אלה. כמו שיש המון סוגים שונים של אמהות, כך יש גם המון סוגים שונים של חברות, וכשאישה הופכת לאם, היא מגלה לפתע שהצרכים שלה מחברותיה השתנו פלאים, ועתה היא זקוקה מהן לדברים שונים. קבלו, אם כן, את ששת סוגי החברות שכל אמא צריכה לצידה, הנשים שלנצח יהיו האקססורי המושלם לכל אם.

זאת שאיתך באותה סירה

למה צריך אותה? תמיד כדאי שאחת מחברותייך תחליט להיכנס להריון במקביל אלייך. כמה נחמד להרים רגליים, לקטר על טחורים ולנשנש מלפפונים חמוצים, ואז לבלות יחד את חופשת הלידה, להיבהל יחד כשנופל חבל הטבור, לדווח על כל פריחה מוזרה באיזור הטוסיק ולמרר יחד בבכי של עייפות. אם אין לך חברה משת"פית כזאת, וכל חברותייך רווקות מושבעות, אל חשש: אפשר תמיד למצוא אם בודדה ומבולבלת בדיוק כמוך במשפחתון, בפורומים השונים או לחדש קשרי עבר עם מישהי מהכיתה שנתקלת בה שוב בפייסבוק.

איך תתחזקי את היחסים? עם החברה הזאת יהיה לך הכי קל לשמור על קשר כי לשתיכן יש את אותה החבילה בין הידיים. עם החברה הזאת לא תצטרכי להתנצל, להמציא תירוצים או לעשות כאילו את יודעת מה את עושה. שתיכן באותו מקום, שתיכן עייפות ושתיכן מתפעלות באותה מידה מדברים שלאחרים עשויים להיראות פחות מלהיבים, כמו פליטה בריאה אחרי ארוחה. אתן זקוקות אחת לשנייה באותה מידה, והילדים שלכן יהיו גם הם, סביר להניח, חברים טובים.

זאת עם הניסיון

למה צריך אותה? היא התחילה לפרות ולרבות כשאת עוד גרת עם שותפים, וכשחזרת מליל בילויים עם האור הראשון, היא כבר הניקה תינוק. החברה המנוסה שלך ראתה הכל. יש לה שלושה ילדים שנראה שמגדלים את עצמם, וקור רוח מעורר השתאות. אין כמוה לרגעי פאניקה – מדובר בססמוגרף אנושי שיכול לסדר את הראש ברגעי משבר, לתת פרופורציות חשובות ולהכריע אם עכשיו צריך חדר מיון או צ'ייסר של וודקה לעצבים הרופפים.

איך תתחזקי את היחסים? מדובר בחברה שיודעת שלאמהות אין זמן. היא לא תעלב אם תפציעי ותיעלמי, והחדשות הטובות הן שלרוב, אמהות מנוסות אוהבות לתת עצות לאלה שזקוקות להן ולהרגיש שהן יכולות לתרום מהידע שלהן. מצד שני, חשוב לזכור שאמהות לילדים גדולים נוטות להיות פחות מעודכנות בענייני חיסונים, תרופות חדשות ושהן הספיקו לשכוח כבר כמה מהפרטים הקטנים שבהורות לתינוקות ופעוטות, לכן לא תמיד כדאי לסמוך עליהן בנושאים האלה.

זאת בלי הילדים

למה צריך אותה? החברה בלי הילדים עלולה קצת לעצבן אותך. יש אפילו סיכוי שהיחסים ביניכן יעלו על שרטון בתקופה הראשונה שאחרי הלידה. את, שהחלטת להפוך לאם, כנראה שדי אכזבת אותה בנטייתך החדשה לשיחות על פטמות סדוקות. היא מצידה העליבה אותך עד העצם כשלא השמיעה לעבר התינוק אפילו 'פוצי-מוצי' אחד משכנע. מצד שני, אין אף אחת אחרת בכל העולם שתהווה עבורך מפלט מושלם יותר מעולם התינוקות והאמהות, שלפעמים יכול להפוך למחניק וקלסטרופובי למדי.

איך תתחזקי את היחסים? על מנת לנהל קשר יציב עם הרווקה שאינה חובבת ילדים תצטרכי להפריד ולמשול ביד רמה, לארגן לעצמך זמן פנוי, ולצאת איתה לדרינק, למסיבה או לכל פעילות שהיא הכי הכי רחוקה מהשגרה שלך. בסופו של דבר, החברה הזאת יכולה להפוך לחופשה-על-אי-בודד שלך, איתה תוכלי לדבר על בחורים, לשמוע סיפורים ולחזור הביתה בכוחות מחודשים.

זאת מלאת העקרונות

למה צריך אותה? נכון שאת מאוד משתדלת להיות אמא טובה, להמעיט בג'אנק פוד ובטלוויזיה ולחסן בזמן, אבל תמיד תמצאי אמא יותר טובה ממך. אולי 'טובה' זו לא בדיוק המילה, אלא מסורה, עקרונית ולוחמנית. כדאי מאוד שהאם הזאת - שמאכילה את ילדיה רק במזון אורגני, בוחנת סיכוני כל חיסון או תרופה עד למיליגרם הכספית האחרון, קוראת כל מחקר ויוצאת לכל הפגנת עגלות - תהיה חברה שלך. כחברה, תוכלי להוציא ממנה את השורה התחתונה לגבי כל האינפורמציה החשובה בלי בלבולי מח מיותרים. כאויבת, תקבלי ממנה בעיקר מבטים עקומים ורגשות אשמה.

איך תתחזקי את היחסים? על מנת לתחזק את היחסים עם האם המודעת תצטרכי להיות פנויה להקשיב - גם אם לפעמים לא בא לך - למה שיש לה לומר על נושאים רבים ומגוונים. וסביר שיהיה לה מה לומר על כל נושא שבעולם, מהשלכות פסיכולוגיות להרדמת תינוקות ועד לבחירת חפץ מעבר, ולא תוכלי לתת לילד שלך במבה לידה בחיים, אבל בסופו של דבר מדובר במעיין נובע של אינפורמציה ובעיקר של אכפתיות כלפי ילדיה, וגם כלפי ילדייך.

זאת הזוהרת

למה צריך אותה? אין לאף אחד מושג כיצד היא עושה את זה, היא אפילו טוענת שהילד שלה לא ישן בלילה יותר טוב משלך, ובכל זאת בבוקר, כשהיא מגיעה לגן או לגינה הציבורית, היא מטופחת, ריחנית ומלאת חיוכים. אם האם הזוהרת אינה חברה שלך, סביר שאת שונאת אותה, ושהיא אינה תורמת דבר לחייך. אם היא חברה, סביר שאת יודעת שהדברים לעולם לא שטחיים כפי שהם נראים, ושגם האמא הכי יפה בגן עצובה לפעמים. חוץ מזה, תוכלי להתחכך בה מעט, לתפוס קצת זוהר על הדרך, לקבל כמה טיפים והשראה להתאמץ קצת יותר.

איך תתחזקי את היחסים? אם תהיי כנה ותאמרי לאם הזוהרת שהיא לגמרי עושה לך את זה, היא בטוח תשמח לצאת איתך לסיבוב שופינג ולגימת קפה אופנתית שתגרום לשתיכן להרגיש כמו מילפיות הורסות לכמה שעות.

זאת שמכירה אותך מהגן

למה צריך אותה? אתן חברות מאז שלמדתן בגנון שלא אוכלים דבק, עשיתן יחד את הצעדים הראשונים בבית הספר ועם בנים, ובכלל, אתן מכירות היטב את שמות בני המשפחה אחת של השנייה, ויודעות הכל על הסבא המשוגע או בן הדוד שנפל בקרב. גם אם לא נשארתן קרובות-קרובות, כשמגיעים ילדים לעולם זו הזדמנות טובה לחזור לקשר. החברה מהילדות יודעת בדיוק באיזו סביבה גדלת, תאותת לך מיד כשתחזרי על דפוסים לא בריאים של אמא שלך ותקלוט שלילד שלך יש אף בדיוק כמו של דודה אסתר.

איך תתחזקי את היחסים? תשלפי אלבום תמונות ישן מהמדף, תזמני את הדי הנוסטלגיה שיעשו את העבודה, ואז, כשאת מאחסנת את ילדך בזרועותיה, תחזרי שוב ושוב על המנטרה: "יו, את קולטת שאנחנו כבר היינו חברות בגיל הזה?".

>> "חשבתם שלידה זה כואב? חכו ליום הראשון בגן"; תובנות של אם

בהריון או בדרך לשם? כנסו לאתר "9 חודשים": המדריך המלא להריון ולידה