לרשתות החברתיות יש לא מעט מוניטין שלילי; מחקרים מראים שהן בעיקר מבאסות אותנו וצעירים נוטים להשתמש בהן כדי להציק לחבריהם לכיתה. אך הסיפור הבא מראה שאפשר להשתמש בהן גם אחרת; תמונה של צעירה שלקתה בסרטן העור הצליחה לחולל שינוי בכל הנוגע למניעת המחלה והגנה מפני השמש.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

טוני דזירזק הייתה רק בת 27 כשהיא שיתפה תמונת סלפי שלה בפייסבוק וחשפה את ההשלכות הקשות של סרטן העור. התמונה פורסמה בשנת 2015 והראתה את פניה של טוני מלאות בצלקות, פצעים וגלדים – יחד עם כיתוב המסביר על המחלה וכיצד לקתה בה. התמונה שזעזעה רבים שותפה יותר מ-105 אלף פעם והיוותה אזהרה לאנשים ברחבי העולם מפני סכנות השיזוף והחשיפה לשמש.

כשהייתה נערה, טוני השתמשה במיטות שיזוף בין פעם לפעמיים בשבוע – ולעתים אף ארבע פעמים בשבוע, באירועים מיוחדים כמו מסיבת הנשף או חופשה. היא אובחנה לראשונה בגיל 21 ומאז עברה לא מעט טיפולים, ביניהם טיפול לקרצינומה של תאי בסיס, טיפול לקרצינומת תאי קשקש, טיפול פוטודינמי וניתוח כריתה.

בפוסט, טוני דאגה להזהיר אנשים מפני הסכנות שבחשיפה לשמש: "אם מישהו זקוק לקצת מוטיבציה לא לשכב במיטות שיזוף בשמש, הנה לכם! כך נראה טיפול בסרטן עור. מרחו מקדם הגנה ועשו שיזוף בהתזה, למדו מטעויות של אנשים אחרים. אל תיתנו למיטות השיזוף למנוע מכם לראות את ילדיכם גדלים. זה הפחד הכי גדול שלי, עכשיו שיש לי ילד בן שנתיים".  

עוד ב-mako בריאות
>> מפתיע: רשימת המאכלים שאפשר לאכול בלי הגבלה
>> הטיפ שיגרום לכל היום להיראות אחרת
>> מצאנו את כל הדרכים להיפטר מהנזלת

נוסף לכך, הדגישה את החשיבות של ביקור אצל רופא העור על כל דבר שנראה לכם חשוד, לא רק שומות. "סרטן העור זה לא תמיד שומות, רק אחד מהם היה אצלי שומה. בדקו כל נקודה חשודה שגדלה בעור". היא הוסיפה כי סרטן עור מסוג מלנומה הוא אמנם קטלני, אך סרטן עור שאינו מלנומה יכול לגרום לנזק בלתי הפיך בעור וגם במקרים מסוימים למוות.

"עלייה משמעותית במעורבות הציבור בנושא מניעת סרטן העור"

שנתיים לאחר שהתמונה עוררה הדים, מחקר חדש חושף עד כמה הסלפי של טוני השפיע על אנשים. המחקר פורסם בכתב עת לרפואה מונעת וגילה כי הפוסט של טוני הוביל לעלייה של 162 אחוז בחיפושים אחר המילים "עור" ו"סרטן" באינטרנט. 229 אלף חיפושים אחר "סרטן עור" נצפו במשך שבוע בלבד.

"אנחנו מסיקים כי פוסט של אדם רגיל במדיה החברתית תפס תשומת לב ציבורית והוביל לעלייה משמעותית במעורבות הציבור במניעת סרטן העור", כתבו החוקרים במאמרם. אין ספק שטוני צריכה להיות גאה בהשפעה החיובית שלה על אנשים רבים ברחבי העולם. סיפור זה ממחיש את הכוח של הרשתות החברתיות וכיצד ניתן להשתמש בו כדי לחולל שינוי לטובה – וכמובן, שאל לנו לשכוח למרוח מקדם הגנה בכל ימות השנה.