עד היום רבים סברו כי גברים מזיעים יותר מנשים - מעצם היותם גברים. מחקר חדש שפורסם במגזין Experimental Physiology גילה שזה לא בדיוק נכון. ישנו גורם אחר שמשפיע על מידת הזיעה שלנו.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

מדענים מאוניברסיטת וולונגונג באוסטרליה והקולג' לסיעוד ביפן ביצעו הערכה של 60 אנשים (36 גברים, 24 נשים) עם מבני גוף שונים. המשתתפים התבקשו לפדל באותם תנאי חום לפרק זמן זהה. המחקר מצא שמין יכול להוות גורם משפיע על מידת הזיעה רק בחמישה אחוזים מכלל הקבוצה. הגורם המשפיע ביותר על מידת ההזעה של המשתתפים היה גודלם. משתתפים בעלי ממדים גדולים יותר הזיעו יותר מאשר אלו בעלי ממדים קטנים יותר.

"נהוג היה לחשוב שלמין האדם יש השפעה על זיעה ועל זרימת הדם בעור במצבים של חום" אמר שון נוטלי, מחבר המחקר; "מצאנו שמנגנון שחרור חום באמצעות הזעה אינו מושפע ממין האדם בזמן אימון בתנאים שבהם הגוף מסוגל לווסת את החום בצורה תקינה".

נראה שבניגוד לסברה הרווחות - אין הבדל משמעותי במידת הזיעה בקרב נשים וגברים. יחד עם זאת, ניתן להסיק כי גברים רבים מזיעים לא מעט – מאחר שנשים רבות הן בעלות ממדים קטנים יותר. זה עשוי להסביר למה אישה קטנת ממדים תזיע פחות מאישה בעלת ממדים בינוניים, אפילו אם שתיהן בכושר ועושות את אותו האימון. זיעה לא הופכת נשים לפחות "נשיות".

עוד ב-mako בריאות
>> כך תהפכו לאנשים של בוקר ב-7 צעדים פשוטים
>> אחרי בהלת הקפה: העופרת בכל מקום
>> נמצאה הסיבה לכך שאתם שמאליים וזה לא המוח

האם ניתן להשפיע על כמות הזיעה שלנו?

יש דברים שאנחנו לא יכולים לשנות בכל הנוגע למידת הזיעה שלנו – אבל ישנם דברים מסוימים שאנחנו יכולים לעשות כדי להשפיע על זה. קפאין יכול להגביר זיעה, לכן אם אתם דואגים לכך שתצאו נוטפי זיעה מהאימון – תצמצמו את כמות הקפה (אגב, גם לאלכוהול יש את אותה ההשפעה). אנשים שמעשנים עשויים להזיע יותר מכיוון שניקוטין יכול להשפיע על ההורמונים, העור והמוח. בגדים סינטטיים שלוכדים חום גם יכולים לגרום לכם להזיע יותר, לכן מומלץ ללבוש בדים נושמים לחדר הכושר. 

via GIPHY

>> סודות הריצה של הסלבס