ילד בכחול יושב מול מחשב ומכסה את פיו (צילום: biffspandex, Istock)
האם שיעור בבית הספר יהפוך את זה לליגטימי? | צילום: biffspandex, Istock
תלמידים מסביב לעולם עוד לא הספיקו להירגע מהיוזמה הצרפתית לביטול שיעורי הבית, והנה צצה יוזמה חדשה להתקנא בה: המלצה של ארגון המורים הלאומי בבריטניה לערוך לילדים מגיל עשר ומעלה שיעורים על פורנוגרפיה, במסגרת תוכנית הלימודים הרשמית במדינה. ההמלצה מגיעה לאחר לא מעט מחקרים בנושא המראים כי חשיפתם של ילדים בגיל זה לפורנוגרפיה, בגלל הגישה המיידית והקלה במחשב, עצומה, ובמקום לטמון את הראש בחול יש לתת על כך את הדעת ולתת להם כלים להתמודד עם הרושם המוטעה שהם מקבלים. בעקבות הצפייה.

איך באים ילדים לעולם? כבר לא רלוונטי

"מורי בית הספר היסודי צריכים להגיב לעובדה שילדים רבים משיגים את מרבית הידע המיני שלהם מהאינטרנט", כך נמסר מהארגון. "החומר הנלמד בשיעורי החינוך המיני הקיימים אינו מעודכן, ולא יכול להתמודד עם העולם שבו אנו חיים היום, ובו גדלים הילדים, עולם בו הכל חשוף ופרוץ, והגישה קלה כל כך".

אגודות הורים שונות כבר מתנגדות ליוזמה וחרדות שמא תיצור סיטואציה הפוכה, בה ילדים רבים ייחשפו לקיומה של פורנוגרפיה לראשונה דרך שיעורים אלה, ושבית הספר היסודי אינו מקום לתכנים בוטים מסוג זה.

"אנו ממליצים על שיעורים שיעבירו את משמעות הפורנוגרפיה, השפעותיה והשלכותיה", אומר סיימון האמפריז, אחד ממנהלי הארגון. "הילדים גדלים בעולם מיני מדי, יש להם גישה בלתי מוגבלת לפורנו, אבל מה שאין להם זה את הכלים לעבד את המידע אליו הם נחשפים ולהתמודד איתו. לקווי הייעוץ לנוער מגיעות לא מעט שיחות מצוקה מבני נוער שנבהלו מדברים שראו באתרי פורנוגרפיה. אנו תומכים בתוכנית לימודית חדשה שתעביר לילדים ולבני הנוער את המסרים על משמעותה האמיתית של הפורנוגרפיה  בצורה עדינה ומותאמת לכל גיל אישית. המחקרים מראים לנו שגיל עשר אינו מוקדם מדי על מנת לפתוח את הנושא, אבל זה לא יהיה שיעור מלא כמו שיקבלו התלמידים המבוגרים יותר, רק הבסיס. המציאות היא שלתשעים אחוז מבני הנוער יש סמארטפונים, וכבר לא רלוונטי לדבר עם הילדים בשיעור על 'איך באים ילדים לעולם', זה כבר מזמן לא הנושא".

"צריך לדבר על זה, אבל במידה"

גם בישראל, כצפוי, חשיפתם של הילדים ובני הנוער לפורנו גדולה, ומתרחבת כל העת. במסגרת מחקר של ד"ר אביגיל מור, ראש המסלול ללימודי מגדר במכללת תל חי, שבחן את הרגלי החשיפה של בני נוער לפורנו ברשת, נמצא שבין בנים בגילאי 14-18, 92 אחוזים מהם גולשים באתרים פורנוגרפיים בין פעם ביום לכמה פעמים בחודש. 8 אחוזים בלבד אמרו שאינם גולשים באתרים אלה בכלל, מספר קטן לכל הדעות.

"מערכת החינוך בישראל משאירה את אופי החינוך המיני לשיקול דעתם של בתי הספר, וכל בית ספר נוהג אחרת בנושא", אומרת שלי פסטרנק כץ, יועצת מינית לנוער ומנחת סדנאות להורים המעבירה שיעורי חינוך מיני בבתי ספר שונים. "אני כן נוטה להעלות את נושא הפורנוגרפיה בהרצאות שלי בכמה מילים, ותמיד יש לילדים המון סיפורים לספר לי בנושא, אבל אני לא מתעכבת על זה יותר מדי. אני מעט אמביוולנטית בעניין. מצד אחד אני מרגישה שצריך לדבר על דברים ולפתוח אותם, ובכך שפותחים את הדברים, פעמים רבות הם הופכים לפחות ביג-דיל. אפשר לומר לילדים שהפורנו לא משקף את המציאות מבחינת מראה הגוף, הדרך שבה נראית ההנאה ועוד.
מצד שני, אני חושבת שכניסה של נושא הפורנו באופן רשמי למערך החינוך המיני יכולה לגרום לתסבוכת גדולה עוד יותר. גם אנחנו וגם הורינו נחשפנו לפורנו, וחלק מהסקרנות וההתרגשות שלנו נבעה מכך שזה היה אסור. איש מאיתנו לא באמת חשב שכך זה נראה במציאות. אני חוששת שהרחבה בנושא זה תיצור בשיעורים המון מבוכה וצחקוקים, ושאם הנושא יפתח, הילדים יתחילו לחפש דברים יותר אסורים, מסוכנים והארד-קור ברשת.

"התופעה בהחלט קיימת, וילדים קטנים נחשפים במקרה ולא במקרה לפורנו, לכן אני מציעה שההורים יהיו עם יד על הדופק, ויחסמו את הגישה לתכנים לא מתאימים ככל האפשר. הדבר הכי טוב זה לדאוג שהמחשב יימצא במרכז הבית, ולא במקום שניתן להתבודד בו. כשההורים יותר מעורבים, הגזרה יותר שקטה".

>> לעמוד הפייסבוק "להיות הורים טובים" כבר עשיתם לייק?

>>  למה כדאי לאבות לדבר עם הילדיהם על יחסי מין?