אינספור מחקרים נעשו על הקשר שבין סקס לבריאות, ורבים מהם אכן הוכיחו שמשתלם לנו להשקיע בין הסדינים. זה מרגיע, שורף קלוריות ואף הוכח כמפחית סיכון למות ממחלות לב ומשבץ מוחי (מעבר לזה שפשוט מדובר בפעילות כיפית). יחד עם זאת, במשך שנים חוקרי אבולוציה תהו מדוע דווקא רבייה מינית היא הנפוצה ביותר בטבע ולא רבייה אל-מינית.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

ברבייה מינית נדרשים שני צדדים והשקעה של המון אנרגיה, לעומת רבייה אל-מינית שהיא למעשה שיבוט של יצור אחד, שלא זקוק לצד נוסף כדי להתרבות וגם לפחות אנרגיה, או בקיצור: מהיר יותר ויעיל יותר.

ידוע שבהזדווגות ישנו שילוב של גנים משני יצורים חיים, מה שמאפשר לאוכלוסיות להיות עמידות יותר בפני שינויים סביבתיים, אבל עדיין – נראה שברבייה אל-מינית ישנם הרבה יותר יתרונות. אז למה מרבית היצורים החיים מתרבים באמצעות מין?

עוד ב-mako בריאות
>> האימון שיגרום לכם להתמכר לכושר
>> איך נפטרים מהנגאובר בדרך טבעית?
>> שנה חדשה: 10 טיפים לחיים בריאים יותר

חוקרים מאוניברסיטת סטירלינג בסקוטלנד החליטו לחפש את התשובה לשאלה ולפי מסקנותיהם – נראה שהם אכן מצאו אותה. לשם כך, השתמשו החוקרים בגישה חדשנית. הם בחנו אורגניזם שמתרבה בשתי הדרכים, הדפניה (סוג של סרטן בגודל של כמילימטר). הם בדקו צאצאים שנוצרו כתוצאה מרבייה מינית וכאלו שנוצרו מרבייה אל-מינית. התוצאות הראו שצאצאי רבייה מינית היו עמידים בפני מחלות זיהומיות פי 2 יותר מאשר צאצאי רבייה אל-מינית.

דפניה (צילום: Choksawatdikorn, Shutterstock)
באמצעות דפניות יכלו החוקרים לגלות עוד על סקס | צילום: Choksawatdikorn, Shutterstock

הסיבה לכך, היא שצאצאי רבייה אל-מינית זהים לחלוטין מבחינה גנטית להורה שלהם. המשמעות היא שטפילים שהתפתחו כך שיתקפו את הדור הקודם, ימשיכו לזהם באותה מידה גם את הדורות הבאים אחריהם. ברבייה מינית, שילוב הגנים של שני ההורים מוביל לצאצאים שמסוגלים לגבור על הטפילים שתקפו את הוריהם. לטענת החוקרים, הצורך התמידי להתחמק ממחלות יכול להיות ההסבר לכך שרבייה מינית ממשיכה להיות נפוצה בטבע, למרות שיש לה חסרונות לא מעטים. אז נכון שרופאים עדיין לא יתחילו לחלק מרשמים לסקס, אבל כל מחקר שבעד העניין תמיד עושה לנו טוב. 

 >> מחקר חושף: על מה אנשים א-מיניים מפנטזים?