אין ספק שמחלת השפעת חזרה לכותרות השנה בארץ ובעולם. בעוד שאנשים רבים עדיין טועים לחשוב שמדובר במחלה "קלה", כעת יותר מתמיד יותר אנשים מבינים שמדובר במחלה שעדיין נחשבת למסוכנת, שיכולה להוביל לסיבוכים ואף למוות. כעת מקרה נוסף שקרה בארה"ב חושף עד כמה הווירוס מסוכן – וכמה חשוב להתחסן מפני המחלה.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

ג'ייד, ילדה בת 4 מאיווה שלא חוסנה, נותרה עיוורת בעקבות סיבוך של מחלת השפעת. כעת הוריה מספרים את סיפורה כדי להעלות את המודעות לחשיבותו של החיסון. הכל התחיל כמה ימים לפני חג המולד, כשג'ייד חלתה בשפעת. היא סבלה מחום גבוה במשך כמה ימים, אך תרופות הצליחו להוריד אותו. לפי אמנדה, אמה של ג'ייד, היא שיחקה עם אחותה, צחקה ואכלה כרגיל ונראה שמדובר בווירוס קל שיחלוף במהרה. "לא היה שום סימן שהראה לי שמשהו לא היה בסדר איתה", סיפרה אמה בראיון לתקשורת.

סיבוך שהוביל לנזק מוחי

כמה ימים לאחר מכן, המשפחה התכוננה לצאת לחגוג את ערב חג המולד. אז הוריה של ג'ייד מצאו אותה במיטתה, מחוסרת הכרה וגופה קדח. כשהם הגיעו לבית החולים הקרוב, היא עברה התקף פרכוסים ומהר מאוד נאלצו להטיס אותה לבית חולים לילדים באוניברסיטת איווה.

כעבור זמן קצר הוריה של ג'ייד קיבלו חדשות רעות: השפעת הסתבכה והובילה לפגיעה במוחה של ג'ייד. לסיבוך זה קוראים אנצפלופתיה - תסמונת הפוגעת בתפקוד המוח, שיכולה להיגרם כתוצאה מסיבוך נדיר של המחלה. לפי הוריה של ג'ייד, הרופאים אמרו שהיא סובלת מנזק מוחי משמעותי, שהיא עלולה לא להתעורר לעולם ואם היא כן תתעורר – היא עשויה לסבול מנזקים בלתי הפיכים.

חיסון
מפצירים בהורים לחסן את ילדיהם | צילום: PanyaStudio, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> מושלם: המאכלים שאפשר לאכול כמה שרוצים מהם
>> מילת הקסם שתחולל פלאים בסקס שלכם
>> הפרמדיק סירב לבצע החייאה – אב המשפחה מת

לאחר ימים שג'ייד שכבה במיטת בית החולים מונשמת וכמעט מחוסרת הכרה לחלוטין, הוריה סוף סוף קיבלו חדשות טובות – ג'ייד התעוררה. בימים שלאחר מכן מצבה המשיך להשתפר, היא הצליחה לנשום בכוחות עצמה ולבסוף גם לשבת ולאכול. אך רופאיה של ג'ייד והוריה גילו שמשהו לא כשורה, הראייה של ג'ייד נפגעה. "זה השפיע על אזור במוח שאחראי על הראייה ואנחנו לא יודעים אם הראייה תחזור אליה", הסבירה תרזה צ'ק, הנוירולוגית שטיפלה בג'ייד.

כמו כן, בת ה-4 עלולה גם לסבול מנזקים התפתחותיים וקוגניטיביים, כמו לקויות למידה, הוסיפה צ'ק, אך ניתן יהיה לדעת בוודאות רק בתקופה הקרובה וייתכן שרק בשנים הבאות. לפי דיווח של המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), עשרות ילדים בארה"ב מתים כתוצאה משפעת, רובם לא התחסנו נגד המחלה.