בין 4,000 ל-6,000 ישראלים מתים מדי שנה מזיהומים נרכשים בבתי חולים, כתוצאה מהידבקות בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה. זהו נתון בלתי נתפס שעולה על מספר ההרוגים בתאונות דרכים, מלחמות ישראל ונפגעי טרור עשרות מונים. מדובר בנתון מדאיג, אבל גם כזה שקיים סביבו קשר שתיקה: הנתונים המדויקים לא שקופים, הנושא לא עולה לסדר היום הלאומי, הציבור לא מודע לגודל הסכנה ואינו נוקט באמצעי זהירות בסיסיים. בכך נוצר מעגל קסם קטלני.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

דו"ח מבקר המדינה קבע כי ניתן למנוע זיהומים ולהציל עד 75% מהחולים על ידי העלאת המודעות בציבור, תקצוב מערכת הבריאות ונקיטת אמצעי בטיחות וזהירות בסיסיים. עם זאת, על אף הזמן שחלף ופעולות מסוימות שננקטו, היקף התופעה נשאר בעינו.

עמותת "רפואה בטוחה" למניעת זיהומים נרכשים במרכזים רפואיים שקמה בימים אלה ומשיקה קמפיין מימון המונים לצורך הקמת פרויקטים ראשונים מטעמה בתחום, מקווה לשנות את המציאות הקיימת. מטרת העמותה להעלות את המודעות לבעיה בקרב הציבור, ויצירת שיח אפקטיבי עם מקבלי ההחלטות, תוך הפעלת לחץ משותף להעברת תקציבים ייעודיים לחיזוק מערכת הבריאות ולמימוש מסקנות דוח המבקר.

עוד ב-mako בריאות
>> האיום הבריאותי שמסכן את הציבור הישראלי
>> מרגישים עייפים כל הזמן? אולי זו הסיבה
>> כך ג'ניפר לורנס נכנסה לכושר שיא

את העמותה הקימה אשת ההייטק רחל לייקוביץ' (מילאה תפקידים בכירים באמדוקס וחברות בינ"ל, בעבר סמנכ"לית ב"נס טכנולוגיות" ) לאחר שאמה נפטרה מזיהום בבית חולים. בעקבות המקרה האישי שלה, החלה לייקוביץ' לחקור את הנושא ונדהמה מגודל התופעה. היא גייסה את בן זוגה וכן צוות של אנשי עסקים והייטק, נפגשה עם גורמים במערכת הבריאות, רופאים, מומחים וגורמים ממשלתיים, ולמעשה החליטה להקדיש את חייה מעתה לצמצום מגיפת הזיהומים בבתי החולים בישראל.

בימים אלה, כאמור, משיקה "רפואה בטוחה" קמפיין מימון המונים באמצאות אתר "ישראל תורמת" במטרה לגייס סכום ראשוני מהציבור, אותו ישקיעו בהקמת תשתיות, פעילות עם נציגי השדולות הרלוונטיות בכנסת, וקמפיינים ראשונים להעלאת המודעות בקרב מבוגרים ובקרב נשים בהריון.

לקמפיין ההתרמה: https://my.fundme.org.il/he/campaign/refuabetuha