סוזנה בסט, 62, עבדה במשך כ-20 שנה כטכנאית רנטגן בבית החולים 'שיבא'.  לדבריה, במהלך עבודתה. לפני כשש שנים בעת שבסט עבדה במשמרת בוקר, היא נחשפה לחולה שחפת שהועבר לטיפול במכון הרנטגן, וזאת בלי שקיבלה אמצעי מיגון. רק כעבור חודשיים הודיעו בבית החולים לבסט שהחולה שבו טיפלה במכון הרנטגן לקה בשחפת.

"עבדתי מסביב לשעון. זה היה הבית השני שלי. נתתי את נשמתי למקום העבודה הזה", סיפרה בסט. "אף אחד בבית החולים לא טרח לומר לי טרם הטיפול  שמדובר בחולה שחפת. הייתי בהלם, איך דבר כזה קורה? למה לפני הטיפול או זמן קצר לאחריו לא הודיעו לי שהאיש חולה בשחפת. למה בית החולים סיכן את חיי באופן ממשי".

בסט עברה בדיקה ונמצאה חיובית למחלה. "הייתי בהלם, בחרדות", שחזרה בסט, "זו רשלנות של בית החולים שאני חולה בשחפת".

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

בסט הגישה באמצעות עו"ד עמית פוגל תביעה לבית המשפט המחוזי מרכז-לוד נגד משרד הבריאות ובית החולים 'שיבא' בסכום של למעלה מ-2.5 מיליון שקל.

בכתב התביעה טוענת בסט כי בית החולים חשף אותה למחלה כשלא דאג לה לאמצעי מיגון, לא הקפיד על נוהלי בטיחות, ולא הזהיר אותה בנוגע לטיפול בחדרי רנטגן בחולים הנושאים מחלות מידבקות. "לא הזהירו אותי מפני הסכנות שיש בחשיפה לחולי שחפת והתעלמו מכך שאנחנו כעובדי רנטגן נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה ביותר לחשיפה לחיידקי שחפת", ציינה בתביעה.

לדבריה, היא טופלה בתרופות שגרמו לה לתופעות לוואי קשות - הפרעה משמעותית ברמת אנזימי הכבד, שלשולים, הקאות, בחילות וירידה במשקל, עד שהפסיקה בשל כך את הטיפול התרופתי.

"המצב נפשי שלי הידרדר. סבלתי מבעיות ריכוז, גמגום, מחרדות, ממצבי רוח ירודים, מהתפרצויות בלתי נשלטות, מהפרעות בזיכרון ועוד", היא טוענת. בסט אף אושפזה במחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים שיבא במשך כשלושה שבועות לאחר שסבלה מדיכאון ושוחררה להמשך טיפול תרופתי.

בסט יצאה על חשבונה לחופשת מחלה ממושכת. לפני כשלוש שנים, בהוראת רופא תעסוקה, היא ירדה לחצי משרה ובהמשך ועדה מחוזית רפואית של עובדי המדינה הפסיקה את עבודתה בכל תפקיד ציבורי לצמיתות עקב מצבה הבריאותי.

"הייתי אישה עם המון שמחת חיים. כל יום הייתי עובדת ונותנת את נשמתי. אהבתי את העבודה שלי מאוד והיא חסרה לי כל כך. המחלה הזו שיבשה את כל מהלך החיים שלי", אמרה בכאב.

עוד ב-mako בריאות:

>> יותר מ-50 מקרי שבץ מתרחשים בישראל מדי יום
>
> גם א-סימפטומטיים נפגעים מנגיף הקורונה
>
> החומרים המסוכנים שנמצאים בחלב בישראל

ממשרד הבריאות האחראי על בית החולים שיבא נמסר בתגובה לכתב התביעה: "התביעה התקבלה. עמדת המדינה תימסר כמקובל בבית המשפט".