הדיון סביב חולי קורונה שאינם מראים תסמינים מעסיק מומחים רבים. מחקרים הראו כי אחוז גבוה מנשאי הקורונה הם א-סימפטומטיים, כלומר לא סובלים מתסמינים בכלל ולפיכך רבים מהם כלל לא יודעים שהם נושאים את הנגיף. מחקרים אחרים הראו כי אותם נשאים א-סימפטומטיים עשויים להדביק אנשים, למרות שאינם סובלים משיעול או תסמינים אחרים. אך לאחרונה ארגון הבריאות העולמי יצא בהצהרה כי במרבית המקרים, א-סימפטומטיים כלל לא מדביקים – הצהרה שגררה ביקורות נוקבות ממומחים ברחבי העולם שטענו כי היא עשויה לסכן לא מעט אנשים שכן יכולים להידבק מא-סימפטומטיים.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

אין ספק שיש לא מעט מסתורין סביב נגיף הקורונה ונושא הא-סימפטומטיים הוא בהחלט אחד מהם. כעת מחקר חדש חושף מידע מדאיג, לפיו נשאי קורונה א-סימפטומטיים עשויים עדיין לסבול מנזקים בריאותיים בעקבות הנגיף, למרות שאינם סובלים כלל מתסמינים כמו שיעול, חום גבוה, קשיי נשימה, אובדן חוש טעם וריח ועוד.

הקרדיולוג אריק טופול וקולגות נוספים החליטו לנתח מקבץ של מחקרים שונים ומאמרים רפואיים שפורסמו על חולי קורונה. הממצאים שעלו מניתוח הנתונים לגבי נשאים א-סימפטומטיים חושפים צד מדאיג שיש לחקור  לעומק במחקרים נוספים. החוקרים מצאו כי בין 40 ל-45 אחוז מהנדבקים בנגיף הקורונה כלל לא יסבלו מתסמינים. הדבר המדאיג בעניין: הם גם גילו שאותם א-סימפטומטיים יכולים להדביק אחרים בנגיף במשך זמן ממושך, ייתכן שבמשך יותר מ-14 ימים. לדוגמה, אחד המחקרים שנבדקו באנליזה נעשה בבית כלא וכלל 3,000 אסירים שנמצאו חיוביים לנגיף הקורונה. 96 אחוז מהם היו א-סימפטומטיים.

"הסבירות שבין 40 ל-45 אחוז מהנדבקים ב- SARS-CoV-2 יישארו א-סימפטומטיים מצביעה על פוטנציאל גבוה יותר ממה שחשבנו של הפצה שקטה של הנגיף באוכלוסיות של בני אדם", כתבו החוקרים במאמרם. כלומר, בניגוד להצהרה של ארגון הבריאות העולמי, החוקרים מאמינים כי א-סימפטומטיים הם בעלי פוטנציאל הדבקה משמעותי יותר.

קורונה תל אביב מסכות מסעדות
א-סימפטומטיים יכולים להדביק גם במשך 14 ימים | צילום: Sebastian Scheiner, ap

עוד ב-mako בריאות:
>> מה קורה כשאוכלים בטעות עובש? רופא עונה
>> נפיחות בבטן? הסופר פוד הזה יפתור את הבעיה
>> זה הדבר האחד שלא כדאי לגעת בו בסופר

אנשים יכולים לחלות בלי לדעת כלל

ממצא מעניין נוסף הראה כי גם נשאים א-סימפטומטיים יכולים לסבול מנזק בריאותי בעקבות נוכחות הנגיף בגופם. אחד המחקרים שנבדקו במהלך האנליזה הנוכחית, נעשה ב"דיימונד פרינסס", שכונתה "ספינת הקורונה". מבדיקות CT שנעשו בקרב האנשים בספינה, נמצא כי 54 אחוזים מהא-סימפטומטיים שנבדקו בספינה (76 אנשים) הראו סימנים אבנורמליים סאב-קליניים בריאותיהם. במילים אחרות, הבדיקות הראו כי מצב הריאות שלהם היה לא תקין, שונה מאדם בריא, למרות שהם במקביל לא הראו תסמינים קליניים כלל.

ד"ר טופול הוסיף כי הממצא שהם חשפו, שלפיו א-סימפטומטיים יכולים לסבול מנזק לאיברים פנימיים בשל הנגיף בלי להיות מודעים לכך, הפתיע אותם ולטענתו מדובר בנתון שלא היה ידוע למרבית האנשים עד כה. "אנשים יכולים לחוות זיהום שלם בלי להיות מודעים לכך כלל", ציין ד"ר טופול.

עם זאת, חשוב לציין גם הסתייגות מסוימת מהנתונים הללו. חלק מהמידע שהחוקרים השתמשו בו הגיע ממאמרים שחלקם טרם עברו ביקורת עמיתים, כך שלא כל הנתונים עשויים להיות מספיק מדויקים ואמינים, כיוון שמומחים טרם נתנו את חוות דעתם על טיבם של חלק מהמחקרים.

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ב' (15.06.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.