אין תמונה
שלא תעזי להעיר אותו. עטיפת הספר החדש

אם תשאלו הורים טריים, אין תיאור מופרך יותר לשינה עמוקה ורגועה מאשר המשפט "ישן כמו תינוק". תינוקות רבים סובלים מהפרעות שינה, וכשמדובר בשנת לילה, גם ההורים נאלצים לשלם את המחיר, ולהיפרד שוב ושוב מהשמיכה לטובת נסיונות הרגעה של התינוק.

השאלה כיצד ניתן לגרום לתינוק לישון ברציפות במשך הלילה פירנסה לא מעט אנשי מקצוע והוצאות ספרים. טרייסי הוג, אחות בריטית שנודעה בכינוי "הלוחשת לתינוקות", בנתה על השאלה הזו קריירה שלמה. ספרה "סודותיה של הלוחשת לתינוקות" הפך לסוג של תנ"ך בעבור אמהות טרוטות עיניים מכל רחבי הגלובוס. כעת מאיימת על מעמדה כגורו לשנת תינוקות אחות בריטית אחרת, אליסון סקוט רייט, שמתהדרת בכינוי לא פחות פיוטי: "פיית השינה הקסומה". בימים אלה הוציאה סקוט רייט ספר משלה שמבטיח לגאול דור חדש של הורים מייסורי העייפות הכרונית שלהם.

בספר, שנקרא "התוכנית המרעישה לשנת תינוקות" (The Sensational Baby Sleep Plan) מתנצחת הפיה עם התפיסה שההתעוררות התכופה של תינוקות בלילה היא גזירת גורל שעל ההורים להשלים עימה. "זה פשוט לא נכון", היא קובעת, "ורשימת ההורים המאושרים שנעזרו בי יכולה להעיד על כך".

לא להעיר את התינוק לאוכל!

התוכנית של סקוט רייט להקניית שנת לילה רציפה לתינוק מתבססת על עקרונות פשוטים ולא קיצוניים. אחד מהם הוא להימנע ממצב שבו התינוק מגיע לשנת הלילה כשהוא רעב. כדי להבטיח זאת ממליצה סקוט רייט להורים להאכיל את התינוק במהלך היום אחת לשלוש שעות. "שינה חשובה לתינוק יותר מכל דבר אחר", היא טוענת, "וזו הסיבה שלעולם לא אמליץ, כפי שעושים מומחים אחרים, להעיר תינוק ישן בלילה כדי להאכילו".

לדברי הפיה, מכשול נוסף לשנת לילה רגועה אצל תינוקות, שאינו זוכה בעיניה לאבחון ולטיפול הולמים מצד אנשי המקצוע, הוא הריפלוקס - עלייה של תוכן הקיבה החומצי לוושט. לדבריה, תינוקות רבים סובלים מריפלוקס סמוי שאינו גורם להקאה אבל בהחלט מציק להם ומפריע את שנתם.

להגביה את הראש בשכיבה

פיה על הגג (צילום: abu, Istock)
הדבר החשוב ביותר לתינוק הוא השינה. פיה לדוגמה | צילום: abu, Istock


ג'ודית וודס, אם מותשת לשתי בנות, שאימצה את משנתה של הפיה ואף זכתה ממנה לייעוץ אישי רק לאחר לידת בתה הקטנה, שמחה לדווח לקוראי ה"טלגרף" הבריטי כי הודות לשיטה, היא חזרה ליהנות משנת לילה מפנקת אחרי תקופה ממושכת של לילות לבנים.

לדברי וודס, סקוט רייט אבחנה כי בתה התינוקת סובלת מרמה מסוימת של ריפלוקס סמוי וכדי להקל את סבלה הורתה להגביה מעט את ראשה בעת השכיבה. היא גם הגיעה למסקנה שהפעוטה, היונקת עדיין, מתעוררת פעמים רבות בגלל רעב - ותלתה זאת בכך שרמות החלב של וודס נמוכות בשעות הערב ולא מספקות את צורכי הילדה. "שאבי במהלך היום חלב לבקבוק ותני לה לשתות ממנו לפני השינה", פסקה הפיה. וודס השתכנעה, ולדבריה לאחר כמה ערבים של הזנה בחלב שאוב, שנתה של התינוקת אכן השתפרה. כיום, שמחה וודס לבשר, כי הפעוטה נרדמת כבר בסביבות השעה שש וחצי בערב ומתעוררת לא לפני שמונה בבוקר.

רוצים לנסות את השיטות? הנה כמה מעיקרי משנתה של הפיה:
• חשוב להרגיל את התינוק לשגרת אמבטיה והשכבה כבר מיומו הראשון.
• תינוק בן יומו יש להאכיל במהלך היום כל שלוש שעות. חשוב להקפיד על כך, גם אם לשם כך צריך להעיר אותו.
• תינוק אינו בוכה ללא סיבה: בכי של יותר מעשר דקות מאותת שמשהו מציק לו ודורש טיפול. בכי ממושך לאורך שעות מעיד בדרך כלל על בעיה שקשורה במערכת העיכול.
• זה אולי נשמע פרדוקסלי, אבל לפעמים קשיי ההירדמות נובעים דווקא מעייפות יתר. לכן חשוב לוודא שהתינוק זוכה לתנומה מספקת במהלך היום.

>> נמרוד מירום מצא את השיטה הבטוחה לשנת לילה רצופה; אבא נולד