טטריס נחשב לאחד ממשחקי הווידאו הכי קלאסיים והכי מוכרים בעולם, שהיה לא פחות מסנסציה עולמית בשנות ה-80 וה-90. בשביל רבים, משחק הטטריס הוא פשוט דרך מצוינת להעביר את הזמן ולהפיג שעמום, אך מתברר שהוא יכול לעשות הרבה יותר מזה. על פי חוקרים, טטריס הוא דרך מצוינת להפחית חרדה.

 >> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

מחקר שפורסם בכתב העת המדעי Emotion מצא כי טטריס יכול להרגיע אתכם ולעזור לכם לעבור תקופות של חרדה – באמצעות הכנסת המוח שלכם למצב של "זרימה". "מצב הזרימה מתואר כמצב שבו אתם מקדישים את מלוא תשומת הלב שלכם לפעילות מסוימת", מסבירה ד"ר קייטי סוויני, פסיכולוגית באוניברסיטת קליפורניה שעזרה לחבר את המחקר. השפעה זו של משחק הטטריס ידועה בשם "אפקט הטטריס" והיא למעשה הסחת דעת יעילה מאוד. "אתם מאבדים את המודעות העצמית שלכם והזמן עף", מוסיפה.

רמות גבוהות יותר של רגשות חיוביים

אם אי פעם מצאתם את עצמכם נאבדים במשחק וגיליתם להפתעתכם שעברו שעות בלי ששמתם לב, אתם ככל הנראה מכירים כבר את ההרגשה. המשחק מהווה הסחת דעת למוח שלכם ולפיכך יכול להיות כלי אפקטיבי להתמודדות עם תחושות חרדה. במהלך המחקר, החוקרים בחנו 300 סטודנטים בקולג' ואמרו להם שחבריהם ייתנו הערכה של מידת המשיכה אליהם – על ידי אמירה זו, הם למעשה גרמו לעלייה ברמת הלחץ של המתנדבים. וזה בהחלט עבד – המשתתפים היו בלחץ.

המשתתפים חולקו לשלוש קבוצות: קבוצה אחת שיחקה בגרסה איטית של המשחק, קבוצה שנייה שיחקה בגרסה מאוד מהירה ומאתגרת שלו וקבוצה שלישית שיחקה בגרסה קלאסית של משחק הטטריס, שמתחילה בדרגת קושי מתונה ומשנה את רמת הקושי בהתאם למיומנות שלכם ככל שאתם מתקדמים בשלבים. הקבוצה השלישית הצליחה להיכנס למצב של "זרימה", בעוד שהאנשים בקבוצה הראשונה השתעממו מהר מהקצב האיטי של המשחק. המשתתפים בקבוצה השנייה, ששיחקו בקצב המהיר ביותר, נלחצו יותר מדי. החוקרים גילו כי הקבוצה ששיחקה במשחק הקלאסי הצליחו להיכנס ל"זרימה" והראו רמות גבוהות יותר של רגשות חיוביים ורמות נמוכות יותר של רגשות שליליים.

אישה צעירה בטלפון (צילום:  kikovic, shutterstock)
מכניס למצב של "זרימה" ומפחית תחושת חרדה | צילום: kikovic, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:

>> "זה התפריט שעזר לי להשיל 35 ק"ג ממשקלי"
>> הסיבה המפתיעה לכך שאתם מתעוררים באמצע הלילה
>> מומחים טוענים: מצאנו את הסוד לדיאטה מוצלחת

"לא היה הבדל ענקי, אבל אנחנו חושבים שמדובר בהבדל בולט", אמרה ד"ר סוויני ל-NPR. "ועם הזמן זה יכול להצטבר". מזל שכדי ליהנות מהיתרונות הללו, לא חובה לשחק רק בטטריס. כל פעילות מהנה שדורשת שימוש במוח ומכניסה אתכם לקצב של עבודה יכולה להפחית את רמות החרדה שלכם. משיעור ריקוד, רכיבה על אופניים או אפילו משחק קופסה.

לכל אחד שסובל מלחץ וחרדה יש כלים שונים שמסייעים לו להתמודד עם המצב, אך הרגשתם לאחרונה בסטרס ולא מצאתם משהו אחר מרגיע – זו יכולה להיות שיטה מהנה ויעילה.