מוחמד בן סלמאן, יורש העצר של ערב הסעודית, נחשב בעיני רבים במערב כמודל של המנהיג הערבי החדש. בן סלמאן, שבתוך שנים ספורות הפך לדמות מסקרנת במיוחד במערב, מוכר במיוחד בשל הרפורמות החברתיות הרבות שהוא מנהיג בסעודיה בתקופה האחרונה. הופעות מוזיקה גדולות, אירועי תרבות, משחקי כדורגל, הפשרת זכויותיהן של נשים סעודיות ועוד רבים הם רק חלק מהזכויות שזוכה להן המנהיג הסעודי הצעיר, בנו של מלך סעודיה.

לצד המהלכים הגדולים הללו, הוכתם שמו של בן סלמאן בעקבות חלקו ברצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י באיסטנבול בשנת 2018. הרצח הזה חשף חלק קטן מאופיו הנקמני והאכזרי של יורש העצר. כעת, כתבת פרופיל מעמיקה בעיתון "אקונומיסט" מתיימרת לחשוף פרטים דרמטיים ועסיסיים נוספים על מי שעתיד להיות המלך הסעודי הבא, ובעיני רבים נחשב כבר כעת לדמות החזקה ביותר בממלכה, ובין המנהיגים החזקים ביותר בעולם. כך למשל, עולה כי לפחות בעבר היה מכור לסמים, הכה את רעייתו, ונתון להתפרצויות זעם אדירות.

רבים מהסעודים, ובמיוחד הצעירים שבהם, מברכים בשנים האחרונות בפומבי על פועלו של יורש העצר בן סלמאן, שגם מוכר לרבים במערב באמצעות ראשי התיבות של שמו: MBS. בן סלמאן הוא הראשון בדורו לרשת את הכתר בממלכה. לאחר שבמשך שנים ארוכות עבר השלטון בין בניו של מייסד המדינה, עבד אל-עזיז אבן סעוד – MBS הוא בן הראשון לדור נכדיו שצפוי לרשת את הכתר – מה שמקרב רבים מהצעירים במדינה אליו ולשלטון הממלכה.

הנשיא ביידן נחת בסעודיה (צילום: רויטרס)
בטיסה ישירה מישראל: הנשיא ביידן נחת בסעודיה | צילום: רויטרס

ניכר כי ככל שמתקרבים יותר אל חצר הארמון – כך גם מתבררים ממדי האימה של רבים מפני התנהלותו היומיומית של בן סלמאן. רבים מסרבים כלל להתייחס לשאלות שעשויות להאיר את יורש העצר באור שלילי, וניכר כי יותר ויותר אנשים חוששים מפני האזנות וציטוטים. יותר משרבים בממלכה חוששים כי אדם שעימו הם משוחחים יצטט את הדברים וידליף אותם – ניכר כי החשש הגדול הוא כי ההאזנה לתוכן הדברים שלהם תגיע דווקא ממכשיר הטלפון הסלולרי שלהם עצמם. חשיפת פרשת תוכנת פגסוס בשנה האחרונה, שבין היתר נטען כי באמצעותה הצליחו הסעודים לרצוח את חשוקג'י, זרעה פחד ובהלה רבים בקרב רבים בממלכה – שכעת חוששים אף יותר להתבטא באופן שעשוי לפגוע בהם.

ולמרות זאת, עדיין נמצאו לא מעט מקורבים בהווה ובעבר שהסכימו לחשוף בעילום שם פרטים מדהימים על חייו ואישיותו של בן סלמאן. כך למשל, רבים משווים אותו לדיקטטור העיראקי האכזר סדאם חוסין. רבים מציינים כי בן סלמאן, כמו סדאם, מתחיל את דרכו כרפורמטור ומנהיג שמתיימר להיות מודרני וחדשני, אולם במקביל מתמכר יותר ויותר לכוח והעוצמה שבשלטון. "בהתחלה, הכוח מעניק פאר ויוקרה", אמר קצין מודיעין מערבי לאקונומיסט, "אולם בתוך זמן קצר מגיעים גם הבדידות, החשדנות, והפחד שמישהו יאיים עלייך ויתפוס את המקום שלך".

מקורבים מצביעים על כך שילדותו של בן סלמאן, כאחד מנסיכים רבים בבית המלוכה הסעודי, לוותה במתחים רבים. עד לשנים האחרונות, מוחמד בן סלמאן לא נחשב כלל שמועמד סביר לרשת את הכתר – ואולם, הכתרתו של אביו באמצע העשור הקודם, והחלטתו למנות את בן סלמאן ליורש העצר, למרות שיש לו כמה בנים מבוגרים יותר, טרפה את הקלפים. עד אז, היה בן סלמאן עוד נסיך עשיר ומפונק מני רבים אחרים – שהתרגל לחיי יוקרה ופאר.

חיי פאר, שימוש בסמים, ואלימות במשפחה

רבים מהמקורות שכן הסכימו להתראיין העידו כי יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, משתמש בסמים בתדירות גבוהה. למעשה, על פי העדויות השונות, המצב הגיעה לרמה כה חמורה לפני כמה שנים, עד שבשנת 2015 החליטו חבריו של בן סלמאן כי הוא חייב לעבור גמילה ומנוחה, ועלתה תוכנית להעביר אותו לאי מבודד במלדיביים.

על פי דיווחים שונים, המבוססים על עדויות של מקורבים, גויסו לא פחות מ-150 דוגמניות שיצטרפו לבן סלמאן בתקופת הגמילה שלו – ואף נדרשו לעבור בדיקות מיוחדות לגילוי מחלות מין לפני כן. בנוסף גם כמה אומנים ומוזיקאים הוזמנו להשתתף בחופשה המיוחדת. למרות זאת, התוכנית הגרנדיוזית התפוצצה לבסוף – לאחר שהתקשורת המערבית עלתה על הדברים בזמן אמת.

מוחמד בן סלמאן וסולטאן עומאן בארמון בניאום (צילום: רויטרס)
מוחמד בן סלמאן וסולטאן עומאן בארמון בניאום | צילום: רויטרס

לאחר שהתוכנית הזאת ירדה מהפרק, בילה בן סלמאן במשך סופי שבוע ארוכים ביאכטה היוקרתית שלו, בשם "סרינה", שבין היתר יש בה קולנוע ומטווח ירי. על פי עדויות שונות, בן סלמאן נהג לארח מסיבות רבות ביאכטה, ועמד בעצמו בעמדת הדי-ג'יי ותיקלט לרוקדים, "בעודו חבוש בכובע קאובוי רחב, שהפך לסימן ההיכר שלו. במקביל, באותה תקופה הוא רכש טירה סמוך לוורסאי שבצרפת, בשווי 230 מיליון לירות שטרלינג.

עוד בשנים שקדמו לכך, זכה מוחמד בן סלמאן לכינוי "אבו רסאסה" – בתרגום ישיר: "אבו קליע" (Father of the Bullet). ההסבר המרכזי לכינוי הן שמועות כי בן סלמאן שלח בעבר כדור אקדח בתוך מעטפה לפקיד בכיר בממלכה שהגיש נגדו תלונה בתחום הנדל"ן. בעוד שבממלכה מכחישים את הטענות הללו, מקורות שונים טוענים כי MBS מפחיד מאוד גם בין כתלי הארמון.

"יש לו את המזג הנורא הזה, להרוס משרדים ולחרב את הארמון", אומר מקור פנימי בממלכה. "הוא אלים בצורה קיצונית". מקורות נוספים חשפו כי הוא נתון פעמים רבות להתפרצויות זעם גדולות – שמשפיעות מאוד על התנהגותו. שני גורמים שעבדו בעבר בארמון המלוכה חשפו כי במהלך ויכוח עם אימו, השתמש בן סלמאן בנשק ו"ריסס את התקרה בכדורים". על פי עדויות נוספות, בן סלמאן נהג לכלוא את אימו בחדרים בארמון למשך פרקי זמן ממושכים.

מוחמד בן סלמאן, סעודיה, ערב הסעודית, קטאר, קטר

העדויות האלה אינן היחידות שמטילות צל כבד על הפן המשפחתי של בן סלמאן. באופן רשמי מתיימר יורש העצר לצייר תמונה כאילו הוא מנהל חיי משפחה טובים ומלאים, ובריאיון שהעניק השנה למגזין אטלנטיק אף אמר כי הוא נוהג לאכול ארוחת בוקר עם אשתו וילדיו (שלושה בנים ושתי בנות, הגדול בהם בן 11). למרות זאת, בארמון הסעודי אומרים כי אשתו של בן סלמאן, הנסיכה סארה, הוכתה על ידו נמרצות וסבלה מאלימות קשה לפחות פעם אחת, באופן שחייב טיפול רפואי.

אם לא תתרחש דרמה גדולה במיוחד, מוחמד בן סלמאן צפוי לרשת את אביו, המלך סלמאן, לאחר לכתו, שלא צפויה להתרחש בעוד שנים רבות. לצד המעמד והיוקרה הגדולים של הנסיך הסעודי המפורסם, ניכר כי הוא מפעיל כוח רב כדי למגר כל סכנה לשלטונו. לצד קריצות לצעירים בממלכה וגורמים במערב באמצעות רפורמות אזרחיות נרחבות – מתקבל הרושם כי דווקא הוא, אולי יותר מכל אחד אחר, מעמיק את שלטון הטרור והאימים.