54 חודשי מאסר בפועל נגזרו על גבר ישראלי שהציג את עצמו כבעל יכולת מיסטית להסיר כישופים. לאחר שפעל במשך כשנתיים (2005-2007), האיש נשפט והורשע בגין קבלת דבר במרמה ובעושק. זה לא היה מקרה בודד או תקדימי: בשנת 2006 נגזרו עשר שנות מאסר על אישה שהציגה את עצמה כבעלת יכולת להסיר כישופים; ב-2014 נגזרו 45 חודשי מאסר על אדם שהתחזה לרב המסוגל להסיר כישופים; כעבור שנה נשלחה אישה שגבתה כספים עבור "טיפולים להסרת כישוף" ל-30 חודשים בנווה תרצה.

על רקע המקרים הללו, סיפורה של סימה סולטנה – אישה שכבר 15 שנים מנהלת תעשייה פומבית מאוד ומשגשגת מאוד של הסרת כישופים – נראה מוזר מאוד. אבל סולטנה, שמאות מאמיניה מכנים "שליחה על אלוהים" ומוכנים להישבע בשמה, ממשיכה לטעון שהיא מאבחנת כשפים ולגבות אלפי שקלים תמורת טיפולים להסרתם. את שירותיה היא מפרסמת בין היתר באתר הרשמי שלה, בפייסבוק וביוטיוב, ומה שלא עושה השיווק עושים הלקוחות, חלקם בשיטת "חבר מביא חבר" ואחרים, אנשים מפורסמים בעצמם, בהמלצות למעריציהם ולעוקביהם. אלי יצפאן הוא ידוען אחד שמספר בשמחה שעבר טיפול אצל סולטנה; מארינה מקסימיליאן אומרת לנו השבוע ש"היה לי אצלה טיפול מדהים, סימה ממש שינתה לטובה חיים של אנשים".

סולטנה בת ה-64 עבדה כ"מזכירה כושלת" כהגדרתה, גרושה עם שני ילדים קטנים, כשלדבריה נגלו אליה מלאכים. "הייתי במיטה ולא נרדמתי כשלפתע הרגשתי שאני עולה למעלה, גבוה", היא מספרת. "ראיתי כמה מלאכים שמרימים אותי לרקיע השביעי, שם נעמדו מצד אחד שלי חמישה מלאכים ומהצד השני עוד חמישה, ולידי הייתה מכונה גדולה והרבה תפוחים. המכונה הריצה את הסרט של החיים שלי, כל דבר שעברתי. המלאכים הקרינו לי את הסרט, ובכל פעם שעשיתי משהו נכון הם העבירו ביניהם תפוח שלם. בכל פעם שחטאתי, הם חצו את התפוח לשניים. אמרתי למלאכים שאני לא רוצה לרדת בחזרה לקרקע אבל הם אמרו שאני חייבת, שיש לי עבודה לעשות".

סימה סולטנה (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולמת)
"הייתי מזכירה כושלת". סולטנה | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולמת

סולטנה מספרת שלאחר אותו חלום או חיזיון התייעצה עם רבנים, ואחד מהם אמר לה שהאירוע מוכיח שיש לה "כוחות מלמעלה". כעבור מספר שנים, היא מספרת, "התחלתי לטפל ולרפא אנרגטית". לשאלה אם מדובר בקבלה מעשית היא משיבה בשלילה גורפת; זיקה ליהדות בהחלט יש לה, היא אומרת, אבל לא לתורת הנסתר האסורה. 

את מגדירה את עצמך מטפלת אנרגטית. רכשת השכלה או הסמכה כלשהי כמטפלת?
"את ההסמכה שלי להסיר כישופים ואנרגיות רעות קיבלתי מבורא עולם. המלאכים שפגשתי באותו ערב אמרו לי שהמקום הרוחני שלי בעולם נקרא 'משפט חירום', והם אמרו שאני היחידה עם הכוחות האלה, שהם מופיעים רק פעם במאה שנה".

אייבי גילת, מורה לשחייה: "השתלטה עליי ישות, הרגשתי שאני עולה בלהבות. אם סימה לא הייתה, הכישוף שעשו עליי היה גומר אותי. והוא בא להרוג תוך סבל, לא מוות מהיר"

אל הקליניקה הקטנה שמנהלת סולטנה בקרית אונו הגיעו ב-15 השנים האחרונות מאות רבות של אנשים על מנת לקבל אבחון. רבים מהם סבלו מדיכאונות, חרדות, קשיים חברתיים או מצוקה גופנית; את חלקם אבחנה סולטנה עם "כישופי אש", אחרים עם "כישופי אדמה" ובמקרים רבים עם "כישוף מוות". אחרים מאובחנים בעין הרע והשאר ב"מזל חסום".

פגישה עם סולטנה כרוכה בהשקעה של אלפי שקלים. לאחר מה שמוגדר כאבחון ראשוני היא מנהלת את הטיפול מרחוק, כשהיא בביתה והמטופל בביתו. פעם בשלושה שבועות היא נפגשת עם המטופל, ולאחר חודשיים בממוצע הוא מקבל את האבחנה: נקי מאנרגיות רעות.

איש מהמטופלים שהתראיינו לכתבה זו לא יודע להסביר איך עובדת שיטת הריפוי של סולטנה, אבל רבים מהם מספרים שאלמלא הטיפול היו כנראה מוצאים את מותם, שסולטנה הסירה כישוף שהשתלט עליהם ובכך הצילה את חייהם. אלא שלצד עשרות המרואיינים הללו, אחרים טוענים שהטיפול שלה הוא הונאה, עוקץ. אחדים אומרים שהכניסה למעגל הקרוב של סולטנה הרסה את חייהם, שסביב המאבחנת האנרגטית נוצרה קבוצה קנאית, סגורה ומסתורית. "אחדות האור" היא נקראת.

אני מטפלת ברוח

בעולם המערבי, במילניום השלישי, כשפים מקוטלגים לצד רוחות רפאים וקריאה בקפה. אמונות טפלות במקרה הטוב, שיטה להוציא כסף מאנשים נואשים במקרה הנבזי. סימה סולטנה מצדה טוענת שכשפים הם עניין אמיתי מאוד ורציני מאוד – ושתפקידה בעולם הזה הוא להילחם בהם.

מארינה מקסימיליאן בלומין (צילום: שי פרנקו)
"היה לי אצלה טיפול מדהים". מארינה מקסימיליאן | צילום: שי פרנקו

סולטנה, כך נכתב באתר שלה, "ניחנה בכוחות רבי עוצמה המאפשרים לה לא רק לראות את הנסתר, אלא לטפל ולהוציא מהאדם את הבעיה מן השורש". אותם כוחות, יהיו אשר יהיו, אינם ניכרים בה; לבית הקפה ברמת גן שבו קבענו לשוחח מגיעה אישה צנומה ושברירית בטי-שירט פשוטה, איפור עדין בעיניים ותיק גב גדול, שמספרת לי בקול חלש ובעברית בסיסית על מהות הטיפול שלה. "לכל אדם יש נשמה, רוח, נפש וגוף. אני מטפלת ברוח האדם, היא החשובה ביותר. לפעמים נכנסת אנרגיה שלילית דרך הרוח אל הנפש והגוף, ואז הגוף נהיה עייף והנפש הופכת לחלשה ועצובה. אני מנקה את רוח האדם והופכת אותו לשמח ובריא".

מה ההבדל בין רוח, נפש ונשמה?
"הנפש קרובה לגוף. יש לה רצונות, תאוות, רצונות, מחשבות. רוח היא המתווך בין הנשמה לנפש, והנשמה זה הניצוץ, לא רואים אותו".

ש' מסכמת את המפגש עם סולטנה במילים "זרקתי 5,000 שקל. הגעתי בשביל ניקוי מזל חסום אחרי שבן זוגי נפרד ממני ופיטרו אותי מהעבודה, והטיפול לא עבד. כלום לא השתנה"

איך את הופכת את האדם לשמח ובריא?
"אני מסירה כישופים, עין הרע, מזל סגור, אנרגיות שליליות. אני יכולה לנקות את כל מה שרע בעולם הרוח, מה שאי אפשר לראות והרופאים לא יכולים לעזור לרפא, כי קיבלתי מבורא עולם ראייה נסתרת".

איך את מאבחנת את מה שאי אפשר לראות?
"מכל מטופל אני מבקשת תמונה, את שמות ההורים שלו, תאריך הלידה שלו והכתובת שלו. על פי הנתונים האלה אני עושה בדיקה אנרגטית כדי לדעת איפה הוא חסום, אם יש עליו כישוף ואיפה הבעיות שלו".

האדם המשכיל יגיד שכישופים לא קיימים, שאין דבר כזה "עין הרע" או "מזל חסום".
"אז שלא יגיע אלי לטיפול, זה לא חובה. אבל כישוף משמעותו לשנות את הטבע של האדם, להכניס אותו לכלא רוחני ולחסום אותו מהאלוהות. אדם שעושה כישוף פונה לכוחות השטן וחותם על חוזה עם השטן על מנת להרוס חיים של מישהו אחר".

ושם את נכנסת לתמונה?
"כדי להסיר כישוף אני מנהלת מלחמה עם השטן. זה לוקח זמן, בערך חודשיים, עד שאני מנצחת את הכוחות והמטופל נקי. אני יודעת שזה מסוכן להילחם ככה, אבל יש עליי הגנה מלמעלה".

תסבירי על סוגי הכישופים.
"הכישופים הכי מסוכנים ניתנים דרך אוכל ושתייה, הם עושים את מחלת הסרטן. יש כישוף שעובר דרך דם של מחזור, יש כישוף אש, יש כישוף אדמה ויש כישוף מוות, שהוא הכי פופולרי. זה כישוף סופני, שמים דבר מסוים בבית קברות ומקללים במטרה להרוג את הבן אדם. יש כישופים שעובדים מהר, אבל לרוב לוקח זמן עד שהם נכנסים לדם. הם פורצים לאט לאט, בזמן שלהם".

כמה אנשים בישראל הם קורבנות של כישוף?
"היום במדינת ישראל קיימים רק מעטים שאין עליהם שום דבר. מכל מאה אנשים ישנם רק חמישה נקיים, הם יחידי סגולה".

מי מטיל את כל הכישופים האלה?
"אנשים שפנו לעיסוק הזה".

סימה סולטנה (צילום: באדיבות המרואיינים)
רק קבוצה או יותר מזה. מדורה של "אחדות האור" | צילום: באדיבות המרואיינים

את אומרת שהכוח שלך לזהות את הכישופים הוא עניין של פעם במאה שנים. מה תגידי למי שיטען שאת פותרת לאנשים בעיות שהמצאת מלכתחילה? 
"אנשים מרגישים את הטיפול שלי מהתחלה ועד הסוף. חלק לא יודעים לשים את האצבע, אבל כולם מרגישים. איך אני יכולה להמציא בעיה שהמטופל מרגיש את הסימפטומים שלה בנפש שלו? זו אנרגיה, הם חווים אותה וחיים אותה".

הרגשתי שאני נשרף

אייבי גילת (64), מורה לשחייה ומרצה לאורח חיים בריא, הוא מהדוברים הפעילים והנלהבים של סולטנה מאז שעבר אצלה טיפול לפני כארבע שנים. לדבריו, הוא הגיע אל סולטנה לאחר ש"ישות השתלטה עליו".

איך מרגישים תחת שליטה של ישות?
"לא הצלחתי להירדם, היו לי אנרגיות לא בריאות, דברים הזויים. הרגשתי שאני נשרף, עולה בלהבות. סימה אבחנה שזה כישוף אש ואמרה לי מי עשה עליי את הכישוף ומתי. כמה ימים אחרי תחילת הטיפול היא הצליחה להסיר את הכישוף. פתאום נרגעתי, חזרתי לעצמי, הרגשתי כאילו אני מתכת רותחת שזרקו למים".

 דוד (שם בדוי), ארבע שנים ב"אחדות האור": "היינו נפגשים כמה פעמים בשבוע מסביב למדורות, בבתים, בכל מקום. החיים שלי הפכו להיות סימה, רק היא והקבוצה היו בראש שלי"

לא הרמת גבה כשסימה אבחנה אותך בכישוף?
"מה פתאום. כישופים קיימים מאז ומעולם והם נוראים ואיומים, סימה תמיד מזכירה שגם על יצחק רבין ואריאל שרון עשו פולסא דנורא. אני אסיר תודה לאלוהים שהוא ברא את סימה, את מבינה מה היה קורה אם היא לא הייתה? הכישוף שעשו עליי היה גומר אותי, והוא בא להרוג תוך סבל, לא מוות מהיר".

בניגוד לחוויה של גילת, ש' מסכמת את המפגש עם סולטנה במילים "זרקתי 5,000 שקל. הגעתי לסימה בשביל ניקוי מזל חסום אחרי שבן זוגי נפרד ממני ופיטרו אותי מהעבודה, ותכלס הטיפול שלי לא עבד. כלום לא השתנה". ע', שהגיעה אל סולטנה כדי לחפש מזור להפרעות האכילה שלה, מספרת: "סימה אמרה שהיא יכולה לרפא את ההפרעות, שזה הכל עין הרע. אחרי שלושה חודשים היא אמרה שהעין הוסרה, אבל הכל אצלי נשאר אותו דבר, גם הפרעות האכילה".

>> יש לכם מידע נוסף או סיפורים נוספים? פנו ישירות במייל לליאור שלו, Lior.Shalev@mako.co.il

זיו (שם בדוי), וטרינר במקצועו, מספר שסולטנה האשימה אותו בכישלון הטיפול שלו. "עברתי כמה שנים של מכות מהחיים. כלכליות, נפשיות. כשהלכתי לסימה היא אבחנה כישוף שעשו עליי ואפילו נכנסה לפרטים, אמרה שמי שעשתה עליי כישוף קברה אותו באדמה בשני מקומות. כשיצרתי איתה קשר ואמרתי לה שהסרת הכישוף לא עבדה, היא שאלה אותי שאלות ובין השאר סיפרתי לה שאני לוקח כדורים נגד דיכאון. היא אמרה שהטיפול שלה לא עובד על מי שלוקח כדורים וביקשה ממני להפסיק לקחת אותם, אמרה שאני צריך לבחור בינה לבין הכדורים, ואני המשכתי איתם. זרקתי אלפי שקלים לפח, אבל לפחות לא פגעתי בנפש שלי". (סולטנה בתגובה: "אני לא אוהבת כדורים פסיכיאטריים, אבל לא אוסרת על המטופלים שלי לקחת אותם. מה שכן, הרבה הפסיקו את הכדורים כי הטיפול עזר להם והם כבר לא היו צריכים אותם").

"הכל מלמעלה, הפעם הוא דילג עליי" (צילום: ערב טוב עם גיא פינס, שידורי קשת)
שמח לספר שטופל אצל סולטנה. אלי יצפאן | צילום: ערב טוב עם גיא פינס, שידורי קשת

בעוד שחלק מהמטופלים חשים מרומים, במעגל הקרוב לסולטנה מדברים על תחושת שליחות: שם מנהלים את הקמפיין הראשון אי פעם שנועד להזהיר את הציבור מפני כשפים. הסיסמה היא "די לכישופים", ואם היא נראית לכם מוכרת, אולי זה מפני שרבים מהמטופלים משתמשים בה כתמונת ה"קאבר" בדפי הפייסבוק שלהם. לקמפיין יש גם דף פייסבוק משלו; מעת לעת מופיעים בו סרטונים של אנשים שמספרים על חוויית הטיפול של סימה.

"המטרה ב'די לכישופים' היא להעלות את הנושא לסדר היום הציבורי, למרות שזה נושא שלא כל כך מגניב לדבר עליו", אומרת יפעת (שם בדוי), עורכת ועיתונאית שלפני חמש שנים עברה טיפול אצל סולטנה ומאז הפכה לאחת ממקורביה. "חברים שלי חושבים שזה מגוחך, אבל כישופים קיימים".

איך את יכולה לקבוע את זה?
"עברתי בחיים אינספור טיפולים, ורק הטיפול של סימה הצליח להציל אותי. אני מובילה את 'די לכישופים' כי אני מאמינה בסימה, אני מקדמת אג'נדה שחשוב לי שכולם יכירו".

נשאבתי לתוך המעגל החברתי שלהם

מי שעברו אבחון וטיפול אצל סולטנה מקבלים הזדמנות להפוך ל"מלווים" בעסק הטיפולי שלה. "התפקיד שלהם הוא ללוות את המטופלים החדשים", מסבירה סולטנה. "מטופלים יכולים לחוות מצבי רוח, עייפות, בכי. המלווה צריך להיות שם בשבילם ולהגיד שהכל בסדר ושהטיפול עובד. במקרים קשים המלווים מתייעצים איתי, אבל אני נורא עמוסה בעבודה משלי".

רחל ליכטנשטיין, מנכ"לית המרכז לנפגעי כתות, מבהירה שאין להגדיר את "אחדות האור" ככת, אבל אומרת: "כשפוגענות קורית בתוך מקום סמכותני, זו פגיעה דומה למה שקורה בכתות"

יש למלווים הסמכה כמטפלים?
"מלווה רק תומך במטופל, הוא לא באמת צריך הסמכה".

המלווים מקבלים תשלום?
"הם עושים את זה בהתנדבות מלאה".

אייבי גילת, מתנדב נלהב, מסביר: "למה שאקבל על זה תשלום? האושר הכי טוב בעולם זה להעניק מעצמך לאחר, ואם זה קשור לסימה אז בכלל".

כדי להיחשב למלווה צריך לעבור לא רק טיפול, אלא גם סדנה בשם "מודעות והתפתחות באור". את השיעור הראשון מעבירה בתה הצעירה של סולטנה ויד ימינה, דניאל, וב-13 המפגשים הבאים נוטלות את המושכות מטופלות לשעבר. לידי מגזין mako הגיעו מסמכים ובהם סיכומי שיעורים מתוך הסדנה, ובהם הוראות שאמורות להגן על המשתתפים מפני מי שלא עברו טיפול אצל סולטנה. "אנשים בסביבה שלנו מנסים לקחת מאיתנו את האור שלנו ולהוריד אותנו אליהם למקומות נמוכים ולכן צריך להישמר", נכתב באחת מההוראות. אחרת ממליצה "לא לשתות מאותה כוס של מישהו שלא עבר טיפול אצל סימה, כי זה יכול לעבור אלינו". הוראה אחרת אוסרת על קבלת מזון או אפילו קפה מידי מי שלא עבר טיפול, ואם אין ברירה מציעה מה שמוגדר באופן ציורי כ"הגנה": "צינור של אור שדרכו אנו ממלאים את עצמנו מכף רגל ועד ראש באבנים של סברובסקי עד שמרגישים מלאים עד אפס מקום, ואז אנו ממלאים את היד בחופן של מגיני דוד ושופכים אותם לתוך הכוס או מפזרים על האוכל".

בוגרי הסדנאות נהפכו בשנים האחרונות לקבוצה מגובשת בשם "אחדות האור". רוב חבריה גרים קרוב אחד לשני ובעיקר לסולטנה, בקרית אונו ובמושב מזור; הם נפגשים, מתפללים, ובעיקר "מהללים את כוחה של סימה", כפי שאומר אחד החברים בקבוצה. ובעוד שחברי הקבוצה הם אנשי האור, כל מי שמחוץ לה מוגדר חלק מ"אנשי החושך".

סולטנה: "ככל שהמטופלים מלומדים יותר ובאסכולה יותר גבוהה, ככה יותר קשה להם לקבל את הטיפול. יש גם אנשים שאומרים שהטיפול לא עזר להם כי הם לא זוכרים מאיפה הם התחילו"

דוד (שם בדוי), היה במשך ארבע שנים חלק מ"אחדות האור". "אחרי שעברתי את קורס המודעות נשאבתי לתוך המעגל החברתי שלהם", הוא מספר. "היינו נפגשים כמה פעמים בשבוע מסביב למדורות, בתוך הבתים, בכל מקום. החיים שלי הפכו להיות סימה, רק היא והקבוצה היו בראש שלי".

מה זה אומר?
"כשהכרתי את סימה הייתי בתקופה מאוד נמוכה, והיא אמרה שזה כי הוטל עליי כישוף מוות ושאם לא אעבור אצלה טיפול אני אמות. שילמתי לה 4,500 שקלים במזומן, נפגשתי איתה פעמים בודדות, ואחרי שלושה חודשים היא אמרה שהכישוף הוסר והיא הצילה לי את החיים, כי אם לא הייתי מגיע אליה הייתי נהרג. הייתי במצב כל כך קשה שפשוט הודיתי לה, היללתי אותה ומצאתי את עצמי מסתובב רק עם אנשים מהקבוצה. בשלב מסוים סימה רצתה לשדך לי בחורה מתוך הקבוצה למטרת נישואים, וניסתה כמה בנות עד שהגיעה למי שהיום היא גרושתי. סימה חיתנה אותנו וכל חברי הקבוצה הגיעו לחתונה. אחר כך עברנו לגור לידה. מתישהו הוציאו הוראה לנתק קשר מכל מי שלא עבר טיפול אצל סימה, ורק אז התחלתי להרגיש שמשהו לא תקין".

ובהמשך?
"היינו אמורים לעשות כל מה שסימה אומרת ותמיד לענות לטלפונים ממנה. פעם אחת לא עניתי, והיא כעסה עליי ולא הסכימה לדבר איתי במשך חודשים כעונש. כשהחלטנו להתגרש, סימה לקחה את הצד של גרושתי וזה גרם לשאר חברי הקבוצה לשפוט אותי לרעה. הפסקתי להגיע למפגשים, כי הרגשתי שהקבוצה לא מתאימה לי. הם רצו שאחזור, היו רודפים אחרי, מתקשרים בלי הפסקה, אבל לא הסכמתי. עזבתי אותם וחזרתי לחיים שלי, אפשר להגיד שהתעוררתי".

צריך לדבר על פוגענות

הדברים שמתארים יוצאי "אחדות האור" – האזהרות מפני זרים, הדרישה לפעול בהתאם להוראות של סמכות רוחנית יחידה – הגיעו זה מכבר לידיעת המרכז הישראלי לנפגעי כתות. רחל ליכטנשטיין, מנכ"לית המרכז, מספרת שמאז שנת 2014 התקבלו חמש תלונות על פעילות הקבוצה; ליכטנשטיין מבהירה שאין די מידע כדי להגדיר את "אחדות האור" ככת, אבל אומרת: "במקום לדבר על ההגדרה, כת או לא כת, צריך לדבר על פוגענות. כשפוגענות קורית בתוך מקום סמכותני, על ידי המנהיג או המנהיגה, במקום שמייצר קושי ופחד להשתחרר ולעזוב וכשיש פגיעה נפשית או כלכלית או פיזית – זו פגיעה דומה למה שקורה בכתות".

"סימה טוענת שזו קבוצה", אומר דוד, "אבל בעיניי, גורו שיש סביבו קבוצה של מאמינים והוא מושך בחוטים ומשחק ברגשות - זה אחד המאפיינים של כת. לדעתי לא אמורה להיות סביב מטפל קבוצה של אנשים שכל היום מדברים עליו וחיים ועושים הכל כדי לגור קרוב אליו. סימה יכולה להעצים אותך שם ובאותה מידה גם לשרוף אותך, זאת לא סתם קבוצה".

סימה סולטנה (צילום: באדיבות המרואיינים)
עדת מעריצים גדלה. הזמנה לסדנה של סולטנה | צילום: באדיבות המרואיינים

אחד מאותם מאפיינים שעליהם מדבר דוד הוא הבקשה של סולטנה מאנשי "אחדות האור" וממטופלים מן השורה לשנות את שמותיהם. "אחרי שהמטופל עובר ניקוי, אני מציעה למי שצריך להחליף את שמו", מסבירה סולטנה. "אני רוצה להגדיל את הבן אדם, להעצים אותו, ולשם יש כוח ואנרגיה. אם השם נמוך, אני מציעה לשנות אותו לגבוה. נגיד, לאחת קראו רינת והיא שינתה את השם לסלין. את מבינה? סלין זה שם הרבה יותר גבוה. אבל אף אחד לא מחויב לשנות את השם. זו בחירה".

במעגל הקרוב לסולטנה מדברים על תחושת שליחות ומנהלים את הקמפיין הראשון אי פעם שנועד להזהיר את הציבור מפני כשפים. הסיסמה היא "די לכישופים"

את הטענות על היווצרות של כת סביבה מכחישה סולטנה על הסף. "אני רק מטפלת, רופאה רוחנית", היא אומרת. "בכת יש מנהיג והיררכיה ואצלנו אין מנהיג, אז אנחנו כבר לא כת. אנחנו גם לא מוסד סגור, כולם יכולים להגיע. ואני לא משתלטת על אנשים, להפך. אני זו שנותנת להם את החופש מהדברים שהשתלטו עליהם. הסיינטולוגיה זו כת, לנו אין שום קשר לדברים כאלה".

יפעת (שם בדוי), עורכת ועיתונאית שלפני חמש שנים עברה טיפול אצל סולטנה ומאז משמשת כמזכירתה האישית ויד ימינה: "אנחנו מזמינים את המרכז לנפגעי כתות להגיע אלינו ולראות מה אנחנו עושים. להגיד 'כת' זו האשמה מאוד חמורה, כי כת מנצלת את החברים בה, לוקחת להם כסף, קשה לצאת ממנה. זה לא קשור למה שאנחנו עושים".

למה שאני ארחיק בן אדם מהמשפחה שלו?

"לשנות תודעה של בן אדם דרך מניפולציות זה דבר חמור מאוד, פלילי", אומרת סמדר (שם בדוי), שיצרה קשר עם המרכז לנפגעי כתות לאחר שבנה הצטרף ל"אחדות האור" וניתק כל קשר מחבריו ומקרוביו. "היינו משפחה מאושרת, מאוד מלוכדת", מספרת סמדר, שלא ראתה את בנה זה כשנתיים. "לפני עשר שנים שמתי לב שהוא מתחיל להתרחק, כועס עלינו, אומר שאני נגדו, היה מבקש כסף ורב איתנו כשסירבנו. לפני שנתיים הוא סיפר לי על סימה, ביקש ממני להגיע לטיפול אצלה. בשלב מסוים התקשרתי למזכירה שם כדי לשמוע על הטיפול והיא אמרה שזה עולה 5,000 שקל. אמרתי לבן שלי שאני לא יכולה לעמוד בזה, וזמן קצר אחר כך הוא הפסיק לענות לטלפונים שלי ושל אבא שלו, אמר שהוא לא רוצה להיות איתנו בקשר כי אנחנו לא מקבלים אותו. שנתיים אנחנו מנסים לחדש את הקשר והוא לא מוכן. אני יודעת שהוא התחתן ושנולד לו ילד, אבל כשרציתי לראות את הילד הוא לא הסכים".

גם את הטענות על הרחקה מכוונת של מטופלים ממשפחותיהם מכחישה סולטנה מכל וכל. "למה שאני ארחיק בן אדם מהמשפחה שלו? לאן הוא ילך, אליי? מה אני אעשה איתו? טופלו אצלי עשרות אנשים שקירבתי למשפחות שלהם. אם כבר אז הכישוף או העין רעה מרחיקים מהמשפחה, ואני אומרת הפוך, שהתיקון זה המשפחה. גם אם ההורים קשים, צריך להיות איתם בקשר ולכבד אותם".

סימה סולטנה (צילום: באדיבות המרואיינים)
גרים קרוב זה לזה ובעיקר לסולטנה. מפגש של "אחדות האור" | צילום: באדיבות המרואיינים

"הסיפור שלי יחסית קל", אומרת דנה (שם בדוי), שהייתה חלק מ"אחדות האור" במשך שלוש שנים. "הפגישה הראשונה שלי עם סימה נמשכה אולי רבע שעה שבמהלכה היא אפילו לא הסתכלה לי בעיניים, רק שאלה כמה שאלות ואמרה שאחת המזכירות שלה תחזור אליי עם תשובה. בסוף היא אבחנה אותי במזל חסום ואמרה שרק היא יכולה לעזור לי להתקדם בחיים, שבלעדיה אני ארד לתהום. בסוף הפגישה השנייה שלנו היא נתנה לי הצעת מחיר של 5,000 שקל. היא אמרה שזה חייב להיות במזומן או בצ'ק, ואם צ'ק אז לא לכתוב לפקודת מי".

סולטנה: "אני מאוד מאוד מאוד זולה, המלאכים שמעליי קובעים את הסכומים. פעם לקחתי למטופל מאה שקל יותר והם אמרו לי להחזיר לו אותם, אז החזרתי. הם מחליטים"

שילמת?
"הייתי במקום כל כך רע בחיים שנתתי לה את הכסף בכמה צ'קים. תביני, סימה ממש הלחיצה אותי. הטון שלה, איך שהיא מדברת, זה ממש זרע בי פחד. הרגשתי איום, כאילו אם לא אעבור את הטיפול אני אמות. במהלך הטיפול באמת חשבתי שהמצב משתפר, אבל בדיעבד זה רק בגלל שהמלווה שלי הייתה מתקשרת כל יום ומשכנעת אותי שטוב לי. בינתיים המצב שלי הידרדר, השתלט עליי דיכאון, הרגשתי רע, נכשלתי בעבודה. לא יצא מזה שום דבר חוץ מבזבוז כסף. אגב, קבלה על התשלום לא קיבלתי, אבל כשבדקתי מה קרה עם הצ'קים חיכו לי הפתעות. פעם ראיתי שהכסף שלי הלך לשיעורי פילאטיס, פעם למוסך, פעם לחנות של מוצרים לבית. בדקתי בחנות, היא קנתה מקרר".

זה יוצא 50 שקל על כל פעם שאני נכנסת לרוח

יותר מעשור מספרת סימה סולטנה על כוחותיה ועל טיפוליה לשלל אמצעי התקשורת. היא התראיינה ל"ידיעות אחרונות" ול"לאשה", בשנת 2017 רואיינה בתכנית הטלוויזיה "פנים אמיתיות". גם במקרה הזה היא מדברת בגלוי, מגיבה בסבלנות לטענות נגד הטיפולים שהיא מציעה ונגד המתרחש במעגל הקרוב אליה.   

כמה וכמה מרואיינים מספרים שהטיפול שלך לא הצליח במקרה שלהם.
"אין דבר כזה שהטיפול לא מצליח, זה לא יכול לקרות. עם זאת, הרבה אנשים מתרגלים לחיים של דיכאונות ומצבים שליליים. זה המצב הרגיל אצלם, אז קשה להם לשנות את החיים שלהם והם בוחרים לשבת ולקטר שהטיפול לא עזר. אלה אנשים שרגילים להתלונן. כמה שאני מחברת אותם לאור, יש בהם אטימות והם לא נותנים לחיים שלהם להשתנות. הטיפול עבד, אבל הם לא מאפשרים לו להיכנס אליהם. ככל שהם מלומדים יותר ונמצאים באסכולה יותר גבוהה, ככה יותר קשה להם לקבל את הטיפול. הם חסומים, רחוקים מעצמם. יש גם אנשים שאומרים שהטיפול לא עזר להם כי הם לא זוכרים מאיפה הם התחילו, אבל אני רואה את ההבדלים, גם בפנים וגם חיצונית".

כולם מקבלים טיפול זהה?
"כן, אני לא יכולה על דעת עצמי לעשות חצי טיפול. יש מעליי מלאכים שאני בתקשורת איתם ורק הם יכולים להגיד לי מתי הטיפול מסתיים והבן אדם נקי".

את מדברת על הסרת כשפים, אבל מה בעצם עושה הטיפול שלך?
"אני מזיזה אנשים מהמקום התקוע שלהם בחיים. הם מגיעים למקום המואר, פותחת להם את המזל, מנקה אותם. אבל אני לא חיה את החיים שלהם, מה הם אומרים ועושים אחרי שהם נקיים – זה כבר תלוי בהם".

דוד ומרואיינים נוספים מספרים שאת משדכת בין המטופלים שלך. זה נכון?
"כן, יש הרבה שידוכים אצלי. אם אני רואה בחור ובחורה חמודים שמתאימים בעיניי, אני נותנת להם את הטלפונים אחד של השני. זה נורא חשוב לזווג זיווגים, זו המשימה הכי גדולה של אלוהים".

בואי נדבר על ההוראות שניתנות בסדנת המודעות. מה עומד מאחורי האזהרות מאנשים שלא עברו טיפול אצלך, אפילו לא לשתות מאותה כוס?
"זה לא אמיתי, את לא אמיתית. אין כזה דבר, קשקוש גמור. את יכולה לדבר עם מי שמנחה את הקורס, אין אצלנו סודיות, הכל פתוח".

סימה סולטנה (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולמת)
"אין לנו מנהיג, אז אנחנו כבר לא כת". סולטנה | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולמת

מטופלים שלך מספרים ששילמו לך אלפי שקלים. איך את קובעת גובה את התשלום?
"אני לוקחת 300 שקל על בדיקה, ואחריה מאבחנת את הבן אדם. אם יוצא שהוא צריך ניקוי, אני נותנת לו הצעת מחיר. זה נקבע על פי הטיפול, כמו שבאים לרופא שיניים – הרי כל אחד צריך טיפול אחר. ותשמעי, אני מאוד מאוד מאוד זולה. הרי אני עובדת בערך חודשיים על בן אדם, אם תחשבי את זה תראי שזה יוצא בערך 50 שקלים על כל פעם שאני נכנסת לרוח שלו. זה ממש מעט. מעבר לזה, המלאכים שמעליי קובעים את הסכומים. פעם לקחתי למטופל מאה שקל יותר והם אמרו לי להחזיר לו אותם, אז החזרתי. הם מחליטים".

דנה ומרואיינים אחרים מספרים שלא ניתנה להם קבלה על התשלום. את מוציאה קבלות?
"אני מוציאה חשבוניות, זה עסק מורשה, יש לנו קבלות ויש לנו הכל. אבל אני לא אחראית כספים, יש מישהי שמנהלת את הכספים שלנו".

מה בנוגע לטענה שצ'קים שניתנים לך מגיעים למקומות אחרים?
"אני לא יודעת במי מדובר ולא יודעת איך לענות, אבל באמת, זה חשוב כרגע? הסכמתי להתראיין כדי שאנשים יפסיקו לעשות כישופים, זה מה שחייב להיפסק. הכישופים זה רצח של הבן אדם, על זה את צריכה לעשות תחקיר".

אנשים שהבטיחו להסיר כישופים ריצו בישראל עונשי מאסר. מה בעצם ההבדל בינך לבינם? את לא חושבת שאת לוקחת סיכון?
"אני לא מאמינה שאת שואלת שאלה כזו. קודם כל, אין עוד אנשים שיכולים באמת להסיר כישופים. זה כוח שרק אני קיבלתי מאלוהים. אני עובדת נגד כוחות השטן, והמטפלים האחרים עובדים עם השטן. אני עובדת להסיר את מה שאחרים עשו, וזה קשה, זו מלחמה. להילחם בכישוף זה לא דבר קל, תאמיני לי. חודשיים על להוציא כישוף, יום יום - זו לא עבודה פשוטה. על איזה סיכון את מדברת?".