"אם בחורה מדמיינת שמכים אותה, ושככה היא מגיעה לסיפוק, אז יכול להיות שפעם איזה מורה שהיא מכירה מכה אותה, ופעם אבא שלה, ופעם מישהי אחרת בכלל שמוכה ולא היא, אבל האופי המזוכיסטי יישאר תמיד. יכול להיות בחור שמדמיין שבחורה יורדת לו. הפנטזיה אולי תשתנה אבל הוא תמיד יהיה במרכז, מאוד נרקיסיסטי, והוא המלך, ומישהי מענגת אותו".

אלו דוגמאות ל"פנטזיית אורגזמה", כפי שמסביר מסביר הפסיכולוג הקליני ד"ר עפר גרוזברד, מחבר הספר "פנטזיית האורגזמה - לשיפור חיי המין והקשרים הבין אישיים". "פנטזיית האורגזמה היא הפנטזיה המגרה ביותר שלנו", לדבריו. בספרו הוא טוען כי אדם יכול להחזיק במגוון פנטזיות מיניות, אך פנטזיית האורגזמה מלווה אותנו לאורך כל חיינו, כבר מגיל שנה-שנתיים. אותה פנטזיה תבקש לשחזר את הקשר שחווינו בגילים הללו עם הסביבה המיידית. "הפנטזיה יכולה להשתנות, אבל לא אופי היחסים", הוא מדייק. ד"ר גרוזברד מצא גם כי פנטזיית האורגזמה שלנו היא הפנטזיה היחידה שמביאה לשינוי פיזיולוגי - דהיינו סיפוק מיני.

"האם יכול להיות שלא תהיה לפנטזיה הזו השפעה להתנהגות היומיומית שלנו? אם יש לי פנטזיה אחת והיא כל כך חזקה, כנראה שלא", טוען ד"ר גרוזברד. כתולדה מזה, פנטזיית האורגזמה שלנו מלמדת אותנו על עצמנו פעמיים: פעם אחת מניין היא באה, ופעם שניה - כיצד היא משפיעה על התנהגותנו כיום. כך, לדבריו, הפנטזיה הזו קובעת אם נהיה הטרוסקסואלים או הומוסקסואלים, ואיך נתנהל ביחסינו הבין אישיים. "מתברר שבעיקר עם אנשים קרובים אלינו, אנחנו משחזרים את הפנטזיה הזו", לדברי הדוקטור. כלומר, אנשים שמתגרים מיחס משפיל, עלולים להזמין יחס דומה באופן בלתי מודע גם מחוץ לחדר המיטות. "מכיוון שאנחנו לא יכולים לשנות אותה, נותר להיות מודעים אליה, ואז אפשר לשלוט בה יותר מאשר היא שולטת בנו. נוכל לפעמים לנטרל אותה ולהתנהג אחרת".

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

אז מהי פנטזיית האורגזמה שלכם? ייתכן שתמצאו אותה בין הפנטזיות הבאות, ייתכן שלא. ייתכן שהיא לא מתאימה לאף אחת מהקטגוריות, או לחלופין, נכללת בכמה מהן. כדאי לציין שחלוקת הדוגמאות לקטגוריות נעשה על ידי כותבת מילים אלו, ולא על ידי ד"ר גרוזברד, אך בשיתוף פעולה עמו. מטרתה להקל את הקריאה ותו לא. בפועל, קשה מאוד לסווג פנטזיות מיניות, שכן הן מורכבות ממספר רב של גורמים וניואנסים, והאפשרויות בהן רבות מספור. ולמרות כל ההסתייגויות הללו, סביר שתזהו את עצמכם במידה כזו או אחרת באחד מהטיפוסים הבאים.

הנרקסיסטים / אקסהביציוניסטים

אחת ממטופלותיו של ד"ר גרוזברד ציינה שבזמן אוננות היא מדמיינת את עצמה מאוננת. "כשהיא נכנסת לקליניקה רואים את זה עליה - היא מלטפת את עצמה, מחייכת לעצמה, כשאני אומר לה משהו היא אומרת מיד 'לא', ואז חוזרת על אותו דבר שאמרתי במילים שלה", מספר הדוקטור. "הכל מאוד נרקיסיסטי". המקור לפנטזיה, כמו תמיד, טמון בילדות המוקדמת. "כשאני מסתכל אחורה מתברר שההורים שלה השאירו אותה המון לבד והיא הייתה צריכה למצוא לעצמה סיפוקים", לדבריו. "כשהלכה עם אמה לקנות לעצמה בגדים, זה נגמר בכך שאמה קנתה בגדים לעצמה בלבד".

כאמור, לפנטזיה יש לא רק מקורות, אלא גם השלכות. כך למשל מטופל בעל פנטזיה נרקיסיסטית, כאשר הפך לאב, התקשה לטפל בבנו. "הוא אומר, 'מה אני עבד שלו?'", מספר ד"ר גרוזברד. בנקודה הזו מגייס הד"ר מושג נוסף, נפרד לפנטזיית האורגזמה אך משלים אותה - חלום בהקיץ. "לאותו בחור היה חלום בהקיץ, שבו הוא חוזר לבית הספר שלו ששם הרגיש תמיד ילד דחוי, ועוזר לילדים הדחויים", מספר הפסיכולוג. "בעבודה הטיפולית אמרתי לו, 'אתה מתחבר לילד שלך מתוך הפנטזיה המינית שלך שבה אתה מרכז, אבל אם אתה רוצה לטפל בו, נסה להתחבר אליו כמו שאתה מתחבר לילדים הדחויים שאתה מציל'. יש בתוכו כל מיני דברים, השאלה למה הוא בוחר להתחבר בקשר עם הילד. מרגע שהוא תפס את זה, השינוי היה מהיר".

מטופל אחר, מספר הדוקטור, מפנטז שהוא אדון ויש לו עבד. האם זה בהכרח אומר שהוא נרקיסיסט מוחלט? זה מורכב. "יש משהו מתנשא בעמידה שלו, הוא תמיד עם האף למעלה, אבל ביומיום הוא בחור מאוד טוב ומתנדב בהמון מקומות", מספר ד"ר גרוזברד. ההסבר לכך, לדבריו, הוא שמבנה האישיות מורכב משלוש רמות: הראשונה היא החלומות (מהסוג שאנו חולמים בשינה), השנייה - פנטזיית האורגזמה, והשלישית - חשיבה מודעת, שבה נכללים חלומות בהקיץ. "בחשיבה המודעת אנחנו מפצים הרבה פעמים על פנטזיות האורגזמה", הוא מסביר. לכן, תראו למשל אדם שבפנטזיית האורגזמה שלו הוא אלים מאוד, אך ביומיום עדין וכנוע. "בנפש יש חוק שהפכים הולכים יחד - אם למישהו יש רגשי עליונות, כנראה יש לו גם רגשי נחיתות", אומר ד"ר גרוזברד. "מין איזונים כאלה".

דוגמה נוספת לנרציסטית ראויה לשמה היא מטופלת שמדמיינת את עצמה שרועה על שולחן, ואנשי עסקים שוכבים איתה מדי פעם ומפזרים עליה שטרות. היא לא מרגישה מושפלת בעמדה הזאת, להפך - היא אוהבת להרגיש במרכז. "מדובר בחורה מאוד נרציסטית שבאה לאוניברסיטה ביום הראשון, אמרה 'כולם מטומטמים' ועזבה", מעיד הדוקטור. בהזדמנות זו הוא מציין כי חשוב להקשיב לפנטזיות לעומקן. לעתים, פנטזיה שנדמה כי היא עוסקת בהשפלה עצמית, תתגלה כהפך הגמור. מה שקובע את אופייה אלה לא העובדות היבשות, כי אם הרגש שהן מעבירות במפנטז.

"בחשיבה המודעת אנחנו מפצים הרבה פעמים על פנטזיות האורגזמה. לכן תראו למשל אדם שבפנטזיית האורגזמה שלו הוא אלים מאוד, אך ביומיום עדין וכנוע. בנפש יש חוק שהפכים הולכים יחד - אם למישהו יש רגשי עליונות, כנראה יש לו גם רגשי נחיתות"

ד"ר עפר גרוזברד

שולטים, סדיסטים ומשפילים

דוגמה שמביא ד"ר גרוזברד בספרו מתוך מאמר פסיכואנליטי, מציגה גבר שמדמיין שיש לו בית חרושת עם המון מכונות, והוא שולט בכולן - עד שהוא מגיע לסיפוק. "את רואה שפנטזיית האורגזמה היא בדרך כלל מינית, אבל לא חייבת להיות - היא רגשית", קובע הפסיכולוג. תחושת השליטה באותן מכונות מתקשרת לחוויה רגשית ראשונית של איש אל מול אמו. "הוא שלט באמו כבר מגיל ינקות", לדברי הפסיכולוג. "רק היה עושה פיפס, והיא מיד קופצת. היא הייתה משועבדת לו לחלוטין".

מטופלת אחרת הייתה מתגרה ממחשבה על גבר שמשרת אותה בכך שהוא יורד לה בדיוק איך שהיא אוהבת. בחורה זו נהגה לצאת לדייטים בלי לקחת ארנק, גרמה לגבר לשלם עליה, ולאחר מכן הייתה מנפנפת אותו ומעלה בפייסבוק תמונות שלה עם החבר שלו. בצד זה, הבחורה ניהלה רומן עם גבר נשוי, נשרכה אחריו, התחננה לתשומת הלב שלו. "מבחינתה, הכל או כלום", מסביר הפסיכולוג את הפער בין הפנטזיה למימוש. "אם היא לא מרכז חייו של הגבר, אז היא כנראה כלום". מתוך הדוגמה הזו, אפשר לראות שוב כיצד לעתים קרובות החלק המודע שלנו "מפצה" על החסר בפנטזיה, ומתברר שלא תמיד הפיצוי הזה מוצלח כל כך.

"הפנטזיה מעצבת חלק חשוב בהתנהגות שלנו שבדרך כלל אנשים לא מודעים לו", מציין ד"ר גרוזברד. "במועדוני סאדו מאזו, למשל, הרבה פעמים אנשים לא רוצים את יחסי השליטה רק במיטה. הבחור רוצה שאחר כך הבחורה תשלוט לו גם בכסף, למשל". דבריו האחרונים של ד"ר גרוזברד נוגעים אליי באופן אישי, כמי שמחזיקה בקשרים בדס"מיים ועמדה משני צדי השוט, אך בעיקר מצדו הנשלט. "אז זו כנראה הפנטזיה המרכזית שלך", לדברי הפסיכולוג. "המון פעמים כשיש נטייה מזוכיסטית, במודע יש נטייה סדיסטית, ולהפך. הפנטזיה שלך שמכים אותך - יכול להיות שבהחלט לא הכו אותך בילדות, אבל היה מבט ביקורתי מצד ההורה המטפל. ההנאה שלך או החיבור הרגשי הכל כך נחוץ לתינוק עם ההורה היה דרך התחושה שעשית משהו לא בסדר". לא נעים, קצת דוחה, אבל נכון.

סאדו מאזו (צילום: shutterstock | Stasia04)
המון פעמים כשיש נטייה מזוכיסטית, במודע יש נטייה סדיסטית | צילום: shutterstock | Stasia04

נשלטים, מזוכיסטים, מרצים ומושפלים

ד"ר גרוזברד מספר על מטופל שמדמיין שהוא שוער במגרש כדורגל ותוקעים לו גולים. "זה גם מסקשן המזוכיסטים, אבל מעניין שיש פה גם אולי חדירה הומוסקסואלית, ברמת הכדור שחודר לשער", הוא מפרש. כתולדה מזה, אותו בחור נהג בתור נער מתבגר להרגיז את הנערים סביבו, עד שהיו מתנקמים בו. הדוגמה הזו ממחישה איך באופן בלתי מודע אנו פועלים להגשמת פנטזיית האורגזמה שלנו, גם בסיטואציות שלכאורה אין להן דבר עם מיניות.

"אני מכיר גם, למשל, בחורה שמגיעה לסיפוק כשהיא מדמיינת שהבחור שהיא נורא רוצה לא רוצה אותה, שהיא דחויה", הוא חושף. "גם בקשר איתי, אני רואה שהיא יוצרת שוב ושוב מצבים שבהם היא דחויה. היא אומרת לי 'בוא ניפגש', אפילו שהיא יודעת שאין לי זמן ואני צריך להגיד לה 'לא'. באיזשהו אופן היא משחזרת את פנטזיית האורגזמה שלה ביומיום, וכולנו ככה".

הנעימים

אחד מטופליו של ד"ר גרוזברד מדמיין בחורה אשר מאפשרת לו להפשיט אותה. הוא מביט לה בעיניים, מבחין באמון שלה - ומגיע לסיפוק מזה. כן, מה ששמעתם - האמון מביא לו סיפוק. "מדובר באדם שנותן מיד אמון באנשים, יותר ממה שצריך", מסביר הדוקטור. "לא חושד, לא כלום. כשהוא בא לראיון עבודה ושואלים אותו כמה הוא רוצה, הוא לא עונה כמה שהוא חושב שהוא יכול לקבל, אלא כמה שהוא חושב שמגיע לו". חברים אומרים לו שהוא פראייר. הפסיכולוג מספר כי אותו מטופל נוהג לחלום בהקיץ שהוא מציל אנשים. "הוא בחור מאוד מאוד טוב, בשתי הרמות", מסכם ד"ר גרוזברד. "לא פלא שהוא רוצה לעזור כל הזמן".

מטופלת אחרת של ד"ר גרוזברד מפנטזת שהיא מלטפת מישהו באופן עדין במיוחד, או שמישהו מלטף אותה, במעין אורגיה של ליטופים. "בקשר שלה עם ההורה המטפל, בשלב הקריטי של התגבשות פנטזיית האורגזמה, היה משהו מאוד עדין", מסביר ד"ר גרוזברד. "ברמה הגבוהה יותר והמודעת, יש לה גם המון חרדות וכעסים, כי היא מצפה מבן זוגה לאותו קשר עדין ולא מקבלת אותו".

ד"ר עפר גרוזברד (צילום: לביא פרצ'יק)
ד"ר עפר גרוזברד | צילום: לביא פרצ'יק

המנוכרים

"מטופלת שפינטזה על שלישייה, הבינה שהיא מסתבכת כל הזמן בשלישיות", מספר הדוקטור. "למשל, נותנת לזר להיכנס בינה ובין בעלה, או נכנסת בין זוגות אחרים. חשוב להבין שבין פנטזיית שלישיה לפנטזיה זוגית יש הבדל גדול, כי בשלישייה אין אינטימיות, אין פרטיות. בזוג יש. יש כאן בעצם ביטוי של חוסר יכולת ליצור קשר אינטימי. יכול להיות שהיא הייתה בין אבא לאמא, יצרה איזושהי שלישיה עם ההורים, ולא זכתה לאינטימיות עם אף אחד מהם. יכול להיות שהשלישייה הזו יצרה איזשהו משולש של מניפולציות".

עוד מז'אנר המנוכרים, הוא מטופל של הד"ר שמתלונן על כך שבפנטזיות המיניות שלו לא רואה עיניים. "זה גאון בתחום עיסוקו, שיושב בבית ולא יוצר קשרים, לא עם נשים ולא עם גברים", מספר הפסיכולוג. "כשפגשתי את הוריו, הבנתי למה - ההורים שלו מרוחקים. אמא שלו כל הזמן בעבודה, ואבא שלו תמיד מביט הצדה, משום מה, ולא אליו".

מטופלת אחרת מפיקה סיפוק כשהיא מדמיינת יד מנותקת מגוף הולכת לה על הבטן. קריפי מאוד, אבל לא רק. לדברי ד"ר גרוזברד, המראה של חלקי גוף, ולא גוף שלם, מייצג תפיסת עולם ראשונית מאוד, של תינוק. "התינוק רואה שד, לא רואה אמא", הוא אומר. "לאט לאט האמא הופכת לדמות שלמה". אז איפה האמא בסיפור הזה? "כשהמטופלת הייתה ילדה קטנה, אמא שלה טסה להודו לחפש את עצמה והשאירה אותה לבד עם האבא", לדבריו. "האמא הייתה מאוד אגוצנטרית. היא הייתה יכולה לקבוע פגישות עם הבת ולא להגיע. אם הבת הייתה מספרת משהו, היא מהר מאוד הייתה עוברת לדבר על עצמה. מגיל צעיר, האמא לא שם, וגם כשהיא שם - אז רק באופן טכני".

עוד ב-mako בריאות:
>> זה מה שיקרה לגוף שלכם אם תתעוררו כל יום ב-5 בבוקר
>> זה מה שצריך לעשות כדי לפצות על יום של ישיבה
>> 52 קילו ב-9 חודשים, בלי לוותר על פיצה יומית

אני לא הסיפור - הכוכב הוא מישהו אחר

"יש בחורה שמדמיינת בחור מאונן", מספר ד"ר גרוזברד. "היא מציצה, רואה אותו וכך היא מגיעה לסיפוק. היא מגיעה לסיפוק דרכו. זו בעצם בחורה שאומרת 'הוא צריך להוביל את היחסים'. היא תמיד הקטנה, המציצה. בתור ילדה, אולי הציצה להורים, ואולי הרגישה קטנה, לא חשובה".

בחור אחר, הוא מספר, לא יכול להגיע לסיפוק אלא אם הבחורה מגיעה לסיפוק לפניו, גם בפנטזיה וגם בפועל. "ופה מדובר באישיות תלותית", הוא קובע. "אם הוא גומר בלי שהיא תגמור, זה לא נחשב, זה כאילו לא קרה כלום. ובאמת, גם בתחומים אחרים, הוא מאוד תלוי בה - מחכה שהיא תוביל, שהיא תהיה הראשונה". 

פנזטזיית האורגזמה
פנזטזיית האורגזמה

לקינוח, נספר על הגבר שמדמיין גבר אחר שוכב עם אשתו. "הוא כאילו מציץ על אמא ואבא ואומר, 'אני קטן, לא מגיע לי, זו ליגה של גדולים, לקיים יחסי מין'", מאבחן הפסיכולוג, אך מיד מסייג ומזכיר את חשיבות החקירה לפרטים. מעל הכל, חשוב להבין מה המדמיין מרגיש. "אם הוא אומר, 'אני מרגיש שהוא חזק ממני', זה משהו אחד, אם הוא אומר, 'אני רוצה שהוא יאנוס את אשתי, אני ביקשתי ממנו את זה', זה משהו אחר", לדבריו. "אותו סיפור יכול לקבל זוויות שונות".