הידעתם? במהלך ההיריון העובר זקוק לכמות גדולה מאוד של אומגה 3, שאותה הוא מקבל דרך גוף האם, לצורך יצירת רקמות המוח ומערכת הראיה וגם עבור כל יתר תאי הגוף. מחקרים עומדים על הקשר בין מחסור באומגה 3 לפגיעה בהתפתחות של היילוד והתינוק ולעלייה בסיכון לתחלואה של האם והעובר. הנקה במובן זה היא המשכיותו של ההיריון, שכן התינוק היונק מקבל את האומגה 3 הנחוצה להתפתחותו המואצת באמצעות החלב.

ביטוי נוסף של מחסור באומגה 3 בזמן ההיריון עלול להיות גם דיכאון לאחר לידה. במחקר נמצא קשר בין מדד נמוך של אומגה 3 אצל האם בזמן ההיריון לבין הסיכון לדיכאון בהריון ולאחר לידה.

איגוד הגניקולוגים בישראל ממליץ – תיסוף אומגה 3 בהיריון והנקה

האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה ממליץ לצרוך בהריון ובהנקה חומצות שומן אומגה 3 מסוג EPA+DHA גם יחד: "מחקרים קושרים בין חסר באומגה 3 לפגיעה בהתפתחות נוירולוגית וקוגניטיבית של היילוד והתינוק ולעלייה בסיכון לתחלואה אימהית ועוברית" (מתוך נייר העמדה לשנת 2020). "בהיריון ובהנקה מומלץ לצרוך 300-200 מ"ג EPA+DHA ליום. במדינות רבות בעולם ובכללן ישראל, מרבית הנשים, אינן מגיעות לרמות המומלצות ע"י תזונה בלבד. ההמלצה המקובלת כיום, הינה לצרוך שתי מנות דג לשבוע או תוסף הכולל אומגה 3".

כפי שניתן להבין מהמלצת האיגוד, הרי שאותן חומצות אומגה 3 החיוניות מצויות בדגים או בתוספי תזונה מן הים (שמן דגים). לאור העובדה שרובנו לא אוכלים מספיק דגים באופן העשוי למנוע התפתחות מחסור באומגה 3, הרי שתוספי תזונה הינם דרך מקובלת ונוחה להשלמת הפערים. המלצת המינון של האיגוד הגניקולוגי הינה שוות ערך לכמוסה אחת של שמן דגים פעם ביומיים. על פי ניסיוני הרפואי ועל פי המלצת אומגה 3 גליל, מינון גבוה יותר יסייע להשלמת החסר באופן אפקטיבי. על פי רוב אני ממליץ למטופלות על כ-2.5 גרם ביום, שווה ערך לשתי כמוסות בבוקר ושתי כמוסות בערב.

 

לכתבות נוספות על אומגה 3 היכנסו>

האם נמצא התחליף הטבעי לריטלין?

איך, מתי וכמה: כל מה שרציתם לדעת על צריכת אומגה 3

אומגה 3 (צילום: shutterstock By Antonio Guillem)
צילום: shutterstock By Antonio Guillem

איך יודעים אם חסר?

התמודדות עם מחסור באומגה 3 מתחילה בזיהוי נכון. מדד אינדקס אומגה 3 הינו כלי מדעי חדשני לזיהוי מחסור באומגה 3 ויש מדינות שבהן הוא כבר משמש דרך קבע כמדד לזיהוי מחסור ואף ככלי לניבוי סיכון למחלות לב וכלי דם. לישראל הבדיקה הגיעה יחסית לאחרונה, וכרגע אמנם ניתן לבצעה רק באופן פרטי, אולם ניתן לצפות בעתיד לשימוש נרחב במדד זה, כפי שכיום עושים בדיקות סוכר או ברזל בדם.

בדיקת אינדקס אומגה 3 בדם מתבצעת באמצעות ערכת בדיקה עצמית אותה מקבל הנבדק בדואר לביתו, ביצוע הדגימה בבית מסייע להפחית את עלויות הבדיקה ואת נוחות היישום שלה.

הבדיקה מאפשרת זיהוי מחסור באומגה 3 בגוף, מעקב אחר יעילות התיסוף התזונתי בכמוסות אומגה 3 במידה והחל, וגם מניעת תיסוף מיותר במקרים שהאינדקס נמצא תקין ובטווח המומלץ.

על מה חשוב להקפיד כשנוטלים אומגה 3 בהיריון?

חשוב לדעת: אומגה 3 היא מוצר רגיש לחמצון בתנאי מדף רגילים שבהם יש באופן טבעי גורמי חום ולחות המעודדים חמצון. נייר עמדה שפורסם השנה על ידי האיגוד הקרדיולוגי בישראל ועמותת עתיד של הדיאטנים והתזונאים בישראל קבע: אומגה 3 שעברה חמצון אינה יעילה כבתחילה ואף עלולה להוות סיכון בריאותי .לפיכך, ממליצים לשמור אומגה 3 בקירור.

 

 

הטבה מיוחדת לגולשי mako: הנחה של 50 שקל בהזמנת צנצנת 200 כמוסות אומגה 3 טרייה מהמקרר מאתר אומגה גליל, כולל משלוח עד הבית.

לקבלת ההנחה הזינו בעמוד התשלום את קוד הקופון OMEGAMAKO. ההטבה מוגבלת לצנצנת אחת ללקוח, בתוקף עד 31.1.22. האחריות על ההטבה ומימוש הקופון הינה של חברת אומגה 3 גליל בע"מ ולא של אתר mako. 

*התוכן בערוץ זה אינו מהווה חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.