סקס ויחסים הם עניין מורכב ומלא רבדים, וגם הוותיקים והמנוסים לא תמיד יודעים את כל עובדות החיים על גברים, נשים ומה שביניהם.
הנה לכם הזדמנות להחכים: קבלו מספר עובדות מעניינות, משעשעות ובעיקר חשובות, פלוס הערותיה המחכימות של ד"ר חגית כהנא, מומחית ברפואת נשים ומיילדות, סקסולוגית, פסיכותרפיסטית, מנהלת מרפאה לטיפול מיני בבילינסון ומרפאה פרטית ברמת אביב.

התגפפות במרפסת (צילום: Gettyimages IL)
אהובי, גם 8 ס"מ זה אחלה | צילום: Gettyimages IL

נהג מונית, בדוק את איכות הזרע שלך

כדי שאיכות הזרע לא תיפגע, טמפרטורת האשכים נמוכה תמיד בכמה מעלות משאר חלקי גופו של גבר (כ-33 מעלות באשכים לעומת 36-37 מעלות בשאר האיברים).
דבר הסקסולוגית: משום כך לעובדים במאפייה, לנהגים שיושבים רוב היום ולגברים שמרבים ללבוש מכנסיים צמודים - יש ירידה באיכות הזרע. על מנת שהזרע יהיה תקין, הוא צריך להיות בטמפרטורה המסוימת.

בלילה עובד איבר המין הזכרי שעות נוספות; לגברים יש זקפה כמה פעמים במהלך הלילה, ויש הטוענים שזקפה בזמן השינה שומרת על בריאותו של הפין כי היא מאפשרת מעבר חמצן סדיר.
דבר הסקסולוגית: הזקפה שיש לגבר במהלך הלילה קשורה בתנועתיות של מעגלי המוח ועומק השינה, בדומה לתנועתיות של העיניים. בזמן הזקפה אכן מוזרם דם לפין, אבל לא בטוח שהמטרה היא לשמור על בריאותו. מה שכן, זקפת לילה היא מדד לתפקוד מיני תקין. לגברים שסובלים מבעיות בתפקוד המיני בודקים אם יש זקפת לילה כדי לברר אם מדובר בבעיה פיזיולוגית או אחרת.

שפיכה גברית אחת מכילה כמות זרעונים שיכולה להכניס להריון את כל הנשים בארה"ב, ועוד פעמיים. כלומר, משהו כמו 600 מיליון זרעונים.
דבר הסקסולוגית: נכון לגמרי. הקטע המצחיק הוא שצריך רק זרעון אחד כדי להפרות ביצית.

גברים בשנות העשרה והעשרים לחייהם מסוגלים להגיע לפורקן עד עשר פעמים ביום.
דבר הסקסולוגית: נכון, אבל הסיבה לא נעוצה ברמות הטסטוסטרון הגבוהות בגופם, אלא בחשק מוגבר ובסקרנות. עוד לא הוכח שגבר עם הרבה טסטוסטרון עושה יותר סקס.

אורגזמה בצרפתית: "המוות הקטן"

מחקר שנערך לאחרונה גילה כי נשים מגיעות לאורגזמה לאחר 11-12 דקות בלבד, בדומה לגברים, ולא אחרי 20 דקות ומעלה, כפי שהיה נהוג לחשוב.
דבר הסקסולוגית: אני לא מכירה את המחקר המדובר, אבל אני חושבת שהוא לא רלוונטי כי לנשים שונות לוקח פרק זמן שונה להגיע לאורגזמה. יש כאלו שזקוקות רק לכמה דקות ויש שזקוקות לזמן רב יותר.

אורגזמה נשית עשויה לשפר את הפוריות: גינקולוגים מאמינים שהאורגזמה הנשית גורמת לכיווץ נרתיקי ששואב את הזרע במעלה צוואר הרחם היישר אל הביצית. הדעות בין המומחים עדיין חלוקות.
דבר הסקסולוגית:
אני אישית לא מאמינה שיש קשר בין אורגזמה נשית לבין הסיכויים להתעבר. אני כן מאמינה שזוגיות טובה ומיניות טובה משפרות את הסיכויים להיכנס להריון.

לא צריך איבר מין כדי להגיע לאורגזמה: נשים וגברים יכולים להגיע לאורגזמה גם בלי שום מגע באברי המין.
דבר הסקסולוגית: נכון, כי הכל בראש. יש תיאוריה מאוד חשובה שלפיה נשים בכלל צריכות גירוי במוח ולא באברי המין. ליטופים, נשיקות ומחמאות יעשו פלאים.

כשאישה מגיעה לאורגזמה, המוח שלה עוצר את פעולתו באופן זמני. לדברי ד"ר גרט הולסטג', נוירולוג מהולנד, בזמן שיא ההתענגות - החלקים במוח הנשי שקשורים לערנות ולרגשות (כולל פחד וחרדה) פשוט מפסיקים לפעול. המוח הנשי מתנתק מהכל, כדי להגביר את סיכוייו של הגוף להגיע לאורגזמה המיוחלת.
דבר הסקסולוגית: לא סתם קוראים לאורגזמה בצרפתית "המוות הקטן". גם אצל גברים וגם אצל נשים אורגזמה מגיעה כשהכל משוחרר, בלי ניסיון לשלוט במצב. אין ספק שנשים צריכות להרפות מכל מחשבות היום והצרות כדי ליהנות מהסקס והאינטימיות.

אישה יכולה לחוות אורגזמה מתוך שינה, בלי להיות מודעת לכך אפילו.
דבר הסקסולוגית: נכון מאוד. חלומות ארוטיים גורמים לאורגזמה נשית, בדיוק כמו אצל גברים. רק שאצלם יש עדויות בשטח ואצל נשים לא.

בזמן האורגזמה הנשית מופרש נוזל צמיגי שקוף המסייע בסיכת דפנות הנרתיק. תגובה זו תואמת את תגובת פליטת הזרע אצל הזכר.
דבר הסקסולוגית: ישנן בלוטות בפתח הנרתיק למטה ויש בלוטות בהמשך למעלה, חלקן מפרישות נוזל עם תחילת הגירוי המיני וחלקן מפרישות נוזל בעת האורגזמה, בדומה לשפיכה של הגבר. יש נשים שכמות הנוזל המופרשת בעת האורגזמה מאוד גדולה, עד שזה נראה כמו עשיית שתן ממש.

כשנשים מבייצות, במיוחד ביום ה-14 למחזור החודשי, הן מפרישות פרומון, סוג של הורמון שגורם לגברים להימשך אליהן בתת מודע.
דבר הסקסולוגית: אני יודעת שככה זה לגבי חיות שמריחות זו את זו סביב הביוץ ואכן נמשכות בתקופה הזו יותר. אולי זה עניין אבולוציוני. לא מכירה מחקרים על גברים בתחום הזה, אבל במחקר שעשו על נשים ללא רחם ועם שחלות - גילו שיש להן חשק מיני מוגבר סביב הביוץ.


זוג מתנשק (צילום: Nina Vaclavova, Istock)
אפשר להגיע לאורגזמה גם ככה. נשיקה | צילום: Nina Vaclavova, Istock
הגודל לא קובע, וזה סופי

תשובה מוחצת לשאלה האם הגודל קובע – לא. האזור בנרתיק שבו נמצאים כל קצות העצבים הוא בעומק של סנטימטרים ספורים בלבד, כך שלאורך האיבר הגברי אין משמעות אמיתית.
דבר הסקסולוגית: מייחסים משמעות לגודל רק בגלל התדמית. כמובן שאם למישהו יש איבר בגודל בוטן זה עלול להיות בעייתי, אבל בין 8 ל- 16 ס"מ – הכל בסדר.

עניין של מתמטיקה: אורכו הממוצע של איבר מין גברי רפוי הוא 8-7 ס"מ, אורכו הממוצע של איבר מין זקור הוא 16-12 ס"מ ואשכיו של הגבר גדלים בזמן הגירוי המיני.
דבר הסקסולוגית: נכון מאוד.

איבר המין הנשי הוא בעצם פין לא מפותח; כולנו מתחילים את חיינו כנקבות, אלא שהדגדגן מתפתח כמו פין. האיבר זהה אצל זכרים ונקבות עד שהעובר מגיע לגיל שמונה שבועות. לאחר מכן, הוא ממשיך לגדול אצל הזכרים, בעוד שאצל הנקבות הוא נשאר בלתי מפותח.
דבר הסקסולוגית: אכן כולנו מתחילים את חיינו עם איבר מין נקבי. אחר כך ההורמונים שמופרשים הופכים חלק מהעוברים לנשים וחלק לגברים. זה שלב אבולוציוני.

כאחוז אחד מכלל הנשים אלרגי לנוזל זרע. לאחר שהעור שלהן בא במגע עם נוזל הזרע, הוא מתחיל להתנפח ולגרד.
דבר הסקסולוגית: לא מכירה את הסטטיסטיקה אבל יש דבר כזה והוא נדיר מאוד. הפתרון – קונדום.