הימים של בזבוז הפסולת שלנו בשירותים הם כנראה ספורים. מדענים אמריקאים גילו כי את הצואה שלנו ניתן להפוך לכסף, או יותר נכון, לזהב. קייטלין סמית, ממכון הסקרים הגיאולוגי של ארה"ב, מובילה מחקר חדש שמטרתו לבדוק את האפשרות של הפקת מתכות יקרות ממי הביוב. חשיבות הפרויקט היא גדולה משום שהפקה כזו תוכל להפחית את הצורך בכריית מתכות, שהיא מזיקה מאוד לסביבה.

"יש מתכות בכל מקום," אומרת סמית לאתר מאדרבורד האמריקני, "אם נצליח להפיק מתכות מהפסולת שבביוב, נוכל גם להשתמש בחומר האורגני הנותר לצרכי חקלאות, וגם להשתמש במתכות. זה מצב בו כולם מנצחים."

>> כבר עשיתם לנו לייק לפייסבוק?

רוב המחקרים בתחום הפסולת האורגנית שלנו בדקו דווקא את הימצאותם של מתכות כבדות ומסוכנות כמו עופרת וקדמיום, אך רק מחקרים מעטים נעשו על הימצאותן של מתכות יקרות ערך ושימושיות. כעת, כך נראה, הכל משתנה.

פול וסטרהוף מאוניברסיטת אריזונה עשה מחקר מקיף על דגימות ביוב מ-94 מאגרים שונים ומצא כ-50 סוגים שונים של מתכות. רוב הדגימות היו עשירות במתכות איכותיות כמו כסף, זהב ופלטינה. הדבר המדהים הוא שמדובר על שווי של כ-13 מיליון דולר בשנה. "זה לא לגמרי ברור איך המתכות האלו מגיעות לגוף שלנו," אומרת סמית, "מוצרים החשודים בכך הם תכשירי שיער למיניהם, תכשירים קוסמטיים וחומרי כביסה."    

>> האם הגזים שלנו מעידים על בריאותנו?