ציידי אוצרות חיפשו לאורך השנים שורה של חפצים שעצם קיומם מוטל בספק: מארון הברית, לגביע הקדוש ואפילו טיוטות המחזות האבודים של וויליאם שייקספיר. למרות זאת, ישנם אוצרות שאין שום ספק באשר לקיומם ואלו שימצאו אותם כנראה יהפכו למולטי-מיליונרים בין לילה.

ממטמון מטבעות זהב שנעלם מעל פני האדמה בדרום אפריקה, לארגזים מלאים במטילי זהב בסקוטלנד ועד לאוסף יצירות אומנות בשווי מאות מיליוני דולרים שנגזלו על ידי הנאצים בתקופת מלחמת העולם ה-2 – הנה כמה דוגמאות לאוצרות אבודים שרק מחכים שתמצאו אותם.

יהלום פלורנטין

View this post on Instagram

A post shared by Renu ChoudharyTheDiamondTalk (@thediamondtalk)

מוערך ב-20 מיליון דולר, מדובר באבן יקרה שמקורה באזור הודו והייתה אוצרו של שארל הראשון – דוכס בורגונדיה. גוונו של יהלום פלורנטין הוא צהוב ויש לו 9 פאות. הפעם האחרונה שנראה היה כשהוצב בתערוכת התכשיטים המלכותיים בעיר וינה.

היהלום נעלם באוקטובר 1918 אחרי שהגיע לידיו של עורך הדין ברונו שטיינר, שהופקד על שמירתו. הרשויות הצליחו לאתר את שטיינר רק 5 שנים מאוחר יותר, אך זה שב והכחיש בחקירתו שהאבן היקרה ברשותו. עורך הדין מת בסופו של דבר בשנת 1930 ומאז, אף אחד לא יודע מה קרה ליהלום – אם כי יש הערכה שהוא הוברח בחשאיות לדרום אמריקה.

הזהב של ג'סי ג'יימס

אולי אחת הדמויות המפורסמות מתקופת המערב הפרוע, ג'סי ג'יימס חרט את שמו בספרי ההיסטוריה בתור שודד מיומן ואכזרי במיוחד. יחד עם אחיו, פרנק, הוא שדד כרכרות, רכבות ובנקים ברחבי המידווסט האמריקאי – עד שנורה למוות על ידי אחד מחברי הכנופייה שלו.

על פי ההערכות, ג'יימס החביא חלק מהשלל שלו באזור גבעות קיצ'י, הרי וויצ'יטה, אוקלהומה. רבים ניסו לפענח שורה של רמזים שהאקדחן האמריקאי השאיר כביכול מאחור, בתקווה למצוא את מטמון הזהב שהותיר אחריו. נכון לעכשיו, אף אחד עדיין לא הצליח לאתר את השלל, אבל ציידי אוצרות ותיקים עדיין מנסים את מזלם עוד בימינו.

האוצר של איסט ריבר

View this post on Instagram

A post shared by Courtenay Veenis (@courtveenis)

איסט ריבר שברוד איילנד מוכר לרבים בתור מוקד טביעתה של אוניית הקרב הבריטית HMS Hussar. בנובמבר 1789, הספינה ניסתה ללא הצלחה לצלוח את המים הבוגדניים שזורמים בין חופי אסטוריה לאי וורדס, אזור שמוכר גם בתור Hell Gate ("שער השאול"). היא טבעה במקום יחד עם 28 תותחים ושלל שערכו הוערך אז בכ-4 מיליון דולר.

ממשלת בריטניה ניסתה לאורך השנים לאתר את הריסות הספינה יחד עם המטען היקר שלה, אך ללא הצלחה. לאחר שאלו זנחו את מאמצי חילוץ השלל, ציידי אוצרות עצמאיים ניסו את מזלם וגם נכשלו. עד היום לא ברור לאן נעלם השלל, אם כי ישנה סברה ששרידי האונייה הגיעו בסופו של דבר למזבלה בשכונת הברונקס בניו יורק – שם אולי אפשר למצוא גם את מה שנותר מהאוצר האבוד.

השלל של נאדיר שאה

View this post on Instagram

A post shared by @kingdoms_war_art

נאדיר שאה היה מצביא פרסי שפלש להודו בתחילת המאה ה-18 וכבש את דלהי יחד עם 50 אלף החיילים שלו. בדרכו חזרה לארץ מולדתו, שאה נרצח בזמן הוביל שיירה שאורכה נמתח ליותר מ-300 ק"מ ובה כל האוצרות שגזל במסע הכיבוש האכזרי שלו. על פי העדויות, המנתקש שלו, אחמד שאה, נמלט מהמקום עם רוב השלל – הכולל גם את יהלום הקוהינוּר.

מקום הימצאו של השלל לא ידוע לאיש עד היום. אף על פי כן, רבים חושבים שהמתנקש החביא את המטמון איפשהו ברכס ההרים הינדו-כוש, המשתרע מאפגניסטן ועד האזורים הצפוניים של פקיסטן.

המיליונים של הדוד פול

View this post on Instagram

A post shared by Deon Maas (@witboymaas)

פול קרוגר, המכונה גם "הדוד פול" היה נשיא הרפובליקה הדרום אפריקאית בסוף המאה ה-19 והאדם שנאבק בנחישות נגד כוחות האימפריה הבריטית במלחמות הבורים. במאי 1900, הוא עזב את מדינתו וחי בגלות בז'נבה, שווייץ, עד למותו בגיל 74. מאוחר יותר, התברר שהוא החביא מטמון של מטילי זהב ומטבעות בשווי 500 מיליון דולר באזור פרובינציית מפומלנגה שבצפון-מזרח המדינה.

השלל נלקח מהבנק הלאומי של הרפובליקה ונעלם בקרבת הגבול עם מוזמביק. בפברואר השנה, כמה מאותן מטבעות נמצאו בתוך כספת אבודה של המדינאי הדרום אפריקאי והועברו לבנק המקומי לצורך בדיקה. מאז הדיווחים על קיומו של המטמון, מאות חיפושים נערכו באזור אך אף אחד לא מצא אותו.

האוצר של לוך ארקייג

View this post on Instagram

A post shared by Diarmid Weir (@diarmidweir)

במרכז סקוטלנד, בין הרים ויערות, שוכנת ימת לוך ארקייג ובה, על פי הסברות, זהב היעקוביטים. מדובר בשלל שנשלח בשנת 1745 לראשי שבט מקומיים על ידי שלטונות ספרד לצורך מימון של מרד נגד השלטונות. למרות זאת, הזהב נלקח בדרך לשם על ידי אנשי השבט "מקיי" שקברו אותו באזור לוך ארקייג.

היסטוריונים מאמינים שחלק ניכר מהשלל, שערכו הוערך בכ-400 אלף ליש"ט, בוזבז על ידי אציל מקומי שניסה לממן ניסיונות הפיכה נוספים במדינה – כאשר חלק מהזהב כבר נמצא על ידי הרשויות. אף על פי כן, שארית הזהב עדיין כנראה נמצאה איפשהו ברחבי סקוטלנד עוד בימינו.

המטמון הגנוב של הנאצים

 

הדיקטטור בטקס פתיחת אולימפיאדת ברלין 1936 (צילום: Photo 12, GettyImages IL)
שווי המטמון מוערך בכמיליארד דולר | צילום: Photo 12, GettyImages IL

בשנת 2019 נחשף יומן שנכתב על ידי קצין SS אלמוני ובו תוכניותיו של היינריך הימלר להסתיר את מה שהוגדר בתור "האוצרות האירופאים". תחת החתום "מייקליס", מחבר היומן תיאר שמדובר בעצם באוסף ענק של יצירות אומנות שנגזלו על ידי הנאצים לאורך מלחמת העולם ה-2. מעבר לזה, הוא צירף מפה שמובילה אל אותו מטמון.

בזמן שמומחים בחנו האם היומן אמיתי או מזויף, אחרים ניתחו את המפה הקריפטית והגיעו למסקנה שהיא מובילה לבאר בה הוחבאו יותר מ-63 אלף יצירות אומנות שנגנבו מאנשי הקהילה היהודית בפולין בשנות ה-30 וה-40. כמו כן, עולה מן המפה שיש עוד 10 אתרים ברחבי אירופה בהם הנאצים החביאו את השלל הגנוב, הכולל זהב, אבני חן וחפצי אומנות שהשווי שלהם מוערך ביותר ממיליארד דולר.